x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

Dalmacja Środkowa / Brela i plaża Punta Rata

07.10.2016 / autor: Łukasz Ropczyński

Brela i plaża Punta Rata

Dalmacja środkowa, Chorwacja

Brela i plaża Punta Rata, Chorwacja
plaża Punta Rata, Brela, Chorwacja (fot. archiwum serwisu)

Riwiera Makarska uznawana jest za jedną z najbardziej malowniczych linii wybrzeża wokół całego Morza Śródziemnego. Pierwszą miejscowością w północnej części Riwiery jest cudowna Brela. To jeden z najbardziej znanych kurortów Chorwacji ze słynną plażą Punta Rata, która w 2003 r. w rankingu renomowanego magazynu „Forbes” znalazła się na liście dziesięciu najpiękniejszych plaż świata. Pomiędzy skalistymi klifami ukryte są żwirowe zatoki, a całe wybrzeże otula sosnowy las.

Największym atutem niewielkiego chorwackiego kurortu Brela jest jego cudowne położenie. W miejscu, gdzie znajduje się Brela rozpoczyna się Riwiera Makarska, które ciągnie się stąd na południe przez kolejnych 60 km. Wzdłuż wybrzeża rośnie sosnowy las, dający przyjemny cień w czasie wakacyjnych upałów. Od strony wschodniej, skąd zazwyczaj wieją bardziej chłodne wiatry, Brela osłonięta jest przez malowniczy masyw górski Biokovo. Trudno na wybrzeżu Adriatyku znaleźć bardziej malowniczy fragment.

Tutejsze plaże i zatoki są żwirowe, ale w miejscu zejścia do morza tworzy się przyjemny dla stóp piasek. Brela nie posiada jednej długiej plaży. Urokliwe zatoki i plaże poprzedzielane są skałami i klifami, co tylko dodaje temu miejscu uroku. Wzdłuż wybrzeża biegnie betonowa promenada, którą przez cały dzień spacerują turyści. Obok promenady – w zależności od miejsca – ciągnie się typowo dalmacka zabudowa lub rośnie las, w którym ukryte są tereny rekreacyjne i kempingi.

Najbardziej słynną i najbardziej malowniczą jest plaża Punta Rata, która znajduje się na północ od centrum miasteczka. W 2003 roku prestiżowy, amerykański magazyn Forbes umieścił plażę Punta Rata w mieście Brela na liście dziesięciu najpiękniejszych plaż świata. Bez wątpienia jest to jedna z najczęściej fotografowanych plaż w Chorwacji. Zdjęcia niewielkiej żwirowej zatoki, z krystalicznie turkusową wodą i przepięknymi skałami można znaleźć na wielu stronach internetowych biur podróży, w folderach i portalach rezerwacyjnych, które promują wakacje w Chorwacji.

Brela za sprawą swojej plaży często pojawia się w światowej prasie i w internecie. Ceniony, amerykański portal Huffington Post w 2014 r. ogłosił kurort Brela celem podróży swoich marzeń. Dziennikarze radzili nawet, żeby jak najszybciej „wskoczyć” do samolotu do Chorwacji. Wydawany w Belgii portal European Best Destinations uznał plażę Punta Rata za jedną z najpiękniejszych w świecie w 2015 r. W tym samym roku w samych superlatywach o plaży wypowiadał się także inny portal - popularny Business Insider.

Zabudowa miasteczka jest bardzo kameralna. Dominują tutaj średniej wielkości budynki. Są to przede wszystkim nowe kamienice, pensjonaty i niewielkie hotele. Wszystkie mają jasne elewacje i typowe dla Dalmacji czerwone dachy. Budynki zlokalizowane są kaskadowo, od plaży każda kolejna ulica znajduje się coraz wyżej. Miasto jest położone na górskim zboczu.

Poza plażowaniem miasto oferuje mnóstwo atrakcji. Można wybrać się na górskie szlaki masywu Biokovo, gdzie do podziwiania się między innymi jaskinie oraz górskie wodospady, nie wspominając o widokach na panoramę Adriatyku. Wielu turystów organizuje sobie wycieczki rowerowe wzdłuż wybrzeża. Można także wybrać się na rejs statkiem lub wynająć prywatną łódź albo motorówkę. Na plażach można wynająć rowerek wodny, skuter lub kajak, ale są także bardziej emocjonujące atrakcje. Dużą popularnością cieszy się lot ze spadochronem (parasailing) lub mała łódź podwodna, która posiada szklane dno i można się nią zanurzyć na głębokość dwóch metrów.

Brela jest także świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy i innych miast Dalmacji. Do Splitu jest stąd 50 km, do Makarskiej zaledwie 15 km, a po drodze mija się jeszcze inne warte uwagi nadmorskie miejscowości.

Booking.com

Położenie

Brela położona jest w środkowej Dalmacji, na południu Chorwacji. Kurort leży bezpośrednio nad Adriatykiem i jest pierwszym miastem Riwiery Makarskiej, która ciągnie się przez około 60 km. 15 km od Breli znajduje się miasto Makarska, będące gospodarczym i komunikacyjnym centrum regionu. Pod względem administracyjnym Brela leży w okręgu Split – Dalmacja (Splitsko-dalmatinska županija). Brela liczy zaledwie 1600 mieszkańców, ale w czasie wakacji liczba przebywających tutaj osób rośnie kilkukrotnie. Brela jest także popularnym celem jednodniowych wycieczek samochodowych, wśród turystów wypoczywających w sąsiednich miejscowościach. Będąc w pobliżu nie sposób przecież nie odwiedzić słynnej Punta Rata.

Brela i plaża Punta Rata, Chorwacja
Brela, Chorwacja (fot. Sergiu Bacioiu, flickr.com)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • plaże Brela – tutejsze wybrzeże jest zróżnicowane. W mieście znajduje się kilka szerokich, żwirowych plaż, są także niewielkie zatoki schowane pomiędzy skałami. Wzdłuż części wybrzeża biegnie betonowa promenada, którą można szybko dostać się do większości miejskich plaż. Plaża na przeważającej długości to odcinki bezpłatne, ale ze stosunkowo stromym zejściem do morza. Dzieci powinny kąpać się bardzo blisko brzegu. Dużą zaletą tej części Riwiery jest rosnący wzdłuż morza sosnowy las, który gdzieniegdzie tworzy zacienione odcinki plaży. Brela z uwagi na czystość i piękno swoich plaż co roku otrzymuje prestiżowe wyróżnienie Błękitnej Flagi.
  • plaża Punta Rata – to jedna z najbardziej znanych plaż w Chorwacji. Sławy dodał jej także amerykański magazyn „Forbes”, który w lipcu 2004 r. uznał, że jest to jedna z dziesięciu najpiękniejszych plaż na świecie. W rankingu magazynu Brela znalazła się na 6 miejscu na świecie, i na 1 miejscu w Europie. Plaża jest żwirowa.
  • Kamień Brela – jeden z symboli miasta. To zatopiony u brzegu morza głaz, porośnięty śródziemnomorską zielenią. Do dziś pozostaje zagadką, jakim cudem głaz stoczył się do morza tak, że wciąż rosną na nim drzewa.
  • kościół Matki Bożej z góry Karmel – jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Zbudowany w stylu architektury barokowej w 1715 r. jako podziękowanie dziękczynne za zwycięstwo nad Turkami, dlatego nazywany też bywa kościołem Gospe od Pobjede (Matki Boskiej od Zwyciestwa).

Historia

Pierwsze historyczne wzmianki na temat miasta Brela pochodzą z około 950 r., z korespondencji cesarza bizantyjskiego Konstantyna VII Porfirogeneta. Cesarz pisał wówczas swoje dzieło w języku greckim zatytułowane „O zarządzaniu państwem”. Brela była tam wymieniona jako jedno z czterech ufortyfikowanych miast starego neretwańskiego księstwa Paganii. Jednak z innych źródeł wiadomo, że osada będąca zalążkiem dzisiejszego miasta istniała w tym miejscu już dwa tysiące lat temu.

Brela pojawia się także w kolejnych ważnych dokumentach historycznych. W 1315 r. powstał akt założycielski chorwackiego księcia Juraja Šubića z miasta Klis.

Turystykę w Breli zapoczątkowało otwarcie pierwszej karczmy o nazwie "Soline". Kąpielisko morskie zostało tutaj uruchomione jeszcze na początku XX wieku, ale późniejszy wybuch I wojny światowej, a potem II wojny światowej poważnie wstrzymał jakikolwiek rozwój miasta. Po II wojnie światowej Brela znalazła się w granicach komunistycznej Jugosławii. Z dekady na dekadę Brela coraz bardziej przypominała nadmorski kurort, ale prawdziwy rozwój zaczął się dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Najpierw doszło do rozpadu Jugosławii, a Brela znalazła się w granicach Chorwacji. Dwa lata później, w 1993 r., Brela została oddzielona administracyjnie od Makarskiej i stała się niezależnym miastem.

Dziś Brela liczy ponad 1600 mieszkańców, z których duża część żyje z turystyki. Powstały tutaj hotele, pensjonaty i liczne wakacyjne apartamenty na wynajem. W mieście znajduje się także niewielka marina jachtowa.

Brela, Chorwacja
Brela, Chorwacja (fot. Deeped Niclas & Amanda Strandh, flickr.com)

Komunikacja

Brela położona jest na południu Chorwacji, co oznacza, że do przejechania będziemy mieli całkiem solidny odcinek. Warto zatem zdecydować się na nocleg w drodze do Chorwacji, najlepiej gdzieś na południu Austrii lub na Węgrzech w okolicy jeziora Balaton. Wówczas do celu dojdziemy około godziny 17:00, czyli w czasie, gdy zazwyczaj odbywa się przyjmowanie hotelowych gości lub meldowanie do wakacyjnych apartamentów.

Mieszkańcy Trójmiasta, Warszawy, Poznania, Śląska lub Krakowa powinni wybrać podróż autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. Przykładowo jadąc w ten sposób z Warszawy do miasta Brela w Chorwacji będzie do pokonania ponad 1400 km w jedną stronę. We wszystkich trzech krajach tranzytowych za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi należy zapłacić poprzez wykupienie winiety. W samej Chorwacji płaci się na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

Mieszkańcy Polski wschodniej, chociażby Rzeszowa lub Lublina jadąc do Dalmacji często wybierają podróż przez Słowację i Węgry. To krótsza i szybsza droga z tej części Polski. Należy tylko uważać na słowacką drogówkę, która jest wyjątkowo nieprzychylna kierowcom z Polski.

Niemal do samego celu dojedziemy chorwacką autostradą A1, która biegnie równolegle do wybrzeża. Do miasta Brela należy zjechać na węźle Zagvozd. Od zjazdu z autostrady do Breli jest jeszcze 16 km. Po drodze będziemy musieli przejechać przez nowo wybudowany tunel Sveti Ilija, który przebiega pod masywem górskim Biokovo. Przejazd tunelem jest płatny w automatach bezobsługowych. Według informacji z 2015 r. cena za przejazd wynosiła 20 kun.

W Breli nie ma stacji kolejowej. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Splicie. Jadąc wzdłuż wybrzeża drogą numer 8 lotnisko oddalone jest od Breli o ponad 60 km. Jadąc autostradą pokonuje się dystans ponad 100 km, ale czasowo wychodzi podobnie.

Miasta Partnerskie

Brela nie posiada miast partnerskich.

To także może Cię zainteresować

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.