x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

Dalmacja Środkowa / Hvar

20.10.2014 / autor: Łukasz Ropczyński

Hvar

Dalmacja Środkowa, Chorwacja

Hvar, Chorwacja
Hvar, Chorwacja (fot. Christian Mönnig, flickr.com)

Hvar to bajkowy, wakacyjny kurort położony na chorwackiej wyspie o tej samej nazwie. Niewielkie miasteczko Hvar próbuje roztaczać wokół siebie aurę prestiżu i luksusu niczym włoskie miasta takie jak Portofino, czy Positano. Sprzyja temu urokliwa lokalizacja, kameralna i romantyczna starówka, niewielki port i okoliczne zatoczki. Miasto pełne jest zabytków, przepięknych widoków i restauracji ze stolikami na świeżym powietrzu. Z uwagi na położenie na wyspie, nie jest łatwo tutaj dojechać.

Po przypłynięciu do Hvaru można łatwo zapomnieć, że wciąż jest się w Chorwacji. Wszystko jest tutaj inaczej. Nie ma tłumów przypadkowych turystów, a w oddali nie widać zabudowy przemysłowej, ani wielkich blokowisk. Można odnieść wrażenie, że to jakaś spokojna i luksusowa wyspa, będąca oazą spokoju, niczym sceneria do komedii romantycznej.

Jak przystało na historyczne miasteczko, zabudowa starego miasta jest zwarta i przemyślana. Wszystkie budynki mają podobne, jasne elewacje i identyczne czerwone dachy. W oczy rzuca się kościół dopasowany do zabudowy, niewielki port jachtowy i cudowny plac będący jednocześnie częścią miejskiego deptaku. Druga część deptaku to nadmorska promenada w całości wysadzana palmami. Spacerując po promenadzie po jednej stronie można podziwiać dalmacką zabudowę, a po drugiej rybackie łodzie, motorówki i niewielkie jachty. Są tu ławki, eleganckie elementy małej architektury i kawiarniane stoliki, przy których mieszkańcy i turyści popijają drinki, kawę lub zimne piwo.

Esteci i znawcy architektury na pewno zwrócą uwagę na fakt, że miasteczko zachowało dawny, niekomercyjny charakter. Nie ma tu nowoczesnej zabudowy, budek z fast foodami czy krzykliwych, tandetnych szyldów reklamowych. Miasto mogłoby być świetną scenerią filmową dla opowieści sprzed pół wieku.

Do najważniejszych zabytków Hvaru należy twierdza będąca dawną fortecą, tutejsza katedra i klasztor franciszkanów. Jest coś jeszcze, z czego mieszkańcy są najbardziej dumni. To zabytkowy teatr, założony w 1612 r. i funkcjonujący do dziś.

Hvar to idealne miasto na udane wakacje dla osób w każdym wieku. Nie można się tutaj nudzić. Rano dzień warto rozpocząć od mocnej kawy przy stoliku w którymś z barów w okolicy portu. Można tam usiąść i podziwiać panoramę wybrzeża. Później najlepiej wybrać się na plażę i korzystać ze śródziemnomorskiego słońca. Plaże znajdują się na obrzeżach starego miasta, ale też nieco dalej. Za miastem znajdziemy urokliwe zatoczki. Często wybierają je panie, które lubią kąpać się w morzu w stroju topless. Są też formalne i nieformalne plaże naturystyczne, chociaż wyspa Hvar pod względem naturyzmu jest istnym rajem. W pobliżu znajduje się camping, gdzie chodzenie w jakimkolwiek stroju jest dużym nietaktem.

Po dniu spędzonym na plaży warto zjeść świeżą rybę w jednej z tutejszych restauracji. Ryba polana będzie sokiem z cytryny i lokalną, swojską oliwą z oliwek. Do tego w restauracji kelner zaproponuje nam swojskie wino z tutejszych winnic. Spróbujmy, warto! Jeśli znudzi nam się zwiedzanie miasta i okolic, to wybierzmy się na rejs statkiem wycieczkowym. W ofercie tutejszego portu są statki do sąsiednich miejscowości, a także rejsy widokowe wokół wyspy. Młodzież szczególnie chętnie wybiera statki imprezowe. Kilkadziesiąt osób w strojach kąpielowych wypływa w morze, a ze statku rozbrzmiewa muzyka dyskotekowa. Wszyscy na pokładzie tańczą, a najodważniejsi skaczą do wody. Na łodzi organizowane są też konkursy typu piana party, a często serwowane są kolorowe drinki.

Hvar wyróżnia się pod względem życia nocnego. W zasadzie to właśnie tutaj kumulują się dyskoteki, plażowe bary i tawerny z całej wyspy. Imprezowicze niemal do samego rana mogą przechodzić z miejsca do miejsca. W historycznym centrum znajdują się kluby i bary z drinkami, dyskoteki i party organizowane są przy plaży lub na samej plaży. Największe imprezy organizowane są w lipcu i w sierpniu. Jeśli ktoś nie lubi hałasu i migających, kolorowych świateł powinien tu przyjechać w czerwcu lub wrześniu. Najpopularniejszy w mieście jest klub “Carpe Diem”, który ma swój “oddział” także przy plaży. W szczycie sezonu to właśnie na plaży organizowane są dyskoteki. Dużą popularnością cieszy się też klub “Veneranda“, który znajduje się pomiędzy murami dawnego klasztoru. Zarówno plażowy “Carpe Diem”, jak i “Veneranda“ mają niewielkie baseny. Impreza w szczytowych godzinach lubi się więc przenosić wprost do basenu!

Booking.com

Położenie

Miasto Hvar położone jest na wyspie o tej samej nazwie. Jest to jedna z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych wysp w Chorwacji. Miasto liczy na co dzień nieco ponad 4 tys. mieszkańców, jednak w sezonie wakacyjnym ta liczba znacząco rośnie. W pobliżu miasta znajduje się największe wzniesienie na wyspie - szczyt Sveti Nikola (628 m n.p.m.). Okolice miasta są gęsto zalesione. Spacerując po skałach i lasach wzdłuż wybrzeża można odkryć niewielkie, malownicze zatoczki. Panuje tutaj typowy śródziemnomorski klimat.

Hvar, Chorwacja
Hvar, Chorwacja (fot. Christian Mönnig, flickr.com)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • Hvar - stare miasto - największą atrakcją miasta jest starówka traktowana jako całość. Miasteczko jest naprawdę niewielkie i wszędzie można dojść tutaj pieszo. Na uwagę turystów zasługuje tutejsza katedra, twierdza obronna i zabytkowy teatr. Wieczory przyjemnie spędza się spacerując po deptaku i miejskim placu. Najwięcej turystów jest na promenadzie pod palmami, tuż obok portu. Gdy pójdziemy w przeciwną stronę od portu to również możemy spacerować po betonowym bulwarze pomiędzy zielenią. Hvar to bardzo romantyczny i nastrojowy kurort.
  • Plaże w Hvar - w mieście Hvar plaże znajdują się na obrzeżach starego miasta. Są to plaże żwirkowo - kamieniste. Nieco dalej, za miastem znajdują się romantyczne zatoczki, wybierane przez osoby ceniące sobie większy spokój na plaży.

Historia

Już w IV w p.n.e. starożytni Grecy założyli tutaj swoją osadę. W VII w n.e. pojawili się tutaj Słowianie. Nie założyli oni jednak osady na samym wybrzeżu, ponieważ obawiali się najazdu piratów. O wiele bezpieczniejsza wydawała się być lokalizacja w głębi wyspy.

W XIII w Hvar - jak i cała wyspa - silnie współpracowały z Wenecją. W Hvarze czasowo mogły cumować weneckie statki w drodze do Afryki. Za czasów dominacji weneckiej w Hvarze zlecono budowę twierdzy warownej, nowego urzędu miasta i katedry. Powstawały też inne obiekty użyteczności publicznej oraz mury obronne, które z czasem okazały się zbyt małe. Miasto zaczęło się wówczas powiększać w stronę okolicznego wzgórza. Po upadku Wenecji Hvar stał się częścią imperium Austro-Węgier. Niewiele się wtedy działo pod względem gospodarczym. Mieszkańcom brakowało dawnych korzyści ze współpracy z Wenecją. Jednak Austriacy zaczęli rozwijać w mieście turystykę. Powstawały hotele, pensjonaty, a miasteczko było promowane w Europie. Po zakończeniu II wojny światowej Hvar stał się częścią Jugosławii, a od 1991 r. jest wyspą chorwacką.

Hvar, Chorwacja
Hvar, Chorwacja (fot. Christian Mönnig, flickr.com)

Komunikacja

Jeśli wybieramy się na wakacje samochodem w pierwszej kolejności musimy dojechać z Polski do Splitu w Chorwacji, gdzie znajduje się najbliższy port promowy. Przykładowo z Warszawy do Splitu - jadąc autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenie - jest ponad 1440 km w jedną stronę. Przy planowaniu kosztów podróży poza cenami paliwa i ubezpieczeń należy uwzględnić koszty winiet w Czechach, Austrii i Słowenii oraz opłaty autostradowe w samej Chorwacji.

Ze Splitu do Hvaru dostaniemy się promem. Aktualnych cen należy szukać na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika Jadrolinija. Prom odpływa ze Splitu do miasta Stari Grad na wyspie Hvar. Stari Grad od miasta Hvar oddalony jest zaledwie o 20 km.

W 2014 r. w tzw. wysokim sezonie, przypadającym na okres wakacji cena za bilet na prom dla osoby dorosłej wynosiła 47 kun, a za transpor samochodu osobowego do 2 m wysokości 318 kun. Przeliczając na złotówki dwie osoby dorosłe wraz z samochodem osobowym za rejs ze Splitu na wyspę Hvar zapłacą około 220 zł. Dotyczy to ceny w jedną stronę.

Jeśli chcemy się dostać do Hvaru z Polski samolotem należy wykupić bilet (np. bezpośredni Eurolot) do Splitu. Z tamtejszego niewielkiego lotniska odjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej do centrum Splitu (podróż trwa około pół godziny). Następnie należy przesiąść się na prom. Bilety na prom warto kupić wcześniej, jeszcze z Polski przez Internet. Szczególnie w dniach, gdy jest zmiana turnusów promy mogą mieć duże obłożenie.

Pomiędzy Starim Gradem, a Hvarem kursują autobusy. W sezonie jest ich całkiem sporo. W szczytowych dniach wakacji pomiędzy wyspą Hvar, a Splitem jest nawet 7 połączeń promowych dziennie. Czas rejsu w jedną stronę to około 90 minut.

Miasta Partnerskie

Hvar nie posiada miast partnerskich.

To także może Cię zainteresować

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.