x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

Dalmacja Południowa / Korcula

21.10.2014 / autor: Łukasz Ropczyński

Korcula

Dalmacja Południowa, Chorwacja

Korcula, Chorwacja
Korcula, Chorwacja (fot. Aitor Salaberria, flickr.com)

Korcula to przepięknie położone miasto na chorwackiej wyspie, o tej samej nazwie. Urok tego miasteczka dobrze widać już z pokładu promu - droga morska to jedyna możliwość dotarcia do tej dalmackiej perełki, a tutejszy port jest największym na całej wyspie. W Korculi możemy podziwiać średniowieczną starówkę z charakterystycznym, symetrycznym układem ulic. Jest tu także przepiękna katedra, plac z restauracyjnymi stolikami i nadmorski bulwar, wokół którego toczy się turystyczne życie.

Najpiękniejsza część starówki z trzech stron otoczona jest morzem. To właśnie tutaj znajduje się duży jak na wielkość samego miasta port promowy, który nadaje życia całej starówce. W sezonie wakacyjnym w ciągu dnia przypływają tutaj regularnie promy z kontynentalnej części Chorwacji oraz statki wycieczkowe krążące z turystami po okolicznych wyspach i linii brzegowej samej Korculi.

Spacerując wokół portu warto zwrócić uwagę na przepiękne kamienice. Mimo, że fasady są zróżnicowane, to wszystkie budynki w mieście mają jednakowy kolor elewacji i takie same dachy. Ponadto zieleń wokół portu jest bardzo zadbana. Miasteczko sprawia wrażenie bardzo estetycznego i uporządkowanego. Tuż przy porcie, obok schodów prowadzących do starówki, znajduje się punkt informacji turystycznej. Można tam kupić mapę wyspy lub zasięgnąć informacji o noclegach.

Warto zagłębić się w symetrycznie ułożone uliczki starego miasta. Główną atrakcją starówki jest plac św. Marka i znajdująca się tutaj katedra. Wieża tutejszej katedry dostępna jest dla zwiedzających (oczywiście konieczne jest wykupienie biletu). Z wieży dobrze widać czerwone dachy starówki, nadmorski bulwar i panoramę wyspy. Warto wejść i zrobić pamiątkowe zdjęcia! Jeśli akurat w porcie jest jakiś duży prom, to jego także uda nam się sfotografować.

Przez środek starówki - poczynając od wąskiego placu św. Marka - przebiega coś w rodzaju niewielkiego deptaku. Przy deptaku znajduje się niewielkie miejskie muzeum Marco Polo, kilka sklepików i jedna restauracja ze stolikami rozstawionymi na chodniku. Można tu usiąść na kawę lub zjeść owoce morza, które w tym miejscu powinny być zawsze świeże.

Wspomniane wcześniej muzeum Marco Polo często nazywane jest po prostu domem Marco Polo. To dom, w którym prawdopodobnie urodził się słynny podróżnik. Budynek ma charakterystyczną, czworokątną wieżę.

Booking.com

Położenie

Miasto Korčula położone jest na północno-wschodnim krańcu wyspy o tej samej nazwie. Na co dzień mieszka tu około 6 tys. osób, ale liczba ta w sezonie wakacyjnym rośnie kilkukrotnie. Panuje tutaj typowo śródziemnomorski klimat. Windsurferzy i żeglarze lubią to miejsce z uwagi na północno zachodni wiatr mistral. Korcula leży na wyspie, która ma powierzchnię 271 km kw. Najwyższy szczyt na wyspie to Klupca, mający wysokość 568 m n.p.m. Nie ma tutaj lotniska. Można się tu dostać wyłącznie drogą morską.

Korcula, Chorwacja
Korcula, Chorwacja (fot. Aitor Salaberria, flickr.com)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • Korcula - stare miasto - najbardziej urokliwa jest zabytkowa część miasta, obejmująca swoim obszarem starówkę i port promowy. Całość otoczona była niegdyś murem obronnym, którego znaczne fragmenty możemy podziwiać do dziś. Zachowały się także dwie charakterystyczne, obronne baszty warowne wzniesione w XV w., gdy rządzili tutaj Wenecjanie. Wąskie uliczki starego miasta tak jak w przypadku innych miast Chorwacji czy Włoch miały za zadanie ochronę mieszkańców przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także przed silnym wiatrem w czasie sztormów. Miasto położone jest na wysuniętym w głąb morza cyplu, co sprawia, że w czasie sztormów jest tu szczególnie wietrznie.
  • Katedra św. Marka - to najbardziej rzucający się w oczy zabytek miasta z charakterystyczną dzwonnicą, z której rozpościera się widok na całą starówkę, port promowy i linię brzegową wyspy. W XIII wieku wzniesiono tu innych kościół, a obecna katedra powstała w XV wieku na jego gruzach. W pierwsze połowie XVI wieku do katedry dobudowano kaplicę św. Rocha. Mieszkańcy wierzyli, że w ten sposób wkupią się w łaski Boga i ich miasto ominie epidemia dżumy, która szalała wówczas w Europie.
  • Dom Marco Polo - to znajdujący się na starym mieście dom, w którym rzekomo miał się urodzić słynny podróżnik. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy tak było naprawdę, ale wiele na to wskazuje. Budynek obecnie jest przekształcony w muzeum. Znajduje się on niedaleko katedry św. Marka. Łatwo go poznać po charakterystycznej czworokątnej wieży.

Historia

Podobnie jak w przypadku wielu innych miast Dalmacji także tutaj jako pierwsi osadę założyli starożytni Grecy. Już w I wieku pojawili się tutaj Rzymianie i zajmowali wyspę aż do upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Przez krótki okres Korcula była częścią Bizancjum. Od X wieku trafiła we władanie Wenecjan i z krótką przerwą Republika Wenecji rządziła Korculą aż do XIV wieku. W kolejnych wiekach rządził tutaj król bośniacki i książę Splitu. Pod koniec XVIII Korcula na kilkadziesiąt lat wróciła jeszcze pod władanie Republiki Wenecji, a później - po jej upadku - stała się częścią Austro-Węgier. Przez pewien czas miasto znalazło się pod okupacją włoską, a później - na mocy traktatu z Rapallo we Włoszech - od 1920 r. stała się częścią Jugosławii. Od 1991 r. Korcula należy do niepodległej Chorwacji.

Korcula, Chorwacja
Korcula, Chorwacja (fot. Aitor Salaberria, flickr.com)

Komunikacja

Przykładowo z Warszawy do Korculi jest niespełna 1600 km, gdy wybierzemy zdecydowanie najwygodniejszy wariant trasy prowadzący przez Czechy, Austrię i Słowenię. Należy przy tym pamiętać, że we wszystkich trzech krajach za przejazd autostradami płaci się poprzez wykupienie winiety (najlepiej zrobić to już na granicy). W niektórych wypadkach - jak na przykład w Czechach - należy zachować odcinek kontrolny winiety, na którym wpisuje się numer rejestracyjny samochodu.

W Chorwacji za przejazd autostradami płacimy na bramkach przy docelowym zjeździe. W przypadku podróży do Korculi z autostrady A1 zjedźmy do miasta Ploce. W tej miejscowości znajduje się port, z którego odpływa prom do miasta Trpanj. Następnie musimy przejechać samochodem krótki kawałek na drugą stronę wyspy do miasta Orebic, skąd kolejnym promem dostaniemy się już na Korculę. Trochę to skomplikowane! Aktualnych cen za podróż promem - w zależności od liczby pasażerów i wielkości pojazdu - należy szukać na oficjalnie stronie internetowej chorwackiego przewoźnika morskiego Jadrolinija.

Na wyspie Korcula nie ma lotniska ani linii kolejowej.

Jeśli szukacie Państwo samochodu typu bus wraz z kierowcą do wynajęcia, to zapraszamy na stronę http://www.den-tour.pl - obecnie firma świadczy usługi przewozu osób na linii Polska Dania, ale możliwe jest wynajęcie na inne trasy.

Miasta Partnerskie

  • Kawadarci (Macedonia)

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.