x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

/ połączenia morskie: promy Chorwacja - Włochy

18.06.2015 / autor: Łukasz Ropczyński

promy z Chorwacji do Włoch
na zdjęciu powyżej promy we włoskiej Ankonie tuż przed wypłynięciem do Chorwacji (fot. Konstantinos Dafalias, flickr.com)

Chorwacja posiada liczne połączenia morskie pomiędzy swoim krajem, a sąsiednimi Włochami. Podróż promem, na który oczywiście można zabrać także samochód, zazwyczaj trwa kilka godzin. Część połączeń obsługiwana jest przez rodzimą Jadroliniję, a pozostałe przez przewoźników włoskich lub europejskich. Dużą popularnością cieszą się także jednodniowe wycieczki statkiem lub promem z Chorwacji do włoskiej Wenecji.

Coraz większa grupa turystów z Polski wpada na ciekawy pomysł połączenia wakacji w Chorwacji z wakacjami we Włoszech. Można wówczas spędzić tydzień wakacji nad chorwackim Adriatykiem, a potem – za pomocą promu – przepłynąć do Włoch, niejako na przeciwną stronę morza. W czasie jednych wakacji spędzamy dużo czasu w dwóch przepięknych krajach, ale na całkowicie odmiennych wybrzeżach. Chorwacja słynie ze skalistych zatoczek, kamienistych plaż i krystalicznie czystej wody. Z kolei Włochy i tamtejsze wybrzeże Adriatyku zapewni nam szerokie, piaszczyste plaże, turkusową wodę i świetną, śródziemnomorską kuchnię.

Połączenie promowe zazwyczaj okazuje się tańsze (a już na pewno szybsze) niż pokonanie tej samej trasy na około, poprzez objechanie Adriatyku. Jeśli wypoczywamy w okolicach Dubrownika, na samym południu Chorwacji i chcemy przemieścić się na południe Włoch, na przykład do Bari, to połączenie promowe jest bezkonkurencyjne. Transport na morzu oferuje kilku przewoźników. Ceny są do siebie zbliżone, jednak przed zakupem biletu warto porównać oferty, warunki przewoźników i sprawdzić ewentualne promocje.

W wakacje 2015 roku dostępne były następujące połączenia promowe z Chorwacji do Włoch:

 • Dubrownik – Bari
 • Hvar – Pescara
 • Parenzo – Wenecja
 • Pirano – Wenecja
 • Pula – Wenecja
 • Rovigno – Wenecja
 • Spalato – Ancona
 • Stari Grad – Ancona
 • Umag – Wenecja
 • Vela Luka – Pescara
 • Zadar – Ancona

Przykładowe ceny biletów na połączenia promowe z Chorwacji do Włoch

Ceny połączeń promowych różnią się nie tylko w zależności od długości trasy. Kluczowa jest także data ewentualnego rejsu. Rejsy sobotnie i niedzielne są najdroższe. Wtedy zazwyczaj odbywa się zmiana turnusów (niektóre kempingi, czy ośrodki wypoczynkowe oferują pobyty od soboty do soboty). Nieco taniej jest w piątki, a najtaniej w środku tygodnia i – co oczywiste – poza sezonem. Jeśli odbywają się dwa lub więcej rejsów dziennie, to te o mniej dogodnych godzinach (np. późnym wieczorem) powinny być tańsze. Cena zależy także od liczby osób i tego, czy przewozimy ze sobą samochód. Ponadto ważna jest także wielkość samochodu. Za dużego vana zapłacimy więcej niż za niewielki samochód osobowy. W trakcie internetowej rezerwacji miejsca należy nie tylko podać nazwiska i wiek pasażerów, ale także wymiary pojazdu (wysokość, szerokość i długość). Od tego uzależniona będzie końcowa cena.

Przykładowa cena za rejs promem w jedną stronę z Zadaru do Wenecji, w jeden z piątków lipca 2015 roku to około 157 euro za podróż jednej osoby z jednym, średniej wielkości samochodem osobowym. Gdy zaplanujemy podróż na tej samej trasie (Zadar – Wenecja) z samochodem osobowym o długości do 4,5 metra wraz z dwoma osobami dorosłymi i dwójką dzieci (dzieci 3 i 7 lat), to cena wzrasta do 298 euro za podróż w jedną stronę. Jeśli chcielibyśmy taki rejs odbyć w sobotę, to bilety należy rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W czerwcu 2015 r. niemożliwe było już złożenie rezerwacji na drugą połowę lipca tego samego roku.

Jeśli bylibyśmy zainteresowani połączeniem promowym z Dubrownika do Bari dla 2 osób dorosłych, 2 dzieci i samochodu osobowego w lipcu to cena wynosi około 284 euro w jedną stronę (cena sprawdzona na stronie internetowej przewoźnika Jardolinija).

Gdzie sprawdzać ceny promów z Chorwacji do Włoch?

Dokładne ceny najlepiej sprawdzać na oficjalnych stronach internetowych poszczególnych linii. Linie obsługujące połączenia pomiędzy Chorwacją, a Włochami to:

 • Jardolinija
 • BlueLine
 • Snav
 • Venezia Lines

Warto pamiętać, że bilety na promy – szczególnie jeśli dotyczy to wakacyjnej soboty – warto zarezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Wielu turystów rezerwuje wakacyjne rejsy jeszcze w zimie. Czasem można trafić wtedy na promocje u poszczególnych armatorów.

Booking.com

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.