x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

/ Port lotniczy Dubrownik

lotnisko Dubrownik
Port lotniczy w Dubrowniku (fot. materiały prasowe lotniska)

Międzynarodowy port lotniczy w Dubrowniku jest trzecim pod względem wielkości ruchu pasażerskiego lotniskiem w Chorwacji. Jednocześnie to najdalej wysunięty na południe port lotniczy tego kraju. Lotnisko może poszczycić się także tym, że posiada najdłuższy pas startowy w całym kraju. Lotnisko oddalone jest o około 20 km od centrum Dubrownika i znajduje się w miejscowości Čilipi (gmina Konavle).

Lotnisko w Dubrowniku oddano do użytku w 1962 r. Początkowo odbywały się tutaj loty wyłącznie sezonowo. Z czasem powstało regularne połączenie z Zagrzebiem. Jeszcze za czasów Jugosławii port lotniczy odprawiał niemal milion pasażerów rocznie. Po rozpadzie Jugosławii i powstaniu niepodległej Chorwacji magiczną liczbę miliona odpraw udało się pokonać. Obecnie lotnisko obsługuje około 1,6 mln pasażerów rocznie. W 2010 r. do użytku został oddany nowy terminal mogący odprawić nawet 2 mln pasażerów w ciągu roku.

Z lotniska korzysta ponad 30 linii lotniczych, ale w przeważającej większości są to loty sezonowe. O ile w wakacje jest tu naprawdę tłoczno, to po sezonie lotnisko wymiera. Sezonowo latają tu takie linie jak Aer Lingus (Dublin), Air Berlin (Hanower, Monachium, Stuttgart), Austrian Airlines (Wiedeń), Blue1 (Helsinki), České aerolinie (Praga), Danube Wings (Bratysława), Flybe (Birmingham, Exeter, Southampton), Germanwings (Berlin-Schönefeld, Kolonia/Bonn, Hamburg, Hanower), Iberia (Madryt, Bilbao, Walencja), Jet2.com (Belfast-International, Edynburg, Leeds/Bradford, Manchester), Lufthansa Regional (Monachium, Düsseldorf), Monarch Airlines (Londyn-Gatwick), Palmair (Bournemouth, Jersey), Thomson Airways (Londyn-Gatwick, Manchester), Vueling Airlines (Barcelona) i WizzAir (Londyn-Luton).

Z Polski do Dubrownika lata czarterowo linia lotnicza EnterAir z lotnisk w Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Co ciekawe, nawet rodzima linia Croatia Airlines lata tu głównie sezonowo. Obsługuje wówczas kierunki: Amsterdam, Ateny, Berlin-Tegel, Düsseldorf, Frankfurt, Nicea, Split, Osijek, Paryż-Charles de Gaulle, Tel Awiw-Ben Gurion, Wenecja-Marco Polo, Wiedeń, Zurych. Przez cały rok  Croatia Airlines lata z Dubrownika do Rzymu (Fiumicino) i Zagrzebia. Przez cały rok British Airways zapewnia loty do Londynu.

Poza wymienionymi powyżej liniami w czasie wakacji lotnisko przyjmuje jeszcze kilkanaście innych linii czarterowych.

Jak dojechać z lotniska w Dubrowniku do centrum miasta?

Z lotniska do centrum Dubrownika (i oczywiście z powrotem) możemy dojechać linią autobusową Atlas. Bilet w jedną stronę kosztuje 40 kun (dane z grudnia 2015 r.), a rozkład jazdy dopasowany jest do przylotów i odlotów samolotów. W sezonie wakacyjnym liczba autobusów jest większa niż zimą, gdy lotnisko obsługuje głównie lokalne połączenia z Zagrzebiem i Rzymem. Można kupić od razu bilet w obie strony, który kosztuje 70 kun. Aktualny rozkład jazdy autobusów oraz informację o przystankach można sprawdzić na stronie przewoźnika atlas-croatia.com

Z lotniska do centrum można dostać się także taksówką. Za przejazd w jedną stronę zapłacimy około 400 kun.

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.