x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

/ Port lotniczy Losinj

Port lotniczy Lošinj
Port lotniczy Lošinj (fot. propalica, planewatcher)

Lotnisko Lošinj to niewielki port lotniczy znajdujący się na chorwackiej wyspie Lošinj. Lotnisko znajduje się niespełna 6 km od centrum miejscowości Mali Lošinj. Dzięki połączeniu drogowemu (za pomocą mostu) wyspy Lošinj z sąsiednią wyspą Cres port lotniczy w sezonie turystycznym ma za zadanie obsługiwać obydwie te destynacje turystyczne. Lotnisko ma marginalne znaczenie dla Chorwacji i ruchu turystycznego.

Port lotniczy Lošinj jest jeszcze pozostałością z czasów Jugosławii. W przeszłości było to lotnisko wojskowe, które teraz przemianowano na cywilny port lotniczy o statusie międzynarodowym. Według anglojęzycznej Wikipedii na tutejszym lotnisku ląduje linia European Coastal Airlines, oferująca połączenia do Puli i Splitu. Jednak na oficjalnej stronie internetowej lotniska trudno potwierdzić tę informację. Według źródeł, do których odnosi się Wikipedia lotnisko w 2015 r. odprawiło ponad 12 tys. pasażerów. W poprzednich latach, tj. w 2014 i w 2013 r. lotnisko nie odprawiło żadnego pasażera.

Ciekawostką jest fakt, że lotnisko w Lošinj oferuje usługi tzw. taksówki powietrznej. Z tutejszego lotniska (lub w przeciwnym kierunku) można sobie zażyczyć lot do Puli (w cenie 350 euro), do Rijeki lub Zadaru (te kierunki kosztują po 500 euro) albo do Zagrzebia lub Splitu (w cenach po 1125 euro). Jest też możliwość lotu do miast we Włoszech, na przykład do Rimini (za 750 euro) albo do Wenecji (za 900 euro). Najdroższe jest połączenie do Dubrownika, ponieważ kosztuje aż 1950 euro. Podane ceny są łącznymi cenami za lot wg cennika z grudnia 2015 r. Samolot może wówczas zabrać na pokład maksymalnie 3 pasażerów. W dyspozycji lotniska jest jeszcze nieco większy samolot mogący zabrać maksymalnie 6 pasażerów, ale ceny są wówczas adekwatnie wyższe.

Jak dojechać z lotniska w Lošinj do centrum miasta?

Lotnisko Lošinj jest tak małe, że nie oferuje stałego połączenia autobusowego z centrum miasta. Pozostają taksówki i transfer lotniskowy busami.

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.