x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

/ Port lotniczy Osijek

lotnisko Osijek
lotnisko Osijek w Chorwacji (fot. Wikipedia)

Międzynarodowy port lotniczy Osijek to najdalej wysunięte na wschód duże lotnisko w Chorwacji. Lotnisko położone jest około 20 km od centrum miasta Osijek i z punktu widzenia turystycznego nie ma żadnego znaczenia. Region jest na tyle oddalony od Adriatyku, że zupełnie nie przyciąga turystów. Lokalne władze starają się to zmienić i stawiają na turystykę aktywną oraz budowę centrów i basenów termalnych, które w przyszłości przez cały rok mogłyby przyciągać turystów.

Lotnisko Osijek obecnie pełni rolę znaczącą wyłącznie dla mieszkańców najbliższej okolicy. Do Zagrzebia jest stąd około 280 km. Z jednej strony to dużo, ale z drugiej – w przypadku planowania podróży samolotem – to tylko nieco ponad 2 godziny jazdy autostradą. Być może dlatego na lotnisku Osijek ruch jest mniejszy niż za czasów Jugosławii. W pozostałych chorwackich lotniskach tendencja jest wręcz odwrotna.

Z tutejszego lotniska sezonowo lata rodzimy przewoźnik Croatia Airlines. Oferuje on połączenia do Dubrownika i Splitu. Sezonowo lata też Ryanair do Londyn-Stansted. Połączenia przez cały rok (w wybrane dni tygodnia) oferuje mało znana linia lotnicza Trade Air. Lata ona stąd do czterech chorwackich miast: Zagrzeb, Rijeka, Split i Dubrownik. Ponadto na lotnisku ląduje także linia Sea Air oferująca połączenia do Frankfurtu, Londynu (Stansted) i Stuttgartu.

Tutejszy port lotniczy jest w stanie obsłużyć od 200 do 400 pasażerów w ciągu godziny, co rocznie daję liczbę od 100 tys. do 150 tys. osób. W 2015 r. lotnisko obsłużyło zaledwie 25 tys. pasażerów.

Jak dojechać z lotniska w Osijek do centrum miasta? 

Port lotniczy Osijek organizuje własny transport dla pasażerów z parkingu spod dworca w mieście Osijek pod port lotniczy. Tego typu transport należy rezerwować wcześniej – 24 godziny przed odlotem. Cena za przejazd wynosi 30 kun wg danych z grudnia 2015 r. Rezerwacji można dokonywać codziennie od 8:00 do 15:00 pod numerem telefonu +385 31 514400 lub mailowo: info@osijek-airport.hr

Między lotniskiem, a centrum miasta nie ma stałego połączenia linią autobusową. Na tym odcinku nie ma też połączenia kolejowego. Dlatego – dosyć specyficznie – lotnisko proponuje własny transport lub możliwość wypożyczenia samochodu.

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.