x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

/ Port lotniczy Pula

lotnisko Pula
płyta postojowa lotniska w Puli w sezonie wakacyjnym, gdy lądują tutaj samoloty europejskich linii lotniczych (fot. materiały prasowe lotniska)

Międzynarodowy port lotniczy w Puli to najdalej wysunięte na północ duże chorwackie lotnisko. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych ten port lotniczy przyjmuje samoloty z sąsiedniej Słowenii oraz niektórych lotnisk wschodnich Włoch (na przykład Triestu). W 2014 r. lotnisko odprawiło ponad 318 tys. pasażerów, jednak przede wszystkim jest to ruch sezonowy. Zimą lotnisko pracuje na minimalnych obrotach.

W sezonie zimowym z tutejszego lotniska odbywa się raz dziennie lot do stolicy Chorwacji – Zagrzebia. Lot obsługiwany jest przez rodzime linie Croatia Airlines. Poza tym połączeniem w zasadzie nic więcej się nie dzieje.

Kilka dodatkowych lotów pojawia się końcem marca – te także obsługiwane są przez Croatia Airlines. Większy ruch rozpoczyna się początkiem maja i początkiem czerwca. To wtedy na lotnisku lądują samoloty znanych europejskich linii lotniczych. W czasie wakacji lata tutaj Ryanair (Charleroi, Hahn, London-Stansted, Moss), Thomson Airways (Birmingham, Bristol, East Midlands, Londyn-Gatwick, Manchester), Scandinavian Airlines (Kopenhaga, Göteborg, Oslo-Gardermoen, Sztokholm-Arlanda), Rossija (St. Petersburg), Lufthansa Regional (Monahium), Jet2.com (Edynburg, Leeds / Bradford, Manchester), Germanwings (Berlin-Tegel, Kolonia / Bonn, Hamburg), Finnair (Helsinki), easyJet (Hamburg, Londyn-Gatwick, Paryż-Charles de Gaulle), Austrian Airlines (Graz) i kilka innych linii.

W grudniu 2015 r. gdy powstawał powyższy artykuł z Polski do Puli nie odbywały się jakiekolwiek loty. Informacje prasowe także nie informowały o jakichkolwiek planach powstania nowych połączeń z Polski w tym kierunku.

Jak dojechać z lotniska w Puli do centrum miasta?

Lotnisko w Puli połączone jest z centrum miasta za pomocą autobusu komunikacji publicznej (Pula Airport Shuttle Service). Autobusy łączą lotnisko bezpośrednio z popularnymi wśród turystów miejscowościami: Pula (główny dworzec autobusowy), Pula – Verudela, Medulin, Pula – Puntižela, Fažana, Rovinj, Poreč, Novigrad, Umag i Rabac.

W 2015 r. bilet na jednorazowy przejazd autobusem z lotniska do centrum Puli kosztował 30 kun lub 4 euro. Dojazd do miasta Medulin to koszt 45 kun (6 euro), a do Rovinj 150 kun (20 euro). Nieco taniej jest, gdy bilety kupi się wcześniej przez internet.

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.