x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

/ Port lotniczy Zagrzeb

Port lotniczy Zagrzeb
wizualizacja rozbudowy portu lotniczego w Zagrzebiu (fot. materiały własne lotniska)

Port lotniczy Zagrzeb (Međunarodna zračna luka Zagreb / Zagreb International Airport) to największe międzynarodowe lotnisko w Chorwacji. Port lotniczy położony jest 17 km na południowy wschód od stolicy Chorwacji. Każdego roku lotnisko obsługuje około 2,3 mln pasażerów.

Obecnie na lotnisku ląduje 17 przewoźników. Największym jest rodzimy Croatia Airlines. Niestety po zamknięciu polskich linii Eurolot nie ma bezpośredniego połączenia z polskich miast do Zagrzebia. W czerwcu 2015 r. dostępne były jedynie loty z jedną przesiadką po drodze (najczęściej była to przesiadka w Austrii). Biorąc pod uwagę obecną, europejską sieć autostrad i czas oraz koszty przelotu z Polski do Zagrzebia, połączenie lotnicze na tym odcinku jest coraz mniej konkurencyjne.

W czerwcu 2015 r. na specjalnie zwołanej konferencji prasowej prezes PLL LOT Sebastian Mikosz zapowiedział, że od 2016 r. zostanie przywrócone połączenie Warszawy z Zagrzebiem. Prezes LOTu nie sprecyzował, czy chodzi o połączenie tylko ze stolicy Polski do stolicy Chorwacji, czy też można będzie liczyć na powrót połączeń z czterech polskich miast do kilku nadmorskich lotnisk w Chorwacji. Połączenia te w poprzednich sezonach cieszyły się dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że na tej trasie nie lata Ryanair.

Port lotniczy w Zagrzebiu posiada bezpośrednie połączenia lotnicze z 46 stolicami i miastami z całego świata, chociaż w przeważającej większości są to miasta europejskie. Lotnisko posiada najwięcej bezpośrednich połączeń z miastami Niemiec. Lotnisko posiada system ILS III kategorii. Obecnie w trakcie budowy jest całkowicie nowy, efektowny terminal pasażerski.

Jak dojechać z lotniska w Zagrzebiu do centrum miasta?

Najtańszym sposobem transportu pomiędzy międzynarodowym portem lotniczym w Zagrzebiu, a centrum miasta jest autobus. Linia autobusowa obsługiwana jest przez przewoźnika "Pleso". W 2015 r. autobusy Pleso z centrum Zagrzebia w stronę lotniska odjeżdżały co pół godziny, począwszy od godziny 4:30 aż do 20:30, kiedy to odjeżdżał ostatni kurs. Z kolei z lotniska w Zagrzebiu do centrum miasta autobusy odjeżdżały od godziny 7:00 do godziny 20:00. W Zagrzebiu autobusy dojeżdżają do głównego dworca autobusowego.

Bilet za przejazd w jedną stronę w czerwcu 2015 r. kosztował 30 kun. Jednodniowy bilet w obie strony to koszt 40 kun. Co ciekawe przewoźnik Pleso oferuje także codzienne kursy autobusowe na trasie Rijeka – Zagrzeb – Rijeka.

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.