x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

Chorwacja: turystyka, wakacje, połączenia, przewodnik
/ Sylwester w Chorwacji - idealny początek Nowego Roku

09.12.2016 / autor: Łukasz Ropczyński

Klimat nieco łagodniejszy, choć temperatury zbliżone do tych, które panują w Polsce. Podobnie rozświetlone ulice i witryny sklepowe, a także wielka choinka w honorowym punkcie miejskiego placu. Dlaczego więc Sylwestra mielibyśmy spędzić właśnie tam? W Chorwacji najbardziej urzekająca jest atmosfera, nieskażona jeszcze "plastikiem" typowym dla państw zachodnich. Tam wszystko wydaje się bardziej prawdziwe: ludzie, jedzenie, muzyka.

Sylwester w Chorwacji

Zima w Chorwacji jest biała. Choć lato trwa tam zdecydowanie dłużej niż u nas, przychodzi też pora gdy pada śnieg. Mimo to warto wybrać się tam, by świętować Nowy Rok, tym bardziej, że tamtejsze obchody należą do najlepszych noworocznych imprez nad całym Adriatykiem. Nie ma lepszego sposobu na świętowanie niż pyszna kolacja a następnie wmieszanie się w przyjazny tłum. Być może to za zasługą uśmiechniętych Chorwatów, wykrzykujących „Sretna Nova Godina”, a może pysznego grzanego wina sprzedawanego na rynku – trzeba jednak przyznać, że tamtejsza atmosfera pozostaje w pamięci na zawsze.

Chorwacja zimą
Chorwacja zimą

Warto wspomnieć, że sylwestrowe emocje wcale nie opadają tak szybko. Chorwacja może pochwalić się także karnawałową tradycją. Co roku w Rijece odbywają się parady, pełne barwnych przebierańców w szpiczastych czapkach, maskach i pelerynach. Stroje na pewno nie są tak skąpe jak podczas karnawału w Rio czy na Wyspach Kanaryjskich, ale uczestnikom z pewnością nie brakuje fantazji.

Propozycje spędzenia sylwestra w Chorwacji znajdziecie na r.pl/sylwester.

Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Spacerując ulicami Zagrzebia, można natknąć się na atrakcję jedyną w swoim rodzaju – Zagreb Solar System, czyli układ słoneczny w środku miasta. W centrum, a dokładniej na samym środku ulicy, którą przechadzają się ludzie umieszczone zostało Słońce. Dookoła niego, na terenie całego miasta znajdują się pozostałe planety. Twórcy zadbali o zachowanie odpowiednich proporcji, więc odszukanie wszystkich nie jest wcale takim prostym zadaniem.

Zimowe wycieczki skłaniają do zwiedzania zabytkowych obiektów. W stolicy znajdziemy naprawdę ciekawe muzea. Muzeum Techniki w Zagrzebiu posiada dział poświęcony Nikoli Tesli, który przecież pochodził z Chorwacji i zupełnie wyjątkowe muzeum poświęcone nieudanym związkom, czyli Museum of Broken Relationships.

Ze stolicy łatwo dostać się do Szybenika, najstarszego rodowego miasta Chorwatów, w którym znajduje się katedra św. Jakuba. Budowla, ze względu na nadzwyczajną architekturę, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeżeli pojedziemy do Splitu, znajdziemy tam antyczny pałac cesarza Dioklecjana, jeden z najpiękniejszych przykładów rzymskiej architektury obronnej w całej Europie.

Zimowa turystyka w Chorwacji wciąż się rozwija, ale odwiedzający witani są tam z otwartymi ramionami.  Coraz więcej biur podróży przygotowuje też specjalne noworoczne propozycje, umożliwiając nie tylko sylwestrową zabawę, ale organizując również plan zwiedzania najważniejszych atrakcji. Warto skorzystać z tej opcji, także ze względu na korzystne ceny. Jeżeli tegorocznego Sylwestra chcielibyście spędzić właśnie tam, polecamy stronę r.pl/chorwacja.

Booking.com

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.