x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

Dalmacja Środkowa / Trogir

19.10.2014 / autor: Łukasz Ropczyński

Trogir

Dalmacja Środkowa, Chorwacja

Trogir, Chorwacja
Trogir, Chorwacja (fot. bigstockphoto)

Trogir to miasto z najpiękniej położoną starówką w Chorwacji. Dla urbanistów jest przykładem wspaniałego średniowiecznego układu ulic i budynków. Stare miasto wraz z twierdzą warowną, nadmorskim bulwarem i pięknym kościołem położone jest na wyspie, oddzielonej z każdej strony morzem i połączonej z lądem za pomocą kamiennego mostu. Niezwykłość tutejszej starówki doceniło UNESCO, wpisując stare miasto w Trogirze na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego.

Zabudowa starej części Trogiru jest zwarta, budynki mają podobny kolor elewacji i takie same dachy. Jak przystało na średniowieczne miasto wyróżniają się tylko najważniejsze obiekty w mieście oraz place i nadmorski bulwar, wzdłuż którego rosną śródziemnomorskie palmy. Stare miasto od nowej części Trogiru oddzielone jest sztucznym kanałem, wzdłuż którego obecnie cumują łodzie i niewielkie jachty. Po przeciwnej stronie znajduje się wyspa Ciovo, z którą starówka połączona jest za pomocą mostu. To jedyny most prowadzący na sporej wielkości wyspę, która w czasie wakacji tłumnie odwiedzana jest przez turystów.

Przez całe lato tłumy turystów spacerują po przepięknej nadmorskiej promenadzie, wzdłuż której rosną palmy. Po jednej stronie można podziwiać historyczną zabudowę miasta, a po przeciwnej jachty i statki wycieczkowe, które stąd odpływają. Na bulwarze znajduje się też kilka restauracji i kawiarni. W sezonie letnim na ulicy rozstawiane są stoliki z parasolami. Można się tu napić zimnego piwa i spróbować lokalnej kuchni.

Na końcu deptaku znajduje się twierdza Kamerlengo - to charakterystyczny kwadratowy budynek przypominający zamek warowny. Od strony morza twierdza posiada wieżę obserwacyjną. Budowla została wzniesiona w XV w. Obecnie turyści mogą podziwiać wnętrze twierdzy oraz dziedziniec. W ostatnim czasie w twierdzy urządzono kino na świeżym powietrzu. Z murów twierdzy można zrobić przepiękne pamiątkowe zdjęcia promenady i starówki Trogiru.

Najważniejszym zabytkiem starego miasta jest Katedra św. Wawrzyńca, której budowa rozpoczęła się w pierwszej połowie XII w. Nikt wtedy nie przypuszczał, że budowa katedry będącej wizytówką miasta potrwa kolejne 500 lat. Prace budowlane zakończyły się dopiero w XVII w., a sama budowla łączy w sobie różne style. Różnorodność styli dobrze widać na poszczególnych etapach kościelnej dzwonnicy. Kolejne poziomy różnią się od siebie, a zwieńczeniem wieży kościoła jest dach nasuwający skojarzenia z Wenecją.

Innym godnym zobaczenia zabytkiem Trogiru jest romańsko-gotycki ratusz, który został wzniesiony w XIV w. Podobnie jak w przypadku kościelnej wieży, tak i tutaj odnajdziemy naleciałości stylu weneckiego. Cała fasada ratusza przypomina wenecki pałac z XV w. Prawdopodobnie cały budynek został zaprojektowany przez kogoś z Wenecji lub przez osobę pobierającą przez lata nauki w Wenecji.

Turyści planujący w Trogirze dłuższe wakacje z pewnością zadają sobie pytanie, jak w mieście wygląda kwestia plaż? Pod tym względem jest podobnie jak w okolicach innych średniowiecznych miasteczek. W samym centrum albo nie ma plaż albo są tylko tzw. płyty betonowe, na których można się opalać. Jednak kilkaset metrów od starówki znajdziemy klasyczne jak na Chorwację, żwirkowo kamieniste plaże. Ciekawe wybrzeże jest też na wyspie Ciovo, na którą można przejść przez most przy starówce. Plaże w pobliżu są jednak wąskie. Zaletą jest za to kolor i czystość wody oraz stosunkowo łagodne zejście. Zazwyczaj nie ma tu większych fal. Jeśli przyjechaliśmy tutaj na wakacje samochodem, to warto zwiedzić przedmieścia w poszukiwaniu przyjemnych zatoczek, których tu nie brakuje.

Booking.com

Położenie

Trogir położony jest w Chorwacji, nad wybrzeżem Adriatyku, w środkowej Dalmacji. Na co dzień liczba mieszkańców Trogiru nieznacznie przekracza 11 tys. W sezonie wakacyjnym jest tu znacznie tłoczniej. Trogir jest ostatnim znaczącym ośrodkiem miejskim przed wjazdem na wyspę Ciovo (trasa przebiega przez most na starówce Trogiru).

Trogir, Chorwacja
Trogir, Chorwacja (fot. Kate, flickr.com)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • Trogir - stare miasto - całe, w większości zamknięte dla ruchu samochodowego, stare miasto Trogiru jest warte pieszego spaceru. Jeśli planujemy spędzić tu wakacje, to poszczególne zakątki starówki możemy odkrywać codziennie. Jeśli nasza wakacyjna baza wypadowa jest gdzieś dalej, to w Trogirze wystarczy nam zaledwie kilka godzin, aby zobaczyć kluczowe miejsca. Najważniejsze zabytki w Trogirze to katedra św. Wawrzyńca, ratusz miejski, renesansowy pałac naprzeciwko katedry i kościółek św. Barbary, będący najstarszą świątynią w mieście. Życie turystyczne skupia się wzdłuż nadmorskiego bulwaru, przy którym rosną palmy. To tutaj znajdują się restauracje ze stolikami na świeżym powietrzu, kawiarnie, bary i butiki. Spod promenady odpływają statki wycieczkowe na pobliskie wyspy.
  • Katedra św. Wawrzyńca - to najważniejszy zabytek starego miasta. Budowa katedry rozpoczęła się w 1123 r. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się inna bazylika, która została zniszczona w czasie jednej z wojen. Uwagę zwraca kościelna wieża łącząca w sobie różnorodne style oraz przepiękna fasada. Podziwiać możemy portal w stylu romańskim autorstwa mistrza Radovana. Znajdują się tu także najstarsze w Dalmacji rzeźby Adami i Ewy oraz lwy strzegące wejścia do świątyni. Na płaskorzeźbach zobaczyć można życie współczesnego Trogiru.
  • ratusz miejski - ratusz Trogiru został wybudowany w XV w. w stylu romańsko-gotyckim. Architekt wyraźnie inspirował się średniowiecznymi weneckimi pałacami.
  • twierdza Kamerlengo - charakterystyczna budowla obronna znajdująca się przy końcu nadmorskiej promenady. Wewnątrz znajduje się dziedziniec. Od strony morza znajduje się wieża obserwacyjna. Twierdza została wzniesiona w XV w.
  • Trogir - plaże - w samym centrum Trogiru trudno o klasyczną plażę. Turyści opalają się tu na tzw. betonowych płytach, ale zejście do wody jest łagodne. Wbrew pozorom w ten sposób wypoczywa całkiem sporo osób. Nieco poza centrum, ale wciąż w obrębie miasta znajdują się plaże żwirkowe. Należy ich szukać kilkaset metrów od starówki, w “kontynentalnej” części miasta. Można też przejść na wyspę Ciovo i za mostem skręcić od razu wzdłuż drogi w lewo. Po przejściu 500 m (po drodze miniemy port jachtowy) dojdziemy do bardzo przyjemnej plaży.

Historia

Trogir został założony w III w p.n.e. przez greckich kolonialistów. Od tego czasu sukcesywnie rozbudowywano tutejszy port, który służył rybakom i handlowcom. W XII w. miasto znalazło się pod panowaniem węgierskim, a kilkadziesiąt lat później zostało zniszczone przez Saracenów. Jego odbudowa trwała kolejnych kilkadziesiąt lat. Od XV w. Trogir znalazł się pod panowaniem Wenecji, podobnie jak większość miast dzisiejszej Chorwacji. Po upadku Republiki Wenecji, miasteczko weszło w skład cesarstwa Austro-Węgier, a po zakończeniu II wojnie światowej zostało włączone do Jugosławii.

Trogir, Chorwacja
Trogir, Chorwacja (fot. Kate, flickr.com)

Komunikacja

Największa grupa turystów do Trogiru przyjeżdża własnymi samochodami. Z Polski, przykładowo z Warszawy do Trogiru jest ponad 1400 km jeśli wybierzemy trasę przez Czechy, Austrię i Słowenię. We wszystkich tych krajach za przejazd autostradami należy zapłacić poprzez wykupienie specjalnej winiety. Inaczej jest w samej Chorwacji, gdzie płaci się na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

Niemal do samego Trogiru dojedziemy autostradą A1 - zjazd do centrum znajduje się w niewielkiej odległości od miasta. W przypadku wycieczek do pobliskich miast lepiej korzystać z bezpłatnych, malowniczych dróg krajowych, takich jak droga numer 8 prowadząca do Splitu lub droga 58 w stronę Szybeniku.

W pobliżu znajduje się międzynarodowy port lotniczy, który dzięki linią lotniczym Eurolot od 2014 r. ma bezpośrednie połączenia z Polską. Lotnisko - mimo, że określane jako lotnisko w Splicie - leży tak naprawdę 4,5 km od centrum Trogiru.

W centrum Trogiru znajduje się kilka parkingów, w większości zlokalizowane są bezpośrednio przy plażach. Niektóre z parkingów są płatne. W razie problemów ze znalezieniem bezpłatnego miejsca postojowego można przejechać mostem na wyspę Ciovo i tam zaparkować samochód.

Po okolicy można poruszą się komunikacją autobusową. Do pobliskiego Splitu dojedziemy autobusem komunikacji miejskiej, linią 37, która kursowała w godzinach szczytu co 20 minut.

Miasta Partnerskie

  • Ruse (Bułgaria)
  • Újbuda (Węgry)
  • Lucera (Włochy)
  • Vaterstetten (Niemcy)

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.