x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

Chorwacja: turystyka, wakacje, połączenia, przewodnik
/ Ubezpieczenie i leczenie na wakacjach w Chorwacji

02.08.2017 / autor: Łukasz Ropczyński

Jednym z najpopularniejszych kierunków zagranicznych podróży, wybieranych przez Polaków od lat pozostaje Chorwacja. Jeśli i Ty wybierasz się w tym kierunku warto, abyś zadbał o dobre przygotowanie do podróży. Pomyśl nie tylko o organizacji spraw na miejscu - hotel, transport, plażowanie i zwiedzanie - ale także o zakupie odpowiedniej polisy podróżnej.

Przed wyjazdem warto, abyś wiedział na jakich zasadach działa chorwacka służba zdrowia. Informacje te pomogą w ustaleniu odpowiedniej sumy ubezpieczenia.

Leczenie w Chorwacji

Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, w związku z tym honorowana jest tam karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), która uprawnia do korzystania z placówek publicznej służby zdrowia na zasadach obowiązujących obywateli Chorwacji.

Opieka medyczna w Chorwacji nie jest droga, w porównaniu z np. Hiszpanią, Francją czy Włochami, ale pacjenci zobowiązani są do współpłacenia za leczenie. Przykładowo, za konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu trzeba zapłacić 10 HRK (około 6 PLN), podobnie jest w przypadku wizyty u dentysty. Podczas niej w ramach EKUZ wykonane zostaną bezpłatnie jedynie najbardziej podstawowe usługi. Zakres refundowanych świadczeń stomatologicznych jest wąski, więc za bardziej zaawansowane i skomplikowane trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Ze specjalistycznej opieki ambulatoryjnej można skorzystać wyłącznie w sytuacjach nagłych, inaczej wymagane jest skierowanie. Analogicznie jest, gdy zajdzie potrzeba hospitalizacji.

W małych miasteczkach funkcjonują całodobowe przychodnie. Dzięki temu, że są one połączone z pogotowiem ratunkowym, a obok ich budynków stoją karetki, to w razie nagłej potrzeby dużo łatwiej jest o szybką pomoc.

Pobyt w szpitalu lub korzystanie z usług lekarzy specjalistów są sfinansowane przez HZZO (Chorwacki Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego) do pewnego stopnia. Kwota, którą pokryjesz sam, nie może jednak przekroczyć 60,13% podstawy budżetowej lub 2000 HRK (1140 PLN).

Koszt transportu medycznego, nie tylko tego tradycyjnego, ale także wodnego i lotniczego, jest w uzasadnionych wypadkach pokrywany przez Fundusz Zdrowia, natomiast akcje ratownicze w górach nie są już refundowane.

Jeżeli okaże się, że nie jesteś w stanie samodzielnie wrócić do kraju (z powodów zdrowotnych) i konieczny będzie specjalistyczny transport, lub gdy trzeba będzie przewieźć zwłoki do Polski, EKUZ na nic się przyda. Takie świadczenia pokrywa natomiast ubezpieczenie turystyczne.

Uprawianie sportów w Chorwacji

Chorwacja jest świetnym miejscem dla miłośników sportów wodnych, jak narty wodne, kitesurfing lub kajaki. Adriatyk oferuje też wiele wrażeń amatorom nurkowania i żeglowania. W Parku Narodowym Paklenica coś dla siebie znajdą zaś pasjonaci wspinaczki.

Uprawianie sportu, które nieoczekiwanie skończyłoby się poważnym urazem, będzie prawdopodobnie skutkowało w zapłaceniu za leczenie więcej, niż w przypadku zwykłego wypadku – EKUZ może pokryć koszty leczenia urazów spowodowanych podczas uprawiania sportu (zwłaszcza ekstremalnego) w mniejszym stopniu. Jeśli np. zniszczysz wypożyczoną łódź a właściciel zażąda zwrotu kosztów, jedynie polisa turystyczna obejmująca OC w życiu prywatnym pozwoli Ci uniknąć wydatków.

Odpowiedzialny turysta zawsze jedzie z polisą na wyjazd

Ubezpieczenie turystyczne doskonale uzupełni zakres świadczeń, którą zapewnia EKUZ. Ma bowiem znacznie szerszy zakres działania, ponieważ dodatkowo:

  • pokryje koszty opieki medycznej także w prywatnej placówce zdrowotnej, gdy nie będzie możliwości skorzystania z usług publicznej (może się zdarzyć, że np. w mniejszej, turystycznej miejscowości są tylko prywatne placówki medyczne),
  • sfinansuje i zorganizuje transport medyczny do Polski,
  • opłaci konieczne do wykonania na miejscu zabiegi stomatologiczne,
  • pokryje koszty akcji górskiej akcji ratowniczej.

Ponadto, polisa podróżna obejmuje znacznie więcej, niż tylko pomoc przy problemach zdrowotnych. Jej zakres obejmuje

  • Assistance, oprócz tego że w ramach tej usługi organizowana jest akcja ratownicza, to także zapewnia niezbędną pomoc np. w opiece nad dziećmi, gdy Ty będziesz zmuszony zostać w szpitalu lub wsparcie tłumacza, czy prawnika,
  • Ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności Cywilnej) w życiu prywatnym – pomoże w sytuacji, gdy to Ty spowodujesz jakąś szkodę innej osobie lub uszkodzisz jej własność (albo zrobi to na przykład Twoja pociecha lub zwierzak),
  • Ubezpieczenie bagażu – w przypadku zgubienia lub kradzieży bagażu, w tym zniszczenia znajdujących się w nim wartościowych przedmiotów (jak np. laptop, aparat fotograficzny, tablet), otrzymasz odpowiednie odszkodowanie,
  • Ubezpieczenia kosztów odstąpienia od podróży – jeżeli zdarzy się tak, że z ważnej przyczyny nie będziesz w stanie pojechać na zaplanowaną podróż, ubezpieczyciel zwróci Ci część wydanych przez Ciebie na tą wycieczkę pieniędzy.

Kiedy już wyrobisz EKUZ, zakupisz dopasowaną do swoich potrzeb polisę turystyczną i włożysz do walizki wszystkie niezbędne rzeczy, możesz ruszać w drogę ze świadomością, jak dobrze jesteś przygotowany do tego wyjazdu J Zastanawiasz się nad wyjazdem do innego kraju? Sprawdź jak wygląda ubezpieczenie w innych krajach w artykule Jak Polacy spędzą wakacje w 2017 roku

Materiał partnera

Booking.com

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.