x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

Chorwacja Centralna / Zagrzeb

18.10.2014 / autor: Łukasz Ropczyński

Zagrzeb

Chorwacja Centralna, Chorwacja

Zagrzeb, Chorwacja
Zagrzeb, Chorwacja (fot. bigstockphoto)

Zagrzeb to niespełna 800 tys. miasto, które - wbrew pozorom - nie przypomina innych europejskich stolic. Wpływ na to mają zawirowania historyczne i konflikty na Bałkanach. Tak naprawdę Chorwaci budują potęgę Zagrzebia dopiero od 1991 r., gdy kraj odzyskał niepodległość. Wśród Polaków pędzących co roku na słoneczne wybrzeże Chorwacji sama stolica jest mało znana. Być może wpływ na to ma lokalizacja miasta - z dala od nadmorskich kurortów. Samo miasto ma jednak wiele do zaoferowania.

Turyści z Polski, którzy wybierają się na wakacje w Chorwacji raczej rzadko tu zaglądają. Jest to ciekawe miejsce na jedno lub dwudniową przerwę w drodze na chorwackie wybrzeże. Jednak w takim wypadku nasi rodacy chętniej wybierają nocleg w Bratysławie, Budapeszcie lub nad Balatonem.

Niewielka stolica Chorwacji z punktu widzenia turystycznego ma zasadniczą zaletę. Wszystko jest tu blisko siebie i miasto swobodnie można zwiedzać pieszo. Najważniejsze zabytki, place, główne ulice i atrakcje turystyczne znajdują się w niezbyt dużej odległości. Ruch turystyczny skupia się w tzw. Górnym Mieście (Gornji Grad), na co składają się dwie dzielnice Zagrzebia. Są to Gradec i Kaptol.

Do dzielnicy Gradec można wyjechać kolejką, która jest jedną z atrakcji turystycznych miasta. Dolna stacja kolejki znajduje się przy ulicy Tomićevej, niedaleko Parku Tomislava. Gdy wysiądziemy z górnej stacji kolejki będziemy już w samym centrum Zagrzebia, w turystycznej i historycznej dzielnicy. Po wyjściu z kolejki warto zwrócić uwagę na wieżę Lotrščak. Za niewielką opłatą można wyjść na górę i zrobić stamtąd pamiątkowe zdjęcia panoramy Zagrzebia. W pobliżu wieży Lotrščak warto być około południa. To wtedy na znak pamiątki po historycznej bitwie z wieży wystrzeliwana jest kula armatnia. Jest to nawiązanie do legendy według której z wieży wystrzelono kulę armatnią w stronę stacjonujących w pobliżu Turków. Kula miała rzekomo trafić w koguta, którego na obiad miał właśnie zjeść dowódca Turków.

Niedaleko od wspomnianej wieży znajduje się kościół św. Katarzyny (Crkva sv. Katarine), wybudowany w pierwszej połowie XVII w. Kościół na przestrzeni wieków był wielokrotnie częściowo niszczony, a później odbudowywany. Warto jednak wejść do środka, aby zobaczyć malowidła na sklepieniu nawy, które pochodzą z XVIII w.

Jednym z punktów obowiązkowych na starówce jest kościół św. Marka i plac wokół kościoła. W oczy rzuca się przede wszystkim sam kościół. Mimo, że świątynia nie należy do najstarszych (jest z XIII w.) ani największych, to uwagę zwraca kolorowy dach, na którym znajdują się herby Chorwacji i Zagrzebia. Warto także rozejrzeć się wokół i zwrócić uwagę na budynki, które otaczają plac i świadczą o prestiżu tego miejsca. Po wschodniej stronie placu znajduje się gmach chorwackiego parlamentu. To barokowy budynek wzniesiony w 1910 r. Osiem lat później z tego miejsca ogłoszono niepodległość Chorwacji i zerwanie z królestwem Austro-Węgier. Po przeciwnej stronie placu stoi Pałac Bana (Banski dvori), który jest jednocześnie siedzibą prezydenta Chorwacji.

Jeśli szukamy miejsca tętniącego życiem, gdzie skupia się turystyczne i lokalne życie stolicy to musimy udać się na Trg bana Josipa Jelačića, jest to centrum Donjiego Gradu, a jednocześnie rynek i najważniejszy plac w Chorwacji. W 1866 r. na środku dużego, prostokątnego placu postawiono pomnik Josipa Jelačića, który walczył z wpływami Węgier na terenie ówczesnej Chorwacji. Pomnik został usunięty po zakończeniu II wojny światowej, ale powrócił ponownie w 1991 r., gdy Chorwacja odzyskała niepodległość. Na placu znajduje się także fontanna. Mieszkańcy twierdzą, że wrzucenie tutaj drobnych pieniędzy przynosi szczęście na przyszłość. Kamienice wokół placu pochodzą głównie z XIX w. Obecnie znajdują się tutaj kawiarnie ze stolikami na zewnątrz, restauracje, sklepy, eleganckie butiki i banki. Życie na placu toczy się do późnych godzin nocnych. Być może sprzyja temu fakt, że plac nie jest odcięty komunikacyjnie od miasta, a jest wręcz przeciwnie. Przez plac przebiega nowoczesna linia tramwajowa. Warto także zagłębić się w boczne uliczki i mniejsze place. Tam również znajdziemy ciekawe kawiarnie i miejsca, gdzie można odpocząć lub zjeść smaczny posiłek w trakcie zwiedzania miasta.

Booking.com

Położenie

Zagrzeb położony jest w centralnej Chorwacji, na północnym brzegu rzeki Sawy. Miasto liczy niespełna 800 tys. mieszkańców, ale jeśli weźmiemy pod uwagę całą aglomerację, to w okolicy mieszka ponad 1,2 mln ludzi. To sporo, jak na stolicę kraju, który ma 4,2 mln obywateli. Miasto jest administracyjnym, kulturowym, gospodarczym i naukowym centrum Chorwacji. Pełni też funkcję najważniejszego węzła komunikacyjnego w regionie. Miasto leży na wysokości 122 m n.p.m. Stolica Chorwacji rozpościera się na przestrzeni 641 km kwadratowych.

Zagrzeb, Chorwacja
Zagrzeb, Chorwacja (fot. Christian Mönnig, flickr.com)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

 • placu św. Marka - to główny plac starego miasta. Znajduje się tutaj wybudowany w XIII w. niewielki kościół św. Marka. Na uwagę zasługuje kolorowy dach kościoła, na którym znajdują się symbole Chorwacji i Zagrzebia. We wschodniej części placu znajduje się siedziba chorwackiego parlamentu. Po przeciwnej stronie placu stoi Pałac Bana (Banski dvori), który jest jednocześnie siedzibą prezydenta Chorwacji.
 • kościół św. Katarzyny - wybudowany w pierwszej połowie XVII w. kościół, w którym na szczególną uwagę zasługują freski na sklepieniu.
 • wieża Lotrščak - wieża widokowa, z której rozpościera się widok na panoramę Zagrzebia (wstęp możliwy dla zwiedzających w ciągu dnia). Codziennie w południe z wieży wystrzeliwana jest kula armatnia. Ma to związek z legendarnym wydarzeniem z przeszłości, gdy do miasta zbliżali się Turcy. Mieszkańcy wystrzelili wówczas kulę armatnią, która podobno trafiła w nadziewanego koguta, którego miał zjeść na obiad dowódca wojsk Tureckich.
 • Trg bana Josipa Jelačića - najważniejszy plac w Zagrzebiu, będący jego wizytówką i zarazem rynkiem. To skupia się życie mieszkańców i turystów. Wokół znajdują się restauracje ze stolikami na świeżym powietrzu, kawiarnie, bary, sklepy, butiki, hotele i banki. Przez środek placu przebiega linia szybkiego tramwaju. Warto także pospacerować po pobliskich uliczkach i mniejszych placach.
 • Katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny - znajduje się na Kapitolu. Jej budowa rozpoczęła się w drugiej połowie XII w. i trwała kilkadziesiąt lat. W XIX w. miało miejsce trzęsienie ziemi, które częściowo zniszczyło katedrę. Wkrótce potem przebudowano świątynię i dziś jest to najpiękniejszy kościół w Zagrzebiu.
 • Teatr Narodowy w Zagrzebiu - przepiękny teatr, otworzony dla publiczności w 1895 r. był wzorowany na operze w Paryżu. Projektantami budynku byli architekci z Wiednia - Ferdynand Fellner i Hermann Helmer. W otwarciu teatru uczestniczył między innymi cesarz austrowęgierski Franciszek Józef I.

Historia

Pierwsza osada w miejscu dzisiejszej stolicy Chorwacji powstała na wzgórzu, tu, gdzie obecnie znajdują się dwie turystyczne dzielnice miasta Gradec i Kaptol. Pod koniec VIII w. pojawili się tutaj Słowianie, którzy zaczęli budować domy, świątynie i oczywiście fortyfikacje obronne.

Początkiem XII w. utworzono tutaj diecezję (co podniosło prestiż miasta) i zbudowano katedrę, która jednak niespełna 40 lat później została zniszczona w czasie najazdu Tatarów. Podobno Tatarzy w ograbionej katedrze utworzyli stajnię dla swoich koni.

Przez wieki władze obu wzgórz Gradec i Kaptol rywalizowały między sobą. Kłótnie dotyczyły podziału podatków, uprawnień mieszkańców i władzy kościelnej. Dopiero w XV w. pomiędzy dzielnicami doszło do częściowego porozumienia, gdy musiały się one zjednoczyć przeciwko wspólnemu wrogowi, którym byli stacjonujący nieopodal Turcy. Do całkowitego połączenia rywalizujących ze sobą wzgórz doszło dopiero w XVII w. Miasto w tym czasie było już formalną stolicą Chorwacji, ale władało stosunkowo niewielkim państwem.

W XVII i XVIII w. miasto dotknęły liczne pożary, a później także epidemie, które doprowadziły do śmierci dużej części mieszkańców. W czasach rządów Habsburgów miasto ponownie zaczęło się odradzać i umacniać swoją pozycję. Był to czas szybkiego rozwoju przemysłu i handlu.

W 1862 r. uruchomiono linię kolejową z Zagrzebia, przez Słowenię, do Wiednia. Zagrzeb stał się wówczas ważnym węzłem komunikacyjnym w regionie. Kilka lat później uruchomiono kolejną linię kolejową, która połączyła Zagrzeb z Budapesztem. W samym mieście zaczęła też funkcjonować komunikacja miejska. Budowano także obiekty kulturalne, nowe osiedla, secesyjne pałace.

W 1918 r. po upadku Austro-Węgier Zagrzeb przestał być stolicą Królestwa Dalmacji, Chorwacji i Slawonii. W 1941 r. miasto zostało zajęte przez wojska hitlerowskie, które pozostały tutaj do 1945 r. Po zakończeniu II wojny światowej Zagrzeb był znaczącym, ale jednak nie stołecznym, miastem Jugosławii. Zagrzeb stał się ponownie stolicą w 1991 r. po odzyskaniu przez Chorwację niepodległości.

Zagrzeb, Chorwacja
Zagrzeb, Chorwacja (fot. Bokeh & Travel, flickr.com)

Komunikacja

Zagrzeb jest komunikacyjnym centrum Chorwacji - miasto jest dobrze skomunikowane z innymi państwami za pomocą sieci autostradowej, linii kolejowych i międzynarodowego lotniska.

Do Zagrzebia prowadzi aż 6 autostrad, a w budowie jest już siódma autostrada od południa. Wszystkie te autostrady łączą się na przedmieściach tworząc wschodnią, południową i zachodnią obwodnicę miasta.

Z Warszawy do Zagrzebia jest około 1050 km, gdy wybierzemy najwygodniejszą trasę autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. Należy pamiętać, że we wszystkich trzech krajach za przejazd autostradami musimy zapłacić poprzez wykupienie winiety najlepiej tuż na granicy, ponieważ - poza krótkim odcinkiem w okolicach Brna - autostrady mają tutaj ciągłość. Inaczej jest w Chorwacji, gdzie za przejazd płaci się od liczby przejechany kilometrów (na bramkach autostradowych).

Z południowej Polski - przykładowo z Krakowa - do Zagrzebia jest 825 km przy wyborze wariantu przez Czechy, Austrię i Słowenię. Jednak część kierowców z południa i wschodu Polski jedzie przez Słowację, a później przez Węgry. To optymalna trasa na przykład dla mieszkańców Rzeszowa.

W 2014 r. Eurolot uruchomił bezpośrednie loty do Zagrzebia aż z czterech polskich miast. Poza Warszawą są to Bydgoszcz, Lublin i Wrocław. Port lotniczy Zagrzeb (Zračna luka Zagreb) znajduje się 10 km na południe od centrum miasta. Rocznie lotnisko obsługuje 2,3 mln pasażerów. Jest też bazą serwisową dla linii lotniczych Croatia Airlines.

Jeśli szukacie Państwo samochodu typu bus wraz z kierowcą do wynajęcia, to zapraszamy na stronę http://www.den-tour.pl - obecnie firma świadczy usługi przewozu osób na linii Polska Dania, ale możliwe jest wynajęcie na inne trasy.

Miasta Partnerskie

 • Mainz (Niemcy)
 • Sankt Petersburg (Rosja)
 • Tromsø (Norwegia)
 • Lizbona (Portugalia)
 • Pittsburgh (Stany Zjednoczone)
 • Ahmedabad (Indie)
 • Buenos Aires (Argentyna)
 • Kyoto (Japonia)
 • Szanghaj (Chiny)
 • Bolonia (Włochy)
 • Budapeszt (Węgry)
 • Wiedeń (Austria)\
 • Sarajewo (Bośnia i Hercegowina)
 • Lublana (Słowenia)
 • Londyn (Wielka Brytania)
 • La Paz (Boliwia)
 • Podgorica (Czarnogóra)
 • Prizren (Kosowo)
 • Kraków (Polska)
 • Tirana (Albania)

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.