Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Split, Chorwacja

10 faktów na temat Chorwacji, o których na pewno nie słyszałeś!

Chorwacja jest niezwykle popularna wśród naszych rodaków. Sprzyja temu zarówno piękno tego kraju, jak i bliskość oraz łatwość dojazdu. Wakacje w Chorwacji na pewno zawsze będą udane i pozwolą wypocząć osobom preferującym nie tylko beztroski, ale i aktywny wypoczynek. Przed wyjazdem warto zapoznać się z kilkoma interesującymi faktami na temat tego państwa.

1. Ile wysp ma Chorwacja?

Chorwacja to nie tylko stały ląd, ale zarazem ponad 1200 wysp. Zdecydowana większość z nich ma charakter rafowy albo delikatnie wystających z wody skał, a jedynie niektóre wyspy pozostają zamieszkałe. Wśród nich zdarzają się wyjątkowe perełki naprawdę warte zobaczenia. Powszechnie uważa się, że plaże w Chorwacji, choć urokliwe, to jednak są kamieniste albo żwirowe. Poniekąd trudno się z tym nie zgodzić, ale warto udać się na wyspę Rab lub maleńką wyspę Lopud, aby cieszyć się piaszczystą plażą. Z kolei takie wyspy chorwackie jak Brač czy też Murter są idealne dla amatorów sportów wodnych oraz nurkowania. Wyspa Pag bywa nazywana chorwacką Ibizą i przyciąga osoby kochające imprezy na plaży. Natomiast ci, którzy uwielbiają spędzać wakacje podziwiając piękno przyrody powinni pojechać na wyspę Mljet albo Kornati.

2. Czy Hum to najmniejsze miasto na świecie?

Jeżeli miejscem wypoczynku będzie Istria, to z całą pewnością należy udać się do najmniejszego miasta na świecie, co potwierdza wpis w Księdze Rekordów Guinnessa. Hum, bo o nim mowa, ma zaledwie, według różnych źródeł, od 14 do 22 mieszkańców i składa się z dwóch niewielkich uliczek, ale do miasta prowadzi brama, są mury obronne oraz główny plac z kościołem. Na czele miasta stoi żupan, czyli najwyższy dostojnik miejski, a wybory żupana nawiązują do starej, średniowiecznej tradycji chorwackiej.

3. Kuna – zwierzę czy waluta?

W Chorwacji zarówno jedno, jak i drugie. Nazwa ma średniowieczny rodowód. To właśnie wtedy stosowano drogocenne futerko kun do rozliczeń handlowych, a w późniejszych czasach uznano kunę za walutę oficjalną.

4. Co ma wspólnego krawat z Chorwacją?

Prawdopodobnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż krawat zawdzięczamy Chorwatom. Historia jego sięga jeszcze czasów starożytnych, kiedy to żony wiązały swoim mężom wyruszającym na wojnę chustę na szyi, aczkolwiek dopiero w wieku XVII ten element stroju uzyskał postać zbliżoną do obecnych krawatów. Co ciekawe, właśnie wtedy krawaty zauroczyły króla francuskiego Ludwika XIV i jego świtę, a stało się to podczas parady dla króla, w której uczestniczyli żołnierze chorwaccy.

5. Kto zna film 101 dalmatyńczyków?

Można się zastanawiać, skąd takie pytanie w kontekście Chorwacji, a wyjaśnienie jest naprawdę proste. Ta rasa białych psów ze specyficznymi czarnymi łatkami wywodzi się z Chorwacji, a konkretnie jednego regionu, czyli Dalmacji. Już w średniowieczu wykorzystywano dalmatyńczyki na tamtejszych terenach jako psy gończe.

6. Jakie są związki pomiędzy Białym Domem w Waszyngtonie a Chorwacją?

Nie chodzi tutaj o kwestie polityczne. Ta oficjalna rezydencja prezydenta USA została częściowo zbudowana z białego marmuru przywiezionego z Chorwacji, a konkretnie z wyspy Brač. Ten sam materiał budulcowy wykorzystano również przy stawianiu Bazyliki św. Piotra w Rzymie czy też parlamentów w Budapeszcie i Wiedniu.

7. Gdzie znajduje się najstarszy teatr publiczny w Europie?

Kolejna mało znana ciekawostka związana z Chorwacją, a to właśnie w mieście Hvar znajdującym się na wyspie o tej samej nazwie mieści się budynek najstarszego teatru publicznego w Europie. Do tego zbudowanego w roku 1612 teatru mogli przychodzić wszyscy, a nie jedynie szlachta.

8. Sfinks tylko w Egipcie?

Nie trzeba jechać do Egiptu, aby podziwiać posąg Sfinksa. Wystarczy udać się do Splitu. To tam w Pałacu Dioklecjana znajduje się, sprowadzony przez tego cesarza z Egiptu, posąg Sfinksa wykonany z czarnego granitu. Rzeźba ma ponad 4 tysiące lat.

9. Co łączy Marco Polo i Nikola Teslę?

Mało osób wie, że zarówno słynny podróżnik, jak i znany wynalazca urodzili się w Chorwacji. Ten pierwszy na wyspie Korčula, a Tesla w małej wiosce Smiljan.

10. Jesteś fanem serialu Gra o Tron?

W Chorwacji znajduje się wiele miejsc, w których kręcono sceny z tego serialu. Warto pojechać na wyspę Hvar, do Parku Narodowego Krk, do Dubrowniku i Splitu nie tylko ze względu na piękno tych terenów, ale także, aby poszukać miejsc pojawiających się w serialu.

 

Na wakacje 2022 do Chorwacji możecie się wybrać np. z ITAKĄ.

 

Ceny wycieczek od 999 PLN.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *