Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Poniżej mogą Państwo sprawdzić aktualną temperaturę w Chorwacji w najważniejszych miastach chorwackiego wybrzeża, a także w stolicy Chorwacji – w Zagrzebiu. Zawarte są tu informacje o temperaturze bieżącej oraz o prognozie na najbliższe cztery dni. Podstrona aktualizowana jest automatycznie kilkanaście razy w ciągu dnia, na podstawie informacji od naszego partnera technologicznego.

 

  

  

  

 

Chorwacja ceniona jest przez turystów z Polski między innymi przez pogodę. Jadąc nad polskie morze musimy się zastanawiać nad tym, czy w trakcie naszego pobytu pogoda będzie udana. W Chorwacji ten problem praktycznie nie występuje. Owszem – jak wszędzie zdarzają się deszczowe dni, ale w perspektywie całego urlopu możemy być niemalże pewni, że liczba dni deszczowych będzie niewielka albo w ogóle ich nie będzie, a Adriatyk będzie wystarczająco nagrzany, aby móc się w nim swobodnie kąpać.

 

Klimat w Chorwacji

 

Nad wybrzeżem Adriatyku, czyli tam gdzie zazwyczaj kierują się turyści w czasie wakacji, występuje typowo śródziemnomorski klimat. Im dalej od morza tym pogoda w Chorwacji coraz bardziej może nas zaskoczyć. Szczególnie dotyczy to terenów górskich, których w Chorwacji nie brakuje. Należy spodziewać się tam często niższych temperatur oraz silnych wiatrów. Oczywiście nie dotyczy to wysp, gdzie zazwyczaj wzniesienia są niewielkie i temperatury panujące na górskich ścieżkach w lipcu i sierpniu są zazwyczaj upalne.

 

Średnia temperatura w ciągu dnia w Chorwacji na wybrzeżu na przełomie lipca i sierpnia wynosi 30 stopni w cieniu. Dla porównania w tym samym czasie w chorwackich górach w rejonie Gorskiego Kotaru (to górzysty region w Chorwacji, położony między miastami Karlovac i Rijeka) temperatura w czasie wakacji średnio wynosi 15-17 stopni w cieniu. Najcieplej jest oczywiście na południu. W czasie upalnych wakacji w Dubrowniku temperatura może być nawet średnio o 5 stopni wyższa niż na przykład w północnym regionie Istria, który sąsiaduje ze Słowenią i do którego z Polski jest stosunkowo najbliżej.

 

pogoda w Chorwacji
w naszym serwisie aktualna pogoda w Chorwacji, na zdjęciu powyżej port w Dubrowniku (fot. Tambako The Jaguar, flickr.com)

 

W zimie nad wybrzeżem Adriatyku możemy spodziewać się mimo wszystko temperatur dodatnich, pomiędzy 4, a 10 stopni. Zasadniczo im dalej na południe, tym cieplej. Najchłodniej może być więc w Istrii, a najcieplej w Dubrowniku.

 

Pogoda w Chorwacji w czerwcu lub we wrześniu

 

Wiele osób zastanawia się, czy warto jechać do Chorwacji po sezonie, na przykład w czerwcu lub we wrześniu. Na plażach są wtedy mniejsze tłumy, a ceny w hotelach i wakacyjnych apartamentach znacznie niższe. Jak jest z pogodą?

 

Słoneczne dni w Chorwacji zaczynają się już w kwietniu. Zdarzają się takie momenty, że można nawet swobodnie opalać się na plaży, ale zdecydowanie za wcześnie jest jeszcze na kąpiel w morzu. Niektórzy jednak ironizują, że temperatura Adriatyku w kwietniu jest zbliżona do temperatury Bałtyku w szczycie wakacyjnego sezonu. Pomijając jednak drobne złośliwości warto dodać, że praktycznie od początku maja w Chorwacji na dobre rusza sezon na plażowanie. Nie ma jeszcze tłumów, ale morze jest już wystarczająco ciepłe. W czerwcu opadów jest niewiele, a temperatura morza i za dnia jeszcze wyższa niż w maju (temperatura powietrza w czerwcu średnio w ciągu dnia oscyluje wokół 30 stopni). Najcieplej jest oczywiście na południu, na przykład w Dubrowniku gdzie temperatura w czerwcu często przekracza 35 stopni w cieniu w ciągu dnia.

 

Chorwacja – temperatura morza i nasłonecznienie

 

W lipcu i sierpniu przeciętnie słońce intensywnie świeci przez 10 godzin w ciągu dnia. Wiatr nie jest zbyt silny. Północne zimne fronty są niejako odcinane przez chorwackie góry, które osłaniają plaże. Temperatura Adriatyku w lipcu i sierpniu przekracza 26 stopni. Jeśli plażujemy w jakiejś turystycznej enklawie, która nie jest narażona na bezpośrednie działanie prądów morskich i nasza plaża z kilku stron otoczona jest lądem, to możemy liczyć nawet, że temperatura wody wynosić będzie 30 stopni.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.