Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Kornati, Chorwacja
archipelag wysp Kornati, Chorwacja (fot. photogreuhphies, flickr.com)

 

Chorwacki archipelag Kornati to najbardziej gęste skupisko bezludnych wysp na Adriatyku i jeden z najpiękniejszych widoków na całym Morzu Śródziemnym. Archipelag Kornati składa się z około 147 niewielkich wysp, rozciągniętych na 320 km kwadratowych, gdzie mieszka zaledwie 7 osób. To prawdziwy raj dla żeglarzy i nurków. Jeśli marzymy o tym, aby na jeden dzień mieć na wyłączność plażę Adriatyku, to spróbujmy dopłynąć wynajętą łodzią na którąś z wysp. Jest spora szansa, że tłumów tam nie będzie.

 

Archipelag Kornati od wieków pozostaje nienaruszony przez działania człowieka. 7 obywateli na 147 wysp to liczba symboliczna. Mimo, że dzisiaj wyspy są praktycznie bezludne, to w XVII wieku duża część z nich była zamieszkała. Nie powstają tu hotele ani apartamentowce. W ostatnich latach powstały wprawdzie nieliczne domki letniskowe, należące do prywatnych, pojedynczych właścicieli, jednak cały archipelag wciąż jest krainą dziewiczą. W 1980 r. podjęto decyzję, aby południową część archipelagu objąć oficjalną ochroną poprzez utworzenie Parku Narodowego Kornati (Nacionalni park Kornati). Chodziło nie tylko o ochronę wysp jako takich, ale także o ochronę flory morskiej i wszystkich organizmów żyjących w tutejszych wodach Adriatyku.

 

Największą wyspą archipelagu jest Kornat – ma powierzchnię ponad 32 km kwadratowych. Wyspa jest bardzo długa – ma ponad 25 km długości, ale dość wąska. Jej szerokość sięga maksymalnie 2,5 km. To właśnie od wyspy Kornat wzięła się nazwa całego archipelagu.

 

Nazwa Kornat została przyjęta w XVII wieku. Wcześniej na archipelag mówił się Coronati. Jeszcze wcześniej, w poprzednich stuleciach nazwy były zupełnie inne i często się zmieniały: Insula Sancte Marie, Stomorin, Tarac, Toreta.

 

Morze jest tu zmienne. W żadnym wypadku nie poleca się żeglować tutaj nocą. Miejscami jest bardzo głęboko – aż tak głęboko, że ciężko gdziekolwiek zakotwiczyć. Jednak to nie jest największy problem żeglarzy. Poza licznymi wyspami i mniejszymi wysepkami występują tutaj liczne rafy, na które trzeba bardzo uważać oraz lokalne płycizny.

 

Rejsy statkiem do archipelagu Kornati

 

Jeśli nie mamy własnej łodzi, czy też jachtu i nie interesuje nas czarter to możemy zwiedzić archipelag Kornati z pokładu statku wycieczkowego. Rejsy na Kornati organizowane są między innymi z miejscowości Murter, w środkowej części Chorwacji. Port w Murter jest położony najbliżej wysp archipelagu. W lipcu i sierpniu rejsy odbywają się codziennie. W pozostałych miesiącach odbywają się głównie zorganizowane rejsy większych grup, do których jednak mogą dołączyć indywidualni turyści.

 

Statki wycieczkowe zazwyczaj wypływają o 9:00 rano i wracają do portu około 18:00. W trakcie wycieczki odwiedzają kilka punktów. Zazwyczaj rejs organizowany jest w taki sposób, aby w jednym z punktów zrobić dłuższy postój. Najczęściej miejscem na taki postój jest jedna z przepięknych plaż archipelagu. Uczestnicy rejsu mogą wówczas wypocząć na ręcznikach i kąpać się w morzu. Cena biletuza osobę dorosłą w 2015 r. wynosiła 36 euro. Dzieci płaciły 18 euro, a dzieci do lat 3 mogły płynąć gratis.

 

Krajobraz Kornati

 

Przeważająca część wysp archipelagu pozbawiona jest jakiejkolwiek roślinności. Wynika to z faktu, ze na wyspach nie ma naturalnych źródeł wody, poza wodą morską. Często wyspy te mają skaliste brzegi, strome urwiska, a pod spodem kryją w sobie jaskinie i groty, które są zamieszkałe przez ptaki i ryby. Takie miejsca są wymarzone dla płetwonurków, którzy chętnie odwiedzają okolicę.

 

Jeśli ktoś nie potrafi nurkować, to i tak – chociażby z pokładu statku wycieczkowego – może obserwować podwodne życie. Woda jest tu krystalicznie czysta, a miejscami na dnie znajdują się dobrze widoczne, nieporośnięte niczym skały wapienne. Jeśli będziemy blisko którejś z wysp, to nawet z łodzi zobaczymy przepływające pod wodą ryby.

 

Kilka z wysp – tych, które są zamieszkane – ma typowo śródziemnomorską roślinność. Poza drzewami i krzewami są tam też winnice, gaje oliwne i uprawy owoców. Niektórzy z właścicieli podobno wynajmują swoje domy dla turystów.

 

Najbardziej spektakularne skaliste klify znajdują się na wyspach Klobučar (80 m n.p.m.), Mani (65 m n.p.m.) i Rašop veli (64 m n.p.m.).

 

Ze względu na brak jakiejkolwiek roślinności mogącej dawać pokarm, nie występują tu żadne zwierzęta poza jaszczurkami. Podobno zdarzają się też kuny i w tym wypadku nie chodzi o narodową walutę. Skaliste klify poszczególnych wysp upodobały sobie za to ptaki. Są tu mewy, gołębie, ale także kormorany i puchacze.

 

Poza wspomnianym wcześniej miastem Murter na Kornati można się też dostać z Zadaru, czy wyspy Pag. Należy szukać agencji turystycznych lub stosownych plakatów w portach, które informują o rejsach. W przypadku nurkowania możliwe jest ono tylko w zorganizowanych grupach, pod przewodnictwem jednego z lokalnych klubów nurkowych, które mają upoważnienie. Na terenie Parku Narodowego Kornati obowiązuje zakaz połowu ryb.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.