Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Autostrady w Chorwacji – mapa dróg

Chorwacja pod względem sieci i jakości autostrad nie odstaje od zachodniej Europy. W kwestii budowy infrastruktury drogowej w ostatnich dwudziestu latach Chorwaci nie zmarnowali ani jednego roku. Dziś ten niewielki, wakacyjny kraj może poszczycić się siecią autostrad o łącznej długości ok. 1300 km. W planach jest budowa kolejnych 300 km, ale już teraz drogami szybkiego ruchu połączone są ze sobą najważniejsze kurorty Adriatyku. Z kolei ze stolicy Chorwacji – Zagrzebia autostradami dojedziemy bezpośrednio do sąsiednich krajów lub nad morze.

Miłośnicy nowoczesnej infrastruktury, ale także zwykli turyści, z pewnością będą zachwyceni rozmachem, z jakim Chorwaci budowali swoje autostrady. Trasy szybkiego ruchu przebiegają tutaj w tunelach (czasem bardzo długich), po efektownych wiaduktach i estakadach, a punkty obsługi podróżnych, czyli autostradowe parkingi i toalety zlokalizowane są często w urokliwych miejscach, na górskich zboczach, skąd rozpościera się widok na okoliczny krajobraz.

Pędząc chorwacką autostradą przez szybę samochodu można podziwiać górskie krajobrazy i wybrzeże Adriatyku. To jeden z argumentów dla których Polacy w drodze na wakacje w Chorwacji wybierają samochód, a nie szybszy samolot.

Nowoczesne chorwackie autostrady

W Chorwacji funkcjonuje tzw. dynamiczny system informacji na drogach. Ze specjalnego centrum zarządzania ruchem odpowiednio przeszkoleni ludzie śledzą sytuację poprzez system kamer na chorwackich autostradach. W razie zdarzenia losowego, jak chociażby wypadek drogowy lub pogorszenie się warunków atmosferycznych specjalne informacje przekazywane są na ogromnych wyświetlaczach nad jezdniami autostrady. Jednocześnie centrum zarządzania ruchem może zmienić elektroniczne obowiązujące na danym odcinku ograniczenia prędkości. Naszpikowanie autostrad elektroniką ma oczywiste dla kierowców plusy.

Należy jednak pamiętać, że z dobrodziejstw nowoczesnej techniki korzysta także tamtejsza policja. Należy pamiętać, że w niektórych miejscach na autostradach mogą być zainstalowane fotoradary. Szczególną ostrożność należy zachować na odcinkach, gdzie obowiązuje czasowe ograniczenie prędkości, najczęściej wynikające z remontu, prac porządkowych, czy przebudowy jezdni.

Mapa docelowej sieci chorwackich autostrad

Chorwacja, mapa autostrad
mapa autostrad w Chorwacji – wariant docelowy (źródło: materiały prasowe HAC)

Wśród turystów jadących do Chorwacji przez Słowację i Węgry największym zainteresowaniem cieszy się autostrada od przejścia granicznego Gorican, poprzez obwodnicę Zagrzebia aż po wybrzeże Adriatyku w okolicach Zadaru, Sibenika, Splitu, czy wysuniętego najdalej na południe Dubrownika. Ostatni odcinek autostrady do samego Dubrownika jest wciąż w budowie. Z kolei kierowcy jadący do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię najpewniej na autostradę w Chorwacji zdecydują się wjechać w miasteczku Kastela, w północnej Istrii lub w mieście Rupa, jeśli kierują się dalej na południe niż do któregoś z kurortów Istrii.

Planując podróż do Chorwacji w sezonie wakacyjnym warto uwzględnić natężenie ruchu. W poszczególne soboty czerwca, lipca i sierpnia, gdy trwa wymiana turnusów, autostrady w Chorwacji szczególnie na autostradowych bramkach bardzo często są zakorkowane. Traci się przez to kilkadziesiąt minut, a w krytycznych sytuacjach nawet kilka godzin. Z uwagi na ukształtowanie terenu i stan dróg krajowych ciężko zdecydować się na ominięcie płatnej autostrady. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest planowanie przejazdu przez Chorwację w piątek lub w niedzielę.

Autostrady w Chorwacji

A1

A1 – z punktu widzenia turystycznego najważniejsza autostrada w Chorwacji biegnąca wzdłuż wybrzeża Adriatyku łączy ze sobą kluczowe kurorty. Nazywana Jadranska Autocesta, czyli Autostrada Adriatycka. W planach jest doprowadzenie autostrady A1 aż do Dubrownika, a później dalej w stronę Czarnogóry. Problemem jest niewielki pas terytorium Bośni i Herzegowiny przez który miałaby przebiegać ewentualna droga. Chorwaci będący w sporze z Bośniakami chcieliby wybudować sporny odcinek autostrady na nadmorskiej estakadzie, w chorwackich wodach terytorialnych.

A2

A2 – autostrada A2 łączy stolicę Chorwacji – Zagrzeb z granicą Słowenii. Ten 60 km odcinek autostrady budowano przez 10 lat począwszy od 1997 r. Częściowo jest już gotowy odcinek autostrady po słoweńskiej stronie. Docelowo droga połączy Zagrzeb z Mariborem i dalej z austriackim miastem Graz.

A3

A3 – to druga pod względem długości autostrada w Chorwacji. Ma dokładnie 307 km długości i biegnie przez całą Chorwację od granicy ze Słowenią do granicy z Serbią. W przeszłości odcinek tej autostrady był fragmentem komunistycznej autostrady o nazwie Braterstwo i Jedność – droga łączyła kraje dawnej Jugosławii.

A4

A4 – niespełna 100 km autostrada łączy Zagrzeb z granicą Węgier (przejście graniczne Goričan-Letenye). Przejeżdżają tędy turyści jadący do Chorwacji przez Słowację i Węgry. Pierwszy odcinek autostrady od samej granicy do pierwszego węzła Goričan jest bezpłatny. Na węźle można zjechać na alternatywną drogę krajową, która jest oczywiście darmowa.

A5

A5 – niespełna 100 km autostrada łączy Zagrzeb z granicą Węgier (przejście graniczne Goričan-Letenye). Przejeżdżają tędy turyści jadący do Chorwacji przez Słowację i Węgry. Pierwszy odcinek autostrady od samej granicy do pierwszego węzła Goričan jest bezpłatny. Na węźle można zjechać na alternatywną drogę krajową, która jest oczywiście darmowa.

A6

A6 – autostrada przebiegająca przez północną część Chorwacji od Rijeki w stronę Zagrzebia. Koncesjonariuszem autostrady jest prywatna spółka. Autostrada ma długość 81 km. Po drodze mija się efektowne tunele. Pierwotnie droga była budowana w półprofilu, obecnie dostępne są po dwa pasy w każdą stronę.

A7

A7 – autostrada gotowa jest obecnie w około 35 proc. Docelowo będzie łączyć autostradę A1 z przejściem granicznym ze Słowenią w miejscowości Rupa. Turystom udającym się do Dalmacji przez Austrię znacząco skróci to dojazd. Obecnie gotowych jest zaledwie 16 km z planowanych 103 km.

A8

A8 – autostrada przebiega przez środek półwyspu Istria. Droga łączy popularne wśród turystów miasto Rovinj z węzłem na autostradzie A7 w pobliżu Rijeki.

A9

A9 – popularny wśród turystów odcinek autostrady biegnący równolegle do wybrzeża półwyspu Istria. Trasa łączy znane miasto Pula z przejściem na granicy ze Słowenią w miejscowości Kaštel. Dla turystów podróżujących z Włoch do Istrii jest to kluczowy odcinek autostrady pozwalający dotrzeć do poszczególnych kurortów na półwyspie.

A10

A10 – najkrótsza autostrada w Chorwacji. Ma zaledwie 4,5 km długości. Trasa prowadzi od miasta Ploče do granicy z z Bośnią i Hercegowiną.

A11

A11 – autostrada ma łączyć miasto Sisak ze stolicą Chorwacji – Zagrzebiem. Na razie gotowy jest tylko 9 km odcinek. W budowie jest kolejnych 19 km drogi. Docelowo cała autostrada będzie miała długość 47 km. Trasa ma znaczenie na stosunkowo dużych miast położonych w niedużej odległości od stolicy. Obecnie mieszkańcy przedmieść w tej okolicy dojeżdżają do Zagrzebia zatłoczoną drogą krajową.

A12

A12 – autostrada jest obecnie w fazie projektowania. Docelowo będzie łączyć Zagrzeb z granicą z Węgrami. Także po stronie węgierskiej nie są prowadzone jeszcze żadne prace.

A13

A13 – także ten odcinek jest na etapie planowanie i także on połączy Zagrzeb z Węgrami. Autostrada będzie prowadzić do przejścia granicznego Terezino Polje – Barcs.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.