Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
plaża Soline, Biograd na Moru, Chorwacja (fot. croatia.hr)

Biograd na Moru – co warto zobaczyć? Polecane plaże i atrakcje kurortu

prowincja: Dalmacja północna, Chorwacja

Biograd na Moru to jeden z najwspanialszych kurortów w Chorwacji. Położone w północnej Dalmacji miasteczko oferuje turystom naprawdę wiele. Jest tu piękna, śródziemnomorska przyroda, urokliwe plaże i zatoki, wspaniałe centrum miasta z zabytkową zabudową, nowoczesne hotele oraz – co najważniejsze – krystalicznie czysty i ciepły Adriatyk. To ponad 6-tysięczne miasto odkrywa ważną rolę na turystycznej mapie Chorwacji.

 

Malowniczy Biograd na Moru był prestiżowym kurortem już za czasów komunistycznej Jugosławii. Przyjeżdżali tutaj na wczasy ważni dygnitarze z państw bloku wschodniego. Podobne kurorty były wówczas w Bułgarii, Rumunii i częściowo w Polsce. Po tym jak w 1991 r. Chorwacja odzyskała niepodległość kurort przez dekadę nie mógł odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Komunistyczne hotele podupadały, brakowało pieniędzy na nowe inwestycje, a turyści przyjeżdżający tutaj w okolicach 2000 r. narzekali na śmierdzące morze i zaniedbane promenady.

Biograd na Moru - odnowiona starówka

Biograd na Moru, Chorwacja (fot. Zlatko Medjimorec)
Biograd na Moru, Chorwacja (fot. Zlatko Medjimorec)

Takie opinie ciągną się za kurortami długo, ale w przypadku miasta Biograd na Moru od dobrych kilkunastu lat nie jest to prawda. Miejski samorząd każdego roku sporo inwestował w rozwój uzdrowiska. Remontowano domy i kamienice, przebudowano bulwary, wybudowano jedną z najlepszych w Chorwacji przystani dla jachtów i oczywiście zapewniono kompleksową kanalizację wraz z oczyszczalniami ścieków, tak aby już nikt nigdy nie miał wątpliwości, co do czystości tutejszego morza i plaż. Biograd na Moru to także dobra baza wypadowa dla osób spędzających wakacje na jachcie w Chorwacji.

plan miasta Biograd na Moru (kliknij, aby powiększyć obrazek)
plan miasta Biograd na Moru (kliknij, aby powiększyć obrazek)

W miejscu komunistycznych reliktów powstały nowe hotele i pensjonaty, a przy nadmorskiej promenadzie znajdują się świetne restauracje, bary i dyskoteki. Miasteczko zmieniło się nie do poznania i dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych wakacyjnych kurortów w Chorwacji.

 

Zobacz więcej:

Biograd na Moru, Chorwacja (fot. Zlatko Medjimorec)
Biograd na Moru, Chorwacja (fot. Zlatko Medjimorec)

Historyczne centrum Biogradu położone jest na niewielkim półwyspie, wokół którego cumują łodzie, jachty i statki. Starówka jest bardzo pięknie utrzymana. Zdecydowana większość kamieniczek ma charakterystyczne dla Dalmacji jasne, kamienne elewacje i czerwone dachy. Wokół ulic rośnie śródziemnomorska zieleń, a przy samym porcie uroku promenadzie dodają palmy. W pobliżu portu oraz przy nadmorskich bulwarach znajduje się wiele restauracji, kawiarni i barów. Większość z nich ma restauracyjne ogródki. Jedząc obiad można podziwiać piękno riwiery Adriatyku i wsłuchiwać się w życie miasta.

Biograd na Moru - polecana restauracja w centrum miasta

Restauracja Konoba "MAX", Trg Hrvatskih Velikana 9, 23210 Biograd na Moru - zjesz tu świetne steki, ryby i owoce morza

Port jachtowy Marina Kornati w Biograd na Moru

Marina Kornati w Biogradzie (fot. Marina Kornati, materiały promocyjne)

Tuż obok starego miasta, nieco na północ, znajduje się Marina Kornati. To jeden z największych portów jachtowych w Chorwacji. Marina Kornati jest jedną z dwóch nowoczesnych marin w mieście, dysponuje dużą liczbą cum, pełnym zapleczem technicznym oraz różnorodną ofertą łodzi do wyczarterowania. Port chroniony jest przed wiatrami z wszystkich kierunków. W Biogradzie organizowane są także regaty, które przyciągają żeglarzy z całego świata.

Booking.com

Wzdłuż Adriatyku od Mariny Kornati na południe biegną przepiękne bulwary. Trawniki są tu elegancko przystrzyżone, rosną wysokie palmy, a turyści podziwiają panoramę wybrzeża niespiesznie spacerując. W kamieniczkach przy porcie znajdują się kolejne restauracje, kluby i bary ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Warto w tym miejscu spróbować lokalnej kuchni, jedząc obiad z widokiem na port i promenadę.

Bulwary, baseny i nowe hotele

Biograd na Moru, Chorwacja (fot. Hotel Adriatic)
Biograd na Moru, Chorwacja (fot. Hotel Adriatic)

Kawałek dalej – nieco bardziej na południe – znajduje się druga przystań jachtowa, a obok niej dwa nowoczesne hotele i wakacyjne apartamenty. Tutaj także skupia się turystyczne życie miasta. Gdy idąc wzdłuż morza miniemy trzygwiazdkowy Hotel Adriatic dojdziemy do odkrytego basenu – tuż przy nadmorskim bulwarze. Wstęp na basen jest płatny. Obiekt mimo spektakularnego położenia raczej przeznaczony jest dla grup zorganizowanych chcących pływać, a nie do wakacyjnej rekreacji.

Przed basenem – idąc od centrum – jest niewielka plaża hotelu Adriatic, ale dopiero zaraz za basenem zaczynają się długie miejskie plaże. Pierwsza z plaż, to Dražica. Jest żwirowa z łagodnym zejściem do morza, a Adriatyk ma wyjątkowo turkusowy, przejrzysty kolor. Z tyłu plażę otacza las sosnowy. Na plaży zbudowano nowoczesny plac zabaw, są także prysznice i bary.

Sosnowy las wzdłuż miejskich plaż

plaża Soline w Biograd na Moru (fot. croatia.hr)
plaża Soline w Biograd na Moru (fot. croatia.hr)

Za plażą Dražica znajduje się charakterystyczna zatoka. To malownicza, żwirowa plaża Soline, która wcina się w las sosnowy. Zaraz obok znajduje się kemping o tej samej nazwie Camping Park Soline.

Będąc w okolicy warto jeszcze zajrzeć na plaże w pobliskiej wiosce Crvena Luka (3 km od Biogradu). Znajduje się tam kilka plaż i zatok, w tym jedna zatoka z plażą piaszczystą – Pine Beach. Nieco dalej Biogradu, ale także w zasięgu krótkiej samochodowej wycieczki znajdują się parki narodowe (Kornati, Paklenica, Krka, Jeziora Plitwickie) i historyczne miasta Zadar, Szybenik i Nin. To wszystko sprawia, że Biograd na Moru jest świetnym miejscem na wakacje. Kurort jest atrakcyjny sam w sobie, a poza tym jest świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy.

Polecane hotele i kempingi w Biograd na Moru

Camping Park Soline****, Biograd na Moru, Chorwacja
Camping Park Soline****, Biograd na Moru, Chorwacja

Camping Park Soline**** – świetnie położony kemping tuż przy morzu i przy ładnej plaży. Kilka minut spacerem nadmorskim bulwarem od centrum miejscowości. Wokół rośnie sosnowy las. Zakwaterowanie w bungalow o różnym standardzie w 4 i 6 osobowych domkach bungalow. Na kempingu jest restauracja i supermarket. Przy plaż można wypożyczyć rowerki wodne.

Hotel Adriatic***, Biograd na Moru, Chorwacja
Hotel Adriatic***, Biograd na Moru, Chorwacja

Hotel Adriatic*** – bardzo dobry hotel położony tuż przy morzu. Niektóre pokoje posiadają balkony z widokiem na morze. Warto zwrócić uwagę na cenę pobytu, która zazwyczaj zawiera śniadania i kolacje wliczone w cenę pobytu. Jest tu odkryty basen, świetna restauracja i darmowe wifi. Parking 6 euro za dzień.

Booking.com

Biograd na Moru - położenie

Biograd na Moru położony jest bezpośrednio na wybrzeżu Chorwacji, w północnej Dalmacji. Miasto leży pomiędzy Zadarem, a Szybenikiem. Biograd na Moru leży naprzeciwko wyspy Pašman. Z tutejszego portu można wybrać się tam na jednodniową wycieczkę (prom do Tkonu). Kurort należy do Zadarskiej županiji i na co dzień zamieszkiwany jest przez ponad 6 tys. osób.

Centrum Biogradu na Moru znajduje się na niewielkim półwyspie, który jest otoczony zatokami Bošana od północy i Soline od południa. Przez miasto przebiega Magistrala Adriatycka (ale nie przechodzi ona przez ścisłe nadmorskie centrum), a około 17 km od Biogradu znajduje się węzeł autostradowy.

widok z Biogradu na wyspę Pasman, Chorwacja (fot. zergu)

Biograd na Moru - plaże, atrakcje, zabytki...

Starówka

Historyczne centrum Biogradu znajduje się na niewielkim półwyspie. Starówka z trzech stron otoczona jest nadmorskimi bulwarami oraz portowymi przystaniami. Centrum miasta jest świetnie utrzymane, a w ostatnich latach było sukcesywnie odrestaurowane. Kamienice mają jednolite, jasne, typowe dla Dalmacji elewacje i czerwone dachy. Przy porcie i wzdłuż nadmorskich bulwarów znajdują się restauracje i bary ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Duże wrażenie robi świetnie utrzymana zieleń, elegancko przystrzyżone trawniki i piękne palmy. Przy nadmorskich bulwarach przycumowane są statki, kutry oraz łodzie wycieczkowe. Można stąd wybrać się na wycieczkę po okolicznych wyspach. Większość wąskich ulic starego miasta jest zamknięta dla ruchu samochodowego, a wokół obowiązuje strefa płatnego parkowania (od rana aż do godziny 23:00).

Biograd na Moru, Chorwacja (fot. Marina Kornati)
Biograd na Moru, Chorwacja (fot. Marina Kornati)

Marina Kornati

To znajdujący się u podnóża starego miasta nowoczesny i duży port jachtowy. Można tu przycumować własny jacht i zapewnić mu pełną obsługę lub wyczarterować jacht albo łódź i popłynąć na zwiedzanie okolicznych wysp. Wieczorami turyści spacerują po portowych falochronach i podziwiają przycumowane tutaj jednostki. To także świetne miejsce do obserwowania zachodu słońca. Przy porcie znajdują się restauracje i bary. Z tutejszego portu można wypłynąć na wycieczkę statkiem do miasta Tkon, które położone jest na wyspie Pašman. Wyspę doskonale widać z Biogradu – leży naprzeciwko.

Plaża Dražica

To plaża znajdujaca się w południowej części miasta, kawałek dalej za Hotelem Adriatic. Plaża jest żwirowa z łagodnym zejściem do morza. Woda w tym miejscu jest krystalicznie czysta i ma turkusowy kolor. Plaża posiada infrastrukturę w postaci pryszniców, placu zabaw dla dzieci i barów.

Plaża Soline

To malownicza zatoka ze żwirową plażą, która wcina się w las sosnowy. Plaża znajduje się obok kempingu o tej samej nazwie. Jest tu pełna infrastruktura, a zejście do morza jest łagodne.

Historia

Pierwsze historyczne zapiski na temat Biogradu na Moru pochodzą z połowy X wieku. Niespełna 100 lat później Biograd stał się miastem królewskim, ponieważ urzędowali tutaj chorwaccy królowie oraz biskupi i inni dostojnicy kościelni. W 1050 r. król Petar Kreszimr nakazał w mieście budowę klasztoru benedyktyńskiego i kościoła Św. Iwana. Obydwa budynki powstały w bardzo krótkim czasie.

W 1102 r. w mieście odbyła się koronacja króla Węgier – Kolomana, co jeszcze bardziej wzmocniło prestiż Biogradu. Na początku XII wieku, w 1125 r. miasto zostało zniszczone na skutek najazdu Wenecjan.

Wenecja na stałe uzyskała tutaj swoje wpływy dopiero w 1409 r., podobnie jak w całym regionie tej części Adriatyku. Wenecjanie rządzili w Biogardzie niepodzielnie aż do 1797 r. Co ciekawe, w międzyczasie w 1646 r. miasto zostało zniszczone przez armię chorwacką, kiedy wojsko ustępowało podczas wojen Republiki Wenecji z Turcją.

W drugiej połowie XIX wieku tereny dzisiejszej Chorwacji wraz z Biogradem znalazły się w granicach Austro-Węgier. W 1920 r. powstał tutaj ośrodek turystyczny – było to jedno z pierwszych uzdrowisk po tej stronie Adriatyku. Pierwszy hotel został zbudowany w 1935 r., ale cztery lata później dalszy rozwój kurortu pokrzyżował wybuch II wojny światowej. Ówczesny hotel wzniesiono w centrum miejscowości, tuż przy plaży, w miejscu gdzie dziś znajduje się czterogwiazdkowy hotel Ilirija. Pierwszymi turystami byli Czesi.

Po zakończeniu II wojny światowej Biograd na Moru znalazł się w granicach komunistycznej Jugosławii. Miasto stało się modnym kurortem dla turystów bloku wschodniego. Powstały typowe dla tej epoki hotele i domy wczasowe. Od 1991 r. Biograd należy do niepodległej Chorwacji. W czasie trwającej wojny o niepodległość Chorwacji i serbskiej agresji miasto doznało zniszczeń w wyniku ostrzału artyleryjskiego. W 1993 r. miał jeszcze miejsce incydent w trakcie ostrzału miasta. Rakiety, które uderzyły w tutejszą plażę zabiły 5 osób, a kolejne 7 bardzo poważnie raniły. Od 1995 r. kiedy to zakończyła się wojna w Chorwacji kurort jest sukcesywnie rozbudowywany i unowocześniany. Dziś już niewiele budynków przypomina o tym, że za czasów komunizmu był to jeden z najważniejszych kurortów dla dygnitarzy bloku wschodniej. Biograd na Moru jest obecnie kurortem klasy światowej, który regularnie otrzymuje wyróżnienia Błękitnej Flagi potwierdzające czystość plaż.

Biograd na Moru, Chorwacja (fot. Pascal Ruyskart)
Biograd na Moru, Chorwacja (fot. Pascal Ruyskart)

Komunikacja

Samochodem

Biograd na Moru położony jest w północnej Dalmacji. Dla przykładu mieszkańcy Warszawy będą mieli tu do pokonania około 1335 km w jedną stronę. Z Poznania do Biograd na Moru jest bardzo podobna odległość (1365 km), a z Krakowa około 1115 km. Zdecydowana większość turystów jadących na wakacje do Chorwacji wybiera podróż autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. Niektórzy nawet po drodze zahaczają o Włochy, gdzie spędzają kilka dni. Wówczas można ominąć słoweńskie autostrady i nie kupować w tym kraju winiety, a we Włoszech skorzystać z piaszczystych plaż.

 

Zobacz więcej:

Mieszkańcy Polski wschodniej częściej do Chorwacji jeżdżą przez Słowację i Węgry. W ten sposób docierają szybciej i kupują winiety tylko w dwóch krajach tranzytowych. Niektórzy nawet omijają krótkie odcinki słowackich autostrad i dróg ekspresowych, aby nie płacić za winietę. Przykładowo z Rzeszowa przez Słowację i Węgry jest tu 1130 km w jedną stronę, a z Lublina niespełna 1300 km. Bez względu na to, którą trasę wybierzemy, to za przejazd autostradami w Chorwacji zapłacimy na zjeździe, na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

 

Zobacz więcej:

Dojazd do miasta jest wyjątkowo prosty. Niemal do samego celu dojedziemy tutaj autostradą A1, a znaki na zjeździe z A1 będą nas kierować na Biograd (jest to zjazd 19 – Benkovac). Od zjazdu z autostrady do centrum miejscowości Biograd na Moru jest jeszcze 17 km, które trzeba pokonać drogą numer 503.

Pociągiem

W mieście Biograd na Moru nie ma stacji kolejowej. Najbliższy duży dworzec kolejowy znajduje się Zadarze lub nieco bliżej w małej nadmorskiej miejscowości Bibinje.

Samolotem

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Zadarze.

 

Zobacz więcej:

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *