Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

opieka medyczna w Chorwacji
chorwacka karetka pogotowia w czasie wyjazdu do wezwania (fot. materiały prasowe szpitala w Zadarze)

 

W poniższym dziale opisujemy stan chorwackiej służby zdrowia. Piszemy o tym, na jakie przypadłości najczęściej narażeni są turyści podróżujący tam na wakacje oraz jaką pomoc medyczną możemy otrzymać w nagłych przypadkach. Ponadto podpowiadamy jakie ubezpieczenie powinniśmy posiadać wybierając się do Chorwacji na wakacje. W przeciwieństwie do innych serwisów jest to tekst w pełni niezależny, w którym nie znajdą Państwo ukrytych reklam firm ubezpieczeniowych.

 

Służba zdrowia w Chorwacji jest na podobnym poziomie, jak w Polsce. Na internetowych forach często można znaleźć opinie mówiące o tym, że tamtejsza służba zdrowia wygląda dużo lepiej niż w Polsce. To tylko subiektywne odczucia często związane z tym, że turyści z Polski w czasie wakacji korzystają z całodobowych przychodni w centrach turystycznych kurortów. Wówczas rzeczywiście poziom pomocy medycznej jest niezły, poradę lekarską i recepty można dostać szybko, zazwyczaj nieodpłatnie, a w pobliżu czynna jest całodobowa apteka.

 

Chorwacja do 1991 r. była częścią Jugosławii. Za rządów komunistów stan tamtejszych szpitali był dramatycznie słaby w porównaniu z państwami zachodu. Podobnie zresztą jak to było w Polsce. Po 1991 r. niepodległa Chorwacja zaczęła reformować swój kraj. Utworzono Chorwacki Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego (HZZO), który jest odpowiednikiem naszego NFZ. Część szpitali, które znajdowały się w najbardziej opłakanych budynkach przeniesiono w nowe lokalizacje, ale pozostałe szpitale to wciąż lekko zmodernizowane pozostałości państwa komunistycznego.

 

Na niezłym poziomie znajduje się chorwackie ratownictwo medyczne. Karetki pogotowia to w przeważającej większości pojazdy nowe i dobrze wyposażone, co także nasuwa skojarzenia z Polską. Ponadto w dyspozycji są także śmigłowce ratownicze, a w niektórych miejscowościach tworzone są tzw. wakacyjne punkty pomocy doraźnej. Zazwyczaj dotyczy to kurortów nad morzem, gdzie w czasie wakacji przebywa wielu turystów.

 

Ciekawostką jest fakt, że w Chorwacji w małych miejscowościach działają całodobowe przychodnie z niewielkim ambulatorium, przy których stacjonują karetki pogotowia ratunkowego. W Polsce pogotowie od przychodni jest oddzielone. W Chorwacji jest to wspólny budynek w ramach jednej służby. Łatwiej więc uzyskać nagłą pomoc i od razu wiadomo gdzie udać się w środku nocy w razie nagłej potrzeby.

 

Najczęstsze przypadłości

 

W Chorwacji nie jesteśmy narażeni na żadne tropikalne, czy nieznane choroby, dlatego przed wyjazdem na wakacje nie są wymagane żadne nadzwyczajne szczepienia.

 

To, co zdarza się najczęściej w trakcie wakacji w Chorwacji to dość banalne, ale uciążliwe problemy. Na pierwszym miejscu znajdują się poparzenia słoneczne. Zbyt szybko próbujemy złapać piękną opaleniznę, a nieprzyzwyczajony organizm jest łatwo podatny na poparzenia. Należy stosować kremy do opalania nie tylko rano, ale każdorazowo po kąpieli w morzu.

 

Jeśli uchronimy się przed poparzeniem słonecznym, to uważajmy też na meduzy i jeżowce. Te pierwsze mogą nas łatwo poparzyć, a na te drugie łatwo stanąć. Wchodząc do morza miejmy więc na nogach specjalne sandały, które przy okazji uchronią nas przed ostrymi kamieniami. W przypadku poparzenia od meduzy jeśli jest niewielkie, to czerwona, swędząca plama sama zniknie po 3 dniach. Jeśli poparzenie jest poważniejsze należy zastosować specjalną maść. Jeśli miejsce poparzenia puchnie i robi się sine, to znak, że jesteśmy uczuleni na truciznę wydzielaną przez meduzy. Niezwłocznie należy wówczas udać się do lekarza.

 

W Chorwacji może przytrafić nam się także przegrzanie organizmu lub udar słoneczny. Należy pamiętać o nakryciu głowy, szczególnie w godzinach, gdy słońce świeci intensywnie.

 

Leki w Chorwacji

 

Leki w Chorwacji są droższe niż w Polsce. Przed wakacjami warto więc przygotować specjalną apteczkę i zabrać ze sobą podstawowy zestaw do zaopatrzenia ran: płyny dezynfekujące, bandaże, plastry itp. Warto mieć ze sobą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przydatny będzie także termometr, nożyczki i podobne akcesoria. Niektórzy biorą ze sobą także leki rozkurczowe przydatne przy zatruciach lub leki przeciwbiegunkowe.

 

Podstawa to karta z NFZ

 

Przed wyjazdem na wakacje do Chorwacji koniecznie powinniśmy udać się do lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w celu wyrobienia karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Należy wyrobić osobną kartę dla każdego członka rodziny, także dla dzieci. Karta wydawana jest bezpłatnie.

 

Polscy turyści posiadający kartę EKUZ mogą korzystać z pomocy medycznej w Chorwacji w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia. Lekarz udzielający pomocy ustala, czy dane świadczenie jest niezbędne w konkretnym przypadku, biorąc pod uwagę jego charakter oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w Chorwacji.

 

Osobom ubezpieczonym w ramach państwowego systemu opieki zdrowotnej w Chorwacji, przysługuje prawo do:

  • podstawowej opieki medycznej
  • opieki specjalistycznej i szpitalnej
  • leków z listy leków sporządzonej przez Chorwacki Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego (HZZO)
  • opieki dentystycznej i protetycznej
  • środków zaopatrzenia ortopedycznego.

 

Wszyscy ubezpieczeni – zarówno Chorwaci, jak i Polacy legitymujący się kartą EKUZ wystawioną przez nasz NFZ – mają obowiązek ponoszenia częściowych kosztówudzielonych im świadczeń (tzw. współpłacenie, którego w Polsce nie ma). Osoby ubezpieczone, które w Chorwacji korzystają z świadczeń zdrowotnych są zobowiązane do pokrycia 20% wartości kosztów świadczeń, z tym, że wartość minimalna współpłacenia nie może być niższa niż odsetek podstawy budżetowej, który wynosi 3.326 kun.

 

Przykładowo ubezpieczony zobowiązany jest zapłacić 10 kun za świadczenia udzielone przez lekarza rodzinnego, ginekologa oraz dentystę. Maksymalna wysokość współpłacenia nie może przekroczyć 60,13% podstawy budżetowej bądź 2.000 kun, np. w przypadku leczenia szpitalnego.

 

Dodatkowe polisy

 

Towarzystwa ubezpieczeniowe namawiają turystów do zakupu polis ubezpieczeniowych przed wyjazdem do Chorwacji. Często internetowe poradniki straszą turystów, że posiadając kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) wydaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymają tylko bardzo podstawową pomoc medyczną.

 

Należy pamiętać, że mając kartę z NFZ otrzymamy podstawową opiekę medyczną w nagłych przypadkach. Jeśli dokupimy dodatkową polisę w prywatnej firmie ubezpieczeniowej, to w zależności od wariantu będziemy mogli liczyć także na zwrot poniesionych 20 proc. współpłacenia w państwowej służbie zdrowia w Chorwacji. Ponadto polisa często zapewni nam też transport medyczny do Polski (w przypadku bardziej skomplikowanych chorób), a także – w najgorszym wypadku – także transport zwłok do kraju. Polisy często też uprawniają do skorzystania z prywatnych placówek służby zdrowia.

 

W mediach w czasie wakacji często pokazywane są przypadki polskich turystów w Egipcie, czy w Turcji, którzy na miejscu dostają udaru lub wylewu. Wówczas koszty specjalistycznego transportu medycznego chorej osoby do Polski wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych, a czasem nawet więcej. Prywatna polisa – w zależności od wybranego wariantu – chroni przed takimi sytuacjami.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.