Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Wielu turystów, którzy wybierają wakacje w Chorwacji z uwagi na piękne plaże nie ma pojęcia, jak wiele ciekawostek związanych jest z tym pozornie małym krajem. W poniższym artykule postaramy się zaprezentować najciekawsze fakty o Chorwacji.

 

Dalmatyńczyk to pies pochodzący z Chorwacji

 

Czy pamiętacie bajkę Disneya “101 Dalmatyńczyków”? Wbrew pozorom Dalmatyńczyki to nie są psy pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, tylko właśnie z Chorwacji. Początkowo ta rasa popularna była w regionie Dalmacja (stąd nazwa). Psy były traktowane jako psy gończe lub obronne. Wtedy jeszcze świat nie znał ich bardziej sympatycznej strony. Sytuacja nieco zmieniła się w XVIII wieku, kiedy to Dalmatyńczyk trafił z Chorwacji do Wielkiej Brytanii. Stamtąd była już krótka droga do podboju całego świata, a co za tym idzie udział w słynnej bajce.

 

Najmniejsze miasto świata

 

Podobno najmniejsze miasto na świecie jest właśnie w Chorwacji. Chodzi o miejscowość Hum, w której zameldowanych jest 14 osób. Nad bramą do miasta znajduje się napis „Hum, najmanji grad na svijetu”, co oznacza – cytując na język polski – że Hum jest najmniejszym miastem na świecie. Jednak tak naprawdę w oficjalnych strukturach Hum jest gminą wiejską.

 

Najwięcej na świecie ośrodków naturystycznych

 

Chorwacja nazywana jest rajem dla naturystów. Pod względem liczby plaż naturystycznych oraz kempingów dla naturystów Chorwacja praktycznie nie ma sobie równych w świecie. Pod tym względem z tym niewielkim krajem może konkurować tylko Hiszpania. W wielu miejscach wydzielone są oficjalne plaże naturystyczne. W całym kraju jest też kilkadziesiąt kempingów i ośrodków naturystycznych, w tym niektóre z nich wielokrotnie nagradzane i uznawane za najlepsze w świecie.

 

Plaże naturystyczne w Chorwacji – więcej na ten temat

 

Filmowe piękno chorwackich miast

 

Wielu Polaków zna słynny serial “Gra o tron”. Jednak niewielu wie, że dużą część scen z popularnego filmu nagrywano właśnie w Chorwacji. Część scen kręcono w Dubrowniku oraz w miastach Split i Szybenik. Ekipa realizująca film zawitała także do Parku Narodowego Krka oraz na wyspę Hvar. Chorwackie Ministerstwo Turystyki uważa, że dzięki serialowi do Chorwacji przyjechało jeszcze więcej turystów.

 

Skąd się wzięła nazwa chorwackiej waluty?

 

Chorwacka kuna czasem wśród Polaków wzbudza życzliwy uśmiech. Skąd taka nazwa dla narodowej waluty? Okazuje się, że historia chorwackiej waluty jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Kuna w języku chorwackim oznacza to samo, co w języku polskim. W czasach średniowiecznych zdarzało się, że w Chorwacji płacono luksusowym jak na tamte czasy futrem kun zamiast walutą. Z czasem kuna stała się synonimem pieniądza.

 

Narodowy kwiat Chorwacji

 

Chorwacja ma swój narodowy kwiat. Jest nim irys. Irysy spotkać można niemal w całej Chorwacji, chociaż najwięcej jest ich na południu kraju. Chorwaci uważają, że najpiękniejszym jest irys dalmatyński. Charakteryzuje się on niebieskimi kwiatami oraz zielonymi liśćmi z białym pasem pośrodku.

 

Najpiękniejszy zachód słońca na świecie

 

The Most Beautiful Sunset in the World – takimi słowami promuje się chorwacki Zadar. Kto to powiedział? Okazuje się, że słynne słowa padły w 1964 r. z ust Alfreda Hitchcocka. Dokładnie brzmiały one następująco: Zadar ma na najpiękniejszy zachód słońca na świecie, piękniejszy niż oklaskiwany każdego wieczoru zachód w Key West na Florydzie. W ostatnich dziesięcioleciach Zadar jest pełen turystów, którzy przybyli tutaj właśnie ze względu na magiczne zachody słońca. Ci, którzy nie mają okazji pojechać do Zadaru mogą zobaczyć jeden z setek filmów na youtube z zachodem słońca w Zadarze. Czy jakiekolwiek inne miasto w Europie może poszczycić się taką popularnością pod względem zachodzącego słońca?

 

Kraina tysiąca wysp

 

Chorwacja może poszczycić się faktem, że na jej terytorium znajduje się dokładnie 1246 wysp. Z tej liczby 47 wysp jest zamieszkanych przez ludzi, w tym wyspy te oczywiście są odwiedzane przez turystów. Kolejnych 651 wysp to wyspy bezludne. 389 wysp to skały, a pozostałych 78 to rafy. Aż 78 chorwackich wysp ma powierzchnię większą niż 1 kilometr kwadratowy. Największe chorwackie wyspy to Cres, Krk, Brać, Hvar, Pag, Korcula, Dugi Otok, Mljet, Rab i Vis.

 

Jedyne na świecie morskie organy

 

W Zadarze – poza wspomnianym wcześniej przepięknym zachodem słońca – można także podziwiać morskie organy („Morske Orgulje”). Fale morskie, przechodząc przez zanurzone w wodzie rury, tworzą niezwykły dźwięk zwany “muzyką morską”. Całość zbudowana jest tuż przy nadmorskiej promenadzie. Efekt jest jeszcze bardziej zaskakujący, gdy w pobliżu przepływają statki lub promy, które tworzą jeszcze większe fale. Warto też odwiedzić to miejsce, gdy pogoda jest nieco gorsza, a morze jest wburzone.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *