Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Crikvenica, Chorwacja (fot. Marco Verch)

Crikvenica

prowincja: Kvarner, Chorwacja

Crikvenica to jedno z najpiękniejszych miasteczek chorwackiego regionu Kvarner. Jak na lokalne warunki jest to kurort średniej wielkości, chociaż w Polsce określilibyśmy go mianem prowincji. Na co dzień mieszka tutaj 11 tys. osób, ale w sezonie wakacyjnym Crikvenica tętni życiem. Niejako na przeciwko Crikvenicy znajduje się wyspa Krk. To sprawia, że morze nie jest tu w pełni otwarte, fale są niższe, a Adriatyk wydaje się być nieco cieplejszy niż w innych częściach kraju.

 

Crikvenica popularność zdobyła pod koniec XIX wieku. To wtedy – gdy władze sprawowali tutaj głównie Austriacy – powstała przystań dla łodzi i jachtów, a kilkanaście lat później pierwsza zorganizowana plaża i pierwszy hotel. Kolejne z budowanych hoteli bardziej przypominały dzisiejsze sanatoria. Poza pokojami i restauracjami, znajdowały się także gabinety lecznicze, pokoje zabiegowe i różnego rodzaju łaźnie, z których miejscowość była szczególnie dumna. Na przełomie XIX i XX wieku było to już prężnie rozwijające się i znane w skali ponadregionalnej uzdrowisko.

Ładne plaże i wyjątkowo ciepły Adriatyk

miejska plaża, Crikvenica, Chorwacja (fot. Yacht Rent)
miejska plaża, Crikvenica, Chorwacja (fot. Yacht Rent)

Zabudowa miasta rozciągnięta jest wzdłuż wybrzeża. Od zachodu granice Crikvenicy wyznacza Adriatyk. Od strony wschodniej naturalną granicą i jednocześnie osłoną są porośnięte lasami góry. Dominuje tu współczesna zabudowa. Najstarsze obiekty hotelowe, sanatoryjne i restauracyjne mają około 100 lat. Jednak większość to budynki z drugiej połowy XX wieku, nie wyróżniając się niczym szczególnym. Jednocześnie dzięki spójnym elewacjom i jednakowym kolorom dachów miejska zabudowa wygląda schludnie i elegancko. Z roku na rok lokalny samorząd stara się coraz bardziej upiększyć miasto.

miejska plaża, Crikvenica, Chorwacja (fot. Yacht Rent)
miejska plaża, Crikvenica, Chorwacja (fot. Yacht Rent)

W samym centrum Crikvenicy – tuż przy morzu – znajduje się niewielki port jachtowy, a w pobliżu niego (obok wpadającej do morza rzeki) sporych rozmiarów plac parkingowy. Jeśli przyjeżdżamy tu na jednodniową wycieczkę, to parking przy porcie wydaje się być najlepszym wyborem.

Booking.com

Zadbany kurort - świetny wybór na wakacje

Crikvenica, Chorwacja (fot. Yacht Rent)
Crikvenica, Chorwacja (fot. Yacht Rent)

Wzdłuż nadmorskich plaż biegnie bulwar, którym spacerują turyści i mieszkańcy. Na północ od portu zaczyna się długi pas dobrze utrzymanych plaż piaszczysto-żwirowych. Plaże mają kształt niewielkich zatoczek – w większości są strzeżone przez ratowników morskich, a do dyspozycji plażowiczów są bezpłatne prysznice. Spora część plaży zajęta jest przez prywatne lub hotelowe leżaki. Jednak w sezonie wakacyjnym turyści z własnymi ręcznikami rozkładają się tuż obok – nikt nie czyni kłopotu z tego powodu.

plaża w Crikvenicy, Chorwacja (fot. János Korom Dr.)

W południowej części miasta (czyli na południe od przecinającej miasto rzeki) znajduje się drugi port jachtowy – nieco większy od poprzedniego. Na południe od tego portu znajdziemy kolejne zatoczki z plażami. Jest ich jednak mniej i dość szybko przeistaczają się w wąski, skalisty plaż wybrzeża, na którym ciężko rozbić plażowy ekwipunek. Jednak w czasie wakacji nawet te skały zapełniają się plażowiczami.

Booking.com

Crikvenica - położenie

Crikvenica położona jest nad Zatoką Kvarnerską, nad morzem Adriatyckim. Miasteczko leży kilkadziesiąt kilometrów na południe od większej Rijeki będącej węzłem komunikacyjnym regionu. Niejako naprzeciwko Crikvenicy położona jest wyspa Krk, która w naturalny sposób osłania miasto przed napływem chłodniejszych wód z głębi morza.

Kurort na co dzień zamieszkuje około 11 tys. osób, ale w sezonie wakacyjnym liczba ta rośnie kilkukrotnie. To wszystko sprawia, że od czerwca do września miasteczko tętni życiem. Panuje tu łagodny śródziemnomorski klimat, a plaże są żwirowe lub kamieniste.

Crikvenica, Chorwacja (fot. Marco Verch)

Crikvenica - plaże, atrakcje, zabytki...

Centrum Crikvenicy

Centrum miasta skupia się wokół linii wybrzeża i dwóch niewielkich portów jachtowych, znajdujących się po obu stronach wpadającej do morza rzeki (przepływa ona dokładnie przez środek miasta). Na północ od portu znajduje się największa ilość zadbanych plaż wraz z infrastrukturą. Wzdłuż plaż biegnie nadmorski bulwar. W centrum Crikvenicy ciężko się zgubić. Układ urbanistyczny składa się z biegnących równolegle do morza ulic, przy których stoją niewielkie 2 i 3 piętrowe budynki. Miasto, w którym na co dzień mieszka 11 tys. osób w sezonie wakacyjnym ma do zaoferowania ponad 25 tys. miejsc noclegowych. Jednak i to wydaje się być niewystarczające. Duży parking przy porcie w czasie wakacji jest przepełniony.

Crikvenica, Chorwacja (fot. János Korom Dr.)
Crikvenica, Chorwacja (fot. János Korom Dr.)

Nadmorskie bulwary

Wzdłuż miejskich plaż biegnie promenada przy której rosną przepiękne palmy i drzewa sosnowe. Znajdują się tam ławki, na których można wypocząć w cieniu drzew lub poobserwować życie miasta.

Port jachtowy

W centrum miasteczka znajdują się dwa oddzielne porty jachtowe (po obu stronach dzielącej miasto rzeki). Betonowe, portowe falochrony dostępne są dla turystów. To świetny punkt widokowy do pamiątkowych zdjęć lub podziwiania zachodu słońca.

port w Crikvenicy, Chorwacja (fot. János Korom Dr.)
port w Crikvenicy, Chorwacja (fot. János Korom Dr.)

Miejskie plaże

W północnej części miasta znajduje się dwukilometrowy pas piaszczysto żwirowych plaż. W części są to plaże prywatne i hotelowe, ale w dużej części także bezpłatne. Plaże strzeżone są przez ratowników morskich, a do dyspozycji są bezpłatne prysznice ze słodką wodą. Zejście do morza jest tu łagodne i bezpieczne, a wody Adriatyku są zazwyczaj krystalicznie czyste. Plaże znajdują się także w południowej części miasta – obok drugiego z portów. Tamtejsze plaże są krótsze, początkowo żwirowe, a w dalszej części (podążając bardziej na południe) są to plaże skaliste. W sezonie wakacyjnym tam także wypoczywa sporo osób.

plaża w Crikvenicy, Chorwacja (fot. Yacht Rent)
plaża w Crikvenicy, Chorwacja (fot. Yacht Rent)

Crikvenica Aquarium

To kompleks 30 basenów, w których podziwiać można około 100 gatunków ryb pochodzących z Adriatyku i około 50 gatunków ryb tropikalnych. W zimie obiekt pracuje bardzo rzadko, a wczesną wiosną i późną jesienią jedynie w soboty i niedziele. Codziennie Aquarium jest czynne od czerwca do września – od godziny 9:00 do 18:00, a w lipcu i sierpniu nawet do 22:00. Przed zaplanowaniem wycieczki do tego miejsca warto jednak na oficjalnej stronie internetowej sprawdzić, czy coś się nie zmieniło.

Historia

Nazwa miasta pochodzi od nazwy klasztoru zakonu paulinów, założonego przez Nikole Frankopana w 1412 r. Jednak przez kolejne dziesięciolecia w Crikvenicy – wówczas była to jeszcze wieś – nie działo się nic godnego uwagi.

 

Punkt zwrotny nastąpił dopiero pod koniec XIX wieku. Najpierw w 1877 r. wybudowano tutaj przystań. Jedenaście lat później przygotowano pierwsze nadmorskie kąpielisko dla turystów i mieszkańców. Z kolei w 1891 r. otworzono w mieście pierwszy hotel. W 1895 r. powstał Hotel Therapia. Do dyspozycji gości miał 120 łóżek, restaurację, pokoje zabiegowe i gabinety lecznicze. W pierwszych latach XX wieku powstawały kolejne, okazałe hotele – wśród nich Hotel Crikvenica, Bellevue i Miramare.

 

Kolejne inwestycje i rosnąca liczba kuracjuszy sprawiła, że od 1906 r. Crikvenica była już oficjalnie uzdrowiskiem. Dziś miasto liczy 11 tys. mieszkańców i jest jednym z najważniejszych kurortów zatoki Kvarner.

plaża w Crikvenicy, Chorwacja (fot. János Korom Dr.)

Komunikacja

Samochodem

Turyści z Polski do Crikvenicy jeżdżą zazwyczaj własnym samochodem. Nic dziwnego – połączeń lotniczych w tę część Europy jest niewiele, a koszt dojazdu samochodem (szczególnie gdy jedziemy w 2 osoby lub więcej) i związana z tym wygoda przeważa nad innymi czynnikami. Przykładowo z Krakowa do Crikvenicy jest 975 km w jedną stronę, jeśli wybierzemy najszybszą trasę przez Czechy, Austrię i Słowenię.

 

Mieszkańcy Polski wschodniej lub południowo-wschodniej powinni rozważyć wariant dojazdu przez Słowację i Węgry. We wszystkich krajach tranzytowych za przejazd autostradami zapłacimy poprzez wykupienie winiety. W samej Chorwacji opłaty uiszcza się na bramkach autostradowych – wysokość jest uzależniona od liczby przejechanych autostradą kilometrów.

Samolotem

Zaledwie 19 km od Crikvenicy znajduje się międzynarodowy port lotniczy Rijeka. Lotnisko wbrew pozorom nie znajduje się przy samej Rijece, a na wyspie Krk – mniej więcej w połowie drogi między Rijeką, a Crikvenicą.

 

Więcej: lotnisko Rijeka

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *