Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Chorwacja

Cztery powody, dla których warto spędzić wakacje w Chorwacji!

Dlaczego warto odwiedzić Chorwację? Najprostszą odpowiedzią byłoby ponad 1000 wysp, czyste morze, piaszczyste plaże i malownicze nadmorskie miasta bogate w historię. Jednak Chorwacja może zaoferować znacznie więcej. Chorwacja jest bogata w naturalne piękno, a także dziedzictwo kulturowe. W poniższym artykule postaramy się podsumować cztery główne powody, dla których tego lata odwiedzimy Chorwację.

Piękna natura

Wybrzeże Adriatyku słynie nie tylko z plaż i krystalicznie czystego morza, ale także z ponad 1000 wysp. Większość z nich jest niezamieszkana i wciąż nietknięta. Latem najczęściej odwiedzanymi wyspami są wyspa Brač ze słynną plażą Zlatni rat, wyspa Hvar z romantycznymi zachodami słońca i Vis z niezwykłą Błękitną jaskinią (“Plava špilja”).

Oprócz wielu parków przyrody Chorwacja ma 7 parków narodowych. Niezależnie od tego, czy chcesz odwiedzić dziewiczą zieloną wyspę Mljet w południowej Dalmacji, dawne starożytne rzymskie uzdrowisko na wyspach Brijuni na Istrii, czy też piękne wyspy Kornati w środkowej Dalmacji. W przypadku, gdy wolisz wodospady lub jeziora Jeziora Plitwickie (“Plitvička jezera”) lub wodospady Krka (“Slapovi Krke”) będą dla Ciebie idealnym wyborem.

Dziedzictwo kulturowe

Ponieważ Chorwacja była zamieszkana przez starożytnych Rzymian, kraj ten posiada wiele starożytnych skarbów. Prawdopodobnie najpopularniejszym z nich jest wspaniały 2000-letni amfiteatr w Puli na Istrii, w którym odbywają się liczne imprezy i koncerty, szczególnie w miesiącach letnich. Inne miejsca to Pałac Dioklecjana w centrum Splitu i magiczne miejsce światowego dziedzictwa UNESCO – średniowieczne Stare Miasto w Dubrowniku.

Owoce morza i wino

Będąc w Chorwacji, nie można przegapić okazji skosztowania świeżych ryb i skorupiaków oferowanych w najlepszych restauracjach w Chorwacji. Zalecamy jednak wypróbowanie ośmiornicy pod dzwonkiem (“hobotnica ispod peke”). Chorwacja jest także domem jednej z najlepszych oliw z oliwek z pierwszego tłoczenia w Mediterrane. Aby cieszyć się pięknym widokiem na morze z tarasu swojego apartamentu w Makarskiej polecamy również jedno z win z winnic Pelješac, Korčula lub Vis. Wina chorwackie są jednymi z najlepszych w całej Europie. Jednak Chorwacja jest również znana z smacznego mięsa, takiego jak jagnięcina z grilla (“janjetina na ražnju”) oraz istryjska i dalmatyńska prosciutto.

Riwiera Makarska w Chorwacji (fot. materiały własne)

Ludzie

Chorwaci są znani jako bardzo życzliwi i pomocni gospodarze dla swoich gości. Mieszkańcy są bardzo dumni ze swojego kraju i postarają się zrobić wszystko, aby ich goście mogli cieszyć się pobytem w Chorwacji. Najlepszym sposobem na poznanie miejscowych i poznanie ich obyczajów i kultury jest zakwaterowanie w Chorwacji w jednym z apartamentów.

W 2017 r. Chorwację odwiedził milion turystów z Polski. Dla polskich gości najciekawszym miejscem jest Riwiera Makarska wraz z nadmorskimi miejscowościami, takimi jak Makarska, Brela i Baška Voda. Wielu z nich odwiedza Riwierę Omiška i miasto Omiš, które słynie z piratów. Innymi szczególnie interesującymi miejscami na chorwackim wybrzeżu, które przyciągają wielu polskich gości są malownicze nadmorskie miejscowości Primošten i Vodice, gdzie znajdują się malowniczo położone kwatery prywatne takich jak mieszkanie, apartamenty, pokoje lub domy wakacyjne w Chorwacji. Chorwacja czeka na Ciebie!

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *