Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Dalmacja środkowa, miasto Trogir, Chorwacja (fot. Sergii Gulenok)

Dalmacja – co warto zobaczyć? 10 najpiękniejszych miejsc, które trzeba odwiedzić!

Dalmacja to najpiękniejszy region w Chorwacji, a według opinii wielu turystów to najpiękniejszy region nad całym Adriatykiem. Nic dziwnego, że nawet Włosi, którzy uważają swój kraj za najpiękniejszy, tłumnie jeżdżą na wakacje w południowej części Chorwacji. Które miejsca są najpiękniejsze, które miasta warto zwiedzić, a gdzie są najładniejsze plażę? Zapraszam do przewodnika po 10 najważniejszych – z punktu widzenia turysty – miejscach w Dalmacji.

1. Dubrownik

Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)
Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)

Dubrownik – najpopularniejsze pod względem turystycznym miasto w Chorwacji, nazywane “perłą Adriatyku” i będące kwintesencją Chorwacji. Na stosunkowo niewielkim obszarze możemy podziwiać historyczną, dalmacką zabudowę, niewielkie plaże i piękną, śródziemnomorską zieleń. Sam Dubrownik oferuje centrum zamknięte dla ruchu samochodowego, liczne restauracje i bary ze stolikami na świeżym powietrzu oraz plaże u podnóża zabytkowych miejskich murów.

W Internecie i folderach reklamowych często można zobaczyć panoramę Dubrownika z góry. Widać symetrycznie poprowadzone ulice, spójną zabudowę i czerwone dachówki kontrastujące z lazurowym morzem. Takie zdjęcie prawdopodobnie zostało zrobione z pobliskiego wzgórza Srd. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się tam samodzielnie, wyjeżdżając wagonikiem kolejki linowej i samem uwiecznić ten przepiękny widok na zdjęciach z wakacji.

 

Czytaj całość: Dubrownik

2. Hvar

Hvar, Chorwacja (fot. Jeremy Vandel)

Hvar to bajkowy, wakacyjny kurort położony na chorwackiej wyspie o tej samej nazwie. Niewielkie miasteczko Hvar próbuje roztaczać wokół siebie aurę prestiżu i luksusu niczym włoskie miasta takie jak Portofino, czy Positano. Sprzyja temu urokliwa lokalizacja, kameralna i romantyczna starówka, niewielki port i okoliczne zatoczki. Miasto pełne jest zabytków, przepięknych widoków i restauracji ze stolikami na świeżym powietrzu. Z uwagi na położenie na wyspie, nie jest łatwo tutaj dojechać.

Po przypłynięciu do Hvaru można łatwo zapomnieć, że wciąż jest się w Chorwacji. Wszystko jest tutaj inaczej. Nie ma tłumów przypadkowych turystów, a w oddali nie widać zabudowy przemysłowej, ani wielkich blokowisk. Można odnieść wrażenie, że to jakaś luksusowa wyspa, będąca oazą spokoju, niczym sceneria do komedii romantycznej.

 

Czytaj całość: Hvar

3. Trogir

Dalmacja środkowa, miasto Trogir, Chorwacja (fot. Sergii Gulenok)
Dalmacja środkowa, miasto Trogir, Chorwacja (fot. Sergii Gulenok)

Trogir to miasto z najpiękniej położoną starówką w Chorwacji. Dla urbanistów jest przykładem wspaniałego średniowiecznego układu ulic i budynków. Stare miasto wraz z twierdzą warowną, nadmorskim bulwarem i pięknym kościołem położone jest na wyspie, oddzielonej z każdej strony morzem i połączonej z lądem za pomocą kamiennego mostu. Niezwykłość tutejszej starówki doceniło UNESCO, wpisując stare miasto w Trogirze na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego.

Zabudowa starej części Trogiru jest zwarta, budynki mają podobny kolor elewacji i takie same dachy. Jak przystało na średniowieczne miasto wyróżniają się tylko najważniejsze obiekty w mieście oraz place i nadmorski bulwar, wzdłuż którego rosną śródziemnomorskie palmy.

 

Czytaj całość: Trogir

4. Vodice

hotel Olympia Sky w Vodice, Chorwacja (fot. Hotel Olympia Sky)

Niewielkie Vodice liczące na co dzień nieco ponad 6 tys. mieszkańców są jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów w Chorwacji. Miasto położone jest w północnej Dalmacji, niedaleko Szybenika. Vodice zlokalizowane są w zatoce, w której znajduje się kilka wspaniałych wysp. W samym centrum kurortu znajduje się port jachtowy, a tuż obok – w obu kierunkach – ciągną się długie i piękne plaże z łagodnym zejściem do morza.

Pewną ciekawostką jest fakt, że nazwa miasta – Vodice – wywodzi się od… wody. Jeszcze w czasach rzymskich, gdy akwedukty nie były zbyt popularne, Vodice słynęły z licznych źródeł wody pitnej, która miała właściwości lecznice. Kwestia źródeł wody pitnej w historii miasta przewija się wielokrotnie na przestrzeni wieków. Inną ciekawostką na temat miasteczka jest fakt, że mieszkańcy nie należą do skromnych. Bardzo chętnie nazywają swoje miasto St. Tropez Adriatyku.

 

Czytaj całość: Vodice

5. Brela i plaża Punta Rata

plaża Punta Rata, Brela, Chorwacja (fot. depositphotos)

Riwiera Makarska uznawana jest za jedną z najbardziej malowniczych linii wybrzeża wokół całego Adriatyku. Pierwszą miejscowością w północnej części Riwiery jest cudowna Brela. To jeden z najbardziej znanych kurortów Chorwacji ze słynną plażą Punta Rata, którą w 2014 r. amerykański The Huffington Post ogłosił celem podróży swoich marzeń. Pomiędzy skalistymi klifami ukryte są żwirowe zatoki, a całe wybrzeże otula sosnowy las.

Największym atutem niewielkiego chorwackiego kurortu Brela jest jego cudowne położenie. W miejscu, gdzie znajduje się Brela rozpoczyna się Riwiera Makarska, które ciągnie się stąd na południe przez kolejnych 60 km. Wzdłuż wybrzeża rośnie sosnowy las, dający przyjemny cień w czasie wakacyjnych upałów.

 

Czytaj całość: Brela i plaża Punta Rata

6. Zadar

Zadar, Chorwacja (fot. Tim Ertl)
Zadar, Chorwacja (fot. Tim Ertl)

Zadar porównywany bywa do Dubrownika, a niektórzy nazywają go “małym, chorwackim Rzymem”. Pewnie w tym sporo przesady, ale miasto Zadar szczyci się 3000-letnią historią, urokliwą starówką położoną na półwyspie i najpiękniejszymi zachodami słońca w tej części Adriatyku. Możemy tu spacerować po długich, nadmorskich promenadach i wsłuchiwać się w symfonie organów, na których grają morskie fale. W bliskiej okolicy są przepiękne plaże z krystalicznie czystą, ciepłą wodą.

Chociaż Zadar zamieszkuje nieco ponad 80 tys. ludzi, to jest jednym z największych miast Chorwacji. Znajduje się tu jeden z najważniejszych portów morskich w Chorwacji, międzynarodowe lotnisko, a w pobliżu przebiega ważna autostrada. Cała zabudowa miasta wydaje się być zwrócona w stronę morza.

 

Czytaj całość: Zadar

7. Korcula

Korcula, Chorwacja (fot. Dave Schumaker)
Korcula, Chorwacja (fot. Dave Schumaker)

Korcula to przepięknie położone miasto na chorwackiej wyspie, o tej samej nazwie. Urok tego miasteczka dobrze widać już z pokładu promu – droga morska to jedyna możliwość dotarcia do tej dalmackiej perełki, a tutejszy port jest największym na całej wyspie. W Korculi możemy podziwiać średniowieczną starówkę z charakterystycznym, symetrycznym układem ulic. Jest tu także przepiękna katedra, plac z restauracyjnymi stolikami i nadmorski bulwar, wokół którego toczy się turystyczne życie.

Najpiękniejsza część starówki z trzech stron otoczona jest morzem. To właśnie tutaj znajduje się duży jak na wielkość samego miasta port promowy, który nadaje życia całej starówce.

 

Czytaj całość: Korcula

8. Szybenik

Szybenik, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Szybenik (po chorwacku Sibenik) uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast północnej Dalmacji. W przeciwieństwie do innych chorwackich miast, Szybenik w pełni został założony przez Słowian. Nie ma tutaj starożytnych zabytków, czy też pozostałości po wpływach Rzymu. Miasto zostało przepięknie ulokowane na wzgórzach, przy ujściu rzeki Krka do Adriatyku. Cała zabudowa Szybenika wydaje się być zwrócona w stronę morza. W bliskiej okolicy są jedne z najcudowniejszych plaż w Chorwacji.

Szybenik zachwyca wkomponowaną w morze urokliwą starówką oraz długim, nadmorskim bulwarem po którym spacerują turyści i mieszkańcy. W miejscu gdzie stare miasto najbardziej zbliża się do morza znajduje się najwięcej kawiarni, barów i restauracji ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. 

 

Czytaj całość: Szybenik

9. Orebić

Orebić, Chorwacja (fot. Remus Pereni)

Położony w południowej Dalmacji Orebić słynie z długich i urokliwych plaż. Adriatyk na tym wybrzeżu jest wyjątkowo przejrzysty i ma piękny, turkusowy kolor. Miasteczko położone jest w bajecznej scenerii, na półwyspie Pelješac, u stóp góry Św. Eliasza. Mimo dużej ilości miejsc noclegowych Orebić wciąż jest miejscowością bardzo kameralną. Dominuje tu zabudowa willowa i przeważają wakacyjne apartamenty. Nie ma wielkich hoteli, ani wyraźnego centrum. Na przedmieściach wśród śródziemnomorskiej przyrody znajduje się kilka kempingów.

Orebić położony jest na półwyspie Pelješac, około 100 km od Dubrownika. Można tu dotrzeć promem z portowego miasteczka Ploče lub dojechać bezpośrednio samochodem. 

 

Czytaj całość: Orebić

10. Omis

Omis, Chorwacja (fot. Michael Spencer)
Omis, Chorwacja (fot. Michael Spencer)

Niewielki Omiš jest jednym z najpiękniej położonych miast w Chorwacji. Przez środek tego urokliwego kurortu przepływa rzeka Cetina, która wpada tutaj do Adriatyku. Ze strony północnej i wschodniej Omis otula masyw górski Mosor, który widoczny jest z każdej części miasta. Omiš szczyci się pięknymi plażami, ale miejsce to ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko błogi wypoczynek nad morzem. Zapraszamy do naszego przewodnika.

Po co jechać na odległe południe Chorwacji skoro wcześniej, po drodze jest tyle pięknych kurortów? To pytanie zadaje sobie wiele osób planujących wakacje w Dalmacji. Jednak wszelkie wątpliwości, które pojawiają się, gdy podróżujemy palcem po mapie, znikają, gdy już wjedziemy do centrum Omišu. Trudno znaleźć w Chorwacji drugie tak spektakularnie położone miasto.

 

Czytaj całość: Omis

Booking.com

Dalmacja - co jeszcze warto zobaczyć?

Powyższa lista 10 najpiękniejszych miejsc regionu Dalmacja to nie jedyne ciekawe miejsca na południu Chorwacji. Region jest tak duży, że na potrzeby bloga podzieliłem go na trzy kategorie:

 

Wybierz odpowiedni dział i sprawdź co jeszcze jest w miejscu, w którym planujesz wakacje.

 

Jeśli masz swoje uwagi i propozycje do mojego wyboru najlepszych miejsc w Dalmacji, to daj znać w komentarzu poniżej.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *