Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

trasa Polska - Chorwacja
korek do bramek na autostradzie w Chorwacji (fot. dmytrok, flickr.com)

 

Polacy najchętniej jadą do Chorwacji własnym samochodem. Sprzyja temu europejska sieć autostrad, dzięki której ambitni kierowcy mogą dojechać do Chorwacji bez noclegu po drodze. Większość jednak – słusznie uznając, że wakacje są po to, by odpoczywać – decyduje się na nocleg w połowie drogi, gdzieś w Austrii lub nad węgierskim Balatonem. Samochód zwycięża także pod względem ładowności – można do niego zabrać najwięcej bagaży, a te, jak wiadomo, na wakacjach są niezbędne.

 

 

Wariantów pokonania trasy Polska – Chorwacja jest wiele w zależności od rejonu Polski, z którego startujemy i miejsca docelowego w samej Chorwacji. Najpopularniejsze trasy to te przez CzechyAustrię lub Słowenię albo przez Słowację i Węgry. Chociaż są kierowcy (szczególnie z północno zachodnich regionów kraju), którzy decydują się na podróż przez NiemcyAustrię, a później Słowenię.

 

Dystans pomiędzy centralną Polską, a środkowymi i południowymi regionami Chorwacji to około 1500 km. Lepiej więc zaplanować nocleg po drodze. Będziemy wtedy bardziej wypoczęci, a podróż będzie bezpieczniejsza. Mając zarezerwowany hotel w połowie drogie łatwiej będzie nam oszacować planowaną godzinę dotarcia na miejsce. Należy pamiętać, że na trasie spotkają nas różne nieprzewidziane sytuacje. Mogą zdarzyć się wypadki, złe warunki pogodowe, a korki na autostradowych bramkach w czasie zmiany wakacyjnych turnusów są raczej pewne.

 

Najszybsza trasa z Polski do Chorwacji

 

Przeanalizujmy zatem typowe warianty tras z Polski do Chorwacji. Przykładowo z Warszawy do Splitu jest 1437 km, jeśli wybierzemy – naszym zdaniem – najwygodniejszą trasę autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. Należy wówczas pamiętać, że za przejazd autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię w każdym z tych krajów musimy wykupić winietę. W Chorwacji płacimy na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

 

Najtańsza trasa z Polski do Chorwacji

 

trasa Polska - Chorwacja
autostrada w Chorwacji (fot. Chriszwolle, flickr.com)

 

Inny wariant to droga z Warszawy przez Rzeszów, Słowację, Węgry (wzdłuż jeziora Balaton) i wjazd do Chorwacji bezpośrednio z Węgier. Omija się wówczas Słowenię, której wielu kierowców nie lubi z uwagi na różne opinie na temat tamtejszej policji. Na forach internetowych można przeczytać opinie, że słoweńska drogówka nieprzychylnym okiem patrzy na turystów jadących do Chorwacji (podobno z uwagi na zaszłości historyczne).

 

Podobnie jak w pierwszym wariancie także tutaj za przejazd przez kraje tranzytowe musimy zapłacić poprzez wykupienie winiety. Jednak tym razem byłyby to tylko dwie winiety – w Słowacji i w Węgrzech. Trasa tym wariantem jest jednak nieco dłuższa w przypadku podróży z Warszawy, bo aż 1545 km. Jednak dla mieszkańców Polski wschodniej i województw podkarpackiego i małopolskiego to zdecydowanie najlepszy wybór.

 

Optymalna droga z Polski do Chorwacji

 

Trzecia możliwość pokonania trasy z Polski do Chorwacji jest nieco skomplikowana. Najpierw kierujemy się przez Śląsk na Czechy (jadąc naszą autostradą A1) w kierunku Ostravy i Brna. W Brnie jedziemy autostradą numer 2 w stronę słowackiej Bratysławy (jedziemy równolegle do granicy austriackiej, ale nie wjeżdżamy na terytorium Austrii). Następnie z Bratysławy kierujemy się w stronę granicy z Węgrami. Przez Węgry jedziemy non stop autostradami do Chorwacji. W takim wariancie nasza podróż w jedną stronę to około 1530 km. Konieczne będzie wykupienie winiet w trzech krajach i opłacenie przejazdu za autostradę w samej Chorwacji.

 

Podróż do Chorwacji – niezbędne dokumenty i wyposażenie pojazdu

 

Od momentu, gdy Chorwacja weszła do Unii Europejskiej Polscy kierowcy nie muszą brać ze sobą dodatkowych dokumentów. Wystarczy prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Nie jest już potrzebna tzw. zielona karta. Warto jednak przed wyjazdem skontrolować wyposażenie samochodu. Standardem jest już odblaskowa kamizelka dla każdego podróżującego w samochodzie. Jednak policja w różnych krajach lubi sprawdzać inne dodatkowe rzeczy, jak na przykład zapasowe żarówki, linka holownicza, apteczka, czy gaśnica. Szczególnie rygorystyczne pod tym względem są służby policji drogowej w Słowacji i Słowenii.

 

Warto wówczas powołać się na Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym, która mówi jasno, że samochód powinien być wyposażony w taki sposób, jaki wymagają przepisy w kraju rejestracji. W przypadku turystów z Polski ich samochód powinien być wyposażony zgodnie z naszymi krajowymi przepisami.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *