Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)

Dubrownik – perła Adriatyku. Najlepszy przewodnik po mieście. Co warto zobaczyć?

prowincja: Dalmacja Południowa, Chorwacja

Dubrownik – najpopularniejsze pod względem turystycznym miasto w Chorwacji, nazywane “perłą Adriatyku” i będące kwintesencją Chorwacji. Na stosunkowo niewielkim obszarze możemy podziwiać historyczną, dalmacką zabudowę, niewielkie plaże i piękną, śródziemnomorską zieleń. Sam Dubrownik oferuje centrum zamknięte dla ruchu samochodowego, liczne restauracje i bary ze stolikami na świeżym powietrzu oraz plaże u podnóża zabytkowych miejskich murów.

 

W Internecie i folderach reklamowych często można zobaczyć panoramę Dubrownika z góry. Widać symetrycznie poprowadzone ulice, spójną zabudowę i czerwone dachówki kontrastujące z lazurowym morzem. Takie zdjęcie prawdopodobnie zostało zrobione z pobliskiego wzgórza Srd. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się tam samodzielnie, wyjeżdżając wagonikiem kolejki linowej i samem uwiecznić ten przepiękny widok na zdjęciach z wakacji.

Dubrownik - mapa miasta, turystyczny plan Dubrownika
Dubrownik - mapa miasta, turystyczny plan Dubrownika

Po przyjeździe do Dubrownika samochód zostaw na jednym z parkingów (polecane parkingi podaje na końcu tekstu) i zwiedzaj miasto pieszo. Tu wszędzie jest blisko, a ścisłe centrum i tak w całości zamknięte jest dla ruchu samochodowego.

Dubrownik i stare miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)
Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)

Historyczne centrum Dubrownika w 1979 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po przyjeździe do Dubrownika możemy zaparkować na dużym placu, tuż przy historycznych murach obronnych (pod warunkiem, że będziemy wcześnie rano i będą jeszcze wolne miejsca) lub szukać miejsca postojowego przy jednej z ulic – więcej na temat stref płatnego parkowania u dołu tej podstrony. Dzięki murom obronnym Dubrownika wojska nieprzyjaciół miały w przeszłości olbrzymie problemy ze zdobyciem miasta.

Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)

Za murami miasta kryje się zabudowa, wywodząca się jeszcze z czasów Etrusków. Sympatycy dobrej architektury z pewnością zwrócą uwagę na fakt, że tutaj wszystkie budynki pasują do siebie nawzajem. Wewnątrz murów znajdziemy podobnej wielkości kamienice z białymi murami i dachami pokrytymi czerwoną dachówką. Są tu także zabytkowe kościoły, place miejskie tworzące znakomitą przestrzeń publiczną i historyczny zamek.

Dubrownik - co warto zobaczyć?

historyczne centrum, Dubrownik, Chorwacja (fot. Luca Sartoni)
historyczne centrum, Dubrownik, Chorwacja (fot. Luca Sartoni)

Główną ulicą starego miasta jest Deptak Stradun, liczący około 300 metrów i rozciągający się pomiędzy dwoma historycznymi bramami miasta Pile i Peskarija. Wszystkie najważniejsze zabytki miasta znajdują się w obrębie historycznego centrum, do którego wchodzi się przez jedną z kilku zabytkowych bram. Dwie najbardziej znane, to brama św. Wawrzyńca (patrona miasta) lub majestatyczna brama Pile.

Deptak Stradun w Dubrowniku, Chorwacja (fot. Herbert Frank)
Deptak Stradun w Dubrowniku, Chorwacja (fot. Herbert Frank)

Początek i koniec Deptaku Stradun wyznaczają dwie słynne fontanny Onofria. Wielka Studnia Onofria wykonana przez neapolitańskiego budowniczego Onofrio della Cava w 1438 r., jako część dubrownickiego systemu wodociągowego. Studnia posiada 16 rzeźb. Są to twarze tryskające wodą. Znajduje się przed Klasztorem Klarysek nieopodal Bramy Pilskiej. Na drugim końcu deptaku jest Mała Studnia Onofria, którą znajdziesz na wschodnim skraju Straduna, obok budynku Głównej Straży.

mury miejskie w Dubrowniku, Chorwacja (fot. Luca Sartoni)
mury miejskie w Dubrowniku, Chorwacja (fot. Luca Sartoni)

Będąc w Dubrowniku koniecznie trzeba przespacerować się wysokimi na 25 m murami miejskimi. Z murów doskonale widać wąskie uliczki, bramy, fortece i pobliską Wyspę Lokrum, czyli Wyspę Miłości, gdzie utworzono rezerwat przyrody. Spacer po murach jest płatny (niespełna 40 zł).

Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny (Dubrovačka katedrala Uznesenja Marijina). Świątynia budowana była od XII do XIV w. Katedra wzniesiona została w stylu barokowym i posiada trzy nawy. W ołtarzu głównym znajduje się dzieło Tycjana ukazujące Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny. W katedrze znajduje się skarbiec. W przeszłości zamożni mieszkańcy przechowywali w nim swoje kosztowności. Obecnie także można podziwiać tam drogocenne przedmioty.

Kolej gondolowa na wzgórza Srd

kolej gondolowa na Srd, Dubrownik, Chorwacja (fot. Michael Spencer)
kolej gondolowa na Srd, Dubrownik, Chorwacja (fot. Michael Spencer)

Dużą atrakcją jest możliwość wyjechania koleją gondolową na wzgórza Srd. Dolna stacja kolejki znajduje się w pobliżu historycznych murów obronnych miasta, a bilet w obie strony kosztuje 170 kun (według danych z 2019 r.). Na szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można zrobić przepiękne zdjęcia panoramy miasta. W czasie wakacji na górę można wyjechać nawet po zmroku, gdy Dubrownik – wraz ze swoimi zabytkami i murami obronnymi – jest przepięknie oświetlony.

Pod koniec 2019 r. ceny na kolej gondolową wynosiły:

  • 170 kun – bilet w obie strony dla osoby dorosłej
  • 90 kun – bilet w jedną stronę dla osoby dorosłej
  • 60 kun – bilet w obie strony dla dzieci (4-12 lat)
  • 40 kun – bilet w jedną stronę dla dzieci (4-12 lat)
  • dzieci do lat 4 podróżują za darmo

Płatności można dokonywać w kunach chorwackich i kartami kredytowymi. W czasie wakacji kolejka funkcjonuje od godziny 9:00 do 24:00. Ostatni odjazd na pół godziny przed zamknięciem.

Spacer do dolnej stacji kolejki z historycznego centrum zajmuje około 10 minut. Gdybyście mieli problem ze znalezieniem, to w mapach Google wpiszcie Dubrovnik Cable Car.

Plaże w Dubrowniku

jedna z plaż w centrum Dubrownika (fot. Nick Savchenko)
jedna z plaż w centrum Dubrownika (fot. Nick Savchenko)

Plaże w Dubrowniku są bardzo zróżnicowane. Dominują tu plaże skaliste i kamieniste, ale w mieście znajdziemy także plaże piaszczyste – odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Osoby ceniące sobie prywatność znajdą tutaj otoczone skałami i drzewami romantyczne zatoczki, często wybierane przez panie opalające się i kąpiące się w morzu topless.

Booking.com

Niedaleko murów starego miasta – czyli praktycznie w centrum Dubrownika – znajduje się plaża Banje. Opalajac się na plaży można jednocześnie podziwiać historyczne fortyfikacje miasta. Jest to plaża żwirowo-piaszczysta. Znajduje się tu kilka barów i restauracji, jest też możliwość wynajęcia leżaków lub kajaka. To najchętniej odwiedzana plaża w centrum miasta. W sezonie wakacyjnym bywa tu naprawdę tłoczno. Mimo wszystko miejsce jest bardzo urokliwe i warte odwiedzenia. Nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem tego miejsca. W razie potrzeby skorzystaj z Google Maps. Plaża jest tam oznaczona jako Plaža Banje.

plaża Banje, Dubrownik, Chorwacja (fot. Kamalina)
plaża Banje, Dubrownik, Chorwacja (fot. Kamalina)

W samym historycznym centrum miasta turyści często opalają się na plaży Buže. Znajduje się ona na skałach u podnóży murów miejskich. Obok jest bar czynny do późnych godzin nocnych. Z plaży rozpościera się przepiękny widok na morze. Jest to świetne miejsce dla osób dorosłych. Małe dzieci nie będę tu zbyt bezpieczne.

plaża Buže, Dubrownik, Chorwacja (fot. Kevin Botto)
plaża Buže, Dubrownik, Chorwacja (fot. Kevin Botto)

Dubrownik - plaże poza ścisłym centrum

Inną popularną plażą Dubrownika jest plaża Copacabana na półwyspie Lapad. Plaża oddalona jest o 4 km od centrum Dubrownika. Można podjechać tam samochodem lub komunikacją miejską. Na plaży są drobne kamyczki dlatego miejsce to chętnie wybierają rodziny z małymi dziećmi. Wzdłuż plaży rosną śródziemnomorskie palmy. 

plaża na półwyspie Lapad, Chorwacja (fot. Alex Proimos)

Ciekawostką jest fakt, że w punkcie informacji turystycznej można wziąć bezpłatną mapkę Dubrownika. Takie punkty znajdziemy przed bramą Pile (w zachodniej części starówki) i przed bramą Ploce (we wschodniej cześci starego miasta). Poza zwiedzaniem centrum warto odwiedzić także inne dzielnice miasta porozrzucane na pobliskich wzgórzach.

Wyspa Lokrum – atrakcja w Dubrowniku!

widok z wyspy Lokrum na Dubrownik, Chorwacja (fot. Josef Grunig)
widok z wyspy Lokrum na Dubrownik, Chorwacja (fot. Josef Grunig)

Około 600 m na południowy wschód od murów i starówki Dubrownika znajduje się wyspa Lokrum, nazywana też Wyspą Miłości. Wyspa Lokrum ze względu na wyjątkową faunę i florę, jest rezerwatem przyrody. Nikt tam nie mieszka na stałe, a w ciągu dnia wyspa odwiedzana jest głównie przez turystów, żeglarzy i pracowników rezerwatu. Na wyspę można dostać się taksówką wodną albo statkiem z miejskiego portu. Bilet w cenie 150 kun w przypadku statków Skala, Zrinski albo Argosy jest jednocześnie biletem wstępu na wyspę. W sezonie wakacyjnym statki odpływają bardzo często. Nawet co 40 minut.

ogród botaniczny na wyspie Lokrum koło Dubrownika, Chorwacja (fot. Pablo Fischer)
ogród botaniczny na wyspie Lokrum koło Dubrownika, Chorwacja (fot. Pablo Fischer)

Na wyspie znajduje się ogród botaniczny, w którym można podziwiać typową dla Dalmacji roślinność śródziemnomorską oraz sprowadzoną z innych kontynentów. W 1963 r. wyspa stała się w całości rezerwatem przyrody. Zgodnie z lokalnymi przepisami przebywanie na wyspie po zmroku jest zabronione.

Lacroma Restaurant na wyspie Lokrum

Godziny otwarcia, menu oraz ceny znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej restauracji www.lacroma.restaurant

Oprócz ogrodu botanicznego i twierdzy turystów na wyspę przyciąga restauracja w ruinach dawnego opactwa. Jednak – moim zdaniem – jest ona przereklamowana. Na wyspie lepiej zjecie w Lacroma Restaurant nieopodal opactwa, ale w nowym, ładnym pawilonie. Jedzenie jest tu dużo smaczniejsze i ładniej podane.

Plaże na wyspie Lokrum

słone jezioro na wyspie Lokrum koło Dubrownika, Chorwacja (fot. C K Leung)
słone jezioro na wyspie Lokrum koło Dubrownika, Chorwacja (fot. C K Leung)

Wyspa Lokrum to liczne skaliste brzegi i plaże oraz słone jeziorko, nazywane Morzem Martwym (Mrtvo more) o głębokości 10 m, mające podziemne połączenie z Adriatykiem. Mieszkańcy Dubrownika lubią tu wypoczywać w upalne dni.

ścieżka do plaży naturystycznej na wyspie Lokrum (fot. LEOnardo Sá)
ścieżka do plaży naturystycznej na wyspie Lokrum (fot. LEOnardo Sá)

Ciekawostką jest fakt, że na wyspie Lokrum znajduje się urokliwa plaża ze skalistymi klifami i krystalicznie czystą wodą – można tu opalać się na skalistych tarasach i pływać nago. Jak tam trafić? Z nabrzeża Lokrum należy wspiąć się na wzgórze i skręcić w lewo. Tam wkrótce zobaczysz charakterystyczny znak informujący o plaży naturystycznej. Ręcznik można rozłożyć jedynie na skalnych półkach dlatego warto wziąć pod ciało coś miękkiego. Specjalne drabinki ułatwiają zejście do morza.

Polecane hotele i apartamenty w Dubrowniku

apartament Scalini Palace na starym mieście w Dubrowniku
apartament Scalini Palace na starym mieście w Dubrowniku

Polecam Ci dwa świetne hotele (w rozsądnej cenie) i dwa wspaniałe apartamenty w centrum Dubrownika. Jeden z nich nieco drogi, ale warty swojej ceny.

  • Scalini Palacecudowne apartamenty, które znajdują się w całkowicie odnowionym XVI-wiecznym dworku. Budynek jest usytuowany na Starym Mieście w Dubrowniku, zaledwie kilka kroków od promenady Stradun. Niektóre apartamenty posiadają balkon ze spektakularnym widokiem na historyczne centrum. W całym budynku jest darmowe wifi. Całodobowa recepcja.
  • Dubrovnik Luxury Residence – L’Orangerie – te apartamenty znajdują się tuż przy plaży w północnej części Dubrownika – z dala od starego miasta. Na starówkę można stąd dojść spacerem, a w ciągu dnia wypoczywać nad morzem. Bardzo ładne apartamenty z tarasami, świetnie wyposażone. Na miejscu do dyspozycji gości jest bezpłatny parking w garażu.
Hotel Adria**** w Dubrowniku
Hotel Adria**** w Dubrowniku
  • Hotel Adria**** – ten czterogwiazdkowy hotel jest usytuowany w dzielnicy Gruž, około 2,5 km od Starego Miasta. Większość pokoi dysponuje balkonem z widokiem na Wyspy Elafickie i zatokę Lapad. Jest tu kryty i odkryty basen, darmowe wifi i darmowy parking dla gości hotelowych. Hotel ma świetnie opinie i niezłą cenę!
  • Hotel Petka*** – położony jest 3 km od Starego Miasta w Dubrowniku oraz 600 metrów od plaży. Rezerwując tutaj pobyt warto wybrać pokój z balkonem i widokiem na morze (nie wszystkie takie są). Darmowe wifi. Parking za dodatkową opłatą. Bardzo dobre śniadania.

Zobacz też nowy dział noclegi w Chorwacji, w którym opisuję inne hotele i apartamenty na chorwackim wybrzeżu.

Booking.com

Dubrownik - położenie

Dubrownik położony jest w południowej Dalmacji nad Morzem Adriatyckim. Miasto liczy około 43 tys. mieszkańców, ale jest dość rozległe.

Zabudowa Dubrownika ciągnie się na dystansie kilku kilometrów wzdłuż wybrzeża, ale z punktu widzenia turystycznego najbardziej istotna jest starówka, czyli Stari Grad. Po wschodniej stronie miasto ograniczają wapienne wzgórza Srd, które są dobrym punktem do zdjęć panoramicznych całego wybrzeża i miasta.

Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)
Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)

Dubrownik - plaże, atrakcje, zabytki...

Dubrownik to najpiękniejsze miasto w Chorwacji. Punkt obowiązkowy dla każdego, kto odwiedza Dalmację. Nawet jeśli masz do pokonania spory odcinek ze swojej wakacyjnej bazy wypadowej, to warto tu przyjechać przynajmniej na kilka godzin.

Stare miasto (Stari Grad)

Unikatowy w skali europejskiej kompleks historycznej zabudowy, ukryty za potężnymi miejskimi murami, które w przeszłości były wyzwaniem nie do pokonania dla obcych wojsk. W całości został zachowany urbanistyczny układ miasta z czasów średniowiecza. Stare miasto Dubrownika w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zespół miejski znajdujący się za murami miasta uznawany jest za zabytek. Możemy tam spacerować po wybrukowanych ulicach, pomiędzy pięknie zachowanymi kamienicami. Na starym mieście znajduje się kilka placów, głównie przy kościołach. Są tutaj także hotele, restauracje, kluby nocne i dyskoteki. W ciągu dnia spacerują tędy turyści, który przyjechali do Dubrownika tylko na chwilę. Z kolei wieczorami spotkamy tutaj osoby, które wybrały Dubrownik na cel swoich wakacji. Po zejściu z plaż i wieczornym prysznicu turyści jedzą kolację w tutejszych restauracjach lub piją drinki. Część sklepów na starym mieście czynna jest do późnych godzin nocnych.

Dubrownik, Chorwacja (fot. Bert Kaufmann)
Dubrownik, Chorwacja (fot. Bert Kaufmann)

Deptak Stradun

To główna ulica miasta, licząca około 300 metrów i rozciągająca się pomiędzy dwoma historycznymi bramami miasta Pile i Peskarija. Na początku ulicy znajdują się dwie dzwonnice i dwie fontanny. Z uwagi na fakt, że nawierzchnia ulicy wykonana jest z wypolerowanych kamiennych bloków, często nazywana jest “salonem” Dubrownika. Jest to główna ulica spacerowa miasta, wokół której skupia się życia. Szczególnie tłoczno jest tu wieczorami.

Deptak Stradun w upalny wieczór, Dubrownik, Chorwacja (fot. Kenneth Lee)
Deptak Stradun w upalny wieczór, Dubrownik, Chorwacja (fot. Kenneth Lee)

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Najważniejsza świątynia w Dubrowniku nazywana też “Velika Gospa”, która znajduje się na starym mieście. Została wzniesiona w latach 1671 – 1713 w stylu barokowym. Wcześniej w tym miejscu znajdował się inny kościół, który uległ zniszczeniu w trakcie trzęsienia ziemi w roku 1667. We wnętrzu katedry można podziwiać wiele dzieł sztuki, wśród nich na przykład oryginalny obraz Tycjana. W katedrze znajduje się także skarbiec, w którym przechowywane są kosztowności. W przeszłości najbogatsi mieszkańcy miasta trzymali tutaj swoją biżuterię.

katedra w Dubrowniku, Chorwacja (fot. Cassie)
katedra w Dubrowniku, Chorwacja (fot. Cassie)

Kolej gondolowa na wzgórza Srd

Jeszcze w latach osiemdziesiątych istniała kolejka, którą można było wjechać na wzgórza Srd. Kolejka została jednak zniszczona w trakcie wojny w 1991 r. Kilka lat temu władze Dubrownika odbudowały kolej gondolową, dzięki czemu dziś można wyjechać na tutejsze wzgórza Srd, skąd rozpościera się cała panorama wybrzeża. Świetnie widać stąd starówkę Dubrownika i historyczny układ ulic. To najlepsze miejsce do fotografowania. W 2019 r. bilet w obie strony od osoby dorosłej kosztował 170 kun. Można płacić kartami kredytowymi. W czasie wakacji kolejka kursuje co 30 minut od 9:00 do 24:00. Ostatni odjazd na pół godziny przed zamknięciem.

Kolej gondolowa na wzgórza Srd, Dubrownik, Chorwacja (fot. Joe deSousa)
Kolej gondolowa na wzgórza Srd, Dubrownik, Chorwacja (fot. Joe deSousa)

Plaża w Dubrowniku

W południowej części miasta znajduje się urokliwa plaża piaszczysto żwirowa, z której widać historyczne mury miasta. Plaża chętnie odwiedzana jest przez turystów. W pobliżu znajdują się bary, gdzie można napić się kawy lub zimnego piwa. Jeden z barów ulokowany jest na skałach, z bezpośrednim widokiem na Adriatyk. Warto go odwiedzić!

plaża w Dubrowniku, Chorwacja (fot. Falco Ermert)
plaża w Dubrowniku, Chorwacja (fot. Falco Ermert)

Wyspa Lokrum

Około 600 m na południowy wschód od murów i starówki Dubrownika znajduje się wyspa Lokrum, nazywana też Wyspą Miłości. Wyspa Lokrum ze względu na wyjątkową faunę i florę, jest rezerwatem przyrody, w którym nie można przebywać po zmroku. Na wyspie znajduje się ogród botaniczny, dwie restauracje, skaliste plaże – w tym plaża naturystyczna – i jezioro ze słoną wodą, które ma podziemne połączenie z Adriatykiem. Z portu w Dubrowniku na wyspę w ciągu dnia odpływają statki (więcej na ten temat pisałem w głównej części artykułu u góry).

słone jezioro na wyspie Lokrum (fot. karlnorling)
słone jezioro na wyspie Lokrum (fot. karlnorling)

Historia

Dzisiejszy Stari Grad, czyli historyczne centrum, w przeszłości było niewielką wysepką oddzieloną od reszty terenów bagnami. W VII w. osiedlili się tutaj ludzie i założyli własną osadę. Dzisiejsza nazwa Dubrownik weszła do stałego użycia około XII w., kiedy to połączyły się ze sobą dwie miejscowości leżące tuż obok siebie: jedna na wspomnianej wyspie, a druga na lądzie. W tym samym czasie zasypano przesmyk pomiędzy częścią lądową, a wyspą i utworzono w jego miejscu główną ulicę miasta Stradun, istniejącą zresztą do dzisiejszych czasów.

Dwa wieki później miasto zostało powiększone o tereny wokół dzisiejszego klasztoru Dominikanów. W czasach średniowiecza miasto miało duże znaczenie polityczne i gospodarcze. Był tu ważny port handlowy, a mury obronne uniemożliwiały podbój miasta przez obce wojska. Mimo to mieszkańcy wciąż rozbudowywali miejskie mury, nieustannie je podwyższając i poszerzając. Gdy wreszcie utworzono zamknięty pierścień wokół miasta, Dubrownik stał się prawdziwą twierdzą – nie do zdobycia we współczesnych realiach.

port w Dubrowniku (fot. Hans Permana)

Początkowo Dubrownik był częścią Cesarstwa Rzymskiego. Później podlegał Republice Wenecji. W 1358 r. władze miasta zerwały kontakty z Republiką Wenecką na rzecz Królestwa Węgier. W XVI w., po upadku Królestwa Węgier przez moment rządziło tutaj imperium ottomańskie, jednak miasto rozwijało się na tyle dynamicznie i samodzielnie, że wkrótce później zaczęło stanowić własne państwo nazwane Republiką Dubrownicką.

Dubrownik i jego burzliwa historia

Głównym źródłem utrzymania mieszkańców i władców Dubrownika był handel. Miasto nie miało własnych bogactw naturalnych, czy rozwiniętego rolnictwa. Jeden ze sporów z Republiką Wenecką dotyczył właśnie kwestii handlu. Wenecja naciskała, aby Dubrownik z nią nie konkurował i handlował wyłącznie w ramach Bałkanów. Jednak Dubrownik miał większe ambicję i chciał przewodzić handlowi w całym basenie Morza Śródziemnego.

zachód słońca nad Dubrownikiem, Chorwacja (fot. Hans Permana)
zachód słońca nad Dubrownikiem, Chorwacja (fot. Hans Permana)

Dynamiczny rozwój miasta trwał od XII do XVI. W tym czasie powstała większość zabytków, które możemy podziwiać do dziś. Gorsze czasy dla Dubrownika nadeszły wraz z odkryciem Ameryki. Zmieniły się wówczas główne szlaki handlowe w Europie, a miasta leżące nad Morzem Śródziemnym straciły na znaczeniu. Dodatkowo do upadku miasta przyczyniło się dramatyczne trzęsienie ziemi z XVII w.

W kolejnych wiekach miasto należało jeszcze do Napoleona, Królestwa Włoch, Królestwa Dalmacji i Cesarstwa Austrii. Przed wybuchem II wojny światowej Dubrownik był częścią Królestwa Jugosławii. Toczyły się tu wyniszczające miasto walki. Najpierw miasto zostało zbombardowane przez Włochy, a później zajęte przez wojska tego kraju. Po zakończeniu II wojny światowej Dubrownik stał się częścią Socjalistycznej Republiki Chorwacji. Po upadku Jugosławii Chorwacja stoczyła wojnę z Serbią i Czarnogórą. Dubrownik znalazł się niejako odcięty od reszty Chorwacji. Do czasu wstąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej nie było to jednak większym problemem. Od 1995 r. miasto dynamicznie rozwija poziom usług turystycznych, chcąc uczynić turystykę głównym źródłem dochodów mieszkańców.

Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)
Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)

Komunikacja

Samochodem

Z Warszawy do Dubrownika jest ponad 1600 km. Najwygodniejsza trasa wiedzie przez Czechy (Ostrava, Brno), Austrię (Wiedeń) i Słowenię (Maribor). Nieco bliżej będą mieć turyści z południa Polski. Na przykład jadąc z Rzeszowa lub jego okolic lepiej jest jechać przez Słowację i Węgry. Wówczas dystans z Rzeszowa do Dubrownika wyniesie około 1400 km.

Samolotem

Bezpośrednie loty do Dubrownika oferowuje PLL LOT (loty o częstym harmonogramie odbywały się od początku maja niemal do końca października). Według zapowiedzi trasa ma być całoroczna – w zimie loty obywałyby się rzadziej. Do połączeń lotniczych z Dubrownikiem od wielu lat przymierza się tania linia Ryanair, ale wciąż nie może się ona porozumieć z lokalnym lotniskiem w kwestii opłat. Lotnisko w Dubrowniku oddalone jest około 20 km od centrum miasta.

 

Zobacz więcej:

Parking w Dubrowniku - mapa stref płatnego parkowania

parking w Dubrowniku - mapa stref płatnego parkowania (źródło: sanitat.hr)
parking w Dubrowniku - mapa stref płatnego parkowania (źródło: sanitat.hr)

W Dubrowniku wprowadzono 4 strefy płatnego parkowania widoczne na mapie powyżej. Cena za postój na miejskich parkingach zależy od rodzaju strefy i miesiąca, w którym parkujemy. Parkując należy też zwrócić uwagę, czy na znaku informującym o parkingu nie ma informacji „permit holders only”. W ten sposób oznaczone są strefy, na których parkować mogą tylko pojazdy posiadające zezwolenia. Szczegółowe ceny znajdują się w tabeli poniżej. Kliknij, aby powiększyć obrazek:

opłaty za parkowanie w Dubrowniku (źródło: sanitat.hr)
opłaty za parkowanie w Dubrowniku (źródło: sanitat.hr)

Przy ulicy Zagrebacka bb w Dubrowniku znajduje się nowo wybudowany podziemny parking na ponad 700 samochodów. W 2019 r. godzina postoju kosztowała 15 kun, a doba 180 kun. W mapach Google miejsce oznaczone jest jako Dubrovnik Public Parking Garage. Parking posiada monitoring oraz toalety. Do starego miasta idzie się stąd około 10 minut.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.