Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)

Dubrownik

prowincja: Dalmacja Południowa, Chorwacja

Dubrownik – najpopularniejsze pod względem turystycznym miasto w Chorwacji, nazywane “perłą Adriatyku” i będące kwintesencją Chorwacji. Na stosunkowo niewielkim obszarze możemy podziwiać historyczną, dalmacką zabudowę, niewielkie plaże i piękną, śródziemnomorską zieleń. Sam Dubrownik oferuje centrum zamknięte dla ruchu samochodowego, liczne restauracje i bary ze stolikami na świeżym powietrzu oraz plaże u podnóża zabytkowych miejskich murów.

 

W Internecie i folderach reklamowych często można zobaczyć panoramę Dubrownika z góry. Widać symetrycznie poprowadzone ulice, spójną zabudowę i czerwone dachówki kontrastujące z lazurowym morzem. Takie zdjęcie prawdopodobnie zostało zrobione z pobliskiego wzgórza Srd. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się tam samodzielnie, wyjeżdżając wagonikiem kolejki linowej i samem uwiecznić ten przepiękny widok na zdjęciach z wakacji.

Historyczne centrum Dubrownika

Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)
Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)

Historyczne centrum Dubrownika w 1979 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po przyjeździe do Dubrownika możemy zaparkować na dużym placu, tuż przy historycznych murach obronnych. Dzięki tym murom wojska nieprzyjaciół miały w przeszłości olbrzymie problemy ze zdobyciem miasta.

Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)

Za murami miasta kryje się zabudowa, wywodząca się jeszcze z czasów Etrusków. Sympatycy dobrej architektury z pewnością zwrócą uwagę na fakt, że tutaj wszystkie budynki pasują do siebie nawzajem. Wewnątrz murów znajdziemy podobnej wielkości kamienice z białymi murami i dachami pokrytymi czerwoną dachówką. Są tu także zabytkowe kościoły, place miejskie tworzące znakomitą przestrzeń publiczną i historyczny zamek.

Kolej gondolowa na wzgórza Srd

kolej gondolowa w Dubrowniku (fot. Michael Spencer)

Dużą atrakcją jest też możliwość wyjechania koleją gondolową na wzgórza Srd. Dolna stacja kolejki znajduje się w pobliżu historycznych murów obronnych miasta, a bilet w obie strony kosztuje 150 kun (według danych z 2018 r.). Na szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można zrobić przepiękne zdjęcia panoramy miasta. W czasie wakacji na górę można wyjechać nawet po zmroku, gdy Dubrownik – wraz ze swoimi zabytkami i murami obronnymi – jest przepięknie oświetlony.

Pod koniec 2018 r. ceny na kolej gondolową wynosiły:

  • 150 kun – bilet w obie strony dla osoby dorosłej
  • 85 kun – bilet w jedną stronę dla osoby dorosłej
  • 60 kun – bilet w obie strony dla dzieci (4-12 lat)
  • 40 kun – bilet w jedną stronę dla dzieci (4-12 lat)
  • dzieci do lat 4 podróżują za darmo

Plaże w Dubrowniku

jedna z plaż w centrum Dubrownika (fot. Nick Savchenko)
jedna z plaż w centrum Dubrownika (fot. Nick Savchenko)

Plaże w Dubrowniku są bardzo zróżnicowane. Dominują tu plaże skaliste i kamieniste, ale w mieście znajdziemy także plaże piaszczyste – odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Osoby ceniące sobie prywatność znajdą tutaj otoczone skałami i drzewami romantyczne zatoczki, często wybierane przez panie opalające się i kąpiące się w morzu topless.

Booking.com

Niedaleko murów starego miasta – czyli praktycznie w centrum Dubrownika – znajduje się plaża Banje. Opalajac się na plaży można jednocześnie podziwiać historyczne fortyfikacje miasta. Jest to plaża żwirowo-piaszczysta. Znajduje się tu kilka barów i restauracji, jest też możliwość wynajęcia leżaków lub kajaka. To najchętniej odwiedzana plaża w centrum miasta. W sezonie wakacyjnym bywa tu naprawdę tłoczno. Mimo wszystko miejsce jest bardzo urokliwe i warte odwiedzenia.

plaża Banje w Dubrowniku, Chorwacja (fot. Kamalina)
plaża Banje w Dubrowniku, Chorwacja (fot. Kamalina)

W samym historycznym centrum miasta turyści często opalają się na plaży Buže. Znajduje się ona na skałach u podnóży murów miejskich. Obok jest bar czynny do późnych godzin nocnych. Z plaży rozpościera się przepiękny widok na morze. Jest to świetne miejsce dla osób dorosłych. Małe dzieci nie będę tu zbyt bezpieczne.

plaża Buže w Dubrowniku, Chorwacja (fot. Kevin Botto)

Plaże poza ścisłym centrum

Inną popularną plażą Dubrownika jest plaża Copacabana na półwyspie Lapad. Plaża oddalona jest o 4 km od centrum Dubrownika. Można podjechać tam samochodem lub komunikacją miejską. Na plaży są drobne kamyczki dlatego miejsce to chętnie wybierają rodziny z małymi dziećmi. Wzdłuż plaży rosną śródziemnomorskie palmy. 

plaża na półwyspie Lapad, Chorwacja (fot. Alex Proimos)

Ciekawostką jest fakt, że w punkcie informacji turystycznej można wziąć bezpłatną mapkę Dubrownika. Takie punkty znajdziemy przed bramą Pile (w zachodniej części starówki) i przed bramą Ploce (we wschodniej cześci starego miasta). Poza zwiedzaniem centrum warto odwiedzić także inne dzielnice miasta porozrzucane na pobliskich wzgórzach.

Booking.com

Dubrownik - położenie

Dubrownik położony jest w południowej Dalmacji nad Morzem Adriatyckim. Miasto liczy około 43 tys. mieszkańców, ale jest dość rozległe.

Zabudowa Dubrownika ciągnie się na dystansie kilku kilometrów wzdłuż wybrzeża, ale z punktu widzenia turystycznego najbardziej istotna jest starówka, czyli Stari Grad. Po wschodniej stronie miasto ograniczają wapienne wzgórza Srd, które są dobrym punktem do zdjęć panoramicznych całego wybrzeża i miasta.

Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)
Dubrownik, Chorwacja (fot. Hans Permana)

Dubrownik - plaże, atrakcje, zabytki...

Stare miasto (Stari Grad)

Unikatowy w skali europejskiej kompleks historycznej zabudowy, ukryty za potężnymi miejskimi murami, które w przeszłości były wyzwaniem nie do pokonania dla obcych wojsk. W całości został zachowany urbanistyczny układ miasta z czasów średniowiecza. Stare miasto Dubrownika w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zespół miejski znajdujący się za murami miasta uznawany jest za zabytek. Możemy tam spacerować po wybrukowanych ulicach, pomiędzy pięknie zachowanymi kamienicami. Na starym mieście znajduje się kilka placów, głównie przy kościołach. Są tutaj także hotele, restauracje, kluby nocne i dyskoteki. W ciągu dnia spacerują tędy turyści, który przyjechali do Dubrownika tylko na chwilę. Z kolei wieczorami spotkamy tutaj osoby, które wybrały Dubrownik na cel swoich wakacji. Po zejściu z plaż i wieczornym prysznicu turyści jedzą kolację w tutejszych restauracjach lub piją drinki. Część sklepów na starym mieście czynna jest do późnych godzin nocnych.

Dubrownik, Chorwacja (fot. Bert Kaufmann)
Dubrownik, Chorwacja (fot. Bert Kaufmann)

Deptak Stradun

To główna ulica miasta, licząca około 300 metrów i rozciągająca się pomiędzy dwoma historycznymi bramami miasta Pile i Peskarija. Na początku ulicy znajdują się dwie dzwonnice i dwie fontanny. Z uwagi na fakt, że nawierzchnia ulicy wykonana jest z wypolerowanych kamiennych bloków, często nazywana jest “salonem” Dubrownika. Jest to główna ulica spacerowa miasta, wokół której skupia się życia. Szczególnie tłoczno jest tu wieczorami.

Deptak Stradun w upalny wieczór (fot. Kenneth Lee)

Kolej gondolowa na wzgórza Srd

Jeszcze w latach osiemdziesiątych istniała kolejka, którą można było wjechać na wzgórza Srd. Kolejka została jednak zniszczona w trakcie wojny w 1991 r. Kilka lat temu władze Dubrownika odbudowały kolej gondolową, dzięki czemu dziś można wyjechać na tutejsze wzgórza Srd, skąd rozpościera się cała panorama wybrzeża. Świetnie widać stąd starówkę Dubrownika i historyczny układ ulic. To najlepsze miejsce do fotografowania. W 2018 r. bilet w obie strony od osoby dorosłej kosztował 150 kun. Można płacić kartami kredytowymi. W czasie wakacji kolejka kursuje co 30 minut od 9:00 do 24:00.

Kolej gondolowa na wzgórza Srd (fot. Joe deSousa)

Plaża w Dubrowniku

W południowej części miasta znajduje się urokliwa plaża piaszczysto żwirowa, z której widać historyczne mury miasta. Plaża chętnie odwiedzana jest przez turystów. W pobliżu znajdują się bary, gdzie można napić się kawy lub zimnego piwa. Jeden z barów ulokowany jest na skałach, z bezpośrednim widokiem na Adriatyk. Warto go odwiedzić!

Historia

Dzisiejszy Stari Grad, czyli historyczne centrum, w przeszłości było niewielką wysepką oddzieloną od reszty terenów bagnami. W VII w. osiedlili się tutaj ludzie i założyli własną osadę. Dzisiejsza nazwa Dubrownik weszła do stałego użycia około XII w., kiedy to połączyły się ze sobą dwie miejscowości leżące tuż obok siebie: jedna na wspomnianej wyspie, a druga na lądzie. W tym samym czasie zasypano przesmyk pomiędzy częścią lądową, a wyspą i utworzono w jego miejscu główną ulicę miasta Stradun, istniejącą zresztą do dzisiejszych czasów.

Dwa wieki później miasto zostało powiększone o tereny wokół dzisiejszego klasztoru Dominikanów. W czasach średniowiecza miasto miało duże znaczenie polityczne i gospodarcze. Był tu ważny port handlowy, a mury obronne uniemożliwiały podbój miasta przez obce wojska. Mimo to mieszkańcy wciąż rozbudowywali miejskie mury, nieustannie je podwyższając i poszerzając. Gdy wreszcie utworzono zamknięty pierścień wokół miasta, Dubrownik stał się prawdziwą twierdzą – nie do zdobycia we współczesnych realiach.

port w Dubrowniku (fot. Hans Permana)

Początkowo Dubrownik był częścią Cesarstwa Rzymskiego. Później podlegał Republice Wenecji. W 1358 r. władze miasta zerwały kontakty z Republiką Wenecką na rzecz Królestwa Węgier. W XVI w., po upadku Królestwa Węgier przez moment rządziło tutaj imperium ottomańskie, jednak miasto rozwijało się na tyle dynamicznie i samodzielnie, że wkrótce później zaczęło stanowić własne państwo nazwane Republiką Dubrownicką.

Głównym źródłem utrzymania mieszkańców i władców Dubrownika był handel. Miasto nie miało własnych bogactw naturalnych, czy rozwiniętego rolnictwa. Jeden ze sporów z Republiką Wenecką dotyczył właśnie kwestii handlu. Wenecja naciskała, aby Dubrownik z nią nie konkurował i handlował wyłącznie w ramach Bałkanów. Jednak Dubrownik miał większe ambicję i chciał przewodzić handlowi w całym basenie Morza Śródziemnego.

zachód słońca nad Dubrownikiem, Chorwacja (fot. Hans Permana)
zachód słońca nad Dubrownikiem, Chorwacja (fot. Hans Permana)

Dynamiczny rozwój miasta trwał od XII do XVI. W tym czasie powstała większość zabytków, które możemy podziwiać do dziś. Gorsze czasy dla Dubrownika nadeszły wraz z odkryciem Ameryki. Zmieniły się wówczas główne szlaki handlowe w Europie, a miasta leżące nad Morzem Śródziemnym straciły na znaczeniu. Dodatkowo do upadku miasta przyczyniło się dramatyczne trzęsienie ziemi z XVII w.

W kolejnych wiekach miasto należało jeszcze do Napoleona, Królestwa Włoch, Królestwa Dalmacji i Cesarstwa Austrii. Przed wybuchem II wojny światowej Dubrownik był częścią Królestwa Jugosławii. Toczyły się tu wyniszczające miasto walki. Najpierw miasto zostało zbombardowane przez Włochy, a później zajęte przez wojska tego kraju. Po zakończeniu II wojny światowej Dubrownik stał się częścią Socjalistycznej Republiki Chorwacji. Po upadku Jugosławii Chorwacja stoczyła wojnę z Serbią i Czarnogórą. Dubrownik znalazł się niejako odcięty od reszty Chorwacji. Do czasu wstąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej nie było to jednak większym problemem. Od 1995 r. miasto dynamicznie rozwija poziom usług turystycznych, chcąc uczynić turystykę głównym źródłem dochodów mieszkańców.

zachód słońca nad Dubrownikiem, Chorwacja (fot. Hans Permana)
zachód słońca nad Dubrownikiem, Chorwacja (fot. Hans Permana)

Komunikacja

Samochodem

Z Warszawy do Dubrownika jest ponad 1600 km. Najwygodniejsza trasa wiedzie przez Czechy (Ostrava, Brno), Austrię (Wiedeń) i Słowenię (Maribor). Nieco bliżej będą mieć turyści z południa Polski. Na przykład jadąc z Rzeszowa lub jego okolic lepiej jest jechać przez Słowację i Węgry. Wówczas dystans z Rzeszowa do Dubrownika wyniesie około 1400 km.

 

Zobacz więcej:

Samolotem

W 2018 r. w sezonie letnim sześć razy w tygodniu bezpośrednie loty do Dubrownika oferował PLL LOT (loty o częstym harmonogramie odbywały się od początku maja niemal do końca października). Według zapowiedzi trasa ma być całoroczna – w zimie loty obywałyby się rzadziej. Do połączeń lotniczych z Dubrownikiem od wielu lat przymierza się tania linia Ryanair, ale wciąż nie może się ona porozumieć z lokalnym lotniskiem w kwestii opłat. Lotnisko w Dubrowniku oddalone jest około 20 km od centrum miasta.

 

Zobacz więcej:

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *