Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Fazana, Chorwacja

Fazana

prowincja: Istria, Chorwacja

Niewielka Fažana jest urokliwym wakacyjnym kurortem, znajdującym się w regionie Istria, tuż obok dużej i znanej Puli, będącej stolicą regionu. Fažana posiada romantyczną – aczkolwiek niewielką – starówkę, przy której znajdują się nadmorskie bulwary, port oraz falochron, po którym można spacerować. Jednak największą zaletą Fažany jest duża ilość pięknych, żwirowych plaż. Jedna z plaż znajduje się tuż obok starówki, inne – te mniej zatłoczone – na przedmieściach, a jeszcze inne sąsiadują z pięknie pachnącym lasem.

 

Jeśli szukamy wakacyjnego kurortu, który byłby stosunkowo blisko, miałby piękne plaże, a jednocześnie byłby dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolicy, to Fažana wydaje się być wyborem wręcz idealnym. Już sama lokalizacja miasta, w północnym regionie Istria, w pobliżu autostrady i tuż obok wielkiej jak na warunki chorwackie Puli, zachęca do odwiedzania. Dostać się tu łatwo, a jeśli jedziemy z południa Polski, to można nawet dojechać w jeden dzień.

Fazana - niewielka starówka i nadmorski bulwar

Fazana, Chorwacja (fot. Claire Cox)
Fazana, Chorwacja (fot. Claire Cox)

W samym centrum Fažany znajduje się maluteńka, aczkolwiek bardzo urokliwa starówka. To właśnie ta część miasta najbardziej tętni życiem. Znajdują się tu restauracje i kawiarnie ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu, pizzerie, sklepy i punkty usługowe. Na starówce jest też kilka średniej klasy hoteli oraz liczne wakacyjne apartamenty do wynajęcia. Wieczorami turyści spacerują po nadmorskim bulwarze, a tuż obok przycumowane są statki wycieczkowe, kutry oraz jachty i łodzie.

Fazana, Chorwacja (fot. James Stringer)
Fazana, Chorwacja (fot. James Stringer)

Miasteczko nie ma molo, ale turyści chętnie spacerują po portowych falochronach. Ogromne skały zabezpieczające port przed falami wieczorami są oblegane przez wypoczywające tutaj osoby. Z jednej strony można podziwiać stare miasto, a z drugiej obserwować przepiękny zachód słońca.

Booking.com

Ładne i dobrze utrzymane miejskie plaże

miejska plaża w Fazanie, Chorwacja (fot. Antoon Kuper)
miejska plaża w Fazanie, Chorwacja (fot. Antoon Kuper)

Na północ od starego miasta – w zasadzie tuż obok – znajduje się miejska plaża. Wybrzeże jest tu kamieniste, ale plaża i tak jest bardzo piękna. Obok znajduje się płatny parking. Pas wybrzeża ciągnie się dalej w kierunku północnym. Plaże są zróżnicowane. Miejscami są bardziej żwirowe, a miejscami są tu duże kamienie. Część plaży jest zacieniona dzięki rosnącym wzdłuż wybrzeża drzewom.

plażowy bar Coco w Fazanie (fot. Jan)

Jednak jeszcze ładniejsze plaże znajdziemy na południe od centrum. Plażowy bar Coco jest modnym miejscem, w którym wieczorem wypada napić się drinka lub piwa. Barowe stoliki stoją zaledwie kilka metrów od morza.

Pięknie położone kempingi z Bi Village na czele

Camping Bi Village w Fazanie (fot. materiały kempingu)

W tej części miasteczka znajdują się kempingi. Wypoczywając na plaży z jednej strony będziemy mieć turkusowe morze, a z drugiej ukryte między drzewami bungalow. Bardzo przyjemne miejsce.

Najsłynniejszy z kempingów to Bi Village. Nawet jeśli nie śpimy na terenie tego kempingu, to można wykupić bilet, aby skorzystać z tutejszych basenów i atrakcji wodnych.

Będąc na wakacjach w Fažanie warto zrobić sobie wycieczkę statkiem na wyspę Brijuni (Nacionalni park Brijuni). Bilety można zarezerwować wcześniej, a po samej wyspie zazwyczaj spaceruje się z przewodnikiem (można wybrać jeden z kilku języków – niestety nie ma przewodników mówiących po polsku).

Booking.com

Fazana - położenie

Fažana położona jest w regionie Istria, na północy Chorwacji, bezpośrednio nad Adriatykiem. Miasto leży zaledwie dziesięć kilometrów od centrum Puli, będącej gospodarczym sercem regionu. Łącznie gminę Fažana zamieszkuje 3,6 tys. mieszkańców.

Gmina dzieli się na dwie miejscowości. Większa z nich to Fažana, a mniejsza – wysunięta bardziej na południe – to Valbandon (znajdują się tam głównie kempingi). Fažana leży naprzeciw słynnego parku narodowego Brijuni. Można dopłynąć do niego statkiem wycieczkowym z portu w Fažanie. Plaże w miasteczku są przede wszystkim kamieniste.

miejska plaża w Fazanie, Chorwacja (fot. Antoon Kuper)

Fazana - plaże, atrakcje, zabytki...

Stare miasto

Miejska starówka jest niewielka, ale bardzo urokliwa. Wzdłuż nadmorskiego bulwaru znajdują się restauracje i bary ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Tuż obok jest miejski port, przy którym cumują statki wycieczkowe, łodzie i jachty. Uliczki starego miasta zapełniają się ludźmi w godzinach wieczornych. Wtedy też restauracje są najbardziej oblegane. Miło jest także podziwiać zachód słońca z portowych falochronów.

Fazana, Chorwacja (fot. Antoon Kuper)
Fazana, Chorwacja (fot. Antoon Kuper)

Plaże Fažany

Miejskie plaże są kamieniste. Tuż obok starego miasta znajduje się ładna i duża plaża, dobrze zagospodarowana. Jest tam plażowy bar, prysznice, kosze na śmieci, a o czystość dbają miejskie służby. Jednak ładniejsze plaże – także bezpłatne – są na południe od centrum w okolicach kempingu Bi Village, którego teren przylega do morza.

plaża w Fazanie, Chorwacja (fot. Antoon Kuper)

Kemping Bi Village

To najbardziej znany i prawdopodobnie najbardziej atrakcyjny kemping w miasteczku. Znajdują się tam wakacyjne apartamenty, bungalow oraz pole namiotowe i miejsce do parkowania camperów. Goście spoza kempingu mogą odpłatnie korzystać z tutejszych basenów i atrakcji wodnych. Wystarczy nabyć bilet w recepcji. Kemping posiada prywatne leżaki i bar przy plaży.

Camping Bi Village w Fazanie (fot. materiały kempingu)
Camping Bi Village w Fazanie (fot. materiały kempingu)

Wyspa Brijuni

Archipelag Brijuni, położony jest niejako naprzeciwko Fažany. Można się tam dostać statkiem wycieczkowym z tutejszego portu. Park Brijuni tworzą 3 większe i 12 mniejszych wysepek. Brijuni są szczególne ze względu na swoją śródziemnomorską roślinność i park safari, w którym żyje wiele egzotycznych zwierząt. Oprócz tego na Brijunach znajdują się liczne odkrycia archeologiczne i znaleziska z czasów rzymskich i bizantyjskich.

Rezerwat Kamenjak

To najbardziej na południe wysunięty punkt półwyspu Istria. Położony kilkanaście kilometrów od Puli obszar wyróżnia się wyjątkową urodą i znajduje się pod ochroną. Można tu podziwiać dziką przyrodę w pełnej krasie – na jego terenie rośnie kilkaset gatunków roślin, w tym niektóre endemiczne. Patrząc na Kamenjak z lotu ptaka widać 200 kilometrową, postrzępioną linię wybrzeża, pełną skał, zatoczek, niewielkich plaż i urokliwej zieleni. W sezonie wakacyjnym wjazd do parku jest płatny (około 20 zł za bilet). Kamenjak jest tak duży, że niemal każdy znajdzie tu dla siebie osobną zatoczkę, w której będzie się mógł czuć swobodnie. Morze w tym miejscu jest wyjątkowo przejrzyste, co sprawia, że Kamenjak jest także rajem dla nurków.

Historia

Mieszkańcy Fažany od zawsze zajmowali się rybołówstwem i rolnictwem. To było ich główne źródło dochodu. Turystyka zaczęła być znacząca dla miejskiej gospodarki dopiero w drugiej połowie XX wieku. Fažana czerpała korzyści z bliskiego sąsiedztwa Puli. To tam duża część mieszkańców miała pracę.

 

Na przestrzeni wieków walczono tu z Rzymianami i wojskami Bizancjum. Od XV wieku Fažana wraz z całym regionem znalazła się we wpływach Wenecji. Po upadku Republiki Wenecji w XIX wieku rządy w mieście i całym regionie przejęły cywilne władze Austro-Węgier. Po II wojnie światowej Fažana znalazła się w granicach Jugosławii, a od 1991 r. jest częścią niepodległej Chorwacji.

 

Z Fažany na wyspy Brijuni pierwszy raz dotarł Josip Broz Tito – uwielbiany do dziś rewolucjonista i prezydent byłej Jugosławii. W trakcie wycieczek z przewodnikiem po Brijuni to właśnie wspomnienia dotyczące Tito zajmują zwiedzającym najwięcej czasu.

Fazana, Chorwacja (fot. Antoon Kuper)
Fazana, Chorwacja (fot. Antoon Kuper)

Komunikacja

Samochodem

Fažana położona jest w północnym regionie Istria, w pobliżu autostrady A9, co sprawia, że dojazd z Polski jest tu stosunkowo łatwy i szybki. Przykładowo z Warszawy do Fažany jest około 1250 km w jedną stronę, jeśli wybierzemy najwygodniejszy wariant podróży przez Czechy, Austrię i Słowenię. Mieszkańcy Polski wschodniej – na przykład Rzeszowa lub Lublina – wybierają czasem podróż do Fažany przez Słowację i Węgry. Oszczędza się nieco na opłatach autostradowych i jest odrobinę bliżej. Do wyboru tego wariantu niektórych zniechęca stan dróg na Słowacji oraz długi odcinek płatnej autostrady w samej Chorwacji.

Parking w mieście

W ścisłym centrum Fažany znajdują się dwa duże parkingi – jeden tuż obok miejskiej plaży, a drugi przy starym mieście. Obydwa są płatne. Ponadto wszystkie uliczki prowadzące do historycznego centrum są zamknięte dla ruchu samochodów bez pozwolenia. Wjazdów strzegą szlabany podnoszące się na pilota. Jeśli planujemy spędzić tu więcej niż jeden dzień w czasie rezerwacji apartamentu wakacyjnego warto uzgodnić wcześniej kwestie parkingu.

Pociągiem

Najbliższa stacja kolejowa także znajduje się w Puli (około 9 km od Fažany).

Samolotem

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Puli. Lotnisko obsługuje ponad 300 tys. pasażerów rocznie, głównie w sezonie wakacyjnym. Nie ma jednak bezpośrednich połączeń z Polską.

 

Zobacz więcej: lotnisko Pula

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *