Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Jeśli po raz pierwszy w życiu planujemy wyjazd na wakacje do Chorwacji z pewnością zadajemy sobie w myślach pytanie “gdzie jechać na wakacje w Chorwacji”? Czy lepiej wybrać kurort bardziej na północy, a tym samym bliżej Polski, czy może zapuścić się na południe lub na którąś z chorwackich wysp? Czym różnią się poszczególne regiony? Gdzie jest najwięcej Polaków? Gdzie jest mniej tłoczno w sezonie? W tym dziale postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

 

Turyści, którzy jadą do Chorwacji własnym samochodem i nie chcą się decydować na zbyt długą podróż, a tym samym na wysokie koszty paliwa i autostrad, często rozważają wakacje w Istrii. To region geograficznie wyglądający jak półwysep znajdujący się na północy Chorwacji. Bezpośrednio graniczy on ze Słowenią, ale kulturowo blisko mu do Włoch. Nic dziwnego. Od czasów Republiki Weneckiej to mieszkańcy sąsiedniego półwyspu Apenińskiego sprawowali tutaj władzę. Do dziś wpływ Włochów widać w kulturze, architekturze, a nawet w języku. Po włosku można się tu w większości miejsc bez problemu porozumieć.

 

 

Dwa najważniejsze i jednocześnie największe kurorty półwyspu Istria to Rovinj i Pula (poświęcamy im osobne działy w naszym serwisie). Na swoich przedmieściach miasta te mają do zaoferowania cudowne plaże, ale największą zaletą jest przepiękna zabudowa obydwu miejscowości. Rovinj słynie z urokliwej starówki, która prawie w całości otoczona jest przed Adriatyk. Z kolei Pula szczyci się amfiteatrem zbudowanym na wzór rzymskiego koloseum.

 

Sama Istria w całej Europie słynie za sprawą licznych kompleksów i kempingów naturystycznych. Znajdują się tu największe w świecie naturystyczne mini miasta, gdzie naturyści mają do dyspozycji całe kempingi, pola namiotowe, plaże, a nawet organizują sobie wspólne rejsy statkiem. Więcej na ten temat piszemy w dziale naturyzm w Chorwacji.

 

Powszechnie uważa się, że Istria chętnie odwiedzana jest przez Włochów, ponieważ mają tu blisko i traktują region jako swoje dawne włości. Podobnie wielu jest tutaj Niemców i Austriaków. Ci z kolei z reguły wybierają północne regiony państw południa. We Włoszech Niemcy i Austriacy także rzadko zapuszczają się niżej niż do Toskanii.

 

Poniżej Istrii znajduje się region Kvarner. Najważniejszym miastem jest tutaj Rijeka. W tej części Chorwacji wśród turystów dobrą renomą cieszą się wyspy. Szczególnie wyspa Krkwyspa Rab i Ceres. Jeśli szukamy imprez, życia nocnego i plażowych barów z jacuzzi i parkietem do zabawy to w tej części Chorwacji znajdziemy “chorwacką Ibizę“. Chodzi o miejscowość Novaljai i plażę Zrcegdzie organizowane są dyskoteki, koncerty i zjeżdża się tam młodzież z całego świata. Więcej na ten temat piszemy w dziale imprezy w Chorwacji.

 

Kolejnym godnym uwagi regionem Chorwacji jest Dalmacja. W naszym serwisie dzielimy ją na trzy działy: Dalmacja północnaDalmacja środkowa i Dalmacja południowa. Aby tutaj dojechać trzeba pokonać nieco więcej kilometrów, ale ma to swoje zalety. Morze w tej części Chorwacji jest bardziej nagrzane, a temperatura i prawdopodobieństwo opadów powinny bardziej odpowiadać turystom chcącym mieć udane wakacje na plaży. Mimo odległości wielu jest tutaj Polaków, ale także Czechów i Niemców. Żartobliwie mówi się nawet, że niedługo wybrzeże Dalmacji zostanie przemianowane na “Czeską Riwierę”.

 

Dalmacja oferuje turystom wiele przepięknych plaż kamienistych i żwirowych, ale także możliwość wypoczynku wśród śródziemnomorskiej zieleni na zatopionych przy brzegu skałach. Są także typowe dla Chorwacji plaże betonowe – głównie w okolicach większych miast – oraz nieliczne plaże piaszczyste, o czym piszemy w osobnym dziale. Wybrzeże Dalmacji na całej swojej długości posiada liczne, znane wakacyjne kurorty, ale zdecydowanie najwięcej jest ich w środkowej części regionu.

 

środkowej Dalmacji na miejsce wakacyjnego urlopu warto wybrać jeden z popularnych kurortów. Wśród nich godne uwagi w szczególności są takie miasta jak: HvarMakarskaSplit i Trogir. Wszystkie te miejscowości oferują bajeczne starówki, nadmorskie bulwary wysadzane palmami, niewielkie porty i klimatyczne plaże. Dzień nie kończy się tam o zachodzie słońca. Wieczorami do późnych godzin otwarte są bary, restauracje, kluby i organizowane są dyskoteki. Jeśli szukamy bardziej spokojnego miejsca, nie tak zatłoczonego to poszukajmy wakacyjnego apartamentu na przedmieściach tych kurortów. Będziemy mogli cieszyć się spokojem, a gdy zajdzie taka potrzeba w krótkim czasie dojedziemy do gwarnego kurortu.

 

Za najpiękniejsze miasto południowej Dalmacji uznawany jest Dubrownik. Niestety jest wysunięty najbardziej na południe, jest więc tutaj stosunkowo daleko. Gdyby tego było mało ceny w Dubrowniku należą do mocno wygórowanych. To miasto pomału próbuje przeistaczać się w elitarny kurort dla zamożnych. Powstają coraz bardziej luksusowe hotele, a ostatnio drastycznie podniesiono ceny parkingów w okolicach starówki. To tym bardziej dziwne, ponieważ poza przepiękną starówką, licznymi zabytkami i pobliskim wzgórzem miasto ma – w porównaniu zresztą Chorwacji – delikatnie mówiąc średniej urody plaże.

 

W tej części Chorwacji na szczególną uwagę zasługuje miasteczko Korcula. Miasto leży na wyspie o tej samej nazwie. Możemy tam podziwiać średniowieczną starówkę z iście geometrycznym układem ulic. Jest tu także przepiękna katedra, nadmorski bulwar i plac z kawiarnianymi stolikami. To dobre miejsce wypadowe do zwiedzania całej wyspy.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *