Hvar to bajkowy, wakacyjny kurort położony na chorwackiej wyspie o tej samej nazwie. Niewielkie miasteczko Hvar próbuje roztaczać wokół siebie aurę prestiżu i luksusu niczym włoskie miasta takie jak Portofino, czy Positano. Sprzyja temu urokliwa lokalizacja, kameralna i romantyczna starówka, niewielki port i okoliczne zatoczki. Miasto pełne jest zabytków, przepięknych widoków i restauracji ze stolikami na świeżym powietrzu. Z uwagi na położenie na wyspie, nie jest łatwo tutaj dojechać, ale w niniejszym przewodniku wszystko szczegółowo wyjaśnimy.
Po przypłynięciu do Hvaru można łatwo zapomnieć, że wciąż jest się w Chorwacji. Wszystko jest tutaj inaczej. Nie ma tłumów przypadkowych turystów, a w oddali nie widać zabudowy przemysłowej, ani wielkich blokowisk. Można odnieść wrażenie, że to jakaś luksusowa wyspa, będąca oazą spokoju, niczym sceneria do komedii romantycznej.
W poniższym przewodniku znajdziesz też opisy innych miasteczek wartych zobaczenia na wyspie Hvar oraz najpiękniejszych plaż:
Hvar - przepiękna wyspa i urokliwy kurort
Jak przystało na historyczne miasteczko, zabudowa starego miasta jest zwarta i przemyślana. Wszystkie budynki mają podobne, jasne elewacje i identyczne czerwone dachy. W oczy rzuca się kościół dopasowany do zabudowy, niewielki port jachtowy i cudowny plac będący jednocześnie częścią miejskiego deptaku. Druga część deptaku to nadmorska promenada wzdłuż której rosną palmy. Spacerując po promenadzie po jednej stronie można podziwiać dalmacką zabudowę, a po drugiej rybackie łodzie, motorówki i niewielkie jachty. Są tu ławki, eleganckie elementy małej architektury i kawiarniane stoliki, przy których mieszkańcy i turyści popijają drinki, kawę lub zimne piwo.
Esteci i znawcy architektury na pewno zwrócą uwagę na fakt, że miasteczko zachowało dawny, niekomercyjny charakter. Nie ma tu nowoczesnej zabudowy, budek z fast foodami czy krzykliwych, tandetnych szyldów reklamowych. Miasto mogłoby być świetną scenerią filmową dla opowieści sprzed pół wieku.
Zabytki i plaże miasta Hvar
Do najważniejszych zabytków miasta Hvar należy twierdza będąca dawną fortecą, tutejsza katedra i klasztor franciszkanów, o których więcej piszę w dalszej części przewodnika. Jest coś jeszcze, z czego mieszkańcy są najbardziej dumni. To zabytkowy teatr, założony w 1612 r. i funkcjonujący do dziś.
Hvar to idealne miasto na udane wakacje dla osób w każdym wieku. Nie można się tutaj nudzić. Rano dzień warto rozpocząć od mocnej kawy przy stoliku w którymś z barów w okolicy portu. Można tam usiąść i podziwiać panoramę wybrzeża. Później najlepiej wybrać się na plażę i korzystać ze śródziemnomorskiego słońca. Plaże znajdują się na obrzeżach starego miasta, ale też nieco dalej. Za miastem znajdziemy urokliwe zatoczki. Często wybierają je panie, które lubią kąpać się w morzu w stroju topless. Są też formalne i nieformalne plaże naturystyczne, chociaż wyspa Hvar pod względem naturyzmu jest istnym rajem. W pobliżu znajduje się camping, gdzie chodzenie w jakimkolwiek stroju jest dużym nietaktem.
Hvar - polecane hotele i apartamenty
Hvar oferuje sporo możliwości zakwaterowania. Od naprawdę luksusowych hoteli po skromne kwatery. Każdy znajdzie coś na własną kieszeń. Poniżej polecam Ci trzy dobrej klasy hotele, w których stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry.
- Amfora Hvar Grand Beach Resort**** – ten luksusowy hotel znajduje się przy samej plaży, ale leży w zacisznej zatoce, kilka minut spacerem od historycznego centrum miasta Hvar. To najlepszy hotel na wyspie, chociaż jego cena jest powyżej średniej. Znajduje się tu spektakularny, wielopoziomowy basen i taras do opalania. Część pokoi ma widok na morze, a inne widok na ogród (warto zwrócić na to uwagę podczas rezerwacji). Wszystkie pokoje są oczywiście klimatyzowane i posiadają wifi. Hotel dysponuje prywatną plażą, na której można wynająć domek. Na dachu znajduje się restauracja z panoramicznym widokiem na archipelag. Można wybrać opcję ze śniadaniami lub z niepełnym wyżywieniem (HB – śniadania + obiadokolacje).
- Heritage Hotel Park Hvar**** – hotel znajduje się w ścisłym, historycznym centrum miasta Hvar. Kilka kroków od nadmorskiej promenady i głównego deptaku. Bardzo ładne pokoje, świetna hotelowa restauracja, klimatyzacja, wifi, wyjątkowa czystość. Bardzo dobre śniadania w formie bufetu. Do pełni szczęścia brakuje tylko basenu, ale tutaj – z uwagi na lokalizację – nie ma na niego miejsca. Blisko do plaży, a do plaży naturystycznej Stipanska 1,9 km.
- Hotel Teranea**** -hotel znajduje się w spokojnej, wschodniej części miasta Hvar, około 15 minut spacerem od centrum. Bardzo blisko hotelu znajduje się malownicza plaża Pokonji. Są tu dwa odkryte baseny, a pokoje posiadają klimatyzację i mają wifi. Apartamenty posiadają tarasy oraz w pełni wyposażone kuchnie. Dobre śniadanie wliczone w cenę, darmowy parking.
W osobnym dziale noclegi w Chorwacji polecam także hotele i apartamenty przy plaży także w innych miastach na chorwackim wybrzeżu.
Zobacz też inne noclegi w mieście.
Lokalna kuchnia i wycieczki statkiem
Po dniu spędzonym na plaży warto zjeść świeżą rybę w jednej z tutejszych restauracji. Ryba polana będzie sokiem z cytryny i lokalną, swojską oliwą z oliwek. Do tego w restauracji kelner zaproponuje nam swojskie wino z tutejszych winnic. Spróbujmy, warto!
Restauracja Ko doma - polecane miejsce w Hvarze
Adres: Trg Svetog Stjepana 18, Hvar. Bardzo dobra, lokalna kuchnia w tradycyjno-nowoczesnym wydaniu. Bardzo przyjemnie jest przy stolikach na dziedzińcu. Ceny umiarkowane, ale Hvar generalnie jest nieco droższy.
Jeśli znudzi Ci się zwiedzanie miasta i okolic, to wybierz się na rejs statkiem wycieczkowym. W ofercie tutejszego portu są rejsy do sąsiednich miejscowości, a także rejsy widokowe wokół wyspy. Młodzież szczególnie chętnie wybiera statki imprezowe. Kilkadziesiąt osób w strojach kąpielowych wypływa w morze, a ze statku rozbrzmiewa muzyka dyskotekowa. Wszyscy na pokładzie tańczą, a najodważniejsi skaczą do wody. Na łodzi organizowane są też konkursy typu piana party, a często serwowane są kolorowe drinki.
Wycieczka motorówką - 6 pięknych plaż w 8 godzin
Przy głównym miejskim placu w biurze HMC Tours DMC można wykupić wycieczkę po 6 najładniejszych plażach. Motorówka ma 6 miejsc. Cała wyprawa trwa 8 godzin, na każdej z plaż jest czas wolny. Cena od 55 euro za osobę. Start o 10:00 rano.
Życie nocne na wyspie Hvar
Hvar wyróżnia się pod względem życia nocnego. W zasadzie to właśnie tutaj kumulują się dyskoteki, plażowe bary i tawerny z całej wyspy. Imprezowicze niemal do samego rana mogą przechodzić z miejsca do miejsca. W historycznym centrum znajdują się kluby i bary z drinkami, dyskoteki i party organizowane są przy plaży lub na samej plaży. Największe imprezy organizowane są w lipcu i w sierpniu.
Veneranda Club
Przy morzu, bardzo blisko centrum Hvaru znajduje się Veneranda Club. Jeśli lubisz nocne imprezy, to polecam Ci to miejsce (dokładny adres: Kroz Burak 55, 21450 Hvar, ale trafisz intuicyjnie.
Jeśli nie lubisz hałasu i migających, kolorowych świateł powinieneś tu przyjechać w czerwcu lub wrześniu. Najpopularniejszy w mieście jest klub “Carpe Diem”, który ma swój “oddział” także przy plaży na sąsiedniej wyspie Otok Marinkovac. W szczycie sezonu to właśnie na plaży organizowane są dyskoteki. Dużą popularnością cieszy się też klub “Veneranda“, który znajduje się pomiędzy murami dawnego klasztoru. Zarówno plażowy “Carpe Diem”, jak i “Veneranda“ mają niewielkie baseny. Impreza w szczytowych godzinach lubi się więc przenosić wprost do basenu!
Hvar - położenie
Miasto Hvar położone jest na wyspie o tej samej nazwie. Jest to jedna z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych wysp w Chorwacji. Miasto liczy na co dzień nieco ponad 4 tys. mieszkańców, jednak w sezonie wakacyjnym ta liczba znacząco rośnie.
W pobliżu miasta znajduje się największe wzniesienie na wyspie – szczyt Sveti Nikola (628 m n.p.m.). Okolice miasta są gęsto zalesione. Spacerując po skałach i lasach wzdłuż wybrzeża można odkryć niewielkie, malownicze zatoczki. Panuje tutaj typowy śródziemnomorski klimat.
Hvar - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...
Hvar jest jednym z moich ulubionych miejsc w Chorwacji. Jeśli miałbym stworzyć subiektywny ranking dziesięciu najlepszych miejsc w Chorwacji na wakacje, to miasto wraz z całą wyspą zajęłoby w nim wysoką pozycję!
Hvar - stare miasto
Największą atrakcją miasta jest starówka. Miasteczko jest naprawdę niewielkie i wszędzie można dojść tutaj pieszo. Na uwagę turystów zasługuje tutejsza katedra, twierdza obronna i zabytkowy teatr. Wieczory przyjemnie spędza się spacerując po deptaku i miejskim placu. Najwięcej turystów jest na promenadzie pod palmami, tuż obok portu. Gdy pójdziemy w przeciwną stronę od portu to również możemy spacerować po betonowym bulwarze pomiędzy zielenią. Hvar to bardzo romantyczny i nastrojowy kurort.
Zamek Tvrdjava Španjola
Na wzgórzu górującym nad miastem usytuowany jest zamek, nazywany też fortecą (Fortica lub Tvrdjava Španjola). Wokół zamku zachowały się mury obronne pochodzące z XII wieku. Wieczorami i nocą zamek jest efektownie oświetlony. Z zamku rozpościera się piękny widok na miasto Hvar i linię wybrzeża.
Plaże na wyspie
W mieście Hvar plaże znajdują się na obrzeżach starego miasta. Są to plaże żwirkowo – kamieniste. Nieco dalej, za miastem znajdują się romantyczne zatoczki, wybierane przez osoby ceniące sobie większy spokój na plaży.
Vrboska
W trakcie wakacji na wyspie warta odwiedzenia jest wioska Vrboska. Miejscowość chętnie wybierają osoby, które poszukują całkowitej prowincji, gdzie plaże są niemal puste, a turystów niewielu. Wokół Vrboskiej dominuje typowo śródziemnomorska przyroda. Vrboska leży w zatoce, a w centrum miejscowości cumują liczne łodzie i jachty. Można tu także wypożyczyć motorówkę. Vrboska powstała już w czasach antycznych. Przez wieki była niewielką wioską rybacką, ale w ostatnich latach wraz z napływem turystów zaczęła przekształcać się w kameralne miasteczko. Najważniejszym zabytkiem jest kościół (nazywany też twierdzą) św. Marii od Miłosierdzia z XVI wieku, który został wzniesiony przez mieszczan do obrony przed Turkami. W miejscowości znajduje się też kościół św. Lovrinca z XV wieku. Spacerem przez las można dojść do bardzo ładnej plaży Maslinica na północ od centrum Vrboskiej.
Stari Grad
Stari Grad to najstarsze miasto na wyspie. Stari Grad był pierwszym miejscem, w którym osiedlili się ludzie na wyspie i jednym z pierwszych w całym regionie basenu Morza Adriatyckiego. Według niektórych opracowań historycznych Stari Grad uznawany jest za najstarsze miasto w Chorwacji. Przyjemnie spaceruje się po historycznym centrum miasteczka. Są tu restauracje i kawiarnie ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu, niewielka przystań dla łodzi i jachtów oraz zamknięte dla ruchu ulice, przy których rosną wysokie palmy. Najważniejszym zabytkiem miasta jest Pałac Hektorovica (Tvrdalj Petra Hektorovića). Do Stari Grad przypływają promy z miasta Split. To właśnie w tym miejscu wielu turystów rozpoczyna swoją przygodę z wyspą. Przystań promowa znajduje się około 3 km od centrum miasta. Natomiast miejskie plaże są nieco bliżej, po obu stronach starówki, ale nie w samym centrum, bo to zajęte jest przez port.
Historia
Już w IV w p.n.e. starożytni Grecy założyli tutaj swoją osadę. W VII w n.e. pojawili się tutaj Słowianie. Nie założyli oni jednak osady na samym wybrzeżu, ponieważ obawiali się najazdu piratów. O wiele bezpieczniejsza wydawała się być lokalizacja w głębi wyspy.
W XIII w Hvar – jak i cała wyspa – silnie współpracowały z Wenecją. W Hvarze czasowo mogły cumować weneckie statki w drodze do Afryki. Za czasów dominacji weneckiej w Hvarze zlecono budowę twierdzy warownej, nowego urzędu miasta i katedry. Powstawały też inne obiekty użyteczności publicznej oraz mury obronne, które z czasem okazały się zbyt małe. Miasto zaczęło się wówczas powiększać w stronę okolicznego wzgórza.
Po upadku Wenecji Hvar stał się częścią imperium Austro-Węgier. Niewiele się wtedy działo pod względem gospodarczym. Mieszkańcom brakowało dawnych korzyści ze współpracy z Wenecją. Jednak Austriacy zaczęli rozwijać w mieście turystykę. Powstawały hotele, pensjonaty, a miasteczko było promowane w Europie. Po zakończeniu II wojny światowej Hvar stał się częścią Jugosławii, a od 1991 r. jest wyspą chorwacką.
Komunikacja
Samochodem
Jeśli wybierasz się na wakacje samochodem w pierwszej kolejności musimy dojechać z Polski do Splitu w Chorwacji, gdzie znajduje się najbliższy port promowy. O tym jak wygląda podróż samochodem do Chorwacji więcej pisałem na oddzielnej podstronie. Przykładowo z Warszawy do Splitu – jadąc autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię – jest ponad 1440 km w jedną stronę. Przy planowaniu kosztów podróży poza cenami paliwa i ubezpieczeń należy uwzględnić koszty winiet w Czechach, Austrii i Słowenii oraz opłaty autostradowe w samej Chorwacji.
Zobacz więcej:
Prom ze Splitu na wyspę Hvar
Ze Splitu do Hvaru dostaniesz się promem. Istnieją dwie linie promowe, które zabierają pasażerów i samochody na wyspę Hvar:
- codzienna linia promowe Split – Stari Grad (wyspa Hvar);
- codzienna linia promowe Drvenik-Sućuraj (wyspa Hvar).
Jeśli Twoim miejscem docelowym jest wschodnia część wyspy (okolice Sućuraj, Gdinj) lub jedziesz z kierunku Dubrownika lub Sarajewa, najbliższym portem promowym na wyspę jest Sućuraj, ale jeśli jedziesz na środkową część wyspy (okolice Jelsa, Stari Grad i miasta Hvar) i przyjeżdżasz ze Splitu, najbliższy port promowy znajduje się w Stari Grad. Ze Stari Grad można dojechać w 10 minut do miasta Jelsa i 15 minut do miasta Hvar. Jeśli przyjeżdżasz na wyspę samochodem przez port promowy Sućuraj pamiętaj aby mieć pełny zbiornik paliwa, ponieważ najbliższa stacja benzynowa od portu Sućuraj jest oddalona o 77 kilometrów. Droga z Sućuraj do Jelsa jest dość kręta i wąska, więc cała jazda z Sućuraj do miasta Hvar zajmuje półtorej godziny.
W 2020 r. w tzw. wysokim sezonie, przypadającym na okres wakacji cena za bilet na prom dla osoby dorosłej wynosiła 55 kun, a za transport samochodu osobowego do 2 m wysokości 330 kun. Przeliczając na złotówki dwie osoby dorosłe wraz z samochodem osobowym za rejs ze Splitu na wyspę Hvar zapłacą około 255 zł. Dotyczy to ceny w jedną stronę.
Samolotem
Jeśli chcesz się dostać do Hvaru z Polski samolotem należy wykupić bilet do Splitu. Z tamtejszego niewielkiego lotniska odjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej do centrum Splitu (podróż trwa około pół godziny). Następnie należy przesiąść się na prom. Bilety na prom warto kupić wcześniej, jeszcze z Polski przez Internet. Szczególnie w dniach, gdy jest zmiana turnusów promy mogą mieć duże obłożenie.
Zobacz więcej