Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
walizka kabinowa do samolotu

Jak wybrać walizkę kabinową do samolotu?

Weekendowa delegacja za granicę w celach służbowych, czy – popularny od jakiegoś czasu, city break nie wymagają, na szczęście, czasochłonnego pakowania się do dużej walizki. Dwa zestawy ubrań, kosmetyczka, ulubiony zapach i ładowarka do telefonu, bez problemu zmieszczą się do niewielkiego bagażu, który można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Jest to nie tylko wygodne, ale również praktyczne, także ze względów ekonomicznych.

 

Przewoźnicy, zwłaszcza w tak zwanych tanich liniach lotniczych, często każą dopłacać za większy bagaż. W tym kontekście walizka kabinowa jest świetnym rozwiązaniem. Co należy brać pod uwagę przy wyborze właśnie walizki kabinowej?

Rozmiar walizki kabinowej – nie ma jednolitych wymagań

Wybierając walizkę kabinową, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jej rozmiar. Niestety, nie ma uniwersalnej, zunifikowanej wielkości akceptowanej przez wszystkich przewoźników, bo wielu z  nich ma swoje limity wielkości i wagi walizki kabinowej. Opisują ją trzy parametry – długość, szerokość oraz głębokość, a także – choć nie każdy operator podaje tę wartość – maksymalna waga. Przykładowe rozmiary walizek kabinowych wymaganych przez najpopularniejszych przewoźników to:

 

  • LOT – 55x40x23 cm, 8 kg
  • Ryanair – 55x40x20 cm, 10 kg
  • Wizzair – 42x32x25 cm, 10 kg
  • British Airways – 56x45x25 cm, bez limitu wagi
  • Quatar Airlines – 50x37x25 cm, 7 kg
  • Airfrance – 55x35x25 cm, 12 kg
  • Lufthansa – 55x40x23 cm, 8 kg
  • Germanwings – 55x40x20, 8 kg.

 

Jak wynika z powyższego, rozmiary są do siebie podobne, choć nie takie same. Podobnie jest z wagą – w tej kwestii użytkownik walizki kabinowej ma jednak pełną kontrolę. Co zatem zrobić, aby nie okazało się, że kupiona walizka jest za duża, aby można było z nią wejść na pokład samolotu? Nie ma jednego i sprawdzonego rozwiązania. Warto jednak wybierać walizki kabinowe z oznaczeniem „cabin size”. Oznacza to, że walizka kabinowa jest dostosowana rozmiarem do wymogów większości najpopularniejszych (choć nie wszystkich), linii lotniczych świata. Przed lotem warto sprawdzić, jakich gabarytów oczekuje przewoźnik, aby uniknąć kłopotów tuż przed samym odlotem.

Z jakiego materiału powinna być wykonana walizka kabinowa?

Ponieważ w czasie podróży walizkę kabinową ma się ciągle przy sobie, dobrze jest, aby była jak najwygodniejsza w użytkowaniu, czyli, mówiąc krótko – najlżejsza. Lekkie materiały, z których wykonane są takie walizki, to tworzywa sztuczne – polikarbon (PC) oraz ABS. PC charakteryzuje się – oprócz niskiej wagi – dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Zasadniczą wadą tego surowca jest cena: walizki kabinowe wykonane z polikarbonu są zdecydowanie droższe od tych z ABS-u. Ten materiał, z kolei, jest mniej wytrzymały a pod wpływem nacisku może pęknąć, dość łatwo pojawiają się na nim również zarysowania. Walizki kabinowe z ABS-u są jednak atrakcyjne cenowo i jeśli lata się niezbyt często, z całą pewnością spełnią rolę bagażu podręcznego.


Na rynku dostępne są również walizki kabinowe z materiałów syntetycznych – poliestru lub nylonu. Oprócz odpowiednich rozmiarów, charakteryzują je również boczne kieszenie, które mogą przydać się do pakowania drobnych przedmiotów.

Wygodna walizka kabinowa podstawą udanej podróży

Komfort użytkowania walizki kabinowej poprawiają również takie elementy jak kółka (dwa lub cztery) oraz teleskopowy uchwyt, dzięki któremu walizkę można ciągnąć, a nie dźwigać. Bez względu na to, czy podróż jest długa i wymaga dodatkowego (oprócz podręcznego) bagażu czy to krótki weekendowy wylot, podczas którego walizka kabinowa wystarczy w zupełności, warto przejrzeć różne modele. Świadomie podjęta decyzja dotycząca zakupu, jest bowiem najlepszą gwarancją satysfakcji.

 

Źródło informacji o rozmiarach walizek:

https://www.wittchen.com/bagaz/walizki/walizki-kabinowe

 

Artykuł sponsorowany

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *