Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Kastela

prowincja: Dalmacja środkowa, Chorwacja

Chorwacka Kastela to grupa siedmiu małych miasteczek położonych tuż obok siebie na 16 kilometrowym odcinku wybrzeża Adriatyku. Miasteczka tworzą wspólny organizm i łączy je wspólna historia. Kaštela położona jest w środkowej Dalmacji, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy dwoma, słynnymi miastami Chorwacji – Splitem, a Trogirem. Świetne położenie, przy samym Adriatyku w sąsiedztwie znanych miast sprawia, że Kaštela jest dobrą bazą wypadową, jeśli poza plażowaniem mamy zamiar także zwiedzać, podziwiać zabytki i poznawać kulturę.

 

Miasto Kaštela leży na wybrzeżu Zatoki Kasztelańskiej, w środkowej Dalmacji i pod względem administracyjny stanowi wspólne miasto liczące ponad 43 tys. mieszkańców. Najbardziej znana część to Kaštel Stari, ale poza nim jest także Kaštel Gomilica, Kaštel Kambelovac, Kaštel Lukšić, Kaštel Novi, Kaštel Sućurac oraz Kaštel Štafilić.

Średniowieczne osady i zamki przy morzu

Kastela, Chorwacja (fot. Tiemen Slingerland)

Poszczególne osady zostały założone w XV wieku wokół wybudowanych wówczas zamków lub twierdz warownych. W późniejszych wiekach dawne twierdze obronne zostały częściowo przebudowane i przekształcone w eleganckie rezydencje, w których mieszkali zamożni ludzie. Część rezydencji do dzisiaj posiada zabytkowe, zwodzone mosty.

 

Najstarszą częścią kompleksu miejscowości jest Kaštel Stari, położony mniej więcej pośrodku Zatoki Kasztelańskiej. Z punktu widzenia turystycznego to właśnie w tej okolicy najlepiej szukać wakacyjnego apartamentu lub hotelu. Złym wyborem są natomiast dwie najbardziej skrajne miejscowości, czyli Kaštel Sućurac (położona najbliżej Splitu) i Kaštel Štafilić (położona najbliżej Trogiru). W tej pierwsze przy samym morzu znajdują się zakłady przemysłowe i praktycznie nie ma plaż. W tej drugiej znajduje się natomiast lotnisko i cała infrastruktura z nim związana.

Żwirowe plaże i nadmorskie bulwary

plaża w mieście Kastela, Chorwacja (Basil & Tracy Brooks)

Pozostałych pięć miejscowości jest dosyć podobna do siebie. Niemal wszystkie – za wyjątkiem Kastel Novi – posiadają plaże żwirowe. Chorwackie przewodniki i lokalne portale internetowe uparcie twierdzą, że są to plaże piaszczyste. To nieprawda, chociaż żwirek jest drobny, a zejście do morza łagodne.

 

We wszystkich miejscowościach znajdują się nadmorskie bulwary i niewielkie centra, wokół których w czasie wakacji toczy się życie. Są tam sklepiki, bary i restauracje.

Inwestycje w rozwój turystyki

Kastela Stari, Chorwacja (James Stringer)

W przeszłości Zatoka Kasztelańska miała kiepską opinię wśród turystów. Zwracano uwagę na brak ładnych plaż i brudną wodę z uwagi na zlokalizowany tutaj przemysł. Jednak po transformacji gospodarczej w Chorwacji spora część przemysłu upadła, a ponadto lokalne władze od lat czyniły starania, aby uporządkować kwestię gospodarki wodnej.

 

Dziś tutejsze plaże oraz sam Adriatyk są już czyste, ale złe wrażenie pozostało. Jednocześnie miasteczka pomału odbudowują swoją reputację. Ich atutem jest świetna lokalizacja. Blisko stąd zarówno do Splitu, jak i do Trogiru. Jednocześnie przez same miasteczka nie przebiega popularna nadmorska Jadranka, jak to jest w przypadku wielu innych kurortów. Jest tu spokojnie – nawet w sezonie.

Booking.com

Kastela - położenie

Kaštela położona jest w środkowej Dalmacji, kilkanaście kilometrów na północ od Splitu. Miasto leży mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Splitem, a Trogirem, co czyni to miejsce świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Kaštela to wspólne określenie grupy siedmiu podobnej wielkości miasteczek, leżących wzdłuż wybrzeża na długości około 16 km.

Łącznie mieszka tutaj 43 tys. ludzi. W przeszłości pojawiały się opinie, że z uwagi na przemysł i brak oczyszczalni tutejsze plaże są niezbyt przyjemne. Od dobrych kilku lat problem czystości morza już tu nie występuje, chociaż u bardziej pamiętliwych turystów Kaštela wciąż nie może odzyskać należnego sobie miejsca.

Kastela Stari, Chorwacja (James Stringer)

Kastela - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Kaštel Stari

Prawdopodobnie najbardziej znana miejscowość. W 1481 r. jeden z ważnych wojskowych z pobliskiego Trogiru wybudował tam zamek. Wkrótce potem zamek spłonął, ale został ponownie odbudowany. Wokół zamku powstały domy, a całość została otoczona murem, którego fragmenty można podziwiać do dziś. Znajduje się tutaj malutkie, ale bardzo przyjemne centrum, park położony nad Adriatykiem oraz stosunkowo długa, żwirowa plaża. Wzdłuż plaży biegnie nadmorska promenada.

plaża w Kastela Stari, Chorwacja (Basil & Tracy Brooks)

Kastel Novi

Tuż obok Kaštel Stari znajduje się Kastel Novi. W centrum znajduje się niewielki port wraz z betonowym falochronem, a obok niego zwarta zabudowa zabytkowych kamienic. Wzdłuż Adriatyku biegnie promenada, ale nie ma tutaj plaż. Do najbliższych plaż jest stosunkowo blisko – niespełna kilometr w kierunku południowym lub północnym. Jeśli jednak zarezerwujemy nocleg w samym centrum Kastel Novi, to powinniśmy liczyć się z faktem, że do plaży będzie trzeba dojść dłuższy kawałek.

Kaštel Gomilica

Miejscowość Gomilica posiada chyba najbardziej fotogeniczny ze wszystkich siedmiu miejscowości zamek, który został zbudowany w pierwszej połowie XVI wieku. Z lądem jest on połączony drewnianym mostem. Ponadto w miejscowości znajduje się spora jak na chorwackie warunki marina jachtowa, a tuż obok niej plaża. Plaża jest żwirowa i szeroka. Sama miejscowość jest kameralna, dominuje tu zabudowa willowa i jest dużo zieleni.

Kaštel Kambelovac

Kolejna niewielka miejscowość, w której przeważają domy jednorodzinne oraz wille z możliwością wynajmu wakacyjnych apartamentów. Znajduje się tutaj plaża żwirowa, częściowo zacieniona z łagodnym zejściem do morza. Oprócz tego jest także niewielkie centrum z nadmorskim bulwarem.

Kaštel Lukšić

Miasteczko położone jest w samym środku Zatoki Kasztelańskiej, pomiędzy Kaštel Kambelovac, a Kaštel Stari. W centrum znajduje się zamek wzniesiony w 1487 r. przez zamożną rodzinę z Trogiru. Pierwotnie budowla była otoczona w całości morzem, ale później połączono ją z lądem. Warto także zobaczyć stary kościół parafialny z 1515 r., który został wzniesiony w stylu gotycko-renesansowym. W miasteczku znajduje się niewielki port oraz kilka małych, bardzo przyjemnych plaż. Jeśli lubimy wypoczywać na miejskich plażach w otoczeniu zieleni i kamiennej zabudowy, to może okazać się to bardzo trafny wybór na wakacje.

Kaštel Sućurac

Ze wszystkich siedmiu miejscowości to właśnie ta znajduje się najbliżej Splitu – zaledwie kilka kilometrów od granicy tego miasta. To właśnie arcybiskup ze Splitu kazał zbudować tutaj w 1392 r. pierwszy z zamków. W mieście nie ma plaż i jest skupisko dużego przemysłu. Z punktu widzenia turystycznego nie warto tu zaglądać. Na wakacje byłby to fatalny wybór.

Kaštel Štafilić

Ostatnia z siedmiu miejscowości, położona najbliżej Trogiru. W miasteczku znajduje się port lotniczy Zračna luka Split. Sporą część miejscowości zajmują szklarnie i obiekty powstałe wokół lotniska. Plaże są tu niezbyt urodziwe, ale za to spokojne, ukryte za zielenią. Nie jest to najlepszy wybór na wakacje.

Historia

Kaštela składa się z siedmiu miejscowości założonych przez lokalną szlachtę oraz kler. Zamożni mieszkańcy oraz biskupi budowali tutaj w XV i XVI wieku zamki warowne, które z czasem zostały przebudowane w okazałe rezydencje. Początkowo większość zamków była w całości otoczona morzem, ale z czasem połączono je z lądem za pomocą pomostów.

 

Najstarsza z rezydencji znajduje się w Kaštelu Sućuracu i została zbudowana w 1392 r.

 

W czasie dominacji Austrii na tutejszym terytorium Kaštela była postrzegana jako kolebka nadmorskiej turystyki w regionie. W późniejszych latach dwie wojny światowe całkowicie wstrzymały jakikolwiek rozwój miasteczek.

 

Za czasów Jugosławii zlokalizowano tutaj spory przemysł. Szczególnie dotyczy to Kaštel Sućurac. Jednak pod koniec lat dziewięćdziesiątych i na początku lat dwutysięcznych większość ciężkiego przemysłu upadła. Jednocześnie samorządy zaczęły kontrolować stan wody, budować oczyszczalnie i dbać o to, gdzie odprowadzane są ścieki z Trogiru i Splitu. To wszystko spowodowało, że brudny Adriatyk na tym terenie to już przeszłość od dobrych 8 lat. Same miasteczka wypiękniały, a plaże są czyste i zadbane.

Kastela Stari, Chorwacja (James Stringer)

Komunikacja

Samochodem

Przykładowo z Warszawy do Kašteli jest około 1400 km w jedną stronę. Najbardziej popularna trasa prowadzi autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. W krajach tranzytowych za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi zapłacimy poprzez wykupienie winiety. W samej Chorwacji opłaty uiszcza się na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

Pociągiem

Kaštela – będąca kompleksem siedmiu osobnych miejscowości – posiada także 3 stacje kolejowe. Pociąg może być dobrym wyborem w przypadku jednodniowej wycieczki z Kašteli do Splitu. Unikniemy wtedy opłat parkingowych. Natomiast w sąsiednim Trogirze nie ma stacji kolejowej. Można tam dojechać własnym samochodem lub autobusem.

Samolotem

Co ciekawe w Kašteli jest także międzynarodowy port lotniczy Zračna luka Split. W 2018 r. bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy do Splitu w sezonie letnim zapewniały tanie linie lotnicze WizzAir. Więcej informacji na temat tutejszego lotniska zamieściłem w dziale lotnisko Split.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *