Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

kemping w Chorwacji
Kemping Polari w Chorwacji (fot. dzsimbo, flickr.com)

 

Ciekawą alternatywą dla wakacji w hotelu lub wynajętym apartamencie są wakacje na kempingu w Chorwacji. Nad nielicznymi wadami takiego rozwiązania zdecydowanie przeważają jednak korzyści. Najważniejsze z nich to minimalizacja kosztów, spędzanie urlopu na łonie natury i możliwość łatwego przemieszczania się z miejsca na miejsce. W poniższym artykule poruszymy praktycznie informacje na temat organizacji wyjazdu pod namiot do Chorwacji, podpowiemy na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do wyjazdu.

 

Dla osób młodych wyjazd pod namiot to wielka przygoda. Organizując wspólny transport można bardzo tanio spędzić wakacje tuż nad brzegiem Adriatyku. Upalne wieczory sprzyjają długim rozmowom i wspólnym zabawom przy namiocie do późnej nocy. Na dużej części kempingów wieczorami organizowane są koncerty, zabawy, dyskoteki lub inne imprezy. Zakochane pary spędzając romantyczne wakacje w namiocie na pewno docenią fakt, że o przesadnej intymności i wolnej przestrzeni nie może być mowy 🙂

 

W ostatnich latach pod namiot coraz częściej wyjeżdżają rodziny z małymi dziećmi. W tym wypadku zdarza się, że to nie kwestie finansowe są głównym argumentem przemawiającym za takim wyjazdem. Rodzice, którzy wychowują dzieci w dużych miastach chcą spędzić dwa tygodnie w roku na łonie natury. W ten sposób mogą nauczyć swoje dzieci praktycznego zachowania w nowym dla nich otoczeniu. Namiot jest więc dodatkową albo nawet główną atrakcją w czasie wakacji. Rodzice z dziećmi wspólnie rozstawiają namiot, zabezpieczają go przed ewentualnym wiatrem czy deszczem, wspólnie gotują na niewielkim palniku i spędzają długie wieczory zdala od telewizora, komputera, nowoczesnego oświetlenia i innych udogodnień dnia codziennego.

 

Osoby starsze pola kempingowe często wybierają z sentymentu. Nowoczesne kempingi oferują różne strefy. Od młodzieżowych, gdzie stawia się na aktywny wypoczynek, poprzez strefy rodzinne, gdzie dba się o bliską dostępność łazienek, placy zabaw, czy animatorów aż po strefy dla osób dojrzałych, gdzie ceni się przede wszystkim ciszę i spokój.

 

Kempingi w Chorwacji

 

Kempingi w Chorwacji od lat sukcesywnie oferują coraz lepszy poziom. Niemal wszystkie pola kempingowe wyposażone są już w publicznie dostępne łazienki. Dzielą się one najczęściej na damskie i męskie i są tam toalety, umywalki i prysznice. Coraz więcej pól kempingowych oferuje możliwość przyłączenia się do prądu bezpośrednio przy namiocie (w zależności od kempingu wymaga to dodatkowej opłaty lub jest już uwzględnione w łącznej cenie). Często zdarza się także, że kemping dysponuje wspólną kuchnią (z której każdy może skorzystać) lub salą telewizyjną albo pomieszczeniem z ogólnodostępnym wifi. Najbardziej rozbudowane kempingi mają także otwarte baseny czasem nawet przypominające mini park wodny – zdarzają się baseny ze zjeżdżalniami, fontannami wodnymi, brodzikami dla dzieci czy z trampoliną.

 

Bezpieczeństwo pod namiotem

 

Chorwackie kempingi powszechnie uznawane są za bezpieczne. Doświadczenie osób spędzających w ten sposób wakacje, a także analiza licznych for internetowych wskazuje na to, że o kradzieżach na kempingu w Chorwacji praktycznie nikt nie wspomina. Oczywiście najcenniejsze rzeczy takie jak pieniądze, dokumenty, kluczyki do samochodu najlepiej mieć zawsze przy sobie. Niektórzy praktykują pozostawianie części pieniędzy i dokumentów w samochodzie. Z pozoru wydaje się to bezpieczne ale należy pamiętać, że w przypadku kradzieży samochodu jeśli nie będziemy mieć dowodu rejestracyjnego ubezpieczycieli nie wypłaci nam odszkodowania z AutoCasco. Taki przykład to skrajność, ale warto mieć to na uwadze.

 

Co zabrać ze sobą na kemping do Chorwacji?

 

Najważniejszy jest oczywiście sam namiot i wszystko to, co będzie niezbędne do jego montażu. Należy pamiętać, że w Chorwacji występuje często dość twarde podłoże, a czasem nawet kamienie. Niektórzy sugerują zabranie dwóch kompletów śledzi (właśnie z uwagi na podłoże łatwo je uszkodzić) oraz młotka. Ponadto jeśli kemping jest nad brzegiem morza, to jest duża szansa, że podłoże będzie twarde, dlatego należy pamiętać o stosunkowo grubych karimatach.

 

Po przybyciu na kemping warto wybrać miejsce w cieniu! Upalne słońce w czasie wakacji od rana do nocy może być nie do zniesienia. Większość turystów preferuje zacienione miejsca. Na dużych kempingach opłaty wnosi się za tzw. parcelę, na której jest możliwość pozostawienia jednego samochodu i rozbicia jednego lub kilku namiotów oraz przyłączenia się do gniazdka elektrycznego. Bardzo często spotykaną praktyką są wyższe ceny parceli w pobliżu morza lub z dobrym widokiem na morze i niższe ceny za parcele w głębi kempingu.

 

Poza namiotem i akcesoriami pamiętajmy o zabraniu karimat, śpiworów, koców, ręczników i poduszek. Jeśli bierzemy materac, to pamiętajmy też o pompce. W kwestii wyżywienia konieczne jest zabranie garnków, patelni, durszlaka, talerzy, sztućców, kubków, misek oraz palnika, butli gazowej i zapalarki. Pomocne będą przyrządy do mycia i sprzątania takie jak mała miotełka, gąbka do zmywania naczyń i detergenty.

 

Niektórzy – jeśli mają więcej miejsca w samochodzie – biorą ze sobą grilla oraz krzesełka turystyczne lub nawet leżaki plażowe. Przydają się także sznurki na rozwieszenie mokrych ubrań. Jak na każdym kempingu podstawą jest też scyzoryk, latarka, zapalniczka, zapałki, świece, preparaty na owady, komary i mrówki, kosmetyki oraz lekarstwa. O tych ostatnich często zapominamy, ale warto mieć ze sobą podstawowy zestaw leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, antyalergicznych i maści lub żele na wypadek poparzenia przez słońce. Jeśli jedziemy z dziećmi wyposażmy też apteczkę na wypadek ran, przetarć naskórka, poparzenia przez meduzę itp.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *