Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

autobusy w Chorwacji
autobusy to w Chorwacji najbardziej popularna forma transportu publicznego; na zdjęciu dworzec autobusowy w nadmorskim kurorcie Cavtat w Chorwacji (fot. Yusuke Kawasaki, flickr.com)

 

Większość Polaków wyjeżdża do Chorwacji własnym samochodem. Polacy na wakacjach lubią być niezależni i zabierają ze sobą całkiem spore bagaże. Ponadto coraz lepsza europejska sieć autostrad sprzyja takim wyjazdom. Co w sytuacji, gdy polecimy do Chorwacji samolotem albo pojedziemy autokarem lub pociągiem? Jak dostać się z lotniska do hotelu lub apartamentu i jak przemieszczać się na miejscu? Jakie są ceny komunikacji publicznej w Chorwacji? O tym piszemy w naszym poradniku.

 

W Chorwacji można wyróżnić kilka środków komunikacji zbiorowej. Od drogich taksówek, poprzez coraz bardziej popularne transfery aż po autobusy miejskie i międzymiastowe. Są też oczywiście pociągi, ale na skalę mniejszą niż w wielu krajach Europy, czy chociażby w Polsce. Z uwagi na położenie Chorwacji istotną rolę w komunikacji spełniają promy oraz statki. O ile statki służą głównie jako atrakcja dla turystów, to dzięki promom mieszkańcy wysp mogą wracać na kontynentalną część Chorwacji. Ceny promów bywają wysokie jeśli chcemy wziąć na pokład samochód. Sami pasażerowie płacą stosunkowo niewiele. Przeanalizujmy zatem poszczególne środki transportu publicznego.

 

Taksówki w Chorwacji

 

Taksówki w Chorwacji to zdecydowanie najdroższy środek transportu. Są droższe niż w Polsce i mogą sobie na nie pozwolić naprawdę zamożni turyści. Być może dlatego taksówki spotkamy przede wszystkim przy lotniskach i dużych dworcach. Ceny teoretycznie zależą od liczby przejechanych kilometrów, ale w internecie można znaleźć opinie turystów, którzy za podróż na tym samym odcinku płacili skrajnie różne ceny. Wygląda więc na to, że taksówkarze narzucają stawki wedle uznania i jeśli już zdecydujemy się na skorzystanie z ich usług, to warto przed podróżą dokładnie uzgodnić cenę. W niektórych przypadkach podróż taksówką może być wygodniejsza i nie aż tak strasznie droga. Szczególnie gdy jedziemy 4 osobową grupą i cenę za przejazd taksówką podzielimy na wszystkich uczestników wycieczki. Generalnie jednak taksówki w Chorwacji traktowane są jako przykra ostateczność.

 

Transfer z chorwackiego lotniska

 

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się tzw. transfery z lotniska do hotelu lub apartamentu. Bardzo drogie hotele oferują tę usługę niejako gratis. Pozostałe hotele i właściciele apartamentów życzą sobie za taki transfer dodatkową opłatę, ale zazwyczaj całość wychodzi stosunkowo korzystnie – szczególnie gdy podróżujemy w większej grupie. Zaletą transferu jest fakt, że samochód czeka na nas na lotnisku zaraz po wylądowaniu i zawozi nas prosto do celu. W przypadku hoteli są to zazwyczaj busy mogące pomieścić większą grupę i sporo bagaży. Jeśli mamy już rezerwację w jednym z apartamentów czy hoteli, zapytajmy właściciela lub recepcję o możliwość transferu. Może się okazać, że będzie to bardzo rozsądna finansowo propozycja. Zwyczajowo cena wynosi ok. 1 euro za kilometr, ale jeśli wykupiliśmy tygodniowy lub dwutygodniowy urlop, spróbujmy wytargować korzystniejszą stawkę!

 

Autobusy w Chorwacji

 

Autobusy są zdecydowanie najpopularniejszym środkiem transportu w Chorwacji. W przypadku międzynarodowych portów lotniczych warto wcześniej sprawdzić, czy z lotniska do centrum pobliskich miast nie jeździ autobus. Jeśli wybieramy się w czasie wakacji (czyli w tzw. sezonie) możemy być niemalże pewni, że taki autobus będzie jeździł. Autobusy lotniskowe kursują o regularnych porach, a w sytuacji, gdy na jakimś lotnisku jest niewielki ruch często są one niejako skomunikowane bezpośrednio z samolotami.

 

Z kolei autobusy międzymiastowe to najtańszy sposób przemieszczania się po kraju. Połączeń jest stosunkowo dużo, a ceny są niewygórowane. Wśród turystów największą popularnością cieszą się połączenia realizowane wzdłuż linii wybrzeża. Spędzając wakacje w Chorwacji można więc sąsiednie miejscowości odwiedzić autobusem, a nie własnym samochodem. Należy pamiętać, że oszczędzimy nie tylko na paliwie, ale także na miejscu parkingowym. Parkingi w ostatnim czasie w Chorwacji znacznie podrożały. Dotyczy to głównie najbardziej znanych kurortów i miejsc postojowych w pobliżu historycznego centrum.

 

Pociągi – kolej w Chorwacji

 

Pociągi nie są mocną stroną Chorwacji. Linie kolejowe są jeszcze nierozwinięte. Pewnie jest to spowodowane trudnym ukształtowaniem terenu i małą ilością dużych aglomeracji miejskich w skali kraju. Chorwaci z pewnością z zazdrością spoglądają na Włochów, którzy także mają skomplikowane ukształtowanie terenu, ale mimo to zbudowali gęstą sieć kolejowych połączeń lokalnych oraz linie kolejowe dużych prędkości. W Chorwacji kolej jest pomocna w zasadzie tylko w okolicach Zagrzebia. Wśród turystów popularne jest połączenie kolejowe z Polski do Zagrzebia z przesiadką w Wiedniu, w Austrii.

Pociągiem z Zagrzebia można się dostać tylko do głównych miast wybrzeża Adriatyku, a dalej trzeba się przesiąść na autobus. Zagrzeb posiada połączenia kolejowe z takimi miastami jak Split, Rijeka i Zadar.

 

pociągi w Chorwacji
nowy pociąg podmiejski w Chorwacji (fot. R Arno, flickr.com)

 

Hrvatske željeznice – bo tak nazywa się narodowy chorwacki przewoźnik – to spółka zarządzająca niespełna trzema tysiącami linii kolejowych, z czego tylko 40 proc. to linie zelektryfikowane. Przedsiębiorstwo zostało założone po wojnie o niepodległość, w 1991 r. Tabor w większości opiera się na wagonach i lokomotywach z czasów Jugosławii, chociaż obecnie jest sukcesywnie unowocześniany. Lepsze wagony kursują pomiędzy Zagrzebiem, a Wiedniem. W Chorwacji zdecydowanie brakuje linii kolejowej biegnącej wzdłuż wybrzeża, przez wszystkie kurorty. W związku z tym turyści korzystają z pociągów w Chorwacji niezmiernie rzadko.

 

Na koniec kilka ciekawostek i informacji praktycznych. Codziennie (według danych z 2014 r.) kursuje pociąg Eurocity relacji Zagrzeb – Wiedeń, przejeżdżający przez Słowenię. Następnie z Wiednia do Polski można dostać się pociągiem PKP. Stan chorwackich torów i dworców jest podobny jak w Polsce. Także tam trwa sukcesywna modernizacja, ale dużych postępów nie widać. Prędkość szlakowa pociągów jest zbliżona do naszej, a większość budynków dworcowych wciąż dobrze pamięta czasy komunistycznej Jugosławii. Toalety w pociągach są brudne, a szalety na dworcach kolejowych zazwyczaj są nieczynne. Jeśli już uda nam się znaleźć taką toaletę, to będzie to najpewniej toaleta w stylu tureckim. Na temat bezpieczeństwa w chorwackich pociągach krążą sprzeczne opinie. Jednak wszystkie negatywne komentarze dotyczyły głównie połączeń nocnych między Zagrzebiem, a Splitem.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.