Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Krk jest największą wyspą Chorwacji i jednocześnie największą na Morzu Adriatyckim. Wyspa szczyci się także tym, że jest także najchętniej odwiedzaną przez turystów wyspą w kraju. Nie bez znaczenia w tym wypadku jest fakt, że można tu dojechać mostem – nie trzeba korzystać z kosztownej i długotrwałej przeprawy promowej. W czasie wakacji wyspa Krk ma do zaoferowania przepiękne plaże, urokliwe miasteczka i wspaniały, śródziemnomorski klimat. Szczególnie oblegana jest południowa część wyspy, wokół kurortów Baška i Stara Baška.

 

Położona nieco ponad 800 km od południowej granicy Polski wyspa Krk z roku na rok zdobywa coraz większe grono sympatyków, chociaż już teraz jest jedną z najchętniej odwiedzanych części Chorwacji. Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie. Na co dzień liczy ono zaledwie 5,5 tys. mieszkańców, ale starożytne centrum miasta sprawia, że to jedno z najstarszych miast nad Adriatykiem.

Miasto Krk przepięknie wkomponowuje się w nadmorski krajobraz. Wybrzeże Adriatyku jest tutaj zróżnicowane, pełne nierówności, zatoczek i delikatnych wzniesień. W pierwszej kolejności w oczy rzuca się gęsta zabudowa starego miasta, zajmująca obszar w kształcie nierównomiernego okręgu, tuż przy morzu. Jednakowe jasne elewacje i czerwone dachy tworzą spójny, historyczny krajobraz. Wiele polskich włodarzy miast patrząc na panoramę Krk mogłoby pozazdrościć Chorwacji dbałości o detale krajobrazu. Brak tu natrętnych reklam, w obrębie centrum nie ma budynków, które by do siebie rażąco nie pasowały, a wokół starówki dominują wysokie drzewa, podkreślające śródziemnomorski klimat.

Na starym mieście możemy zwiedzać przede wszystkim kompleks zabytkowych katedr oraz kilka równie starych kościołów. W niektórych częściach historycznego centrum wciąż podziwiać można ruiny z czasów rzymskich. Częściowo zachowane są także mury miejskie z czasów, gdy rządziła tutaj Republika Wenecji.

 

Bardzo urokliwy jest niewielki rynek starego miasta. Od strony portu jachtowego do rynku można dojść przepiękną aleją, gdzie po obu stronach rosną wysokie drzewa, dające w czasie wakacji przyjemny cień. Przy głównym placu starówki i wokół niego zlokalizowane są kawiarnie, bary, cukiernie i restauracje. Większość z nich posiada stoliki rozstawione na ulicy, na świeżym powietrzu. Wieczorami, w czasie wakacji czasem trudno tutaj o wolny stolik.

 

Wokół starówki w ostatnich dziesięcioleciach powstała nowsza część miasta. Już nie tak gęsta. Ulice są tu szersze, ruch samochodowy odbywa się bez kłopotu, a wokół wciąż dominuje zieleń. To tutaj znajduje się duża część wakacyjnych apartamentów na wynajem, hoteli i pensjonatów. Nieco dalej, na przedmieściach, przy morzu, ulokowane są kempingi. W centralnym punkcie miasta znajduje się port jachtowy, który z trzech stron otulony jest przez naturalne brzegi wyspy. Wokół portu wybudowana została promenada, którą można dojść aż do starówki.

 

Miasto Krk słynie z przepięknych plaż żwirowych i skalistych. Znajduje się tu kilka zatoczek z krystalicznie czystą wodą, którym regularnie przyznawane jest odznaczenie Błękitnej Flagi. Plaże w mieście oferują infrastrukturę w postaci barów, pryszniców, boisk do siatkówki i placów zabaw. Jednak spędzając wakacje na wyspie warto codziennie lub niemal codziennie zmieniać miejsca i odkrywać przepiękne miejsca w sąsiednich miejscowościach lub na przedmieściach miasta Krk.

Booking.com

Krk - położenie

Krk jest największą wyspą Chorwacji i jednocześnie największą spośród wszystkich wysp na Morzu Adriatyckim. Wyspa Krk leży w zatoce Kvarner, na południowy wschód od Rijeki. Ze stałym lądem wyspa połączona jest za pomocą mostu o długości 1430 m. Przejazd mostem jest płatny. Powierzchnia wyspy przekracza 400 km kwadratowych, a na stałe mieszka tutaj 18 tys. osób. Wyspę cechuje śródziemnomorski klimat i przepiękna przyroda.

 

Największym miastem wyspy Krk jest miejscowość o tej samej nazwie, którą zamieszkuje 5,5 tys. osób. Miasto Krk leży nad południowo-zachodnim brzegiem wyspy – jest to ważny ośrodek turystyczny z plażami żwirowymi i betonowymi. Miasto jest także siedzibą biskupa lokalnej diecezji.

Krk - plaże, atrakcje, zabytki...

Miasto Krk

To stolica wyspy i jedno z najstarszych miast nad Adriatykiem. Miasto zostało utworzone tutaj już w czasach rzymskich. Zdecydowana większość zabytków znajduje się na starym mieście. Gęsta zabudowa historycznego centrum ulokowana jest tuż obok morza i w bliskim sąsiedztwie mariny jachtowej. Centrum życia turystycznego toczy się wokół rynku starego miasta i nadmorskiego bulwaru. W ciągu dnia oblegane są plaże i zatoczki w centrum i na przedmieściach miasta Krk.

Baška

To najstarszy i wciąż najchętniej odwiedzany wakacyjny kurort na wyspie Krk, znajdujący się około 19 km od miasta Krk. Znajduje się tutaj długa na 2 km żwirowa plaża (Rajska plaža). Więcej na temat miejscowości Baška piszemy w osobnym dziale.

Vela plaža

Bardzo piękna, niespełna dwukilometrowa plaża Vela plaža znajduje się w miejscowości Baška. Niestety w sezonie wakacyjnym jest tu tłoczno – plaża jest bardzo znana, więc dużo ludzi chce tu przyjechać, ale i tak warto to miejsce odwiedzić chociaż na jeden dzień.

Jaskinia Biserujka

Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych na wyspie Krk znajduje się w niewielkiej wiosce Rudine. Jaskinia Biserujka to grota, która powstała prawdopodobnie 16 tysięcy lat temu w skutek drążenia okolicznych skał przez napierającą wodę. Cała jaskinia ma 110 metrów długości. W 1998 roku podjęto decyzję o udostępnieniu jaskinii dla zwiedzających. We wnętrzu podziwiać można bogatą szatę naciekową w postaci licznych stalaktytów, stalagmitów oraz kolumn.

Historia

W I wieku p.n.e. na wyspie Krk Rzymianie założyli swoją osadę, którą nazwali Curicum. W VI wieku pojawili się tutaj Słowianie, którzy zdobyli panowanie nad wyspą. Z biegiem kolejnych dziesięcioleci wyparli oni rdzenną ludność z okresu panowania Rzymian.

 

W XII wieku ponownie pojawił się tu język włoski za sprawą Republiki Wenecji, która dzierżyła władzę nad Krk aż do XV wieku. Za czasów panowania Republiki Weneckiej lokalni książęta z chorwackiego rodu Frankopanów mieli stosunkowo dużą swobodę i niezależność. Był to dobry czas dla wyspy – miasto Krk rozwijało się wtedy gospodarczo, kulturowo i architektonicznie.

 

W późniejszym czasie władzę nad wyspą – podobnie jak nad całym regionem – zdobyły Austro-Węgry. Po zakończeniu I wojny światowej na mocy traktatu pokojowego z włoskiego miasta Rapallo, wyspa Krk należy do Chorwacji.

Komunikacja

Samochodem

Na wyspę Krk turyści najczęściej wybierają się własnym samochodem. Jeśli mieszkamy na południu Polski to w zasadzie można tu dojechać w ciągu jednego dnia. Z południowej granicy Polski do wyspy Krk jest dokładnie 840 km, jeśli wybierzemy najszybszą trasę autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię (jadąc z Katowic tę trasą do wyspy Krk będzie około 915 km). Mieszkańcy Polski południowo-wschodniej mogą wybrać alternatywną drogę przez Słowację i Węgry (przykładowo z Rzeszowa do Krk jest ponad 1015 km).

 

Niezależnie od tego, którą drogę wybierzemy we wszystkich krajach tranzytowych będziemy musieli wykupić winietę. W przypadku Słowenii i w przypadku Słowacji niektórzy kierowcy uważają, że odcinek autostradowy jest tak krótki, że nie opłaca się kupować dosyć drogiej winiety. Można wtedy wybrać alternatywną trasę, tak aby nie korzystać z krótkich odcinków autostrad i dróg ekspresowych w tych dwóch krajach. W Chorwacji opłaty ponosimy na bramkach autostradowych, w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

 

Na samą wyspę Krk od 1980 r. wjeżdża się tzw. Mostem Krk (Krčki most). To bardzo ułatwia transport i wjazd na wyspę. Sama konstrukcja mostu jest dosyć spektakularna. Most zaprojektowano w ten sposób, aby pod nim mogły przepływać promy i duże statki. Niestety przejazd mostem wymaga uiszczenia niewielkiej opłaty.

Samolotem

Na wyspie Krk znajduje się międzynarodowy port lotniczy (położony około 7 km od miasta Rijeka). Lotnisko posiada połączenia z kilkunastoma miastami Europy, ale są one obsługiwane głównie w sezonie wakacyjnym. Niektóre połączenia są dostępne od pierwszych dni czerwca do ostatnich dni września. W 2015 r. lotnisko nie miało żadnych połączeń z Polską.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *