Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
last minute w Chorwacji

Last minute czy first minute? Tanie wakacje z biurem podróży – ale pod pewnymi warunkami

Lepiej chwytać okazje jak najwcześniej czy kupować wakacje w biurze podróży na dzień przed wylotem z kraju? Wiele zależy od kierunku wyjazdu, oczekiwań i gotowości do podróży. Możesz porzucić wszystko jednego dnia i lecieć w nieznane? Korzystaj (ale rozsądnie) z last minute! Wolisz planować komfortowe wakacje z półrocznym wyprzedzeniem? Ta opcja również ma swoich zwolenników. Wystarczy trochę wprawy, by zostać wakacyjnym strategiem.

 

Najważniejsze to wiedzieć, która propozycja rzeczywiście jest korzystna. Nie każda reklamowana jako „last minute” będzie gratką wyjazdową. Biura podróży próbują wiele ofert przedstawić jako niepowtarzalne okazje, ale to często podkoloryzowane oferty.

First minute - kto pierwszy, ten lepszy?

Około listopada–grudnia biura podróży rozpoczynają przedsprzedaż i zaczynają zachęcać do kupowania ofert wakacyjnych na nadchodzący rok. W jakich okolicznościach warto zdecydować się na taką ofertę first minute?

 

Przede wszystkim określ swoje oczekiwania względem urlopu. Jeśli planujesz wyjazd z rodziną albo w większej grupie, Twoje szanse na tanie last minute maleją. Dzień albo kilka dni przed wylotem w samolotach ani w hotelach nie znajdą się wolne miejsca dla kilku osób.


Z tego powodu korzystanie z oferty first minute szczególnie opłaca się właśnie rodzinom z dziećmi. Te niemal zawsze skorzystają na wcześniejszej rezerwacji. Bywa, że organizatorzy wycieczek, aby zwiększyć konkurencyjność, oferują darmowe miejsca w hotelach dla najmłodszych. Dlatego lokalizacje proponujące udogodnienia dla najmłodszych są zajęte dużo wcześniej, a atrakcyjne obiekty znikają już w styczniu–lutym.


Nad rezerwacją first minute powinny zastanowić się osoby też podróżujące w grupach kilkuosobowych. Im dłużej będą zwlekać z wyborem wycieczki, tym trudniej będzie im o komfortowe warunki i dobrą cenę.

Jakie ceny wakacji w przedsprzedaży?

W grudniu wycieczki first minute są dostępne już o 30% taniej. Wysokość zniżek maleje z upływem kolejnych miesięcy – najkorzystniej zdecydować się na wykupienie wakacji w styczniu. Wtedy upolujesz ofertę o 20–30% tańszą, a organizatorzy będą kusić dodatkowymi rabatami, chociażby wspomnianymi obniżkami dla dziecka. Trzeba jednak być przygotowanym na zaliczkę w wysokości 20–30% wartości oferty wakacyjnej.

Kiedy kupować oferty last minute – odpoczynek na ostatnią chwilę

Na prawdziwe oferty last minute można trafić kilka dni (rzadziej: kilkanaście) przed wylotem. To staje się możliwe, gdy ktoś zrezygnuje ze swojego wyjazdu albo kiedy biuro podróży nie sprzeda wszystkich swoich miejsc w ramach danego wyjazdu. Pamiętaj! Kupowanie rzekomo korzystnych ofert dwa miesiące wcześniej mija się z celem – one nie są last minute.


Czy istnieje najlepszy czas na szukanie ofert last minute? Wytrawni podróżnicy pewnie robią to przez dwanaście miesięcy, ale czujność warto zachować szczególnie w tych terminach:

  • od weekendu majowego do połowy czerwca – czas, gdy jeszcze nie ma wielu podróżnych, a hotele chętniej obniżają ceny,
  • przed świętami do okresu zaraz po nowym roku – biura podróży mają opłacone samoloty, ale nie są oblegane, ponieważ ludzie zajmują się przygotowaniami do świąt.

 

Warto pamiętać o tych dwóch okresach i zostawić sobie „awaryjny urlop”. Kolejna kwestia to godzina rezerwacji. Biura podróży czasem oferują bardzo kuszące obniżki o konkretnych porach – niejednokrotnie późnym wieczorem albo w nocy.

 

Wakacji last minute na pewno nie upolujesz w lipcu i sierpniu – wtedy nawet najgorsze hotele zawyżają swoje ceny.

Wakacje last minute – dla kogo?

Czynnikiem, który zawsze towarzyszy kupowaniu ofert last minute, jest ryzyko. Nie masz pewności, że następnego dnia cena nie będzie jeszcze niższa. Nie wiesz również, czy nie wzrośnie albo czy nikt nie wykupi oferty, do której się przymierzasz. Last minute to propozycja dla osób, które są gotowe ponieść takie ryzyko.

 

Jeśli jesteś przygotowany nawet na wyjazd tego samego dnia albo wylot z innego miasta (w takim przypadku sprawdź, czy wybrana oferta nadal Ci się opłaca), a nie masz określonych planów wyjazdowych, zyskujesz szansę na wakacje po cenie obniżonej o 50% i więcej. Wysokość obniżki jest zależna od lokalizacji, terminu i determinacji biura.

 

Zajrzyj po więcej porad dotyczących oszczędzania i zarządzania finansami na FinAi.pl.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *