Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

W północnej części Chorwacji, w paśmie archipelagu Kvarnerskiego, położona jest malownicza wyspa Lošinj. Wyspa pozornie oddalona od głównej części Chorwacji połączona jest mostem z sąsiednią wyspą Cres, co znacząco ułatwia dojazd. Lošinj wraz z miastem Mali Lošinj to jedno z najpiękniejszych miejsc na wakacje w Chorwacji. Jest to jedna z najbardziej zielonych wysp Adriatyku, ze zróżnicowanymi plażami, urokliwymi miasteczkami i wciąż nie tak dużym natłokiem turystów, jak to ma miejsce w innych popularnych kurortach.

 

Wyspa Lošinj przyciąga turystów śródziemnomorską przyrodą i typowym dla południa Europy, przyjemnym klimatem. W czasie wakacji jest tu gorąco, Adriatyk jest wystarczająco nagrzany, aby swobodnie się w nim kąpać, a wieczory są przyjemne – można wtedy spacerować po tutejszych miastach i nadmorskich bulwarach lub wypoczywać na świeżym powietrzu popijając lokalne wino. Sezon plażowy na wyspie rozpoczyna się już początkiem czerwca i trwa do połowy września. Sporadycznie zdarza się, że niektórzy przyjeżdżają tu odpocząć także zimą. Nie da się wtedy wypoczywać na plaży, ale można zaznać spokoju i odprężenia, odcinając się od zgiełków świata. Średnia dobowa temperatura zimą wynosi około 8 stopni.

Lošinj posiada bardzo zróżnicowaną linię brzegową, dzięki czemu znajdziemy tu różnego rodzaju plaże i intymne zatoczki. Tutejsze plaże, położone zazwyczaj w zatokach są wyjątkowo malownicze. Żwirowe lub kamieniste plaże otacza zieleń lub wysokie drzewa. Woda ma przepiękny turkusowy kolor – nawet stojąc do pasa w morzu, doskonale widać dno. Z uwagi na momentami ostre podłoże i pojawiające się jeżowce wchodząc do morza koniecznie należy założyć odpowiednie obuwie. Co ciekawe stosunkowo często pojawiają się tutaj delfiny, będące jednym z symboli wyspy. Gdy tylko delfiny pojawiają się w pobliżu jednej z plaż wywołują euforię i entuzjazm wśród wypoczywających osób.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeśli poszukujemy pięknych plaż to powinniśmy raczej kierować się na południe wyspy, chociażby w okolice miasta Mali Lošinj. To właśnie tam są najładniejsze zatoczki. Niewątpliwie na szczególną uwagę zasługuje zatoka Čikat. Można tam wypoczywać na jednej z niewielu w Chorwacji piaszczystych plaż.

 

Północna część wyspy jest bardziej górzysta i w pewnym sensie osłania wyspę przed chłodniejszym wiatrem z północy. To właśnie na północy znajduje się pasmo górskie Osoršćica. Jego najwyższy szczyt to góra Televirn (588 m n.p.m.). W przeszłości – około 130 lat temu – górę zdobył książę Rudolf Habsburg z dynastii władców Austro-Węgier. Ze wzniesienia rozpościera się przepiękna panorama całej zatoki Kvarner z wyspami Lošinj i Cres na czele.

 

Nieformalną stolicą wyspy jest miasto Mali Lošinj, znajdujące się w południowej części wyspy i zamieszkiwane przez około 8 tys. mieszkańców. Administracyjnie w skład miasta wchodzą jeszcze mieszkańcy kilku sąsiednich, niewielkich wysepek. Mali Lošinj jest szczególnie pięknie położone. Miasto leży w zatoce Augusti, będącej czymś w rodzaju wewnętrznej zatoki w środku wyspy Lošinj o wąskim podłużnym kształcie. Zatoka w tym miejscu niejako wcina się w charakterystyczną starówkę miasta. Przed przyjazdem na wyspę warto spojrzeć w internecie na zdjęcia satelitarne tego miejsca, aby zdać sobie sprawę jak pięknie jest tu wszystko ze sobą wkomponowane.

 

Jeśli nasz hotel lub wakacyjny apartament w mieście Mali Lošinj znajduje się dalej od centrum, to prawdopodobnie będziemy mieć blisko do kamienisto-skalistych plaż znajdujących się we wschodniej części wyspy. Turyści mieszkający w mieście zazwyczaj idą tam na piechotę. To urokliwa plaża poprzedzielana skałami. Są tu niewielkie miejsca żwirowe, gdzie można rozbić swój plażowy ekwipunek. Można także zająć jedną z wielkich skał. W mieście i w bezpośrednich okolicach jest bardzo wiele ładnych plaż. Wśród nich m.in. takie jak Bojčić, Kadin, Krivica, Pijesak, Borik, czy Veli Žal.

 

W centralnym punkcie miasta znajduje się port otoczony z obydwu stron eleganckimi kamienicami i bulwarami, biegnącymi wzdłuż zatoki. Zdecydowana większość budynków wzniesiona jest w podobnym stylu. Kamienice mają spójne elewacje i jednakowe czerwone dachy. Przy bulwarach znajdują się bary, kawiarnie i restauracje ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Są tu także niewielkie butiki i sklepy z lokalnymi produktami. W przeszłości w mieście rozwijało się rybołówstwo i żeglarstwo, produkowano tutaj także statki. Wciąż istnieje stary miejski port, stocznia oraz niewielki kościół Annunziata w zatoce Čikat, którego wnętrze ozdobione jest obrazami żaglowców.

 

Warto jednak poszukać nieodkrytych jeszcze zatoczek na przedmieściach miasta i w innych częściach wyspy. Jeśli znudzi nam się odkrywanie wyspy Lošinj to możemy przejechać na sąsiednią wyspę Cres lub wybrać się na wycieczkę statkiem na którąś z sąsiednich, malutkich wysepek.

 

Po zmroku zapełnia się miejska starówka. Turyści i mieszkańcy spacerują po miejskim bulwarze. Sporo osób przesiaduje w barach i restauracjach. W mieście są także kluby nocne i dyskoteki. Dwie najbardziej znane Energy i Priko. W czasie wakacji zabawa w nich trwa do białego rana.

Booking.com

Losinj - położenie

Wyspa Lošinj znajduje się w północnej części Adriatyku, w paśmie archipelagu Kvarnerskiego. W W przeszłości wyspa Lošinj była połączona z sąsiednią wyspą Cres. Razem tworzyły one Apsyrtides – niegdyś największą wyspę Morza Adriatyckiego. Obecnie wyspa ma powierzchnia 74 km kwadratowych, co czyni ją numerem 11 pod względem wielkości wśród wysp Chorwacji. Na stałe wyspę zamieszkuje nieco ponad 8 tys. ludzi. Zdecydowana większość z tych osób mieszka w najważniejszym na wyspie mieście Mali Lošinj. Najwyższy górski szczyt na wyspie to Televrin (588 m n.p.m.). Długość wyspy wynosi 33 km, a jej szerokość waha się w zależności od miejsca od 250 metrów do 4,75 km. Wyspa Lošinj ma połączenie z sąsiednią wyspą Cres za pomocą niewielkiego mostu obrotowego. W razie potrzeby umożliwia to obrócenie mostu tak, aby mogły przepłynąć większe statki.

Losinj - plaże, atrakcje, zabytki...

Miasto Mali Lošinj

Zamieszkiwane przez 8 tys. ludzi miasto jest stolicą wyspy i jednocześnie wakacyjnym centrum życia. To tutaj znajduje się port, urokliwe bulwary z restauracyjnymi stolikami, butiki, hotele i najwięcej wakacyjnych apartamentów do wynajęcia. Miasto tętni życiem także wieczorami. Bary i restauracje w centrum pracują do późna, a tutejsze kluby i dyskoteki organizują zabawy do białego rana. W okolicy miasta znajdują się liczne kamieniste plaże i zatoczki.

Zatoka Čikat

Urokliwa zatoka znajdująca się w południowej części wyspy z piaszczystą plażą, która otoczona jest drzewami.

Park wodny Čikat

W lipcu 2015 r. przy kempingu w Čikat oddano do użytku nowoczesny aquapark, który korzysta z wody morskiej. Jest to kompleks kilku różnego rodzaju basenów na otwartej przestrzeni wraz ze zjeżdżalniami, jacuzzi, placami zabaw i różnego rodzaju atrakcjami wodnymi. Park wodny jest bezpłatny dla gości kempingu. Obiekt dostępny jest również dla osób z zewnątrz, oczywiście po wykupieniu biletu wstępu.

Historia

W wielu opracowaniach pojawiają się informacje mówiące o tym, że w przeszłości wyspa Lošinj była połączona z wyspą Cres. Wspólnie tworzyły one Apsyrtides – niegdyś największą wyspę Morza Adriatyckiego. Podobno obie wyspy zostały rozdzielone przez Ilirów, którzy żyli tu 1600 lat p.n.e. Chcieli oni usprawnić w ten sposób komunikację i wytyczyli kanał dla łodzi pomiędzy obydwoma wyspami. Dziś wyspy Lošinj i Cres łączy bardzo niewielki most obrotowy, na którym ruch odbywa się wahadłowo (chociaż nie jest sterowany sygnalizacją świetlną).

Komunikacja

Samochodem

Samochodem – na przykład z Krakowa – na wyspę Lošinj jest około 1050 km w jedną stronę. Najkrótsza i najbardziej wygodna droga wiedzie przez Czechy, Austrię i Słowenię. Mieszkańcy Polski wschodniej często wybierają także trasę przez Słowację i Węgry.

 

Na wyspę można się dostać wyłącznie promem, który dopływa do wyspy Cres. Najkrótsza droga promem wiedzie z miejscowości Brestova na kontynentalnej Chorwacji do wioski Porozina na wyspie Cres. Rejs trwa około 15-20 minut. Następnie z wyspy Cres drogą numer 100 (będącą jedyną ważną drogą na obu wyspach) dojedziemy do wyspy Lošinj, po drodze pokonując niewielki most obrotowy.

 

Połączenie promowe jest także dostępne z miejscowości Valbiska na wyspie Krk (wyspa połączona jest mostem z kontynentalna Chorwacją) do wioski Merag na wyspie Cres.

Samolotem

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Puli. Z Puli należy dostać się samochodem lub autobusem do miejscowości Brestova (około 65 km), a stamtąd promem na wyspę Cres. Następnie z wyspy Cres bez przeszkód dojedziemy już własnym samochodem lub autobusem na wyspę Lošinj.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *