Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Losinj – wyspa i miasto Mali Losinj

prowincja: Wyspy Chorwacji

W północnej części Chorwacji, w paśmie archipelagu Kvarnerskiego, położona jest malownicza wyspa Lošinj. Wyspa pozornie oddalona od głównej części Chorwacji połączona jest mostem z sąsiednią wyspą Cres, co znacząco ułatwia dojazd. Lošinj wraz z miastem Mali Lošinj to jedno z najpiękniejszych miejsc na wakacje w Chorwacji. Jest to jedna z najbardziej zielonych wysp Adriatyku, ze zróżnicowanymi plażami, urokliwymi miasteczkami i wciąż nie tak dużym natłokiem turystów, jak to ma miejsce w innych popularnych kurortach.

 

Wyspa Lošinj przyciąga turystów śródziemnomorską przyrodą i typowym dla południa Europy, przyjemnym klimatem. W czasie wakacji jest tu gorąco, Adriatyk jest wystarczająco nagrzany, aby swobodnie się w nim kąpać, a wieczory są przyjemne – można wtedy spacerować po tutejszych miastach i nadmorskich bulwarach lub wypoczywać na świeżym powietrzu popijając lokalne wino.

Piękne plaże i zróżnicowane wybrzeże

jedna z zatoczek na wyspie Losinj, Chorwacja (fot. Marco Verch)

Sezon wakacyjny na wyspie rozpoczyna się już początkiem czerwca i trwa do połowy września. Sporadycznie zdarza się, że niektórzy przyjeżdżają tu odpocząć także zimą. Nie da się wtedy wypoczywać na plaży, ale można zaznać spokoju i odprężenia, odcinając się od zgiełków świata. Średnia dobowa temperatura zimą wynosi około 8 stopni.

zatoczka na wyspie Lošinj, Chorwacja (fot. Marco Verch)

Lošinj posiada bardzo zróżnicowaną linię brzegową, dzięki czemu znajdziemy tu różnego rodzaju plaże i intymne zatoczki. Tutejsze plaże, położone zazwyczaj w zatokach są wyjątkowo malownicze. Żwirowe lub kamieniste plaże otacza zieleń lub wysokie drzewa. Woda ma przepiękny turkusowy kolor – nawet stojąc do pasa w morzu, doskonale widać dno. Z uwagi na momentami ostre podłoże i pojawiające się jeżowce wchodząc do morza koniecznie należy założyć odpowiednie obuwie. Co ciekawe stosunkowo często pojawiają się tutaj delfiny, będące jednym z symboli wyspy. Gdy tylko delfiny pojawiają się w pobliżu jednej z plaż wywołują euforię i entuzjazm wśród wypoczywających osób.

Którą część wyspy wybrać na wakacje?

skalista plaża w Veli Lošinj, Chorwacja (fot. Daniel Albrecht)

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeśli poszukujemy pięknych plaż to powinniśmy raczej kierować się na południe wyspy, chociażby w okolice miasta Mali Lošinj. To właśnie tam są najładniejsze zatoczki. Niewątpliwie na szczególną uwagę zasługuje zatoka Čikat. Można tam wypoczywać na jednej z niewielu w Chorwacji piaszczystych plaż.

wyspa Losinj, Chorwacja (fot. Juraj Patekar)

Północna część wyspy jest bardziej górzysta i w pewnym sensie osłania wyspę przed chłodniejszym wiatrem z północy. To właśnie na północy znajduje się pasmo górskie Osoršćica. Jego najwyższy szczyt to góra Televirn (588 m n.p.m.). W przeszłości – około 130 lat temu – górę zdobył książę Rudolf Habsburg z dynastii władców Austro-Węgier. Ze wzniesienia rozpościera się przepiękna panorama całej zatoki Kvarner z wyspami Lošinj i Cres na czele.

Booking.com

Mali Lošinj - "stolica" wyspy

Losinj, Chorwacja (fot. Marco Verch)

Nieformalną stolicą wyspy jest miasto Mali Lošinj, znajdujące się w południowej części wyspy i zamieszkiwane przez około 8 tys. mieszkańców. Administracyjnie w skład miasta wchodzą jeszcze mieszkańcy kilku sąsiednich, niewielkich wysepek. Mali Lošinj jest szczególnie pięknie położone. Miasto leży w zatoce Augusti, będącej czymś w rodzaju wewnętrznej zatoki w środku wyspy Lošinj o wąskim podłużnym kształcie. Zatoka w tym miejscu niejako wcina się w charakterystyczną starówkę miasta. Przed przyjazdem na wyspę warto spojrzeć w internecie na zdjęcia satelitarne tego miejsca, aby zdać sobie sprawę jak pięknie jest tu wszystko ze sobą wkomponowane.

Mali Lošinj, Chorwacja (fot. Marco Verch)

Jeśli nasz hotel lub wakacyjny apartament w mieście Mali Lošinj znajduje się dalej od centrum, to prawdopodobnie będziemy mieć blisko do kamienisto-skalistych plaż znajdujących się we wschodniej części wyspy. Turyści mieszkający w mieście zazwyczaj idą tam na piechotę. To urokliwa plaża poprzedzielana skałami. Są tu niewielkie miejsca żwirowe, gdzie można rozbić swój plażowy ekwipunek. Można także zająć jedną z wielkich skał. W mieście i w bezpośrednich okolicach jest bardzo wiele ładnych plaż. Wśród nich m.in. takie jak Bojčić, Kadin, Krivica, Pijesak, Borik, czy Veli Žal.

Eleganckie kamienice i kameralny port w Veli Lošinj

Mali Lošinj, Chorwacja (fot. minikti)

Kilka kilometrów dalej znajduje się Veli Lošinj. W centralnym punkcie miasta znajduje się port otoczony z obydwu stron eleganckimi kamienicami i bulwarami, biegnącymi wzdłuż zatoki. Zdecydowana większość budynków wzniesiona jest w podobnym stylu. Kamienice mają spójne elewacje i jednakowe czerwone dachy. Przy bulwarach znajdują się bary, kawiarnie i restauracje ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Są tu także niewielkie butiki i sklepy z lokalnymi produktami. W przeszłości w mieście rozwijało się rybołówstwo i żeglarstwo, produkowano tutaj także statki. Wciąż istnieje stary miejski port oraz niewielki kościół Annunziata, którego wnętrze ozdobione jest obrazami żaglowców.

Veli Losinj, Chorwacja (fot. terkepezz)

Warto jednak poszukać nieodkrytych jeszcze zatoczek na przedmieściach miasta i w innych częściach wyspy. Jeśli znudzi nam się odkrywanie wyspy Lošinj to możemy przejechać na sąsiednią wyspę Cres lub wybrać się na wycieczkę statkiem na którąś z sąsiednich, malutkich wysepek.

Po zmroku zapełnia się miejska starówka. Turyści i mieszkańcy spacerują po miejskim bulwarze. Sporo osób przesiaduje w barach i restauracjach. W mieście są także kluby nocne i dyskoteki. Dwie najbardziej znane Energy i Priko. W czasie wakacji zabawa w nich trwa do białego rana.

Booking.com

Losinj - położenie

Wyspa Lošinj znajduje się w północnej części Adriatyku, w paśmie archipelagu Kvarnerskiego. W W przeszłości wyspa Lošinj była połączona z sąsiednią wyspą Cres. Razem tworzyły one Apsyrtides – niegdyś największą wyspę Morza Adriatyckiego. Obecnie wyspa ma powierzchnia 74 km kwadratowych, co czyni ją numerem 11 pod względem wielkości wśród wysp Chorwacji. Na stałe wyspę zamieszkuje nieco ponad 8 tys. ludzi. Zdecydowana większość z tych osób mieszka w najważniejszym na wyspie mieście Mali Lošinj.

Najwyższy górski szczyt na wyspie to Televrin (588 m n.p.m.). Długość wyspy wynosi 33 km, a jej szerokość waha się w zależności od miejsca od 250 metrów do 4,75 km. Wyspa Lošinj ma połączenie z sąsiednią wyspą Cres za pomocą niewielkiego mostu obrotowego. W razie potrzeby umożliwia to obrócenie mostu tak, aby mogły przepłynąć większe statki.

Veli Lošinj, Chorwacja (fot. Caroline Ingram)

Losinj - plaże, atrakcje, zabytki...

Spędzając wakacje na wyspie warto odwiedzić różne plaże i zatoczki. Jest ich tu naprawdę wiele, a linia wybrzeża wyspy jest bardzo zróżnicowana. Warto odkrywać różne miejsca!

Miasto Mali Lošinj

Zamieszkiwane przez 8 tys. ludzi miasto jest stolicą wyspy i jednocześnie wakacyjnym centrum życia. W centrum miasta znajduje się duży port, z którego odpływają statki wycieczkowe. Wokół portu stoją eleganckie kamienice. Jest wiele restauracji, barów i sklepów. Bary i restauracje w centrum pracują do późna, a tutejsze kluby i dyskoteki organizują zabawy do białego rana. W okolicy miasta znajdują się liczne kamieniste plaże i zatoczki.

Mali Losinj, Chorwacja (fot. Caroline Ingram)

Miasto Veli Lošinj

Veli Losinj jest drugim najważniejszym miasteczkiem na wyspie. To tutaj znajduje się port, urokliwe bulwary z restauracyjnymi stolikami, butiki, hotele i najwięcej wakacyjnych apartamentów do wynajęcia. Miasto tętni życiem także wieczorami.

Veli Lošinj, Chorwacja (fot. minikti)

Zatoka Čikat

Urokliwa zatoka znajdująca się w południowej części wyspy z piaszczystą plażą, która otoczona jest drzewami.

Park wodny Čikat

W lipcu 2015 r. przy kempingu w Čikat oddano do użytku nowoczesny aquapark, który korzysta z wody morskiej. Jest to kompleks kilku różnego rodzaju basenów na otwartej przestrzeni wraz ze zjeżdżalniami, jacuzzi, placami zabaw i różnego rodzaju atrakcjami wodnymi. Park wodny jest bezpłatny dla gości kempingu. Obiekt dostępny jest również dla osób z zewnątrz, oczywiście po wykupieniu biletu wstępu.

Park wodny Čikat (fot. materiały promocyjne kempingu)

Historia

W wielu opracowaniach pojawiają się informacje mówiące o tym, że w przeszłości wyspa Lošinj była połączona z wyspą Cres. Wspólnie tworzyły one Apsyrtides – niegdyś największą wyspę Morza Adriatyckiego. Podobno obie wyspy zostały rozdzielone przez Ilirów, którzy żyli tu 1600 lat p.n.e. Chcieli oni usprawnić w ten sposób komunikację i wytyczyli kanał dla łodzi pomiędzy obydwoma wyspami. Dziś wyspy Lošinj i Cres łączy bardzo niewielki most obrotowy, na którym ruch odbywa się wahadłowo (chociaż nie jest sterowany sygnalizacją świetlną).

Veli Lošinj, Chorwacja (fot. Daniel Albrecht)

Komunikacja

Samochodem

Samochodem – na przykład z Krakowa – na wyspę Lošinj jest około 1050 km w jedną stronę. Najkrótsza i najbardziej wygodna droga wiedzie przez Czechy, Austrię i Słowenię. Mieszkańcy Polski wschodniej często wybierają także trasę przez Słowację i Węgry.

 

Na wyspę można się dostać wyłącznie promem, który dopływa do wyspy Cres. Najkrótsza droga promem wiedzie z miejscowości Brestova na kontynentalnej Chorwacji do wioski Porozina na wyspie Cres. Rejs trwa około 15-20 minut. Następnie z wyspy Cres drogą numer 100 (będącą jedyną ważną drogą na obu wyspach) dojedziemy do wyspy Lošinj, po drodze pokonując niewielki most obrotowy.

 

Połączenie promowe jest także dostępne z miejscowości Valbiska na wyspie Krk (wyspa połączona jest mostem z kontynentalna Chorwacją) do wioski Merag na wyspie Cres.

Samolotem

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Puli. Z Puli należy dostać się samochodem lub autobusem do miejscowości Brestova (około 65 km), a stamtąd promem na wyspę Cres. Następnie z wyspy Cres bez przeszkód dojedziemy już własnym samochodem lub autobusem na wyspę Lošinj.

To także może Cię zainteresować:

Jedna odpowiedź do “Losinj – wyspa i miasto Mali Losinj

  1. Bardzo miło wspominam majówkę na wyspie Losinj. W Malim Losinju chyba największe wrażenie zrobiła na mnie zatoka Cikat i austro-węgierskie wille na nabrzeżu. Pięknie tam jest. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.