Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Malinska

prowincja: Kvarner, Chorwacja

Malinska jest uznawana za jeden z trzech najważniejszych kurortów wakacyjnych na wyspie Krk w Chorwacji. Często porównywana jest do sąsiedniego miasteczka Krk i kurortu Baška. W kurorcie znajduje się plaża odznaczona Błękitną Flagą, port oraz niewielkie centrum miasteczka, w którym są restauracje, bary, pizzerie i dyskoteki. Malinska jest chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi. Miasteczko jest kameralne, a przy tym Adriatyk od strony zatoki jest jeszcze cieplejszy.

 

Zabudowa miasteczka jest bardzo kameralna. Najważniejsze budynki i turystyczne centrum życia skupia się wokół niewielkiego portu. Wokół portu znajdują się bulwary spacerowe, a przy nich usytuowany jest kościół, restauracje, bary, pizzerie, dyskoteki i niewielkie sklepiki. Wieczorami to właśnie tutaj spacerują turyści po dniu spędzonym na plaży. Przy sąsiednich ulicach są domy z apartamentami na wynajem, niewielkie hotele i letnie rezydencje.

Największą zaletą miasteczka są plaże

Malinska, Chorwacja (fot. David Taquin)

W samym centrum – obok malutkiego portu – znajdują się miejskie plaże. Zarówno żwirowe, betonowe, jak i skaliste. Niektóre przewodniki wspominają o plażach piaszczystych, ale tak naprawdę ich nie ma. Plaże piaszczyste można znaleźć w innych częściach wyspy Krk.

plaża Rupa, Malinska, Chorwacja (fot. Yacht Rent)

Na południe od portu znajduje się plaża Rupa. Regularnie otrzymuje ona odznaczenie Błękitnej Flagi. W sezonie wakacyjnym wypoczywa tu bardzo wielu turystów. Z kolei na północ od portu znajduje się niewielka zatoczka, dookoła której zbudowano betonowy bulwar. Plażowicze rozkładają tam swoje ręczniki, a do Adriatyku schodzą po drabinkach, niczym do basenu. To miejsce rzeczywiście bardziej przypomina publiczny basen, niż plażę, ale z uwagi na wodne atrakcje i krystalicznie czyste morze chętnie przychodzą tu rodziny z dziećmi.

Malowniczy krajobraz całej wyspy

Malinska, Chorwacja (fot. David Taquin)

W czasie wakacji 23 lipca w miasteczku obchodzona jest uroczystość świętego Apolinara, który jest patronem miasta. Także pod koniec lipca obchodzona jest „Noc Malinskiej”.

jedna z plaż na przedmieściach kurortu (fot. David Taquin)

Miasto jest świetnym punktem wypadowym do zwiedzania całej wyspy i licznych zatoczek znajdujących się w okolicy. Wiele miejsc jest nieopisanych, dlatego przed podróżą warto samemu sprawdzić potencjalnie ciekawe miejsca na mapie, a potem odkrywać romantyczne i mało znane zakątki, w których można wypoczywać w spokoju i kameralnym towarzystwie.

Booking.com

Malinska - położenie

Malinska położona jest w północno-zachodniej części wyspy Krk w chorwackim regionie Kvarner. Mimo, iż jest to wyspa, to można się tu dostać samochodem przez most. Miejscowość leży 12 km od mostu Krčkiego. Miasteczko obecnie liczy około 600 mieszkańców, a cała gmina wraz z sąsiednimi wioskami to niespełna 3 tys. mieszkańców.

Występują tu plaże betonowe, skaliste i żwirowe. Malinska położona jest od strony zatoki, z widokiem na przemysłową Rijekę. Dla jednych jest to wada, a dla innych zaleta. Od wewnętrznej strony Adriatyk jest cieplejszy. Do Rijeki samochodem jest stąd niespełna 40 km, a w linii prostej to około 20 km.

Malinska, Chorwacja (fot. Yacht Rent)

Malinska - plaże, atrakcje, zabytki...

Centrum Malinska

Miasteczko liczy 600 mieszkańców i to naprawdę widać po tutejszej zabudowie. Centrum życia skupia się wokół niewielkiej przystani dla łodzi i motorówek. Przy nadmorskich bulwarach znajdują się restauracje ze stolikami na świeżym powietrzu, bary, punkty usługowe i sklepiki. Przy bocznych ulicach dominuje zabudowa apartamentowa, jest kilka niewielkich hoteli.

Malinska, Chorwacja (fot. David Taquin)

Plaża Rupa

Plaża znajdująca się w pobliżu przystani, w południowej części miasta. Plaża jest betonowo-żwirowa i posiada odznaczenie Błękitnej Flagi. Ta plaża także posiada odznaczenie Błękitnej Flagi.

plaża Rupa, Malinska, Chorwacja (fot. Yacht Rent)

Plaża Draga

Częściowo betonowa, a częściowo żwirowa, chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi. Znajduje się jeszcze bardziej na południe od centrum niż plaża Rupa obok hotelu Malin.

plaża Draga, Malinska, Chorwacja (fot. Yacht Rent)

Plaża Rova

Bardzo ładna plaża oddalona o około 3 km od centrum miejscowości Malinska. Plaża znajduje się przy Blue Waves Resort na południe od miasta. Plaża jest żwirowa (miejscami betonowa), z łagodnym zejściem do Adriatyku.

Historia

Tradycje turystyczne w miejscowości Malinska narodziły się ponad 100 lat temu, jeszcze w czasach, gdy cały region wraz z wyspą Krk znajdował się we wpływach Austrii. Pierwsi turyści wypoczywali tutaj już pod koniec XIX wieku.

 

Rozwój kurortu pokrzyżowała II wojna światowa i lata powojenne, gdy Europa się odbudowywała.

 

W 1972 r. w miejscowości Malinska wybudowany został ogromny i luksusowy hotel wraz z kasynem Haludovo Palace Hotel. Koszt inwestycji wynosił 45 milionów dolarów, a inwestorem był Bob Guccione, założyciel magazynu Penthouse. Jednak z uwagi na ograniczenia w inwestowaniu i liczne problemy prawne w Jugosławii, a później także w Chorwacji (gdy miała miejsce prywatyzacja) hotel został opuszczony i od tego czasu niszczeje. Struktura budynków jest nienaruszona, ale zniszczono wnętrza, baseny, są tam powybijane okna, zaginęło wyposażenie.

 

Upadek Haludovo Palace Hotel w 1990 r. spowodował olbrzymie zwolnienia w miasteczku. Z uwagi na brak pracy i dalszych perspektyw ponad 30 proc. mieszkańców opuściło miejscowość Malinska.

 

Dziś miasteczko liczy 600 mieszkańców i główną gałęzią miejskiej gospodarki znów jest turystyka.

Malinska, Chorwacja (fot. Yacht Rent)

Komunikacja

Samochodem

Mieszkańcy Polski południowej na wyspę Krk w Chorwacji, do miejscowości Malinska, mają mniej niż 1000 km w jedną stronę. Przykładowo dystans z Krakowa do Malinska autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię, to 977 km. Mieszkańcy Polski wschodniej najczęściej podróżują przez Słowację i Węgry. Przykładowo z Rzeszowa na wyspę Krk do Malinska jest 992 km. Wiele osób wybiera wariant przez Węgry i jednocześnie jedzie drogami bezpłatnymi przez Słowację – ten kraj jest mały, szybko się go przejeżdża, a oszczędność na zakupie winiety dla niektórych turystów jest znacząca.

 

Na samą wyspę Krk wjeżdża się przez Krčki most. Nie korzysta się więc z promów, co jest dodatkową oszczędnością w porównaniu z innymi chorwackimi wyspami. Za przejazd mostem pobierana jest niewielka opłata.

Samolotem

Zaledwie 14 km od miasteczka Malinska znajduje się międzynarodowy port lotniczy Rijeka. W 2018 r. to lotnisko pracowało przede wszystkim sezonowo, od czerwca do września. Lotnisko nie miało bezpośrednich połączeń z polskimi miastami.

To także może Cię zainteresować:

Jedna odpowiedź do “Malinska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.