Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Medulin, Chorwacja (fot. Camping Medulin)

Medulin

prowincja: Istria, Chorwacja

Medulin jest najdalej wysuniętym na południe miasteczkiem Istrii. Dawniej była to niewielka osada rybacka. Dziś jest to ceniony kurort wakacyjny. Medulin położony jest w spokojnej zatoce, o tej samej nazwie. Na charakterystycznych wodach zatoki leżą cudowne półwyspy i wyspy, które są rajem dla turystów. Miasto ma do zaoferowania około 20 tys. miejsc noclegowych, a przy tym leży stosunkowo blisko Polski. Chętnie przyjeżdżają tu także Austriacy, Niemcy i Włosi, którzy do Istrii mają stosunkowo blisko.

 

Medulin nie ma wyraźnego centrum, a miejska zabudowa jest wyraźnie rozproszona. Przeważającą część miasta stanowi zabudowa willowa i domy jednorodzinne, w których znajdują się wakacyjne pokoje i apartamenty do wynajęcia. Są też niewielkie hotele, rodzinne pensjonaty, a bliżej morza także kempingi. Wzdłuż ulic rosną drzewa dające przyjemny cień, ruch samochody nie jest zbyt duży.

Liczne plaże, zatoczki i zróżnicowane wybrzeże

Medulin, Chorwacja (fot. Apartments Riva)
Medulin, Chorwacja (fot. Apartments Riva)

Część miasta bardziej tętniąca życiem znajduje się mniej więcej od supermarketu Konzum, w stronę przystani Privezište Puntica i kempingu Autocamp Medulin, który położony jest na charakterystycznym, zielonym półwyspie. To właśnie tutaj od strony północnej – wzdłuż nadmorskiej promenady – przycumowane są niewielkie łodzie i jachty. W tej okolicy znajduje się także najwięcej barów i restauracji oraz wakacyjne apartamenty z bezpośrednim widokiem na port. W czasie wakacji odbywają się tutaj dyskoteki, w pobliżu są place zabaw i różnego rodzaju atrakcje typowe dla nadmorskich kurortów. Pełno jest tu także budek z niezbyt wyszukanym fast foodem.

piaszczysta plaża w Medulinie, Chorwacja (fot. Camping Medulin)

Po południowej stronie znajduje się miejska plaża piaszczysta (tzw. plaża Bijeca). To jedna z nielicznych plaż piaszczystych w okolicy. W dodatku świetnie nadaje się do odpoczywania z dziećmi, ponieważ zejście do morza jest łagodne. W sezonie wakacyjnym wypoczywa tu bardzo dużo osób i jeśli cenimy sobie swobodę, to raczej powinniśmy nastawić się na poszukiwanie innego miejsca do wypoczynku. Większość plaż w okolicy jest kamienista albo wręcz skalista.

Booking.com

Świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy

Medulin, Chorwacja (fot. Camping Medulin)

Wiele osób traktuje Medulin jako świetną bazę wypadową do zwiedzania Istrii. Bardzo blisko jest stąd do historycznej Puli, a jeśli chodzi o plażowanie to wielu turystów ceni sobie sąsiedni przylądek Kamenjak. Praktycznie cały przylądek można przejść do okoła szlakiem wiodącym wzdłuż brzegu. Lekko pagórkowaty teren świetnie nadaje się także dla rowerzystów. Liczne zatoki i przepiękne skaliste klify stanowią idealne miejsce do intymnego opalania się i kąpieli w Adriatyku.

Medulin, Chorwacja (fot. Camping Medulin)
Medulin, Chorwacja (fot. Camping Medulin)

Ciekawostką jest fakt, że przez wiele lat Medulin był miejscem treningowym dla chorwackich sportowców. Znajdują się tu liczne boiska, korty tenisowe i centra fitness.

Booking.com

Medulin - położenie

Medulin położony jest w południowej części regionu Istria. Sam region Istria jest z kolei najbardziej wysuniętą na północny zachód częścią Chorwacji. Z przyczyn historycznych, ale również z uwagi na bliską odległość jest tu wielu turystów z Włoch, a także z Austrii i Niemiec.

Medulin leży w zatoce o tej samej nazwie, tuż nad Adriatykiem. Miasto liczy 6,5 tys. mieszkańców, ale jednocześnie ma do zaoferowania trzykrotnie więcej miejsc noclegowych w hotelach, apartamentach i kempingach.

Medulin, Chorwacja (fot. Camping Medulin)

Medulin - plaże, atrakcje, zabytki...

Medulin - centrum

Trudno mówić o jakimś konkretnym centrum miasta. Zabudowa jest tu rozproszona, ale najwięcej atrakcji, restauracji, barów i dyskotek jest pomiędzy przystanią, a piaszczystą plażą od południowej strony zatoki przy Autocamp Medulin. Wieczorami to właśnie tam skupia się życie miasteczka, chociaż poszczególne hotele i kempingi znajdujące się w okolicy także organizują własne imprezy, które często słychać z oddali.

Plaże w Medulinie

Tutejsze plaże w zdecydowanej większości są kamieniste lub skaliste. W samym centrum znajduje się niewielka plaża ze sztucznym piaskiem (plaża Bijeca). Przy plaży znajdują się bary, fast foody i restauracje, a zejście do Adriatyku jest łagodne. Jednak biorąc pod uwagę pozostałe plaże, warto podkreślić, że miasteczko nie jest szczególnie przyjazne rodzinom z małymi dziećmi. W przypadku przedszkolaków lepiej wybrać inny kurort w Chorwacji. Z kolei dla dzieci w wieku szkolnym skaliste plaże w Medulinie mogą być nawet dodatkową atrakcją.

Medulin, Chorwacja (fot. Kamp Arena Medulin)
Medulin, Chorwacja (fot. Kamp Arena Medulin)

Kamenjak

Dużą zaletą wakacji w miasteczku Medulin jest bliskość przylądku Kamenjak. Praktycznie cały przylądek można przejść dookoła szlakiem wiodącym wzdłuż brzegu. Lekko pagórkowaty teren świetnie nadaje się także dla rowerzystów. Liczne zatoki i przepiękne skaliste klify stanowią idealne miejsce do intymnego opalania się i kąpieli w Adriatyku.

Plaża naturystyczna Kažela

Około 2 km na południe od Medulina znajduje się plaża naturystyczna Kažela. Plaża znajduje się obok Campingu Kažela, który ma wydzieloną strefę naturystyczną.

tekstylna część plaży Kazela, Medulin, Chorwacja (fot. Arena Medulin Mobile Homes)
tekstylna część plaży Kazela, Medulin, Chorwacja (fot. Arena Medulin Mobile Homes)

Historia

Już w czasach starożytności Rzymianie docenili urok tego miejsca. Najpierw w II wieku zniszczyli znajdującą się tutaj osadę, a później budowali tu swoje letnie rezydencje i osiedla. Pozostałości tych budowli można zobaczyć na wybrzeżu półwyspu Viżula.

 

Z 1150 r. pochodzą pierwsze pisma, które poświadczają istnienie Medulina. Kolejne stulecia były jednak trudne dla mieszkańców. Przez osadę przetaczały się kolejne wojny i epidemie.

 

Przełom nastąpił w XVII wieku, gdy wpływ na tutejsze tereny uzyskali Wenecjanie. Region zaczął rozwijać się gospodarczo i kulturowo. We wspomnieniach mieszkańców wciąż silne były jednak lęki przed dawnymi niepowodzeniami i najazdami wrogich wojsk. Mieszkańcy Medulina zawsze żyli skromnie. W XVIII wieku zajmowali się głównie rolnictwem, hodowlą bydła, połowem ryb i produkcją oliwy z oliwek.

 

Na przełomie XIX i XX wieku Medulin znalazł się we władaniu Austrii. To wtedy pojawiły się pierwsze oznaki turystycznego rozwoju miasta. Początkowo jednak – do czasu II wojny światowej – Medulin był uznawany za nieznaczącą osadę rybacką. Sytuacja pomału zaczęła zmieniać się po wojnie. Sąsiednie miasta sukcesywnie zamieniały się w miejscowości uzdrowiskowe. Mieszkańcy Medulina zauważyli możliwość zarobku i w swoich domach zaczęli dobudowywać wakacyjne apartamenty. Bardziej zamożni stawiali niewielkie pensjonaty lub hotele. Dziś Medulin ma niespełna 20 tys. miejsc noclegowych, a turystyka jest główną gałęzią gospodarki miasta.

Medulin, Chorwacja (fot. Arena Medulin Mobile Homes)

Komunikacja

Samochodem

Medulin znajduje się w północnym regionie Istria. Chętnie przyjeżdżają tu turyści z Włoch, Austrii, Niemiec, Czech i Polski, ponieważ mają tu blisko. W zależności od miejsca, z którego rozpoczynamy podróż istnieją dwa warianty dotarcia na miejsce.

 

Pierwsza możliwość to podróż autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. Inny wariant to przejazd przez Czechy, Austrię i Włochy oraz Słowenię. W tym wariancie warto zatrzymać się na kilka dni w północnych Włoszech, na przykład w słynnym i pięknym kurorcie Grado z piaszczystymi plażami. Następnie należy pokonać krótki odcinek drogi przez Słowenię, ale bocznymi drogami, bez wykupywania winiety.

 

Trzecia możliwość – z której korzystają zazwyczaj mieszkańcy Polski wschodniej – to podróż autostradami przez Słowację i Węgry. Bez względu na to, który wariant wybierzemy niemal do samego końca musimy kierować się na Pulę. To największe miasto regionu, do którego prowadzi duża część drogowskazów, natomiast Medulin położony jest zaledwie 9 km od centrum Puli.

Parking w Medulinie

W samym Medulinie nie powinno być problemu z zaparkowaniem samochodu. W samym centrum znajdują się dwa duże parkingi, ale w czasie wakacji są one płatne. Bezpłatnie można zaparkować przy bocznych ulicach. Rezerwując wakacyjny apartament lub hotel warto upewnić się, czy będziemy mieć do dyspozycji prywatny parking.

Samolotem

W pobliżu miasta Medulin znajduje się międzynarodowy port lotniczy Pula. Rocznie lotnisko obsługuje ponad 300 tys. pasażerów. Szczegółowo piszemy na ten temat w osobnym dziale.

 

Zobacz więcej: lotnisko Pula

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *