Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Wielu turystów odwiedzających Chorwację chce także poznać kulturę i historię tego kraju. Można w tym celu odwiedzić jedno z chorwackich muzeów. Obok tradycyjnych – często nudnych – muzeów w Chorwacji znajdziemy też wiele innych. Warto odwiedzić chociażby Muzeum Chorwackiej Wojny o Niepodległość (w końcu toczyła się ona nie tak dawno temu) oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które znajduje się w nowoczesnym gmachu.

 

W Chorwacji są także muzea o nieco swobodniejszym charakterze. Możemy więc odwiedzić muzeum z muszlami lub – jeśli mamy odpowiednie kursy i umiejętności – możemy zobaczyć muzea podwodne. Z kolei w Zagrzebiu powstało niedawno Muzeum Zerwanych Związków. Nawet jeśli jedziemy do Chorwacji głównie z uwagi na ciepłe morze i malownicze plaże, to przecież w czasie każdego urlopu może trafić się deszczowy dzień. Zamiast przesiadywać w hotelu czy apartamencie poświęćmy wówczas taki dzień na odwiedzenie pobliskiego muzeum.

 

Pula – Muzeum Archeologiczne Istrii

 

muzeum w Istrii
Muzeum Archeologiczne w Istrii, Chorwacja (fot. materiały prasowe muzeum)

W Puli, w regionie Istria znajduje się Muzeum Archeologiczne. Muzeum mieści się na wzgórzu w budynku dawnej szkoły niemieckojęzycznej. Wewnątrz można podziwiać zabytki związane z najstarszą historią półwyspu. Najwięcej zabytków pochodzi z czasów rzymskich. Są tu także zabytki, rzeźby i obrazy z okresu średniowiecza. Obok muzeum można zobaczyć ruiny teatru rzymskiego z II wieku. Dobrze zachowały się fragmenty miejsc dla widowni.

 

Zagrzeb – Muzeum Sztuki Współczesnej

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Zagrzebiu
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Zagrzebiu (fot. Roberta F, Wikipedia.org)

W chorwackiej stolicy znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej. Decyzja o budowie muzeum zapadła w 1998 r., kiedy to został rozpisany konkurs architektoniczny na budynek instytucji. Wybrano nowoczesny, odważny projekt, który świetnie prezentuje się także nocą. Uroczyste otwarcie muzeum miało miejsce w grudniu 2009 r. Budowa muzeum pochłonęła 85 mln dolarów. Pierwotnie zakładano, że koszt nie przekroczy 38 mln dolarów. Budynek liczy 14 tys. metrów kwadratowych. Na małej części znajduje się stała ekspozycja, a na pozostałych wystawy okazjonalne. W 2015 r. bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztował 30 HRK, a dla studentów i uczniów 15 HRK. Muzeum zamknięte było w poniedziałki.

 

Zagrzeb – Muzeum Techniki

 

Muzeum Techniki w Zagrzebiu
Muzeum Techniki w Zagrzebiu (fot. materiały prasowe muzeum)

Każdego roku ponad 120 000 osób odwiedza Muzeum Techniki w Zagrzebiu, co czyni to miejsce najchętniej odwiedzanym muzeum w Chorwacji. Muzeum zostało otwarte w połowie XX wieku. Wewnątrz znajduje się m.in. najstarsza w Chorwacji wciąż działająca maszyna parowa pochodząca z połowy XIX wieku. Ponadto można podziwiać planetarium, zobaczyć czym zajmował się Nikola Tesla oraz sprawdzić jak funkcjonują kopalnie węgla, żelaza i innych metali. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli. Standardowy bilet wstępu kosztuje 20 kun, bilet grupowy 15 kun, a dzieci poniżej 7 roku życia mogą wejść bezpłatnie.

 

Zagrzeb – Muzeum Zerwanych Związków

 

Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu
Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu (fot. materiały prasowe muzeum)

W 2012 r. światowe media obiegła ciekawa wiadomość mówiąca o tym, że coraz więcej osób przynosi swoje pamiątki do powstającego w Zagrzebiu Muzeum Zerwanych Związków. Każdy z eksponatów znajdujących się w muzeum to historia romansu i zerwania. Anonimowi ofiarodawcy przysyłają je podobno z całego świata. Najczęściej pojawiającymi się eksponatami są klucze, suknie ślubne, pluszowe misie, bielizna, czy nawet siekiera.

 

Split – Galeria Sztuk Pięknych

 

Galeria Sztuk Pięknych, Split
Galeria Sztuk Pięknych w Splicie (fot. materiały prasowe muzeum)

W nadmorskich Splicie znajduje się warta odwiedzenia Galeria Sztuk Pięknych, w której można podziwiać dzieła sztuki począwszy od XIV wieku aż do czasów współczesnych. Galeria pierwotnie została otwarta jeszcze przed II wojną światową, a w 2009 r. została przeniesiona do nowego budynku. Na potrzeby galerii przebudowano wówczas dawne pomieszczenia starego szpitala w Splicie. Galeria zawiera ponad 3500 różnego rodzaju dzieł sztuki. Najstarsze z nich mają po 700 lat. Muzeum jest zamykane w poniedziałki i w czasie przerwy wakacyjnej.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *