Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Novalja i plaża Zrće

prowincja: Kvarner, Chorwacja

Miasteczko Novalja jest najważniejszym kurortem na chorwackiej wyspie Pag i jednym z najsłynniejszych w całej Chorwacji. Wszystko za sprawą plaży Zrce, która zyskała przydomek “chorwackiej Ibizy”. To najbardziej imprezowe miejsce w całym kraju. Wzdłuż plaży usytuowane są modne kluby i dyskoteki z basenami, po Adriatyku pływają “boat party”, a na szerokiej plaży młodzież odsypia nocne zabawy. Przy plaży w czasie wakacji odbywają się słynne na cały świat koncerty i festiwale.

 

Jadąc z Polski samochodem na wyspę Pag można dostać się na dwa sposoby. Pierwszy wariant to prom z miejscowości Prizma do wioski Zigljen na wyspie Pag. Prom płynie około 15 minut. Płaci się osobno za samochód i osobno za pasażerów. Druga możliwość to wjazd na wyspę mostem od strony południowej. Jeśli jedziemy z Polski autostradami to szybszy i może mimo nadrobionych kilometrów tańszy będzie wariant wjazdu przez most od południa (od strony Zadaru). Ciężko czasowo dopasować przyjazd do portu z godzinami kursowania promu, a poza tym w sezonie wakacyjnym przed portem czasem tworzą się kolejki.

Księżycowy krajobraz wyspy Pag

Paški most prowadzący na wyspę Pag, Chorwacja (fot. MorrisDog)

Po wjechaniu na wyspę Pag krajobraz na pierwszy rzut oka nie jest tu zbyt śródziemnomorski. Zieleni jest mniej niż na innych chorwackich wyspach, dominują tu widoki skał i kamieni. Jednak Pag zyskuje przy bliższym poznaniu. Pełno tu romantycznych zatoczek i ciekawych zakątków nad brzegiem morza. Adriatyk szczególnie po wschodniej stronie wyspy jest tu spokojny, a kolor morza krystalicznie turkusowy.

Novalja, Chorwacja (fot. vsemencic)

Jadąc przez wyspę Pag do samej miejscowości Novalja będziemy podążać drogą numer 106. Po prawej stronie miniemy miejscowość Bošana, wzdłuż której znajdują się przepiękne zatoczki. Ciekawe wybrzeże i piękne plaże są także w miejscowości Šimuni kawałek dalej (po lewej stronie).

Novalja - kameralny kurort z czystymi plażami

Novalja, Chorwacja (fot. LimeSpiked)

Novalja liczy nieco ponad 3 tys. mieszkańców. Zabudowa kurortu składa się głównie z willi i apartamentów, chociaż w samym centrum przy wybrzeżu jest także kilka starszych kamienic. W ścisłym centrum miejscowości wzdłuż Adriatyku zbudowano nadmorski bulwar. Cumują przy nim niewielkie statki i łodzie. Przy placach i wzdłuż morza rozstawione są restauracyjne i barowe stoliki. Można napić się tu piwa lub zjeść kolację w cieniu palmowych drzew, podziwiając zachód słońca.

Novalja, Chorwacja (fot. LimeSpiked)

W ścisłym centrum Novalja plaże są dosyć wąskie, ale są ładne – zejście do morza jest łagodne, a morze czyste. Sama plaża jest żwirowa. Na północ od centrum wzdłuż ulicy Primorskiej znajduje się kamienista plaża. Jednak jej lokalizacja – naprzeciwko wakacyjnych apartamentów – sprawia, że plaża w czasie wakacji jest zatłoczona. Kilometr dalej w kierunku północnym znajduje się przyjemna zatoczka kamienisto-żwirowa „Babe Beach”. Wokół plaży rośnie przyjemna dla oka zieleń.

Booking.com

Po południowej stronie miasteczka Novalja znajduje się dobrze utrzymana plaża żwirowa. Plaża zaczyna się zaraz za końcem nadmorskiego bulwaru. Na morzu, na drewnianym tarasie znajduje się bardzo fajny plażowy bar ze stolikami.

Kluby i słynna plaża Zrće w Novalja

plaża Zrće, Novalja, Chorwacja (fot. Aquarius Club)

Jednak najsłynniejsza jest plaża Zrće znajdująca się około 2 kilometry od centrum Novalja. Plaża nazywana jest “chorwacką Ibizą”, ponieważ wzdłuż plaży znajdują się kluby i dyskoteki. Trzy najważniejsze to Club Kalypso, Aquarius Club Zrće Beach i Papaya Club Zrće.

klub Aquarius przy plaży Zrće, Novalja, Chorwacja (fot. Aquarius Club)

Wszystkie te kluby posiadają własne parkiety, tarasy do tańczenia oraz baseny, w których odbywają się imprezy. W czasie wakacji niemal codziennie odbywają się tutaj koncerty, przyjeżdżają znani DJ-e, a w morze wypływają imprezowe “boat party”. Na stronach internetowych poszczególnych plażowych klubów można oglądać zdjęcia studentek z całego Świata tańczących w skąpymi bikini lub nawet topless w klubowych basenach.

klub Papaya przy plaży Zrće, Novalja, Chorwacja (fot. Papaya Club)

Plaża posiada odznaczenie „Błękitnej Flagi”, co potwierdza czystość i jakość kąpieliska. W tym miejscu w czasie wakacji odbywają się koncerty i festiwale. Jednym z najbardziej znanych jest Fresh Island Festival – trzy dni pełne dźwięków hip-hop i RnB. W wakacyjne weekendy imprezy trwają często non stop – od południa do późnej nocy.

Sama plaża Zrće jest żwirowa. Nie ma na niej cienia, ale zejście do morza jest łagodne i spokojne. Z plażowych klubów słychać muzykę. Młodzież często spaceruje pomiędzy morzem, a klubami.

Booking.com

Novalja - położenie

Novalja znajduje się na chorwackiej wyspie Pag mniej więcej na granicy regionów Kvarner i północnej Dalmacji. Miasteczko leży w północno-zachodniej części wyspy i liczy ponad 3 tys. mieszkańców. Od strony południowej wyspa połączona jest ze stałym lądem poprzez most (Paski most).

Można się tu także dostać promem, który odpływa z miejscowości Prizma. Na wyspie Pag w porównaniu z sąsiednimi wyspami jest stosunkowo mało zieleni. Dominują skały, co wzdłuż wybrzeża dodaje wyspie uroku.

plaża Zrće, Novalja, Chorwacja (fot. Kalypso Club)

Novalja - plaże, atrakcje, zabytki...

Centrum Novalja

Kurort jest niewielki. Na co dzień miasteczko liczy ponad 3 tys. mieszkańców, chociaż w sezonie wakacyjnym ta liczba wielokrotnie rośnie. W samym centrum znajduje się nadmorski bulwar, pełniący jednocześnie funkcję przystani dla statków i łodzi. Na placach i wzdłuż nadmorskiej ulicy rozstawione są restauracyjne i kawiarniane stoliki. Zabudowa miasteczka jest kameralna, dominują tutaj wille i domy, w których można znaleźć wakacyjne apartamenty.

plaża w centrum Novalja, Chorwacja (fot. Zlatko Medjimorec)

Plaża Zrće

Jedna z najsłynniejszych plaż Chorwacji, nazywana “chorwacką Ibizą”. Plaża jest żwirowa, chociaż niektóre chorwackie przewodniki oraz strony internetowe próbują przekonywać, że to plaża piaszczysta. Wzdłuż plaży znajdują się kluby i dyskoteki, w tym trzy najsłynniejsze: Club Kalypso, Aquarius Club Zrće Beach i Papaya Club Zrće. Wszystkie te kluby posiadają własne parkiety, tarasy do tańczenia oraz baseny, w których odbywają się imprezy. W czasie wakacji niemal codziennie odbywają się tutaj koncerty, przyjeżdżają znani DJ-e, a w morze wypływają imprezowe „boat party”. Na stronach internetowych poszczególnych plażowych klubów można oglądać zdjęcia studentek z całego Świata tańczących w skąpymi bikini lub nawet topless w klubowych basenach. Nic więc dziwnego, że miejsce zdobyło międzynarodową sławę i przyciąga młodzież nawet z innych kontynentów.

plaży Zrće, Novalja, Chorwacja (fot. Aquarius Club)

Plaża Planjka - Trinćel

To plaża znajdująca się około kilometr od centrum Novalja. Plaża zlokalizowana jest w zatocze przy ulicy Puntica na północny-wschód od centrum. Plaża leży na przedmieściach miejscowości Stara Novalja, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy miejscowościami Novalja, a Stara Novalja. Jak na chorwackie warunki można powiedzieć, że plaża jest piaszczysta, chociaż piasek wymieszany jest tu z drobnym żwirkiem. Nad plażą dumnie powiewa Błękitna Flaga, potwierdzająca czystość tego miejsca. Plaża jest idealna dla rodzin z dziećmi, ponieważ zejście do morza jest łagodne, a nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy morscy. Są tu przebieralnie, prysznice, toalety, plażowy bar i plac zabaw.

Historia

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się Novalja w przeszłości istniało rzymskie miasto Cissa. Około roku 577 biskup Cissa (Vindemius) brał udział w synodzie we włoskim Grado. Spotkanie biało doprowadzić do schizmy w kościele, ale ostatecznie zakończyło się niepowodzeniem. Wkrótce potem biskup Videmius został aresztowany przez władze z Rawenny.

 

W XI wieku wyspa Pag została podzielona pomiędzy silne wówczas społeczności wyspy Rab i Zadaru. Od XII wieku wyspa Pag, podobnie jak cały region, toczyła zacięte spory z Wenecją, która próbowała zdobyć tutaj dominację. Ostatecznie od XV wieku cały region znalazł się pod panowaniem Republiki Wenecji.

 

Po tym jak rozpadła się Republika Wenecji w XVIII wieku dominację na tutejszych terenach zdobyła Austria. Po I wojnie światowej Austria utraciła wyspę na rzecz Królestwa Jugosławii, a od 1941 r. znalazła się we władaniu Niepodległego Państwa Chorwackiego. Po II wojnie światowej Pag ponownie powrócił do Jugosławii, a po jej rozpadzie w 1991 r. znalazł się w granicach Chorwacji.

Novalja, Chorwacja (fot. Zlatko Medjimorec

Komunikacja

Samochodem

Przykładowo z Warszawy do miejscowości Novalja na wyspie Pag jest około 1250 km w jedną stronę, jeśli wybierzemy podróż autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. We wszystkich trzech krajach tranzytowych za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi należy zapłacić poprzez wykupienie winiety. W samej Chorwacji opłaty uiszcza się na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

 

Z kolei mieszkańcy Polski wschodniej często wybierają podróż przez Słowację i Węgry. Przykładowo z Rzeszowa do Novalja jadąc przez te kraje do celu będzie zaledwie 1050 km. Poza tym wystarczy tylko kupić winiety dwóch krajów – Słowacji i Węgier, a nie trzech. Chociaż niektórzy starają się ominąć płatne odcinki na Słowacji i zaoszczędzić na winiecie. Wbrew pozorom we wschodniej Słowacji nie ma zbyt wielu dobrych dróg i krótki odcinek autostradowy można ominąć starą drogą krajową. Zaoszczędzimy wówczas około 10 euro.

Jak dojechać na wyspę Pag?

Na wyspę Pag można dostać się na dwa sposoby. Pierwszy wariant to prom z miejscowości Prizma do wioski Zigljen na wyspie Pag. Prom płynie około 15 minut. Płaci się osobno za samochód i osobno za pasażerów.

 

Druga możliwość to wjazd na wyspę mostem od strony południowej. Jeśli jedziemy z Polski autostradami to szybszy i może mimo nadrobionych kilometrów tańszy będzie wariant wjazdu przez most od południa (od strony Zadaru). Ciężko czasowo dopasować przyjazd do portu z godzinami kursowania promu, a poza tym w sezonie wakacyjnym przed portem czasem tworzą się kolejki.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *