Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Novi Vinodolski

prowincja: Kvarner, Chorwacja

Novi Vinodolski to popularny kurort wakacyjny, leżący w chorwackim regionie Kvarner. Chociaż nad tutejszym wybrzeżem dominują bulwary, port i betonowa plaża, to w opinii wielu turytów jest to ciekawe miejsce do spędzenia wakacji. To urokliwe miasteczko kryje w sobie wiele atrakcji, ale jest także świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Novi Vinodolski podzielony jest na starszą część miasta położoną na wzniesieniu oraz nową, gdzie dominuje zabudowa apartamentowa i jednorodzinna.

 

Z autostrady na północy Chorwacji do kurortu Novi Vinodolski prowadzi międzynarodowa trasa E65. To zwykła droga o sporym natężeniu ruchu biegnąca bezpośrednio wzdłuż wybrzeża. Malownicza trasa przecina nadmorskie miejscowości turystyczne i przebiega przez ścisłe centrum miejscowości Novi Vinodolski. Dla osób ceniących dzikie i dziewicze plaże obecność takiej drogi w środku wakacyjnej miejscowości jest sporym problemem. Inni szybko się przyzwyczajają. Skomunikowanie Novi Vinodolski z regionem Kvarner ma znaczenie, gdy poza codziennym plażowaniem, chcemy także zwiedzić okolicę. W tej okolicy naprawdę jest co zwiedzać!

Stari Grad, czyli historyczne centrum miasta

Novi Vinodolski, Chorwacja (fot. Apartments Marina Novi)

Dojeżdżając do ronda przy głównej ulicy, w samym centrum kurortu Novi Vinodolski po lewej stronie zobaczymy starą część miasta (Stari Grad). Nie jest to aż tak zabytkowa zabudowa jak w wielu innych, znanych kurortach, ale po wyglądzie i gęstości zabudowy oraz po szerokości ulic doskonale widać, że to właśnie tutaj jest historyczne centrum. Starówka położona jest na wzniesieniu, a część jej ulic jest zamkniętych dla ruchu samochodowego. Znajduje się tam deptak, restauracje ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu, niewielkie butiki i sklepy oraz place, z których rozpościera się widok na wybrzeże Adriatyku.

Booking.com

U podnóża starej części miasta znajdują się nadmorskie bulwary oraz niewielki port. Betonowe bulwary stopniowo schodzące do morza w czasie wakacji pełnią funkcję plaży. Turyści, którzy mają swoje apartamenty w centrum zamiast szukać bardziej odległych miejsc rozkładają swoje ręczniki na bulwarze i wskakują do krystalicznie czystego Adriatyku. W ciągu wakacyjnego dnia więcej osób opala się tutaj na ręcznikach niż spaceruje. Tuż obok – w marinie portowej – można wyczarterować jacht lub wybrać się na rejs statkiem wycieczkowym.

Plaża Lisanj z wieloma atrakcjami

plaża przy Hotelu Lisanj w Novi Vinodolski, Chorwacja (fot. Hotel Lisanj)

Kilkaset metrów dalej idąc w kierunku południowym znajduje się najbardziej charakterystyczne miejsce w całym Novi Vinodolski. To publiczna plaża Lisanj znajdująca się przy hotelu o tej samej nazwie. Plaża jest niestety betonowa, ale w czasie wakacji wypoczywają tutaj prawdziwe tłumy wczasowiczów. Na betonowych stopniach można rozłożyć ręczniki lub wypoczywać na leżaku w płatnej strefie tuż obok. Przy plaży znajduje się kilka barów, niewielki plac zabaw oraz duży, odkryty basen. Miejsce tętni życiem od rana do późnej nocy.

 

Zobacz więcej:

plaża przy Hotelu Lisanj w Novi Vinodolski, Chorwacja (fot. Hotel Lisanj)

Idąc dalej w kierunku południowym wybrzeże jest skaliste, ale znajdują się tu niewielkie odcinki żwirowej plaży ze stosunkowo łagodnym zejściem do morza. Ta część miasta jest już bardziej nowoczesna. Poza barami, restauracjami i hotelami dominuje tu zabudowa apartamentowa oraz domy jednorodzinne, w których gospodarze wynajmują wakacyjne apartamenty.

Rewitalizacja miasta, nowe hotele i kempingi

hotel Novi Spa Hotels & Resort Apartments, Novi Vinodolski, Chorwacja (fot. Novi Spa Hotels & Resort Apartments)

Novi Vinodolski w ostatnich latach wciąż jest rozbudowywany i remontowany. Odnowiono dużą część ulic starego miasta, a na obrzeżach centrum powstały kempingi, wakacyjne apartamenty na wynajem oraz hotele. Wśród nich są także bardziej luksusowe obiekty, jak chociażby znajdujący się w północnej części miasta Novi Spa Hotels & Resort, który oferuje kryty i odkryty basen, centrum SPA, pokoje z widokiem na Adriatyk i prywatną plażę.

Świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy

Jeziora Plitwickie, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)
Jeziora Plitwickie, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Kurort jest świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. W pobliżu Novi Vinodolski znajdują się aż trzy parki narodowe: Północny Velebit (53 km), Jeziora Plitwickie (85 km) i Risnjak (58 km). Będąc w tej okolicy konicznie trzeba odwiedzić też wyspę Krk i tamtejsze kurorty, chociażby Baška i Stara Baška oraz miejscowość Malinska, położoną na wyspie.

plaża w Crikvenicy, Chorwacja (fot. János Korom Dr.)

Warto też wybrać się do pobliskiej Rijeki, która jest trzecim pod względem wielkości miastem w Chorwacji. Zaledwie 11 km od Novi Vinodolski znajduje się słynny kurort Crikvenica. W niezabudowanych terenach pomiędzy miastami i kurortami jadąc wzdłuż morza warto odkrywać dzikie zatoczki, na których nie będzie zbyt wielu plażowiczów. Tajemnicze, nadmorskie zakątki to jedna z największych atrakcji tego regionu.

Booking.com

Novi Vinodolski - położenie

Chorwacki kurort Novi Vinodolski, położony jest nad Adriatykiem, w regionie Kvarner w Primorsko-goranskiej županiji. Miasto na co dzień liczy nieco ponad 5 tys. mieszkańców, ale w sezonie wakacyjnym wraz z przyjazdem turystów ta liczba rośnie kilkukrotnie.

Miasto dzieli się na dwie części. Stara (Stari Grad) leży na wzniesieniu. Nowsza część miasta znajduje się na płaskim terenie przy morzu. Novi Vinodolski leży u podnóży leśnych zboczy wzgórza Kapela, w pobliżu żyznej i malowniczej doliny Vinodol oraz wzdłuż kanału Podvelebitskiego.

Novi Vinodolski, Chorwacja (fot. Piet Theisohn)

Novi Vinodolski - plaże, atrakcje, zabytki...

Historyczne centrum (Stari Grad)

Starówka znajduje się na zboczu niewielkiej góry, skąd rozpościera się przepiękny widok na Adriatyk. Stare miasto, które znajduje się nieopodal betonowej plaży, zostało wzniesione w miejscu zburzonej w 1761 r. części dawnej twierdzy. Szczególnie piękną panoramę okolicy można podziwiać ze stojącej na placu głównym wieży strażniczej Kvadrac, której ściany wznoszące się w kształcie kwadratu pozostały z niegdysiejszej twierdzy. Na starym mieście część uliczek ułożonych jest kaskadowo. Przy miejskim deptaku znajdują się restauracje, bary, butiki i sklepy. Deptak i część ulic starego miasta są zamknięte dla ruchu samochodowego.

Port i nadmorskie bulwary

U podnóża starego miasta znajduje się nadmorski, betonowy bulwar, który w czasie wakacji pełni funkcję plaży. Swoje ręczniki rozkładają tutaj turyści, a następnie kąpią się w krystalicznie czystym Adriatyku. Tutejsze wybrzeże na długości kilku kilometrów posiada bulwary lub chodniki umożliwiające długie spacery wzdłuż morza. W centrum obok bulwaru znajduje się niewielka przystań portowa. Można tam wyczarterować jacht, przycumować i obsłużyć własny jacht lub wybrać się na wycieczkę statkiem.

Plaża Lisanj

To plaża znajdująca się w centrum miasta obok słynnego Hotelu Lisanj, który jest drugim, najstarszym hotelem w mieście i jednym z najstarszych w tej części wybrzeża Adriatyku. To właśnie tutaj pierwsze kąpielisko założyli Austriacy. Przy plaży Lisanj znajdują się płatne leżaki z parasolami, plażowe bary, plac zabaw oraz odkryty basen. W ciągu wakacyjnego dnia jest tu głośno i wesoło. Wypoczywa tu zazwyczaj sporo osób, a z barów słychać muzykę.

plaża przy Hotelu Lisanj w Novi Vinodolski, Chorwacja (fot. Hotel Lisanj)

Zamek Frankopan

Jest jednym z najstarszych zabytków miasta. Zamek posiada czworokątną wieżę. Nie wiadomo dokładnie kiedy został wybudowany. Pewne jest tylko, że już w 1288 r. należał do rodziny Frankopan.

Historia

Historia miasteczka Novi Vinodolski sięga jeszcze czasów przed naszą erą. Prehistoryczne znaleziska z tego terenu są dowodem na to, że w jaskini Peć w regionie Zagora, żyli ludzie w okresie paleolitu.

 

Pierwsze zapiski dotyczące Novi Vinodolski w dokumentach historycznych są datowane na 1288 r. Wówczas jeszcze miasto było określane mianem Vinodolski. W XIII wieku istniał tu prawdopodobnie pierwszy na ziemiach słowiańskich kodeks prawny. Ten pierwszy chorwacki kodeks prawa obyczajowego, jest najbardziej znanym zabytkiem kulturalnym i historycznym na tym obszarze. W centrum miasta wzniesiono nawet pomnik upamiętniający tamto wydarzenie.

 

Z XIII wieku pochodzi także jeden z najstarszych zabytków miasta – zamek Frankopan z czworokątną wieżą oraz pozostałości fortyfikacji obronnych miasta. W kościele św. Piotra i Pawła znajdują się średniowieczne dzieła sztuki, potwierdzające rozwój ówczesnej kultury Vinodolu.

 

W okresie dominacji Austrii na tutejszych terenach cesarz austriacki zaczął budowę nadmorskich kurortów. Jednym z pierwszych – zaraz po pobliskiej miejscowości Opatija – był właśnie Novi Vinodolski. W 1878 roku powstało tu kąpielisko oraz pierwszy hotel. Zaletą miejscowości była także zadbana, śródziemnomorska roślinność, łagodny klimat śródziemnomorski, czyste powietrze i równie czysty Adriatyk. To wszystko zaczęło przyciągać do kurortu pierwszych wczasowiczów. Z czasem miasteczko rozrastało się o kolejne hotele i pensjonaty. Kilka lat po tym, jak założono kurort, wybudowany został istniejąc do dziś hotel Lisanj. Oczywiście w międzyczasie był on przebudowywany.

 

Początkiem XX wieku miasto Vinodolski było już znanym i modnym kurortem. W 1935 r. nazwę miejscowości rozszerzono o przedrostek Novi. Po zakończeniu II wojny światowej Novi Vinodolski stało się częścią Jugosławii. Od 1991 r. miasto należy do niepodległej Chorwacji i wciąż jest jednym z najważniejszych kurortów wakacyjnych w kraju.

Novi Vinodolski, Chorwacja (fot. Novi Spa Hotels & Resort Apartments)

Komunikacja

Samochodem

Przykładowo z Warszawy do miejscowości Novi Vinodolski w Chorwacji jest 1200 km w jedną stronę, gdy zdecydujemy się na podróż autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. Mieszkańcy Krakowa mają nieco bliżej – około 980 km. Z Rzeszowa do Novi Vinodolski jest 1000 km w jedną stronę, ale w tym wypadku lepiej jechać przez Słowację i Węgry. Stosunkowo bliska odległość tego chorwackiego kurortu od polskich granic sprawia, że często jest on wakacyjnym celem wyjazdu dla turystów z Polski.

Bez względu na to, czy pojedziemy do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię, czy przez Słowację i Węgry to we wszystkich krajach tranzytowych za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi będziemy musieli zapłacić poprzez wykupienie winiety. W Chorwacji opłaty uiszcza się na bramkach, na zjeździe z autostrady. Można płacić gotówką lub kartą. Opłata zależy od liczby przejechanych kilometrów. Więcej na ten temat piszemy w dziale opłaty za autostrady w Chorwacji.

Na terenie Chorwacji niemal całą podróż do celu pokonamy autostradami. Autostradą A7 dojedziemy w okolicę zjazdu na wyspę Krk. Ostatnie 23 km do Novi Vinodolski trzeba już będzie pokonać drogą krajową, która jest niezwykle malownicza i biegnie równolegle do linii wybrzeża.

Pociągiem

Najbliższa duża stacja kolejowa znajduje się w centrum gospodarczym regionu – mieście Rijeka. W pobliżu Novi Vinodolski nie przebiega żadna linia kolejowa.

Samolotem

Najbliższe lotnisko to międzynarodowy port lotniczy Rijeka, który jest oddalony od Novi Vinodolski o 30 km.

 

Zobacz więcej: lotnisko Rijeka

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *