Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

nurkowanie w Chorwacji
przepiękne widoki podczas nurkowania w Chorwacji, miejscowość Selce, Chorwacja (fot. Armin Rodler, flickr.com)

 

Chorwacja jest jednym z najlepszych krajów do nurkowania na świecie. Dominuje tutaj skaliste wybrzeże, przez co wody Adriatyku są szczególnie czyste. Dobrym miejscem do nurkowania są liczne zatoczki na linii brzegowej Chorwacji lub jedna z kilkudziesięciu chorwackich wysp, na które co roku tłumnie przyjeżdżają turyści. W wielu miejscach na wybrzeżu Chorwacji widoczność sięga kilkudziesięciu metrów wgłąb morza.

 

Czy przypominacie sobie Państwo zdjęcia osób nurkujących głęboko pod wodą, gdzie można podziwiać rafy koralowe, groty skalne, kolorowe ryby, a to wszystko zanurzone w krystalicznie czystym, turkusowym morzu? Takie widoki – jak z wakacyjnego folderu – zobaczyć można właśnie w Chorwacji. W Chorwacji równie popularne jest nurkowanie z linii brzegowej, jak i z łodzi czy motorówek. Na wakacyjny podbój wód Adriatyku możemy przyjechać albo z własnym sprzętem albo wypożyczyć w którejś z licznych szkół nurkowania.

 

Samodzielne nurkowanie w Chorwacji

 

Nurkowanie w Chorwacji możliwe jest, gdy posiada się specjalne zezwolenie wystawione przez Chorwacki Związek Nurkowy. Takie zezwolenie można nabyć w punktach dla nurków w cenie 100 kun. Zezwolenie ważne jest przez rok i na jego podstawie można schodzić pod wodę do wysokości 40 metrów. Zezwolenie otrzymują osoby, które posiadają międzynarodowy certyfikat nurka. Miejsce, w którym zamierzamy nurkować powinno być odpowiednio oznakowane (zazwyczaj służy do tego boja, w nocy powinna być to boja świecąca).

 

Rozpoczynanie przygody z nurkowaniem

 

Nurkowanie w Polsce wciąż jest mało popularne. Dawniej tego typu sport był mało dostępny, a przy tym drogi. W ostatnich latach sytuacja mocno się zmieniła. Polacy masowo zaczęli wyjeżdżać na wakacje za granicę, na południe Europy. Nad Adriatykiem powstały też polskie szkoły nurkowe, a ceny za kursy nie są już tak wygórowane jak dawniej. Bariera językowa także przestała być problemem, ponieważ za granicą coraz częściej można spotkać rodzimych instruktorów. Jeśli ktoś woli szkolić się w Polsce, to oczywiście może to zrobić. Uzyska wówczas międzynarodowy certyfikat, który będzie się liczył także podczas pobytu w Chorwacji.

 

Osoby, które zdobyły w Polsce podstawową wiedzę na temat nurkowania mogą w Chorwacji zapisać się na kurs doszkalający, dla średnio zaawansowanych nurków. Są to kursy AOWD, Kurs Rescue Diver, czy Divemaster. Dużą popularnością cieszą się zorganizowane wyprawy podczas których można odkrywać podwodne wraki, czy wyjątkową naturę morską.

 

Atrakcje i ceny

 

Pływanie z dwumetrowymi tuńczykami pod wodą lub zabawa z ośmiornicą. Brzmi świetnie? To oferuje chorwackie wybrzeże Adriatyku. Można też odkrywać podwodne wyspy, nurkować wokół ścian i urwisk skalnych, odkrywać wraki i pozostałości amfor oraz pływać po jaskiniach. Nasuwa się pytanie, ile to wszystko kosztuje?

 

Podstawowy kurs nurkowania dla młodzieży kosztuje około 180 euro. Ceny bardziej zaawansowanych kursów zbliżają się do 300 euro. Najdroższe są kursy dla mocno zaawansowanych nurków, typu Divemaster PSAI. Ich ceny to 400 – 500 euro. Wiele szkół nurkowania oferuje także dodatkowe kursy i zajęcia, jak na przykład wspólne nurkowanie nocne, nurkowanie ze zwiedzaniem zatopionych wraków (na przykład okrętów wojskowych), kursy orientacji pod wodą albo ratownictwa. Ich cena to około 100 – 150 euro.

 

Gdzie i co można zobaczyć?

 

Zacznijmy od północy Chorwacji. W regionie Istria najbardziej znaną atrakcją dla nurków jest wrak Baron Gautsch. To stosunkowo sporej wielkości (84 metry długości) prom morski uznawany za najpiękniejszy wrak na Adriatyku. Statek w 1914 roku wpłynął na morską minę, po czym zatonął. Zginęło wówczas 240 osób. Istnieje możliwość wpłynięcia do wnętrza zatopionego statku. O możliwość dopłynięcia do wraku warto pytać bazy nurkowe w Rovinj.

 

W regionie Kvarner pod wodą można podziwiać mrocznie wyglądający wrak statku Peltastis. Statek zatopiony został w pobliżu wyspy Krk w 1968 r. O ile Baron Gautsch w Istrii to wrak tylko dla zaawansowanych nurków, to statek Peltastis mogą zobaczyć także początkujący nurkowie. Statek zatonął zaledwie 50 metrów od brzegu w wyniku rozbicia o skały w trakcie sztormu.

 

północnej Dalmacji nurkowie tłumnie odwiedzają wyspę Premuda, gdzie znajduje się system podwodnych jaskiń w zatoce Široka. Znajdują się tam liczne chodniki i szczeliny. Dużą atrakcją jest możliwość przepłynięcia pomiędzy poszczególnymi jaskiniami. W środkowej Dalmacji nurkowanie odbywa się w okolicach wyspy Hvar. Są tam liczne małe wysepki, niektóre z nich mają podwodne ściany ciągnące się przez kilkadziesiąt metrów. W południowej Dalmacji, w pobliżu Dubrownika można znaleźć wrak statku handlowego Taranto, który zatonął tam w trakcie II wojny światowej. Statek wpłynął tam na minę.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *