Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Omis, Chorwacja (fot. Michael Spencer)

Omis

prowincja: Dalmacja środkowa, Chorwacja

Niewielki Omiš jest jednym z najpiękniej położonych miast w Chorwacji. Przez środek tego urokliwego kurortu przepływa rzeka Cetina, która wpada tutaj do Adriatyku. Ze strony północnej i wschodniej Omis otula masyw górski Mosor, który widoczny jest z każdej części miasta. Omiš szczyci się pięknymi plażami, ale miejsce to ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko błogi wypoczynek nad morzem. Zapraszamy do naszego przewodnika.

 

Po co jechać na odległe południe Chorwacji skoro wcześniej, po drodze jest tyle pięknych kurortów? To pytanie zadaje sobie wiele osób planujących wakacje w Dalmacji. Jednak wszelkie wątpliwości, które pojawiają się, gdy podróżujemy palcem po mapie, znikają, gdy już wjedziemy do centrum Omišu. Trudno znaleźć w Chorwacji drugie tak spektakularnie położone miasto.

Wyjątkowe położenie kurortu

Omis, Chorwacja (fot. Michael Spencer)
Omis, Chorwacja (fot. Michael Spencer)

Z jednej strony majestatyczne góry, z drugiej turkusowe morze, a pośrodku tętniąca życiem rzeka. Do tego położenie przy Magistrali Adriatyckiej, co w tym wypadku jest akurat zaletą. Droga nie przebiega bezpośrednio przy plażach, a jednocześnie sprawia, że Omiš to świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Bez wątpienia jest tu co zwiedzać. Blisko są takie perełki jak Trogir, Split, Makarska, czy Baška Voda. Nie sposób się tutaj nudzić.

 

Główna ulica Omišu – będąca jednocześnie fragmentem Magistrali Adriatyckiej (D8) – tętni życiem od rana do późnej nocy. I to nie tylko za sprawą samochodów, ale przede wszystkim dzięki spacerującym turystom i mieszkańcom. Wysokie drzewa dają na chodnikach przyjemny cień. Znajdują się tutaj sklepy, butiki, bary, lodziarnie, pizzerie, restauracje i stragany, gdzie sprzedawane są lokalne owoce i warzywa. Główna ulica oddziela od siebie nowoczesną zabudową znajdującą się przy plaży od historycznego centrum miasta, które leży u podnóża masywu górskiego.

Miasto tętniące życiem

Omis, Chorwacja (fot. Tiemen Slingerland)

Główna ulica Omišu – będąca jednocześnie fragmentem Magistrali Adriatyckiej (D8) – tętni życiem od rana do późnej nocy. I to nie tylko za sprawą samochodów, ale przede wszystkim dzięki spacerującym turystom i mieszkańcom. Wysokie drzewa dają na chodnikach przyjemny cień. Znajdują się tutaj sklepy, butiki, bary, lodziarnie, pizzerie, restauracje i stragany, gdzie sprzedawane są lokalne owoce i warzywa. Główna ulica oddziela od siebie nowoczesną zabudową znajdującą się przy plaży od historycznego centrum miasta, które leży u podnóża masywu górskiego.

 

Tutejsza starówka w przeważającej części zamknięta jest dla ruchu samochodowego. Na wąskich uliczkach historycznego centrum rozstawione są restauracyjne i barowe stoliki, a wieczorami organizowane są dyskoteki. W niewielkich sklepikach można kupić produkty regionalne. Szczególnie godne polecenia są różnego rodzaju nalewki alkoholowe.

Booking.com

Górskie szczyty otulające Omiš

Omis, Chorwacja (fot. Michael Spencer)
Omis, Chorwacja (fot. Michael Spencer)

Wprost ze starówki można wejść na ścieżkę, która prowadzi na szczyt góry otulającej miasto. Po drodze miniemy punkt widokowy, z którego niemal wszyscy turyści robią sobie pamiątkowe zdjęcia z panoramą miasta. Warto być tu rano albo przed południem gdy słońce wschodzi. Wówczas Adriatyk znajdujący się po zachodniej stronie jest ładnie oświetlony, a zdjęcia nie będą robione pod światło. Na szczycie góry znajdują się pozostałości dwóch dawnych, pirackich twierdz Mirabella i Starigrad. Położone są w niewielkiej odległości od siebie. Dobrze także widać malowniczą rzekę Cetina.

Miejska plaża i oraz plaże Slavinj i Brzet

plaża w centrum miejscowości (fot. Michael Spencer)

Główna plaża – znajdująca się w południowej części miasta – jest długa na 700 metrów. Z większości hoteli i apartamentów w mieście można tutaj dotrzeć spacerem w kilka minut. Plaża jest żwirowa ze stosunkowo łagodnym zejściem do morza. W sezonie wakacyjnym jest tu bardzo tłoczno. Plaża jest dobrze zagospodarowana. Są bary, restauracje, boiska do siatkówki, niewielki plac zabaw oraz prysznice. Miłośnicy opalania na pewno będą zadowoleni, ponieważ plaża zwrócona jest w stronę południową. Słońce jest tu więc od rana do wieczora. Zaraz obok znajduje się falochron osłaniając przycumowane wzdłuż rzeki łodzie i statki. Po falochronie można spacerować. Z samego końca wieczorami turyści podziwiają zachód słońca.

 

Ciekawą alternatywą jest plaża Brzet znajdująca się w połowie drogie pomiędzy miejscowościami Omiš, a Nemira. Plaża jest wąska, ale przez to wypoczywa się tutaj tuż obok morza. Plaża jest żwirowa z dużą ilością naturalnego cienia. Przy plaży są prysznice – jest też niewielki odcinek, gdzie można wypożyczyć leżaki z parasolami. Przy plaży są bary i typowa dla nadmorskich miejscowości infrastruktura.

Booking.com

Omis - położenie

Omiš położony jest nad Adriatykiem, w środkowej części Dalmacji. Przez środek miasta przepływa rzeka Cetina, która ma tu swoje ujście do morza. Od strony północno-wschodniej miasto otacza majestatyczny masyw górski Mosor.

Omiš na co dzień liczy 6,5 tys. mieszkańców, ale od końca maja do połowy września miasto staje się popularnym kurortem wakacyjnym, a przy tym świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Przez Omiš przebiega popularna Magistrala Adriatycka, co ułatwia dojazd. W pobliżu znajduje się także autostrada A1.

Omis, Chorwacja (fot. Tiemen Slingerland)

Omis - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Historyczne centrum

Znajduje się u podnóża masywu górskiego Mosor i w przeważającej większości jest zamknięte dla ruchu samochodowego. Można tu spacerować po wąskich, wybrukowanych uliczkach pomiędzy typowo dalmacką zabudową. Na starym mieście znajdują się liczne restauracje, bary i lodziarnie ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. W czasie wakacji wieczorami organizowane są tutaj dyskoteki lub wieczory z muzyką na żywo. Wprost ze starówki jedną z uliczek można wejść na górski szczyt. Po drodze miniemy punkt widokowy, z którego warto zrobić pamiątkowe zdjęcia. Na wzgórzu nieopodal siebie znajdują się pozostałości dwóch twierdzy pirackich.

widok z górskiego szczytu na historyczne centrum (fot. Tiemen Slingerland)

Główna ulica miasta

Życie toczy się nie tylko na starówce i przy plażach. Tłoczno i gwarno jest także wzdłuż Magistrali Adriatyckiej, która przecina miasto. Tam także znajdziemy supermarkety, sklepy z lokalnymi produktami, butiki, restauracje, pizzerie, lodziarnie, czy aptekę. W godzinach porannych rozstawiane są stragany ze świeżymi owocami i warzywami.

Miejska plaża

Nazywana też „dużą plażą” lub „velika” znajduje się w południowej części miasta, kilka minut spacerem od historycznego centrum. Plaża jest żwirowa i w pełni zagospodarowana. Są tu prysznice, bary, restauracje, boiska do siatkówki plażowej oraz plac zabaw. Obok znajduje się falochron, po którym można spacerować. W sezonie wakacyjnym wypoczywa tu bardzo wiele osób.

miejska plaża, Omis, Chorwacja (fot. Michael Spencer)
miejska plaża, Omis, Chorwacja (fot. Michael Spencer)

Plaża Slavinj

10 minut spacerem od centrum miasta Omiš w stronę południową znajduje się niewielka plaża Slavinj. Plaża jest żwirowa, tuż obok rosną sosny, dające przyjemny cień. Jest to jedna z najstarszych i najpiękniejszych plaż w okolicy.

Plaża Brzet

Plaża oddalona nieco od centrum, znajdująca się w połowie drogi pomiędzy miastem Omiš, a wioską Nemira. Plaża jest stosunkowo wąska, żwirowa, z pełną infrastrukturą. Są tu bary, prysznice, jest także możliwość wypożyczenia leżaków. Część plaży jest zacieniona.

Historia

Od VII wieku Omiš – pod nieco inną wówczas nazwą – znajdował się na północnej granicy plemiennego państwa Narentan, w którym mieszkali Słowianie. Państwo Narentan istniało na tym terenie aż do XI wieku. Duża część mieszkańców zajmowała się piractwem morskim na wodach Adriatyku. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że była to kluczowa gałąź ówczesnej gospodarki tego niewielkiego kraju.

 

W XII wieku zmieniły się granice państw w tej części Europy, ale zamiłowanie do piractwa wśród mieszkańców Omiša pozostało. Kradzieże na morzu były dowodzone przez książąt z rodu Kačić. Piractwo szerzyło się do XIV wieku. W XV wieku Omiš – podobnie jak całe wschodnie wybrzeże Adriatyku – znalazł się we wpływach Republiki Wenecji. Weneckim władzom zależało nie tylko na podboju kolejnych miast, ale także na uporządkowaniu żeglugi na Adriatyku i rozwiązaniu problemu z piratami. Wpływy Wenecji i rozwój handlu pozytywnie oddziaływał na rozwój miast Dalmacji. Skorzystał na tym także Omiš, który w XV wieku został rozbudowany.

Omis, Chorwacja (fot. John Samuel)
Omis, Chorwacja (fot. John Samuel)

W XVII wieku Omiš borykał się z poważnymi problemami. Układ szlaków handlowych został zmieniony i miasto traciło na tym finansowo. Ponadto regularnie powracało zagrożenie ze strony armii Tureckiej. Wenecja rywalizowała z Turcją o wpływy w Dalmacji.

 

Po upadku Republiki Wenecji, od 1797 r. Omiš znalazł się w granicach Cesarstwa Austrii. Z punktu widzenia rozwoju gospodarczego rozpoczęły się złe czasy dla Dalmacji. Omiš wraz z całym regionem znajdował się na obrzeżach dużego Cesarstwa Austrii. Nie przebiegały tędy już szlaki handlowe, a region nie miał znaczenia strategicznego, co spowodowało stagnację. Po zakończeniu II wojny światowej Omiš znalazł się w granicach Jugosławii. Od 1991 r. należy do Chorwacji, chociaż jeszcze w 1992 r. tutejsze tereny były ostrzeliwane przez wojsko. Wkrótce po zakończeniu działań wojennych i uporządkowaniu sytuacji Omiš szybko zaczął nadrabiać zaległości i stawał się coraz bardziej popularnym kurortem wakacyjnym.

Omis, Chorwacja (fot. John Samuel)
Omis, Chorwacja (fot. John Samuel)

Komunikacja

Samochodem

Omiš oddalony jest o 1465 km od Warszawy, jeśli zdecydujemy się na podróż autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. Dla mieszkańców Trójmiasta, Poznania, Krakowa albo Śląska to zdecydowanie najlepszy wariant. Mieszkańcy Polski wschodniej (Rzeszowa, czy Lublina) powinni rozważyć także inny wariant – podróż przez Słowację i Węgry. Przykładowo z Rzeszowa do miasta Omiš jest w ten sposób 1260 km w jedną stronę. Wybierając trasę przez Słowację i Węgry powinniśmy nieco zaoszczędzić na autostradach. Zamiast przez trzy kraje tranzytowe, będziemy jechać tylko przez dwa. W dodatku we wschodniej Słowacji na razie nie ma zbyt wielu dróg szybkiego ruchu. Można całkiem zrezygnować z zakupu winiety i pokonać ten krótki odcinek drogami bezpłatnymi. Więcej na ten temat napisałem w dziale droga Polska – Chorwacja.

Pociągiem

W miasteczku nie ma stacji kolejowej. Przy ulicy Vukovarskiej, w północnej części miasta znajduje się dworzec autobusowy.

Samolotem

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy, to lotnisko w Splicie, oddalone od Omiša o około 40 km.

 

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *