Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Opatija

prowincja: Kvarner, Chorwacja

Opatija to jedno z najbardziej znanych i jedno z najstarszych uzdrowisk w Chorwacji. Kuracjusze i wczasowicze przyjeżdżali tutaj z całej Europy już w połowie XIX wieku. Podobno tutejsze góry fantastycznie osłaniają Opatiję od chłodnych wiatrów z północy przez co sezon turystyczny trwa tutaj cały rok. Najpiękniej jest jednak od maja do września, kiedy to zapełniają się tutejsze plaże, a Adriatyk ma najbardziej turkusowy odcień.

 

Opatija idealnie wkomponowała się w krajobraz. Zabudowa tego 12-tysięcznego miasta rozciąga się na kilku kilometrach wzdłuż wybrzeża. Z jednej strony kurort otula Adriatyk, a z drugiej chronią go zielone szczyty górskie.

Malownicze położenie kurortu

Opatija, Chorwacja (fot. Ronnie Macdonald)

Trudno się tu zgubić, ponieważ całe życie toczy się wokół głównej nadmorskiej ulicy momentami przypominającej nadmorski bulwar. To właśnie tutaj usytuowane są największe i najważniejsze w mieście hotele, najbardziej okazałe kamienice, restauracje, bary i tereny rekreacyjne.

Opatija, Chorwacja (fot. Ronnie Macdonald)

Opatija jest najstarszym uzdrowiskiem w Chorwacji. To właśnie tutaj w 1884 r. zaledwie 50 metrów od morskiego brzegu wybudowano „Hotel Kvarner”, będący najstarszym hotelem w Chorwacji, który funkcjonuje do dziś pod nazwą Remisens Premium Hotel Kvarner. W XIX wieku do hotelu przyjeżdżali głównie zamożni Włosi i Austriacy.

Remisens Premium Hotel Kvarner (fot. materiały promocyjne hotelu)

Dziś hotel – wciąż w tym samym budynku – uległ znacznej modernizacji i wciąż jest uznawany za luksusowy. Goście mają tu do dyspozycji odkryty basen, ogród z widokiem na morze i taras do opalania. W razie niepogody na gości czeka centrum SPA z krytym basenem oraz bankietowa Sala Kryształowa na 700 osób. W ostatnim czasie zmieniono nazwę obiektu na dumniej brzmiącą Remisens Premium Hotel Kvarner. W czasie wakacji pokój z widokiem na morze, wraz ze śniadaniami to koszt około 6000 zł za tygodniowy pobyt dla dwojga.

Booking.com

Tętniąca życiem nadmorska promenada

Opatija, Chorwacja (fot. Tamara Polajnar)

Wzdłuż morza przez miasto biegnie 12 kilometrowy deptak, nazywany Lungomare. Wzdłuż niego usytuowane są najważniejsze hotele, restauracje, kluby i dyskoteki. Nadmorska promenada łączy się z sąsiednimi miejscowościami nadmorskimi, razem tworząc region o nazwie Riwiera Opatija. Wzdłuż Lungomare skupia się życie mieszkańców i turystów. Ta ulica w czasie wakacji tętni życiem od rana do późnej nocy.

Opatija, Chorwacja (fot. Ronnie Macdonald)

Riwiera Opatija to przede wszystkim kamieniste plaże. W centrum Opatii znajdują się wręcz plaże betonowe, gdzie do wody schodzi się po specjalnych drabinkach, a na betonowym tarasie rozstawione są płatne leżaki (zazwyczaj hotelowe). Są też oczywiście miejsca dostępne dla wszystkich. O ile Opatija to miejsce na nadmorskie spacery wymarzone, to pod względem plażowania są w Chorwacji miejsca piękniejsze – wystarczy nawet przejechać kilka kilometrów na przedmieścia, poza historyczne centrum kurortu.

Opatija, Chorwacja (fot. Ronnie Macdonald)

Dodatkowego uroku miastu dodaje fakt, że zarówno plaże, jak i nadmorska zabudowa są pięknie wkomponowane w tutejszą śródziemnomorską zieleń. Gęste drzewa często sięgają niemal samego morza, a w okolicy znajdziemy także winnice i gaje oliwne. W Opatii są także pięknie zagospodarowane parki i skwery.

Booking.com

Opatija - położenie

Opatija położona jest w zalewie Kvarnerskim, na północno-wschodnim wybrzeżu półwyspu Istria. Miasto szczyci się faktem, że jest najstarszym uzdrowiskiem w Chorwacji. Od północy szczyty górskie osłaniają nadmorskie centrum Opatii od chłodniejszego wiatru.

Zabudowa Opatii rozciągnięta jest wzdłuż linii wybrzeża Adriatyku – to właśnie przy morzu usytuowane są największe hotele i kamienice. Opatija liczy około 12 tys. mieszkańców. Średnia roczna temperatura wynosi tutaj + 14 stopni.

Opatija, Chorwacja (fot. Ronnie Macdonald)

Opatija - plaże, atrakcje, zabytki...

To jedno z najciekawszych miast na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Kurort zachował swój dawny, elegancki charakter. Nadmorska promenada, eleganckie hotele w zabytkowych budynkach, turkusowe morze i zadbana zieleń robią wrażenie na najbardziej wymagających turystach. 

Lungomare

To 12 kilometrowa, główna miejska promenada biegnąca cały czas wzdłuż morza. Wzdłuż tej ulicy wybudowano wszystkie najważniejsze hotele w mieście, w tym m.in. zabytkowy Hotel Kvarner, czy kilka innych czterogwiazdkowych obiektów z basenami i strefami SPA. Przy Lungomare znajdują się nadmorskie betonowe tarasy, liczne restauracje, bary, kawiarnie i dyskoteki. W czasie wakacji ulica tętni życiem od wczesnych godzin porannych do późnej nocy. Idealne miejsce na codzienne spacery.

promenada Lungomare, Opatija, Chorwacja (fot. Ronnie Macdonald)

Opatija i miejskie plaże

W kurorcie znajdują się plaże kamieniste i betonowe. Często na betonowych tarasach rozstawione są leżaki, a po specjalnych drabinkach można zejść do morza. Niektóre przewodniki na wyrost informują o plażach piaszczystych w Opatii. Piaszczyste odcinki owszem są – ale bardzo niewielkie. Kamieniste plaże mają też swoje zalety – woda jest tu krystalicznie czysta, wręcz turkusowa. Świetnie się tu pływa i nurkuje. Plaże często są poprzedzielane przez skały lub zabudowę sięgającą morza. Spędzając tutaj wakacje można kilka razy wybrać się dla odmiany do sąsiedniej miejscowości Medveja – znajduje się tam szeroka i bezpłatna, kamienista plaża.

miejska plaża (fot. Ronnie Macdonald)

Park miejski

Centralny park w Opatii uznawany jest za zabytek ogrodnictwa. W parku można podziwiać ponad 160 gatunków roślin z różnych części świata.

Kościół św. Jakuba

Jeden z najstarszych zabytków miasta. Kościół został wzniesiony w XV wieku.

Kościół św. Jakuba (fot. Ronnie Macdonald)

Historia

Opatija uznawana jest za miejsce narodzin chorwackiej turystyki. Już pod koniec XVIII w. Opatija była znanym w regionie uzdrowiskiem. W 1844 r. otworzono tutaj pierwszą wakacyjną willę – była to Villa Angiolina.

 

To właśnie w tym miejscu w 1884 r. tuż przy morzu wybudowano “Hotel Kvarner”, będący najstarszym hotelem w Chorwacji. Przyjeżdżali do niego wówczas głównie zamożni Włosi i Austriacy. Hotel funkcjonuje dziś w tym samym budynku, a sama jego nazwa została tylko delikatnie zmodyfikowana na Remisens Premium Hotel Kvarner. Oczywiście przez kolejne dziesięciolecia obiekt był modernizowany i dziś należy do jednego z najlepszych w Chorwacji.

 

Na przełomie XIX i XX w. Opatija była stolicą „Austriackiej Riwiery”, czyli najbardziej znanym i najmodniejszym wówczas nadmorskim kurortem Austro-Węgier. Po I wojnie światowej Opatija trafiła w ręce Włoch. Włosi utracili miasto niespełna 30 lat później. Gdy skończyła się II wojna światowa Opatija stała się częścią Jugosławii, a od 1991 r. – po jej rozpadzie – należy do Chorwacji.

jeden ze słynnych hoteli w kurorcie (fot. Ronnie Macdonald)

Komunikacja

Samochodem

Z miast południowej Polski (na przykład z Krakowa) do chorwackiego kurortu Opatija jest zaledwie 950 km w jedną stronę, jeśli wybierzemy najwygodniejszą trasę autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. Jeśli podróżujemy ze wschodniej Polski (na przykład z okolic Rzeszowa, czy Lublina) to warto rozważyć także drogę przez Słowację i Węgry. We wschodniej Słowacji są kiepskie drogi, a tamtejsza policja słynie z wyjątkowo nieżyczliwego podejścia do samochodów z polskimi rejestracjami. We wszystkich krajach tranzytowych (Czechy, Słowacja, Węgry, Austria, Słowenia) obowiązują winiety. W Chorwacji opłaty uiszcza się na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

 

W pobliżu Opatii znajdują się ważne chorwackie węzły autostradowe. Wzdłuż miasta przebiega droga szybkiego ruchu, a kilkanaście kilometrów dalej – na przedmieściach Rijeki – łączą się ze sobą autostrady A7 i A8.

Samolotem

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy zlokalizowany jest w Rijece. W tym mieście znajduje się także najbliższy port promowy.

 

Zobacz więcej: lotnisko Rijeka

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.