Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Opłaty za autostrady w Chorwacji – aktualne ceny autostrad

Korzystanie z autostrad w Chorwacji – podobnie jak w większości krajów Europy – jest płatne. Chorwacja zdecydowała się na podobny system rozliczeń, jaki mamy obecnie w Polsce, czy chociażby we Włoszech lub Hiszpanii. Opłaty za autostrady w Chorwacji uiszcza się na bramkach autostradowych. Można płacić w gotówce (w kunach) lub kartą płatniczą. Opłata zależy od liczby przejechanych kilometrów i kategorii pojazdu, jakim się poruszamy.

Niektórzy błędnie uważają, że w Chorwacji obowiązują winiety. To nieprawda. Opłaty drogowe poprzez wykupienie winiety obowiązują w krajach tranzytowych przez które przejeżdżamy w drodze do Chorwacji, czyli w Czechach, Słowacji, Austrii, Węgrzech, czy Słowenii.

Aktualne ceny autostrad w Chorwacji

autostrada w Chorwacji (fot. Chris Stevenson)

W Chorwacji wjeżdżając na autostradę musimy zatrzymać się na bramkach, gdzie pobierzemy specjalny kupon. Po jego zabraniu otworzy nam się szlaban umożliwiający wjazd na autostradę. Na kuponie znajduje się przede wszystkim informacja o miejscu, w którym wjechaliśmy na drogę szybkiego ruchu. Następnie po przejechaniu określonego odcinka autostradą na zjeździe, na drugiej bramce będziemy musieli przekazać kasjerowi kupon i uiścić opłatę za przejazd. Opłata wyliczana jest na podstawie liczby przejechanych kilometrów poprzez autostradę. Znaczenie ma także wielkość pojazdu lub to, czy mamy ze sobą przyczepę. Opłatę można uiścić w kunach lub płacąc kartą płatniczą.

infografika przedstawia kategorie pojazdów przy naliczeniu opłat za korzystanie z autostrad w Chorwacji (fot. HAC)

W internecie można znaleźć sporadyczne opinie, że z uwagi na awarię terminala lub blokadę systemów płatniczych dla transakcji zagranicznych lub też przekroczenie limitów płatności bezgotówkowych, niektórzy turyści nie mogli uiścić opłaty za autostradę kartą kredytową. Wówczas sytuacja staje się mocno problematyczna, ponieważ bez opłacenia przejazdu nie zostaniemy wypuszczeni z autostrady. Mimo iż taka sytuacja jest niezwykłą rzadkością to lepiej na wszelki wypadek będąc na autostradzie mieć ze sobą odpowiednią ilość gotówki w lokalnej walucie.

Warto także pamiętać, że ceny paliw na stacjach benzynowych przy autostradzie są nieco wyższe niż na zwykłych stacjach paliw.

Opłaty za przejazd przez niektóre tunele i mosty

Krčki most łączący chorwacką wyspę Krk ze stałym lądem (fot. kasabubu)

W Chorwacji są także odcinki (głównie mosty i tunele) gdzie wnosi się dodatkową opłatę. Jest to spowodowane kosztownymi inwestycjami, które musiało ponieść chorwackie państwo w celu wybudowania tych obiektów. Dodatkowe opłaty pobierane są na Tunel Sveti Ilija i Krcki most. W przypadku pierwszego z obiektów w I kategorii pojazdów jest to 20 kun, a w przypadku Krckiego mostu 35 kun. W przypadku większych samochodów odpowiednio drożej.

Tabela - opłaty za autostrady w Chorwacji

opłaty za autostrady w Chorwacji (fot. Michael Panse)

Opłaty na autostradzie w Chorwacji na odcinku Zagrzeb – Lipovac – Osijek (ceny w kunach w zależności od kategorii pojazdu)

Zjazd z autostradyIAIIIIIIIV
Ivanić Grad712182739
Križ1017253754
Popovača1423355275
Kutina19324871103
Lipovljani23395887126
Novska25426394137
Okučani325481121177
Nova Gradiška366192138202
Lužani4372108162238
Sl. Brod zapad4982123185272
Sl. Brod istok5287131196289
ČCP Svilaj5998147220325
Đakovo64107161240354
Čepin71118178266392
Osijek73122185275406
Velika Kopanica60101151226333
Babina Greda64107160240353
Županja68113169253373
Spačva73121182272400
Lipovac77128193289424

Opłaty na autostradzie w Chorwacji na odcinku Zagrzeb – Gorican (ceny w kunach w zależności od kategorii pojazdu)

Zjazd z autostradyIAIIIIIIIV
Komin610152334
Breznički Hum1016243653
Novi Marof1321314769
Varaž. Toplice1525375682
Varaždin1728426392
Ludbreg19324771104
Čakovec21365380117
Goričan26446598144

Opłaty na autostradzie w Chorwacji na odcinku Zagrzeb – Bregana (ceny w kunach w zależności od kategorii pojazdu)

Zjazd z autostradyIAIIIIIIIV
Bregana4791325

Opłaty na autostradzie w Chorwacji na odcinku Zagrzeb – Split – Dubrownik (ceny w kunach w zależności od kategorii pojazdu)

Zjazd z autostradyIAIIIIIIIV
Zdenčina47121729
Jastrebarsko610182543
Karlovac1119344680
Novigrad14244459103
Bosiljevo18305574129
Vrbovsko23397195166
Ravna Gora284684113197
Delnice315194126219
Vrata3355101136237
Oštrovica3761111149260
Rijeka (Grobnik)4270127170297
Ogulin25417299167
Brinje335593130212
Žuta Lokva3660100140227
Otočac4066109154248
Perušić4981132189299
Gospić5286140201317
Gornja Ploča5997157226354
Sveti Rok61100161232363
Maslenica71116185267415
Posedarje73119190275426
Zadar zapad74121193279432
Zadar istok76125200289446
Benkovac81133212307472
Pirovac87143228330506
Skradin90148235341522
Šibenik92152242351536
Vrpolje96159252367559
Prgomet101167264386587
Vučevica105174274401609
Dugopolje109181284416631
Bisko113187292429650
Blato na Cetini118196305449679
Šestanovac120199310456690
Zagvozd123204318467707
Ravča131218339499754
Vrgorac134223347510771
Karamatići139231359528797
Čarapine139232360530800

Elektroniczny system poboru opłat w Chorwacji

Jednocześnie w Chorwacji dostępny jest bardzo nowoczesny elektroniczny system poboru opłat za korzystanie z autostrad. System ten jest bezdotykowy i nie wymaga pośrednictwa kasjera na autostradowych bramkach w związku z czym można częściowo ominąć tworzące się w czasie wakacji korki. Samochód, którego kierowca chce skorzystać z takiego systemu poboru opłat musi być wyposażony w specjalne, niewielkie urządzenie ETC, które jest umieszczone na przedniej szybie pojazdu. Przejeżdżając przez specjalną bramkę wystarczy tylko zwolnić, bez konieczności zatrzymywania pojazdu. Z uwagi na konieczność zakupu i doładowania odpowiedniego urządzenia kierowcy z Polski, którzy wybierają się do Chorwacji raz w roku na wakacje rzadko korzystają z tego rozwiązania.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *