Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Planując wakacje w Chorwacji z pewnością istotną kwestią będzie ustalenie budżetu na dojazd i powrót do domu. Poza kosztami tankowania ważną część naszych wydatków stanowić będą winiety i opłaty na bramkach autostradowych. Niezależnie od tego jaki wariant podróży wybierzemy będziemy zmuszeni częściowo zapłacić za drogi szybkiego ruchu. Jak wygląda sprawa winiet i opłat w poszczególnych krajach tranzytowych w drodze do Chorwacji?

 

W trakcie podróży do Chorwacji wśród kierowców z Polski dominują dwie trasy. Pierwsza (raczej dla mieszkańców Polski zachodniej) to przejazd autostradami przez Czechy i Austrię, a później przez Słownię do Chorwacji. Niektórzy ostatni odcinek drogi zamiast przez Słowenię, pokonują przez Włochy, a później jadą tylko krótkim odcinkiem słoweńskich dróg do Istrii. Druga popularna możliwość, to podróż przez Słowację i Węgry – ten wariant wybierają głównie mieszkańcy Polski wschodniej. Którędy jest szybciej, którędy wygodniej, a którędy najtaniej? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

 

Opłaty za autostrady w Czechach

 

Za przejazd autostradami w Czechach należy zapłacić poprzez wykupienie winiety. Dla własnego bezpieczeństwa w przypadku kontroli warto zachować paragon fiskalny za zakup winiety. Na winiecie należy wpisać długopisem numer rejestracyjny naszego pojazdu po czym nakleić ją na przedniej szybie. Po oderwaniu głównej części winiety zostanie nam jeszcze tzw. odcinek kontrolny, który także należy zachować. Rzadko się zdarza, żeby policja szczegółowo sprawdzała winietę, ale dla własnego spokoju lepiej pozostawić wszystko w którymś ze schowków samochodu.

 

W Czechach najtańsza jest winieta 10-dniowa w cenie 310 koron (czyli około 50 zł). Nieco droższa jest winieta miesięczna, która kosztuje 440 koron (około 70 zł). Winieta całoroczna to koszt 1500 koron (około 237 zł). Jeśli planujemy dwutygodniowe wakacje w Chorwacji to korzystniej będzie kupić winietę miesięczną zamiast dwie winiety 10-dniowe. Podane ceny dotyczą 2016 r.

 

Opłaty za autostrady w Austrii

 

W Austrii podobnie jak w Czechach za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi należy wykupić winietę, którą naklejamy na przednią szybę. Kontrole policyjne na austriackich autostradach są rzadkością, ale winiety są stosunkowo niedrogie, a kary za brak ich posiadania dotkliwe. Nie warto więc ryzykować!

 

W Austrii winieta 10-dniowa w 2016 r. kosztowała 8,80 euro. Winieta 2-miesięczna to koszt 25,70 euro. Winieta całoroczna w 2016 r. kosztowała 85,70 euro. W Austrii jest odwrotnie niż w Czechach. Jeśli jedziemy na dwutygodniowe wakacje, to lepiej kupić dwie winiety na 10 dni niż jedną dwumiesięczną.

 

Opłaty za autostrady w Słowenii

 

W Słowenii winietę należy przykleić po lewej wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu, w sposób umożliwiający odczytanie winietki z zewnątrz. Winieta nie powinna być umieszczona w zaciemnionej części szyby lub na szybach bocznych.

 

Winieta 7-dniowa w Słowenii kosztuje 15 euro. Winieta miesięczna, to koszt 30 euro. Winieta na cały rok, to wydatek rzędu 110 euro. Powyższe ceny dotyczą 2016 r. i winiet na samochody osobowe do 3,5 t. Co ciekawe w Słowenii pojazdy typu furgonetki lub busy poniżej 3,5 t.muszą kupić winiety w tzw. klasie 2B. Są to winiety dwukrotnie droższe od standardowych. Winiety można kupić w sklepach, kioskach i oczywiście na stacjach benzynowych. Winiety można też nabyć w przygranicznych stacjach benzynowych w sąsiednich krajach. Jeśli więc jedziemy non stop autostradami, to warto kupić winietę jeszcze w Austrii, aby uniknąć ewentualnych kłopotów na wypadek kontroli zaraz po przekroczeniu granicy.

 

Opłaty za autostrady na Słowacji

 

Słowacja od 1 stycznia 2016 r. wprowadziła winiety w formie elektronicznej. To nowość dla kierowców, którzy rzadko wyjeżdżają za granicę, chociaż z drugiej strony rozwiązanie to coraz częściej pojawia się w wielu krajach europejskich. Winietę elektroniczną należy zakupić na stacji benzynowej podając numer rejestracyjny pojazdu, a następnie specjalny system kamer zamontowanych na autostradach i drogach ekspresowych będzie weryfikował nasze uprawnienia do poruszania się po płatnych odcinkach.  Winietę elektroniczną można też kupić w aplikacji mobilnej w smartfonie lub przez internet.

 

Ceny winiet na Słowacji w 2016 r. pozostaną bez zmian. Za winietę 10-dniową zapłacimy 10 euro. Winieta 30-dniowa, to koszt 14 euro. Jest jeszcze winieta roczna w cenie 50 euro. Warto zwrócić uwagę, że jeśli jedziemy na dwutygodniowe wakacje, to korzystniej będzie wykupić winietę miesięczną, a nie dwie winiety 10-dniowe.

 

Opłaty za autostrady na Węgrzech

 

Na Węgrzech – podobnie jak na Słowacji – także obowiązują winiety elektroniczne. Węgry były prekursorem w tym rozwiązaniu w Europie środkowo-wschodniej i winiety elektroniczne wprowadziły już w 2008 r. Nie ma już konieczności naklejania winiety na przedniej szybie, a winietę można nabyć online lub na stacji benzynowej.

 

W przypadku samochodów osobowych do 3,5 ton i do maksymalnie 7 pasażerów koszt winiety 7-dniowej w 2015 r. wynosił 2975 forintów węgierskich (nieco ponad 40 zł). Winieta 30-dniowa to wydatek rzędu 4780 forintów (około 65 zł). Jest jeszcze winieta roczna w cenie 42980 forintów (czyli aż 590 zł). W przypadku pojazdów ciężarowych możliwe jest nabycie winiety ważnej tylko jeden dzień.

 

Dodatkowe porady praktyczne

 

  • Słowacja: policja drogowa tego kraju w opinii wielu kierowców z Polski słynie z wyjątkowej niechęci do polskich kierowców. W internecie można znaleźć liczne opinie kierowców, z relacji których wynikało, że lokalna policja mogła próbować wyłudzić łapówkę. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym zaprzyjaźnionym serwisie w dziale policja w Słowacji.
  • Słowenia: władze tego kraju w przeszłości dosyć niechętnie podchodziły do kierowców, którzy przejeżdżali przez Słowenię tylko po to, aby dostać się na chorwackie wybrzeże. Było to związane z różnymi zaszłościami historycznymi pomiędzy mieszkańcami Słowenii, a Chorwacji. Słowenia miała pretensje o to, że po rozpadzie Jugosławii przypadł jej tylko niewielki odcinek wybrzeża. W ostatnich latach sporo się w tej kwestii zmieniło. Słowenia w swoim oficjalnym portalu turystycznym zaczyna zachęcać także Polaków, aby w drodze do Chorwacji zrobili sobie kilkudniowy postój w Lublanie (stolicy Słowenii) lub w nowo otwartych kompleksach termalnych. Warto rozważyć taką możliwość.
  • Austria: pamiętajmy o tym, że austriackie autostrady są naszpikowane elektroniką, kamerami, systemami odcinkowych pomiarów prędkości i fotoradarami. Warto więc zwracać uwagę na ograniczenia prędkości i rygorystycznie się do nich stosować.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.