Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Pag – wyspa i miasto

prowincja: Wyspy Chorwacji

Miasteczko Pag zachwyca swoim wyjątkowym położeniem. Leży ono w sercu Zatoki Paškiej i po obu stronach otoczone jest surowo wyglądającymi górami. Po bokach, na przedmieściach miasta Pag ukryte są małe, dzikie plaże leżące w cieniu skalistych klifów. Sam Pag słynie z pięknych plaż i urokliwej starówki, ale przedmieścia i okolice są prawdziwym rajem dla osób ceniących aktywny wypoczynek, pływanie łodzią lub jachtem albo nurkowanie. Dopiero wówczas w pełni można odkryć całe piękno wyspy.

 

Jadąc przez wyspę Pag można odnieść wrażenie, że jesteśmy na księżycu. Surowe i kamieniste wzgórza przypominają bardziej jakąś odległą planetę, niż śródziemnomorską wyspę. Tymczasem wyspa pokryta jest trawą i licznymi ziołami oraz warzywami. Rośnie tu m.in. koper włoski, szałwia, czy macierzanka piaskowa. Na wyspie pasie się około 40 tys. owiec. Zajadają się one ziołami przez co tutejszy ser ma naprawdę wyjątkowy smak. Będąc tu na wakacjach trzeba go koniecznie spróbować.

Pag najważniejszym miastem na wyspie

miasto Pag, Chorwacja (fot. Bernhard Wintersperger)

Główną drogą biegnącą przez wyspę jest trasa numer 106. To ona prowadzi z Paškiego mostu na północ do miasta Pag i dalej do także popularnego wśród turystów miasta Novalja. Sam Pag jest najciekawszym i najbogatszym pod względem kulturowym miastem na wyspie. Miejscowość ma niezwykłe położenie w Zatoce Paškiej, gdzie po obu stronach otoczona jest górami.

miasto Pag, Chorwacja (fot. Bernhard Wintersperger)

Taka lokalizacja została ostatecznie wybrana przez urbanistów z Wenecji w XV wieku. To wtedy Pag znajdował się we wpływach Republiki Wenecji i tamtejsi urzędnicy zaplanowali nowe centrum miasta na wzór weneckiej architektury. Nie bez znaczenia był fakt, że Pag miał bronić się przed najazdami wojsk tureckich, dlatego wokół miasta wybudowano grube mury obronne wraz z basztami. Ścisłe centrum miasta Pag jest w znacznej mierze zachowane i odrestaurowane. Zabytki warte odwiedzenia, to kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na głównym placu, wieża Skrivant, mury obronne i trybunał książęcy, który od XV wieku był siedzibą władz miasta.

Booking.com

Nadmorskie bulwary i bardzo ładne plaże

miasto Pag, Chorwacja (fot. Bernhard Wintersperger)

Bardzo przyjemnie spaceruje się po nadmorskich bulwarach. Z jednej strony można podziwiać turkusowe morze i zacumowane łodzie, a z drugiej typowo chorwackie kamieniczki. Warto przejść się wąskimi uliczkami starego miasta i wypić kawę przy stoliku na głównym miejskim placu. Bardzo urokliwie jest tu także wieczorem, gdy słońce zachodzi, a most jest efektownie podświetlony.

plaża, Pag, Chorwacja (fot. Michael Panse)

Z historycznego centrum Pagu przez most można przejść na drugą część miasta. Znajduje się tam miejska plaża o nazwie Gradska Plaža Pag. Plaża ma ciekawe położenie – z obu stron otaczają ją wzgórza wyspy Pag, a na wprost znajduje się Zatoka Paška, po której pływają motorówki, łodzie i statki. Plaża jest żwirowa z łagodnym zejściem do morza, ale w czasie wakacji jest tu zawsze tłum ludzi.

Piękne plaże, zatoczki i wzgórza na wyspie

plaża, Pag, Chorwacja (fot. Michael Panse)

Będąc w mieście Pan warto zwiedzić okolicę. Już kilka kilometrów za miastem, jadąc w stronę wioski Bošana dotrzemy do urokliwych zatoczek, na których nie ma zbyt wielu plażowiczów. Może uda nam się być samemu na plaży! Wystarczy wyjechać wzdłuż wybrzeża z miasta Pag w stronę miejscowości Bošana i co chwilę skręcać w stronę morza. Zatoczki oddzielone są od siebie skałami lub naturalnym brzegiem wyspy. Niektóre są żwirowe, a inne piaszczyste. Jest tu naprawdę bardzo przyjemnie i kameralnie.

jedna z plaż na przedmieściach miasta (fot. Michael Panse)

Piękna plaża – jedna z najładniejszych w okolicy – znajduje się także w samej wiosce Bošana. Jest tam kilka zatoczek wartych odwiedzenia.

klub Papaya przy plaży Zrće, Novalja, Chorwacja (fot. Papaya Club)

Jeśli mamy ochotę na solidną wakacyjną imprezę, to koniecznie jedźmy na słynną w całej Europie plażę Zrce w pobliżu Novalja (do plaży Zrce z Pag jest 18 km). Przy plaży Zrce znajduje się kilka świetnych klubów, w których imprezy trwają do białego rana. Więcej na ten temat piszemy w osobnym dziale.

Booking.com

Pag - położenie

Miasto Pag położone jest na wyspie o tej samej nazwie w okręgu zadarskim (Zadarska županija). Lokalizacja miasta Pag jest szczególnie wyjątkowa, ponieważ leży ono w centrum zatoki wewnątrz wyspy i z obu stron otoczone jest górami. Miasto Pag liczy nieco ponad 5 tys. mieszkańców, są tuż żwirowe plaże, a wody Adriatyku mają turkusowy kolor.

Sama wyspa Pag jest piątą pod względem wielkości wyspą Chorwacji. Mówi się o niej, że ma księżycowy krajobraz. Wynika to z ukształtowania terenu i miejscami bardzo surowej roślinności w niczym nie przypominającej klasyczną śródziemnomorską wyspę. Na całej wyspie mieszka łącznie 8 tys. osób. Na wyspę można się dostać przez tzw. Paški most. Nie ma konieczności korzystania z promu, chociaż jest taka możliwość.

miasto Pag na wyspie Pag, Chorwacja (fot. Philippe-Alexandre Pierre)

Pag - plaże, atrakcje, zabytki...

Spędzając wakacje w miejscowości Pag warto także zwiedzić plaże na przedmieściach oraz wybrać się na wycieczkę do pobliskiej miejscowości Novalja ze słynną plażą Zrce.

Historyczne centrum

O miejscu, w którym powstało centrum miasta Pag zadecydowali weneccy planiści w XV wieku. Starówka została świetnie zachowana i wciąż można podziwiać najważniejsze miejskie zabytki. Warto pospacerować po nadmorskich bulwarach i wąskich uliczkach starówki. Znajdziemy tu bary i restauracje ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu, a także sklepy i punkty usługowe. W niektórych miejscach można podziwiać dobrze zachowane zabytkowe mury obronne miasta, które miały za zadanie chronić mieszkańców głównie przed najazdem wojsk tureckich.

Pag, Chorwacja (fot. Bernhard Wintersperger)

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Jeden z najważniejszych zabytków miasta Pag. Kościół znajduje się przy głównym placu starego miasta i został wzniesiony w XV wieku.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (fot. Bernhard Wintersperger)

Gradska Plaža Pag

Główna miejska plaża w Pagu. Plaża jest żwirowa z łagodnym zejściem do morza. W sezonie wakacyjnym plaża jest zazwyczaj mocno zatłoczona. Będąc na Pagu lepiej poszukiwać urokliwych zatoczek na przedmieściach i tam odpoczywać.

Zatoczki w wiosce Bošana

Jeśli nie lubimy tłumu i masowej plaży to warto pojechać samochodem w okolice pobliskiej wioski Bošana, około 6 km na północ od miasta Pag. Znajduje się tam kilka urokliwych zatoczek. Część z nich jest żwirowa, inne piaszczyste. Zatoczki oddzielone są skalistymi klifami lub naturalnym ukształtowaniem brzegu wyspy. Do niektórych zatoczek dostęp jest nieco utrudniony (np. strome zejścia). Panie lubiące opalać się topless lub naturyści chętnie wybierają te miejsca. Jest tu pięknie, a przy tym nie ma zbędnego tłoku.

Historia

Chorwaccy archeolodzy w Zatoce Paškiej odkryli pozostałości ceramiki, która mogła pochodzić z północnej Afryki i trafiła tutaj około III w. p.n.e. To sugeruję, że już wówczas tutejsze tereny były zamieszkiwane przez ludzi. Liczne wraki statków zatopione w Adriatyku w pobliżu wyspy Pag świadczą o tym, że kilkanaście wieków temu istniała tutaj wymiana handlowa między Pagiem, a państwami Morza Śródziemnego.

 

Od czasów antycznych do końca IV w. miasto znajdowało się w miejscu określanym mianem Caska. Później zostało przeniesione bardziej na południe, tam gdzie do dzisiaj jest Stari Grad, czyli historyczne centrum Pagu. W 976 r. król Stjepan Držislav pomógł mieszkańcom Pagu pozbyć się zwierzchnictwa Bizancjum. Jako przywódcę wyznaczono wówczas chorwackiego żupnika, czyli urzędnika uprzednio zarządzającego terenem górniczym.

 

Najważniejszym wydarzeniem w historii Pagu było przekazanie insygniów przez króla Belę IV. Ten gest był symbolem otrzymania statusu wolnego, królewskiego miasta. W 1376 r. status wolnego miasta został potwierdzony przez kolejnego chorwackiego króla – Ludwika I. Jednak już ćwierć wieku później w wyniku politycznych zawirowań Pag wraz z całą Dalmacją został sprzedany Republice Wenecji. Na kolejnych kilkaset lat miasto znalazło się więc we wpływach Wenecji, co widać do dziś w tutejszej architekturze.

 

Położenie dzisiejszego historycznego centrum Pagu zostało zaplanowane w Wenecji przez tamtejszych urbanistów. Nie bez znaczenia było zagrożenie ze strony Turcji, którego wówczas uważano za kluczowego wroga. W 1433 r. Wenecja nadała miastu Pag prawa miejskie (zrobiła to ponownie, nie uznając tych, które były nadane wcześniej). W 1474 r. zakończono budowę nowego centrum miasta. Wybudowano wówczas grube mury obronne, wzmocnione dziewięcioma basztami, które broniły miasto przed atakiem wrogich wojsk. Dzięki przebudowie nastąpił rozwój gospodarczy Pagu, a zamożne rodziny szlacheckie wybudowały wiele pałaców.

 

Po upadku Republiki Wenecji Pag trafił w ręce Austrii i pozostał w jej granicach do zakończenia I wojny światowej. Od 1945 r. Pag był częścią Jugosławii, a od 1991 r. należał już do Chorwacji. Na przełomie XIX i XX w. rozprzestrzeniająca się w winnicach choroba spowodowała kryzys i wzmożoną emigrację ludności.

 

Dziś na wyspie Pag mieszka 8 tys. ludzi z czego najwięcej w mieście Pag. Mieszkańcy żyją z rolnictwa, produkcji serów owczych oraz z turystyki.

Pag, Chorwacja (fot. Michael Panse)

Komunikacja

Samochodem

Przykładowo z Warszawy do miejscowości Pag na wyspie o tej samej nazwie jest około 1250 km w jedną stronę, jeśli wybierzemy podróż autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. We wszystkich trzech krajach tranzytowych za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi należy zapłacić poprzez wykupienie winiety. W samej Chorwacji opłaty uiszcza się na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

 

Z kolei mieszkańcy Polski wschodniej często wybierają podróż przez Słowację i Węgry. Przykładowo z Rzeszowa do miasta Pag jadąc przez te kraje do celu będzie zaledwie 1050 km. Poza tym wystarczy tylko kupić winiety dwóch krajów – Słowacji i Węgier, a nie trzech. Chociaż niektórzy starają się ominąć płatne odcinki na Słowacji i zaoszczędzić na winiecie. Wbrew pozorom we wschodniej Słowacji nie ma zbyt wielu dobrych dróg i krótki odcinek autostradowy można ominąć starą drogą krajową. Zaoszczędzimy wówczas około 10 euro.

 

Na wyspę Pag można dostać się na dwa sposoby. Pierwszy wariant to prom z miejscowości Prizma do wioski Zigljen na wyspie Pag. Prom płynie około 15 minut. Płaci się osobno za samochód i osobno za pasażerów.

 

Druga możliwość to wjazd na wyspę mostem od strony południowej. Jeśli jedziemy z Polski autostradami to szybszy i może mimo nadrobionych kilometrów tańszy będzie wariant wjazdu przez most od południa (od strony Zadaru). Ciężko czasowo dopasować przyjazd do portu z godzinami kursowania promu, a poza tym w sezonie wakacyjnym przed portem czasem tworzą się kolejki.

Pociągiem

Na wyspę Pag nie ma połączeń kolejowych. Najbliższa duża stacja kolejowa znajduje się w mieście Zadar, około 50 km od Pagu.

Samolotem

W Zadarze jest także najbliżej położony międzynarodowy port lotniczy.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.