Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Jeziora Plitwickie, Chorwacja (fot. Pavel Novotny)

Jeziora Plitwickie – Park Narodowy

Jeziora Plitwickie to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Chorwacji. Wiele osób zagląda tutaj w drodze na południe Chorwacji, aby zobaczyć charakterystyczne wodospady i jeziora. Wystarczy zjechać około 60 km z autostrady A1, która jest osią tranzytową północ – południe. Dlatego najlepiej tu przyjechać w drodze na wakacje nad morzem w Chorwacji lub – gdy mamy nocleg w pobliżu – na jednodniową wycieczkę.

Na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich znajduje się 16 jezior krasowych i ponad 90 wodospadów. Woda w tutejszych jeziorach ma niezwykle turkusowy kolor. Jest to zasługą znajdującego się w wodzie węglanu wapnia.

Jeziora Plitwickie, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)
Jeziora Plitwickie, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Wokół jezior rośnie soczyście zielona roślinność i różnego rodzaju lasy. Zbocza jezior są strome, ale dla turystów przygotowano specjalne ścieżki spacerowe, kładki i pomosty. Na szybkie zwiedzenie Jezior Plitwickich wystarczy zaledwie kilka godzin. Jeśli miejsce naszego wakacyjnego pobytu w Chorwacji jest odległe, to warto rozważyć odwiedzenie Parku Narodowego w drodze nad chorwackie wybrzeże.

Jeziora Plitwickie - jak dojechać?

Jeziora Plitwickie, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)
Jeziora Plitwickie, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Jeśli do Parku Narodowego Jezior Plitwickich jedziemy od północy, od strony stolicy Chorwacji – Zagrzebia, to najlepiej wybrać zjazd z autostrady w Karlovac na drogę nr 1. Połączenie autostradowe nie dość, że jest płatne, to biegnie nieco na około. Droga krajowa jest w całkiem niezłym standardzie i jedzie się tędy płynnie.

Kierowcy jadący od strony Riwiery Makarskiej, Splitu, czy Dubrownika powinni jechać płatną autostradą A1 na północ aż do zjazdu na Korenicę (węzeł Otocac) i Jeziora Plitwickie. Na autostradowych tablicach Jeziora Plitwickie będą wyróżnione charakterystycznym brązowym tłem, typowym dla miejsc turystycznych. Od zjazdu z autostrady do parkingu przy Parku Narodowym jest jeszcze około 65 km. Droga jest dobrze oznakowana.

Jeśli jedziemy z nawigacją, jako cel można ustawić adres: Chorwacja, 53231 Plitvička jezera.

Jeziora Plitwickie - ceny, bilety wstępu

Jeziora Plitwickie, Chorwacja (fot. Kenneth Lee)

Ceny biletów wstępu do Parku Narodowego Jezior Plitwickich różnią się w zależności od sezonu. Najtaniej jest w tzw. okresie zimowym, a najdrożej w lipcu i sierpniu.

Ceny od 1 stycznia do 31 marca i od 1 listopada do 31 grudnia:

 • 55,00 HRK – osoba dorosła
 • 35,00 HRK – dzieci od 7 do 18 roku życia
 • 45,00 HRK – studenci z ważnym dokumentem
 • za darmo – dzieci do lat 7 i osoby niepełnosprawne (z dokumentem)

Ceny od 1 kwietnia do 30 czerwca i od 1 września do 31 października:

 • 150,00 HRK – osoba dorosła
 • 80,00 HRK – dzieci od 7 do 18 roku życia
 • 100,00 HRK – studenci z ważnym dokumentem
 • za darmo – dzieci do lat 7 i osoby niepełnosprawne (z dokumentem)

Ceny od 1 lipca do 31 sierpnia:

 • 250,00 HRK – osoba dorosła / 150,00 HRK po godz. 16:00
 • 110,00 HRK – dzieci od 7 do 18 roku życia / 50,00 HRK po godz. 16:00
 • 160,00 HRK – studenci z ważnym dokumentem / 100,00 HRK po godz. 16:00
 • za darmo – dzieci do lat 7 i osoby niepełnosprawne (z dokumentem)

Cena biletu wstępu obejmuje transport elektryczną łodzią i pociągiem panoramicznym, w ramach wybranego programu zwiedzania oraz ubezpieczenia dla gości. Cena parkingu przy Jeziora Plitwickich to 7 kun za godzinę.

Booking.com

Jak zwiedzać Park Narodowy Jezior Plitwickich

Jeziora Plitwickie, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Do Parku Narodowego Jezior Plitwickich prowadzą dwa wejścia. Z punktu widzenia organizacji spaceru po parku zdecydowanie lepiej wybrać wejście numer 1. Łatwiej wówczas zobaczyć wszystkie miejsca. Wejście numer 2 wprowadza turystów mniej więcej w połowie trasy i trzeba niepotrzebnie się cofać lub korzystać z busa.

Przy wejściu do Parku widoczne są tablice z mapami tras. Różne możliwości zwiedzania oznaczone są literami: A, B, C, E, F, H oraz K. Dostępne propozycje tras różnią się w zależności od wejścia, którym wejdziemy do Parku. Każda z tras to także różny czas zwiedzania. Od najkrótszego wariantu A, co zajmie 2-3 godziny, poprzez średniej długości wariant C (od 4 do 6 godzin), aż po wariant K (od 6 do 8 godzin).

Park Narodowy Jezior Plitwickich latem

Jeziora Plitwickie, Chorwacja (fot. Pavel Novotny)
Jeziora Plitwickie, Chorwacja (fot. Pavel Novotny)

Różne warianty oferują inne możliwości zwiedzania. Część trasy można przebyć pieszo, część łodzią wycieczkową, a pozostałe odcinki kolejką. Wszystkie środki transportu wewnątrz Parku są wliczone w cenę biletu. Obsługa jednak ponownie sprawdza bilety przy wejściu na łódź lub do pociągu. Na biletach zaznaczony jest plan jezior i najważniejsze punkty Parku.

Park Narodowy Jezior Plitwickich zimą

Zimą zwiedzanie Parku polega na pokonywaniu ścieżek, pomostów i schodów pomiędzy 16 jeziorami. Jeziora położone są na różnych wysokościach, więc pomiędzy nimi utworzyły się naturalne, malownicze wodospady. Ścieżki również przebiegają w różnych miejscach. Można więc fotografować jeziora i wodospady bezpośrednio z perspektywy wody, jak i z góry, skąd całość wygląda zupełnie inaczej.

Warto pamiętać, że na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich jest znacznie chłodniej niż w tym samym czasie na wybrzeżu Chorwacji. W czasie wakacji można się tu przyjemnie zrelaksować po dniach spędzanych na upale, ale w pozostałych miesiącach lepiej zabrać ze sobą cieplejsze ubranie na wszelki wypadek.

Godziny otwarcia

Jeziora Plitwickie, Chorwacja (fot. C K Leung)
Jeziora Plitwickie, Chorwacja (fot. C K Leung)

Park Narodowy Jezior Plitwickich w lipcu i w sierpniu czynny jest od 7:00 do 19:00 (w tych godzinach otwarte są wejścia do parku). Jednak elektryczne łodzie kursują pomiędzy 8:00, a 18:00, co 30 minut. Z kolei pociągi różnie – w zależności od trasy, ale mniej więcej także od 8:00 do 18:00.

W czasie wiosny i jesieni Park czynny jest średnio dwie godziny krócej, a w zimie do godziny 16:00. Godziny otwarcia Parku różniły się w ostatnich latach, więc bezpośrednio przed wyjazdem lepiej sprawdzić aktualne godziny otwarcia na oficjalnej stronie internetowej parku np-plitvicka-jezera.hr.

Na teren Parku Narodowego można wchodzić z psami, ale pies przez cały czas musi być trzymany na smyczy.

Jeziora Plitwickie - historia Parku

Park Narodowy Jezior Plitwickich został założony w 1949 r., chociaż pierwszy rezerwat był w tym miejscu już od 1929 r. Park znajduje się na na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wyróżnia się tu ponad 1100 gatunków roślin. Okolice jezior w większości porośnięte są lasem bukowym. Ciekawostką jest fakt, że znajduje się tu blisko 50 gatunków roślin storczykowatych.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *