Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Park Narodowy Jezior Plitwickich
Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja (fot. Sergiu Bacioiu, flickr.com)

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich, to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Chorwacji. Wiele osób zagląda tutaj w drodze na południe Chorwacji, aby zobaczyć charakterystyczne wodospady i jeziora. Wystarczy zjechać około 60 km z autostrady A1, będącą osią tranzytową północ – południe, którą przejeżdża w czasie wakacji najwięcej turystów.

 

Na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich znajduje się 16 jezior krasowych i ponad 90 wodospadów. Woda w tutejszych jeziorach ma niezwykle turkusowy kolor. Jest to zasługą znajdującego się w wodzie węglanu wapnia. Wokół jezior rośnie soczyście zielona roślinność i różnego rodzaju lasy. Zbocza jezior są strome, ale dla turystów przygotowano specjalne ścieżki spacerowe, kładki i pomosty. Na szybkie zwiedzenie Jezior Plitwickich wystarczy zaledwie kilka godzin. Jeśli miejsce naszego wakacyjnego pobytu w Chorwacji jest odległe, to warto rozważyć odwiedzenie Parku Narodowego w drodze powrotnej do Polski.

 

Jeziora Plitwickie – jak dojechać

 

Jeśli do Parku Narodowego Jezior Plitwickich jedziemy od północy, od strony stolicy Chorwacji – Zagrzebia, to najlepiej wybrać bezpłatną drogę krajową numer 1. Połączenie autostradowe nie dość, że jest płatne, to biegnie nieco na około. Droga krajowa jest w całkiem niezłym standardzie i jedzie się tędy płynnie.

 

Kierowcy jadący od strony Riwiery Makarskiej, Splitu, czy Dubrownika powinni jechać płatną autostradą A1 na północ aż do zjazdu na Korenicę (węzeł Otocac) i Jeziora Plitwickie. Na autostradowych tablicach Jeziora Plitwickie będą wyróżnione charakterystycznym brązowym tłem, typowym dla miejsc turystycznych. Od zjazdu z autostrady do parkingu przy Parku Narodowym jest jeszcze około 65 km. Droga jest dobrze oznakowana.

 

Jeśli jedziemy z nawigacją, jako cel można ustawić adres: Chorwacja, 53231 Plitvička jezera.

 

Jeziora Plitwickie – ceny, bilety wstępu

 

Ceny biletów wstępu do Parku Narodowego Jezior Plitwickich różnią się w zależności od sezonu. Najtaniej jest w tzw. okresie zimowym, a najdrożej w lipcu i sierpniu.

 

Cena biletu do Parku Narodowego Jezior Plitwickich od stycznia do marca i od listopada do grudnia wynosi 55 kunOd kwietnia do czerwca i od września do października cena biletu wstępu wynosi 110 kun. Natomiast w lipcu i sierpniu za wstęp zapłacimy 180 kun. Wszystkie ceny dotyczą roku 2014 i wstępu dla osób dorosłych. W przypadku dzieci do lat 18 cena wynosi odpowiednio: 3555 albo 80 kun w zależności od sezonu. Dzieci do lat 7 mogą wejść bezpłatnie.

 

Cena parkingu przy Jeziora Plitwickich to 7 kun za godzinę lub 70 kun za cały dzień.

 

Jak zwiedzać Park Narodowy Jezior Plitwickich

 

Do Parku Narodowego Jezior Plitwickich prowadzą dwa wejścia. Z punktu widzenia organizacji spaceru po parku zdecydowanie lepiej wybrać wejście numer 1. Łatwiej wówczas zobaczyć wszystkie miejsca. Wejście numer 2 wprowadza turystów mniej więcej w połowie trasy i trzeba niepotrzebnie się cofać lub korzystać z busa.

 

Przy wejściu do Parku widoczne są tablice z mapami tras. Różne możliwości zwiedzania oznaczone są literami: A, B, C, E, F, H oraz K. Dostępne propozycje tras różnią się w zależności od wejścia, którym wejdziemy do Parku. Każda z tras to także różny czas zwiedzania. Od najkrótszego wariantu A, co zajmie 2-3 godziny, poprzez średniej długości wariant C (od 4 do 6 godzin), aż po wariant K (od 6 do 8 godzin).

 


Park Narodowy Jezior Plitwickich latem

 

Różne warianty oferują inne możliwości zwiedzania. Część trasy można przebyć pieszo, część łodzią wycieczkową, a pozostałe odcinki kolejką. Wszystkie środki transportu wewnątrz Parku są wliczone w cenę biletu. Obsługa jednak ponownie sprawdza bilety przy wejściu na łódź lub do pociągu. Na biletach zaznaczony jest plan jezior i najważniejsze punkty Parku.

 


Park Narodowy Jezior Plitwickich zimą

 

Zwiedzanie Parku polega na pokonywaniu ścieżek, pomostów i schodów pomiędzy 16 jeziorami. Jeziora położone są na różnych wysokościach, więc pomiędzy nimi utworzyły się naturalne, malownicze wodospady. Ścieżki również przebiegają w różnych miejscach. Można więc fotografować jeziora i wodospady bezpośrednio z perspektywy wody, jak i z góry, skąd całość wygląda zupełnie inaczej.

 

Warto pamiętać, że na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich jest znacznie chłodniej niż w tym samym czasie na chorwackim wybrzeżu. W czasie wakacji można się tu przyjemnie zrelaksować po dniach spędzanych na upale, ale w pozostałych miesiącach lepiej zabrać ze sobą cieplejsze ubranie na wszelki wypadek.

 

Godziny otwarcia

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich w lipcu i w sierpniu czynny jest od 7:00 do 19:00 (w tych godzinach otwarte są wejścia do parku). Jednak elektryczne łodzie kursują pomiędzy 8:00, a 18:00, co 30 minut. Z kolei pociągi różnie – w zależności od trasy, ale mniej więcej także od 8:00 do 18:00.

 

W czasie wiosny i jesieni Park czynny jest średnio dwie godziny krócej, a w zimie do godziny 16:00. Godziny otwarcia Parku różniły się w ostatnich latach, więc bezpośrednio przed wyjazdem lepiej sprawdzić aktualne godziny otwarcia na oficjalnej stronie internetowej parku np-plitvicka-jezera.hr.

 

Na teren Parku Narodowego można wchodzić z psami, ale pies przez cały czas musi być trzymany na smyczy.

 

Historia Parku

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich został założony w 1949 r., chociaż pierwszy rezerwat był w tym miejscu już od 1929 r. Park znajduje się na na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wyróżnia się tu ponad 1100 gatunków roślin. Okolice jezior w większości porośnięte są lasem bukowym. Ciekawostką jest fakt, że znajduje się tu blisko 50 gatunków roślin storczykowatych.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *