Jeziora Plitwickie to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Chorwacji. Wiele osób zagląda tutaj w drodze na południe Chorwacji, aby zobaczyć charakterystyczne wodospady i jeziora. Wystarczy zjechać około 60 km z autostrady A1, która jest osią tranzytową północ – południe. Dlatego najlepiej tu przyjechać w drodze na wakacje nad morzem w Chorwacji lub – gdy mamy nocleg w pobliżu – na jednodniową wycieczkę.
Na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich znajduje się 16 jezior krasowych i ponad 90 wodospadów. Woda w tutejszych jeziorach ma niezwykle turkusowy kolor. Jest to zasługą znajdującego się w wodzie węglanu wapnia.
Wokół jezior rośnie soczyście zielona roślinność i różnego rodzaju lasy. Zbocza jezior są strome, ale dla turystów przygotowano specjalne ścieżki spacerowe, kładki i pomosty. Na szybkie zwiedzenie Jezior Plitwickich wystarczy zaledwie kilka godzin. Jeśli miejsce naszego wakacyjnego pobytu w Chorwacji jest odległe, to warto rozważyć odwiedzenie Parku Narodowego w drodze nad chorwackie wybrzeże.
Jeziora Plitwickie - jak dojechać?
Jeśli do Parku Narodowego Jezior Plitwickich jedziemy od północy, od strony stolicy Chorwacji – Zagrzebia, to najlepiej wybrać zjazd z autostrady w Karlovac na drogę nr 1. Połączenie autostradowe nie dość, że jest płatne, to biegnie nieco na około. Droga krajowa jest w całkiem niezłym standardzie i jedzie się tędy płynnie.
Kierowcy jadący od strony Riwiery Makarskiej, Splitu, czy Dubrownika powinni jechać płatną autostradą A1 na północ aż do zjazdu na Korenicę (węzeł Otocac) i Jeziora Plitwickie. Na autostradowych tablicach Jeziora Plitwickie będą wyróżnione charakterystycznym brązowym tłem, typowym dla miejsc turystycznych. Od zjazdu z autostrady do parkingu przy Parku Narodowym jest jeszcze około 65 km. Droga jest dobrze oznakowana.
Jeśli jedziemy z nawigacją, jako cel można ustawić adres: Chorwacja, 53231 Plitvička jezera.
Jeziora Plitwickie - ceny, bilety wstępu
Ceny biletów wstępu do Parku Narodowego Jezior Plitwickich różnią się w zależności od sezonu. Najtaniej jest w tzw. okresie zimowym, a najdrożej w lipcu i sierpniu.
Ceny od 1 stycznia do 31 marca i od 1 listopada do 31 grudnia:
- 55,00 HRK – osoba dorosła
- 35,00 HRK – dzieci od 7 do 18 roku życia
- 45,00 HRK – studenci z ważnym dokumentem
- za darmo – dzieci do lat 7 i osoby niepełnosprawne (z dokumentem)
Ceny od 1 kwietnia do 30 czerwca i od 1 września do 31 października:
- 150,00 HRK – osoba dorosła
- 80,00 HRK – dzieci od 7 do 18 roku życia
- 100,00 HRK – studenci z ważnym dokumentem
- za darmo – dzieci do lat 7 i osoby niepełnosprawne (z dokumentem)
Ceny od 1 lipca do 31 sierpnia:
- 250,00 HRK – osoba dorosła / 150,00 HRK po godz. 16:00
- 110,00 HRK – dzieci od 7 do 18 roku życia / 50,00 HRK po godz. 16:00
- 160,00 HRK – studenci z ważnym dokumentem / 100,00 HRK po godz. 16:00
- za darmo – dzieci do lat 7 i osoby niepełnosprawne (z dokumentem)
Cena biletu wstępu obejmuje transport elektryczną łodzią i pociągiem panoramicznym, w ramach wybranego programu zwiedzania oraz ubezpieczenia dla gości. Cena parkingu przy Jeziora Plitwickich to 7 kun za godzinę.
Jak zwiedzać Park Narodowy Jezior Plitwickich
Do Parku Narodowego Jezior Plitwickich prowadzą dwa wejścia. Z punktu widzenia organizacji spaceru po parku zdecydowanie lepiej wybrać wejście numer 1. Łatwiej wówczas zobaczyć wszystkie miejsca. Wejście numer 2 wprowadza turystów mniej więcej w połowie trasy i trzeba niepotrzebnie się cofać lub korzystać z busa.
Przy wejściu do Parku widoczne są tablice z mapami tras. Różne możliwości zwiedzania oznaczone są literami: A, B, C, E, F, H oraz K. Dostępne propozycje tras różnią się w zależności od wejścia, którym wejdziemy do Parku. Każda z tras to także różny czas zwiedzania. Od najkrótszego wariantu A, co zajmie 2-3 godziny, poprzez średniej długości wariant C (od 4 do 6 godzin), aż po wariant K (od 6 do 8 godzin).
Park Narodowy Jezior Plitwickich latem
Różne warianty oferują inne możliwości zwiedzania. Część trasy można przebyć pieszo, część łodzią wycieczkową, a pozostałe odcinki kolejką. Wszystkie środki transportu wewnątrz Parku są wliczone w cenę biletu. Obsługa jednak ponownie sprawdza bilety przy wejściu na łódź lub do pociągu. Na biletach zaznaczony jest plan jezior i najważniejsze punkty Parku.
Park Narodowy Jezior Plitwickich zimą
Zimą zwiedzanie Parku polega na pokonywaniu ścieżek, pomostów i schodów pomiędzy 16 jeziorami. Jeziora położone są na różnych wysokościach, więc pomiędzy nimi utworzyły się naturalne, malownicze wodospady. Ścieżki również przebiegają w różnych miejscach. Można więc fotografować jeziora i wodospady bezpośrednio z perspektywy wody, jak i z góry, skąd całość wygląda zupełnie inaczej.
Warto pamiętać, że na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich jest znacznie chłodniej niż w tym samym czasie na wybrzeżu Chorwacji. W czasie wakacji można się tu przyjemnie zrelaksować po dniach spędzanych na upale, ale w pozostałych miesiącach lepiej zabrać ze sobą cieplejsze ubranie na wszelki wypadek.
Godziny otwarcia
Park Narodowy Jezior Plitwickich w lipcu i w sierpniu czynny jest od 7:00 do 19:00 (w tych godzinach otwarte są wejścia do parku). Jednak elektryczne łodzie kursują pomiędzy 8:00, a 18:00, co 30 minut. Z kolei pociągi różnie – w zależności od trasy, ale mniej więcej także od 8:00 do 18:00.
W czasie wiosny i jesieni Park czynny jest średnio dwie godziny krócej, a w zimie do godziny 16:00. Godziny otwarcia Parku różniły się w ostatnich latach, więc bezpośrednio przed wyjazdem lepiej sprawdzić aktualne godziny otwarcia na oficjalnej stronie internetowej parku np-plitvicka-jezera.hr.
Na teren Parku Narodowego można wchodzić z psami, ale pies przez cały czas musi być trzymany na smyczy.
Jeziora Plitwickie - historia Parku
Park Narodowy Jezior Plitwickich został założony w 1949 r., chociaż pierwszy rezerwat był w tym miejscu już od 1929 r. Park znajduje się na na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wyróżnia się tu ponad 1100 gatunków roślin. Okolice jezior w większości porośnięte są lasem bukowym. Ciekawostką jest fakt, że znajduje się tu blisko 50 gatunków roślin storczykowatych.