Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Park Narodowy Krka
Park Narodowy Krka, Chorwacja (fot. bigstockphoto.com)

 

Przepiękny, zielony wodospad w Parku Narodowym Krka to jeden z najważniejszych symboli Chorwacji. Park Krka z uwagi na swoje położenie stosunkowo często odwiedzany jest przez turystów. Położony on jest w środkowej Dalmacji, w pobliżu miasta Szybenik (Šibenik), w dolnym brzegu rzeki Krka. Główną atrakcją Parku są spektakularne wodospady i kaskady. Punkt obowiązkowy dla wszystkich spędzających urlop w południowej części Chorwacji.

 

Park Narodowy Krka posiada aż pięć wejść. Optymalna opcja to dojazd do miejscowości Lozovac. Poza sezonem można dojechać stosunkowo blisko pod samo centrum Parku. W czasie wakacji pozostawia się samochód na parkingu, a bliżej dojeżdża się specjalnym autobusem. Na terenie parku kursują statki wycieczkowe, transportujące turystów pomiędzy poszczególnymi częściami parku. Jeden ze statków płynie do wyspy Visovac, a drugi do miejscowości Skradin, gdzie znajduje się jedno z pięciu wejść do parku.

 

Po wejściu należy zejść na dół do wodospadu. Można zdecydować się na pieszy spacer lub przejazd specjalnym autobusem, który kursuje mniej więcej co 10 minut, a jego cena jest wliczona w koszt ogólnego biletu wstępu do Parku. Można zejść spacerem w dół, a wrócić pod górę autobusem.

 

Jedną z atrakcji parku jest rejs statkiem do kaskady Roški Slap. Rejs statkiem, w przeciwieństwie do wspomnianego wcześniej autobusu, nie jest wliczony do ceny i płaci się za niego osobno w specjalnym kiosku.

 

Największą i najbardziej malowniczą atrakcją Parku jest wodospad Skradinski Buk. To właśnie stąd pochodzą najczęściej oglądane zdjęcia z Parku. Po terenie Parku spaceruje się specjalnymi ścieżkami wokół rzeki i rozlewisk oraz po drewnianych pomostach zbudowanych bezpośrednio nad rzeką.

 

Wśród atrakcji Parku jest także wyspa Visovac, gdzie wśród zieleni znajduje się klasztor Franciszkanów. Wycieczki płynące statkiem zatrzymują się tam na moment. Franciszkanie wprowadzili się na wyspę w XV w. i mieszkają tam do dziś.

 

Drugi z wodospadów na terenie Parku to Roški Slap. Wysoki na 27 metrów i szeroki na niespełna 500 metrów wodospad jest nieco mniej malowniczy, niż Skradinski Buk, ale także warto tutaj zajrzeć.

 

Kąpiele w Parku Narodowym Krka

 

W przeciwieństwie do popularnego Parku Narodowego Jezior Plitwickich, w Parku Krk wydzielono specjalną przestrzeń, gdzie można się kąpać. Turyści chętnie korzystają z tej możliwości. Wiele osób planując wycieczkę po parku bierze ze sobą stroje kąpielowe lub ubiera te stroje pod ubranie. Jak donoszą spostrzegawczy internauci na polskich forach internetowych nie każdy odwiedzający wie o możliwości kąpieli. Jednak dla niektórych nacji nie jest to przeszkodą. Turystyki z Czech, a rzadziej z Niemiec bez skrępowania kąpią się tutaj topless. Dziewicza przyroda sprzyja!

 

Ceny biletów w Parku Narodowym Krka

 

Ceny biletów wstępu w Parku Narodowym Krka zróżnicowane są w zależności od sezonu. Najtaniej jest oczywiście w styczniu, lutym, listopadzie i grudniu. Wówczas za bilet dla osoby dorosłej zapłacimy 30 kun. W marcu, kwietniu, maju i październiku cena biletu wynosi 90 kun, a w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu – 110 kun. Dzieci do lat 18 oraz studenci mogą liczyć na zniżki, natomiast dzieci do lat 7 mogą wejść na teren Parku bezpłatnie. Podane informacje dotyczą cen w 2014 r.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *