Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Przepiękny, zielony wodospad w Parku Narodowym Krka to jeden z najważniejszych symboli Chorwacji. Park Krka z uwagi na swoje położenie stosunkowo często odwiedzany jest przez turystów. Położony on jest w środkowej Dalmacji, w pobliżu miasta Szybenik (Šibenik), w dolnym brzegu rzeki Krka. Główną atrakcją Parku są spektakularne wodospady i kaskady. To punkt obowiązkowy dla wszystkich spędzających urlop w południowej części Chorwacji.

Park Narodowy Krka posiada aż pięć wejść. Optymalna opcja to dojazd do miejscowości Lozovac. Poza sezonem można dojechać stosunkowo blisko pod samo centrum Parku. W czasie wakacji pozostawia się samochód na parkingu, a bliżej dojeżdża się specjalnym autobusem.

Park Narodowy Krka - jak zwiedzać?

Park Narodowy Krka (fot. Christian Schreiter)
Park Narodowy Krka (fot. Christian Schreiter)

Na terenie parku kursują statki wycieczkowe, transportujące turystów pomiędzy poszczególnymi częściami parku. Jeden ze statków płynie do wyspy Visovac, a drugi do miejscowości Skradin, gdzie znajduje się jedno z pięciu wejść do parku.

Po wejściu należy zejść na dół do wodospadu. Można zdecydować się na pieszy spacer lub przejazd specjalnym autobusem, który kursuje mniej więcej co 10 minut, a jego cena jest wliczona w koszt ogólnego biletu wstępu do Parku. Można zejść spacerem w dół, a wrócić pod górę autobusem.

Booking.com

Jedną z atrakcji parku jest rejs statkiem do kaskady Roški Slap. Rejs statkiem, w przeciwieństwie do wspomnianego wcześniej autobusu, nie jest wliczony do ceny i płaci się za niego osobno w specjalnym kiosku.

Wodospady największą atrakcją Parku

słynne wodospady na terenie Parku Narodowego Krka w Chorwacji
słynne wodospady na terenie Parku Narodowego Krka w Chorwacji

Największą i najbardziej malowniczą atrakcją Parku jest wodospad Skradinski Buk. To właśnie stąd pochodzą najczęściej oglądane zdjęcia z Parku. Po terenie Parku spaceruje się specjalnymi ścieżkami wokół rzeki i rozlewisk oraz po drewnianych pomostach zbudowanych bezpośrednio nad rzeką.

Wśród atrakcji Parku jest także wyspa Visovac, gdzie wśród zieleni znajduje się klasztor Franciszkanów. Wycieczki płynące statkiem zatrzymują się tam na moment. Franciszkanie wprowadzili się na wyspę w XV w. i mieszkają tam do dziś.

wyspa Visovac
wyspa Visovac

Drugi z wodospadów na terenie Parku to Roški Slap. Wysoki na 27 metrów i szeroki na niespełna 500 metrów wodospad jest nieco mniej malowniczy, niż Skradinski Buk, ale także warto tutaj zajrzeć.

Kąpiele w Parku Narodowym Krka

Park Narodowy Krka (fot. René Krečmer)

W przeciwieństwie do popularnego Parku Narodowego Jezior Plitwickich, w Parku Krk wydzielono specjalną przestrzeń, gdzie można się kąpać. Turyści chętnie korzystają z tej możliwości. Wiele osób planując wycieczkę po parku bierze ze sobą stroje kąpielowe lub ubiera te stroje pod ubranie. Jak donoszą spostrzegawczy internauci na polskich forach internetowych nie każdy odwiedzający wie o możliwości kąpieli.

Ceny biletów w Parku Narodowym Krka

Park Narodowy Krka
Park Narodowy Krka

Ceny biletów wstępu w Parku Narodowym Krka zróżnicowane są w zależności od sezonu. Najtaniej jest oczywiście w styczniu, lutym, listopadzie i grudniu. Skupmy się jednak na cenach w sezonie wakacyjnym i wiosennym.

 

Ceny biletów w kwietniu, maju i październiku:

  • 100 kn – osoba dorosła
  • 80 kn – dzieci od 7 do 18 lat
  • za darmo – dzieci poniżej 7 lat

Ceny biletów od czerwca do września włącznie:

  • 200 kn – osoba dorosła (lub 150 kn wejście po godz. 16:00)
  • 120 kn – dzieci od 7 do 18 lat (lub 90 kn wejście po godz. 16:00)
  • za darmo – dzieci poniżej 7 lat

Powyższe ceny dotyczą biletów wstępu na teren całego Parku Narodowego Krka w 2019 r. Istnieją też nieco tańsze bilety uprawniające tylko do wejścia na fragment parku. Pierwsza opcja to Roški slap, a druga to wejście do atrakcji: Kistanje, Burnum i Puljane.

Historia Parku Krka

Park Narodowy Krka
Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka został założony w 1985 r. w dolnym biegu rzeki Krka jeszcze za czasów Jugosławii. Od lat dziewięćdzisiątych to jedna z największych atrakcji turystycznych Chorwacji. Na terenie parku rzeka Krka tworzy wodospady (m.in. dwa najbardziej spektakularne Roški Slap i Skradinski Buk), kaskady oraz bystrzyny. W centralnej części parku znajduje się Jezioro Visovac. Po środku jeziora znajduje się wyspa, na której w 1445 Franciszkanie założyli swój klasztor. Mieszkają tam do dzisiaj. Na wyspę można popłynąć statkiem.

To także może Cię zainteresować:

Jedna odpowiedź do “Park Narodowy Krka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *