Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Park Narodowy Paklenica w Chorwacji

Wbrew pozorom Chorwacja ma także coś dla zaoferowania dla miłośników gór lub dla tych turystów, którzy spędzając wakacje nad morzem, jeden dzień chcieliby spędzić bardziej aktywnie, wybierając się na górskie, piesze wędrówki. Góry w Chorwacji nie są zbyt wysokie, ale widoki są zachwycające. Na cel swojej górskie wędrówki warto wybrać Park Narodowy Paklenica.

Główną atrakcją Parku Narodowego Paklenica są dwa kaniony. Pierwszy z nich to Velka Palenica o długości 14 km. Drugi kanion to Mala Palenica – jest mniejszy, ale bardziej wymagający. Oba kaniony nie są zbyt chętnie odwiedzane przez turystów. Można więc zaznać tu ciszy i odprężenia.

Park Narodowy Paklenica został założony w 1949 r. Niedaleko wejścia do Velikiej Paklenicy znajduje się warty odwiedzenia podziemny kompleks wybudowany dla Josipa Tito w latach czterdziestych XX w. W Parku dużą popularnością cieszą się drogi wspinaczkowe, które znajdują się głównie na zboczach krasowych kanionów.

Gdzie się znajduje Park Narodowy Paklenica?

Park Narodowy Paklenica, Chorwacja (fot. Justine Lomba)

Park Narodowy Paklenica usytuowany jest w południowo wschodniej części pasma górskiego Velebit, w pobliżu miejscowości Starigrad. Najprościej dojechać tutaj główną chorwacką autostradą A1, a później drogą krajową numer 8, która biegnie wzdłuż wybrzeża. Przy drodze numer 8 znajduje się tablica informująca o skręcie do Parku Narodowego (Nacionalni Park Paklenica). Park zajmuje powierzchnie 3657 ha i ma typowo górski charakter. Najwyższe szczyty sięgają 1800 m n.p.m. (Vaganski Wierch – 1757 m n.p.m.).

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia wycieczki po Parku jest Stari Grad-Paklenica, w pobliżu Zadaru (45 km od miasta). We wsi Marasoviczi, 2 km od wejścia do Parku Narodowego znajduje się biuro, gdzie można zasięgnąć informacji od przewodników, czy pozostawić samochód na tutejszym parkingu.

Jak dojechać do Parku Narodowego Paklenica?

parking przy Parku Narodowym Paklenica, Chorwacja (fot. Danilo Tic)

Najprościej początkowo kierować się do miejscowości Starigrad, a na przedmieściach szukać skrętu w stronę Parku Narodowego (powinien być oznakowany). Następnie malowniczą, wąską drogą (Paklenicka ulica) dojeżdża się do bramy Parku. Tu można zaparkować tylko na chwilę, aby kupić bilety. Następnie należy przejechać jeszcze dwa kilometry na parking docelowy, skąd idzie się już pieszo.

Cena biletów wstępu do Parku Narodowego Paklenica

jedna ze ścieżek Parku Narodowego (fot. Justine Lomba)

Ceny biletów wstępu do Parku Narodowego Paklenica są zróżnicowane w zależności od sezonu i wieku odwiedzających. W 2019 r. ceny biletów kształtowały się następująco:

  • 60 kun – osoba dorosła (od czerwca do września)
  • 40 kun – osoba dorosła (marzec, kwiecień, maj, październik)
  • 20 kun – osoba dorosła (miesiące jezienno-zimowe)
  • 30 kun – dziecko od 5 do 14 lat (od czerwca do września)
  • 20 kun – dziecko od 5 do 14 lat (marzec, kwiecień, maj, październik)
  • 10 kun – dziecko od 5 do 14 lat (miesiące jezienno-zimowe)
  • 40 kun – dzieci od 15 do 18 lat oraz studenci do 25 roku życia z ważną legitymacją (od czerwca do września)
  • 25 kun – dzieci od 15 do 18 lat oraz studenci do 25 roku życia z ważną legitymacją (marzec, kwiecień, maj, październik)
  • 15 kun – dzieci od 15 do 18 lat oraz studenci do 25 roku życia z ważną legitymacją (miesiące jezienno-zimowe)

W ofercie biura Parku są jeszcze bilety trzydniowe, pięciodniowe, a nawet całoroczne. Możliwe jest także wynajęcie usług przewodnika lub wspinaczka po skalnych ściankach. Podane ceny dotyczą danych na 2019 r. Szczegółowy cennik – także w języku angielskim lub niemieckim – znajduje się na oficjalniej stronie internetowej Parku.

Atrakcje w Parku Narodowym Paklenica

Park Narodowy Paklenica, Chorwacja (fot. Justine Lomba)

Po dojechaniu na końcowy parking na terenie Parku Narodowego Paklenica w Chorwacji dalsza wędrówka odbywać się będzie pieszo. W okolicy parkingu w oczy rzucają się strome skały służące do treningu alpejskiej wspinaczki. W czasie wakacji w niektóre dni na tutejszych ściankach wspinaczkowych trenuje dużo ludzi.

W Parku – o czym już pisaliśmy – wyróżnia się dwa wąwozy: Wielka i Mała Paklenica. Możliwe są także inne trasy zwiedzania. W sklepie z pamiątkami na terenie parku można nabyć dokładną mapkę tras. Przy wejściu do Parku znajduje się tablica, gdzie zaznaczone są poszczególne szlaki.

Park Narodowy Paklenica, Chorwacja (fot. NH53)

Oba wąwozy w charakterystyczny sposób “wprowadzają” turystów w głąb pasma górskiego. Na końcu trasy prowadzącej przez Wielką Paklenicę znajduje się schronisko dla turystów. Jeśli przyjechaliśmy do Parku z dziećmi i nie wiemy, którą trasę wybrać, to lepiej udać się na wycieczkę po Wielkiej Pakelnicy. Nie jest tak wymagająca i miejscami niebezpieczna jak Mała Paklenica. Początkowo wąwóz jest dość wąski, ale na późniejszym etapie się rozszerza. Po obu stronach widać majestatycznie wyglądające skały. Trasa niemal nieustannie wiedzie nas pod górę, ale nie jest bardzo stromo. Miejscami można podziwiać krystalicznie czyste, górskie potoki.

Organizacja wycieczki po Parku Narodowym Paklenica

Park Narodowy Paklenica, Chorwacja (fot. Danilo Tic)

Jeśli planujemy przespacerować się Wielką Paklenicą do samego schroniska i z powrotem to zaplanujmy na to cały dzień. W stronę schroniska idzie się 3-4 godzny. Wraca się krócej, bo nieco ponad 2 godziny. Należy pamiętać o dobrym obuwiu. Turyści często zapominają, że mimo bliskości morza to nie jest leśny park, tylko prawdziwe góry. Ponadto pogoda może być zmienna – warto zabrać do plecaka cieplejsze ubrania gdyby się ochłodziło. Warto też wziąć ze sobą coś do jedzenia i wodę do picia. Niektórzy turyści piją wodę z górskich strumyków znajdujących się po drodze.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *