Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Piaszczyste plaże Chorwacji – opisy i zdjęcia

Wbrew powszechnej opinii piaszczyste plaże w Chorwacji też można znaleźć. Nie jest ich wprawdzie tak dużo, jak plaż żwirowych, ale aby je odkryć wystarczy wcześniej zapisać sobie kilka lokalizacji. Zazwyczaj plaże piaszczyste są na wyspach i w niektórych zatoczkach. Często też spotyka się plaże piaszczysto żwirkowe. Nie jest to więc tak czysty piasek, jak chociażby ten, który spotykamy na włoskim wybrzeżu Adriatyku. Gdzie w Chorwacji są plaże piaszczyste? Zapraszamy do naszego przewodnika.

Zdania na temat wyższości plaż piaszczystych nad kamienistymi są wśród turystów podzielone. Jedni twierdzą, że każda plaża nad Adriatykiem, nawet kamienista, jest cudowna i dużo lepsza niż plaża nad polskim, zimnym Bałtykiem. Jednak duża część turystów uważa, że przyjemnie spaceruje się boso po delikatnym piasku, że na piasku można wygodnie się opalać, a dzieci w tym czasie budują zamki. Piaszczyste plaże w Chorwacji to zdecydowana mniejszość, ale w naszym zestawieniu opisujemy 10 najładniejszych plaż piaszczystych na chorwackim wybrzeżu Adriatyku.

1. Piaszczysta plaża Lopar (wyspa Rab)

Plaża Paradise Beach (Rajska Plaża) w Chorwacji

W miejscowości Lopar na wyspie Rab znajduje się tzw. Rajska plaża. Plaża jest tutaj szeroka i piaszczysta, a zejście do wody jest stopniowe i łagodne – to sprawia, że rajska plaża chętnie odwiedzana jest przez rodziny z dziećmi. Plaża w lipcu i sierpniu jest zatłoczona, jednak w porównaniu z wybrzeżem w pobliżu Makarskiej, czy Dubrownika jest tutaj i tak luźniej.

Plaża Lopar regularnie otrzymuje wyróżnienie Błękitnej Flagi, które potwierdza czystość i wysoki standard tego miejsca. Będąc na wyspie Rab warto jednak odwiedzić także inne plaże. Miłośnicy nagiego opalania powinni zainteresować się plażą FKK Ciganka, która położona jest 3,5 km na północ od Rajskiej plaży. Ta kameralna plaża naturystyczna na sporej swojej części także jest piaszczysta. Inną ładną plażą piaszczystą w tej okolicy jest tzw. Sahara Beach w północno-wschodniej części wyspy.

 

Polecane noclegi na wyspie Rab znajdziesz tutaj.

2. Piaszczysta plaża Sunj (wyspa Lopud)

piaszczysta plaża Sunj, wyspa Lopud, Chorwacja (fot. Bex Walton)

W okolicach Dubrownika na wyspie Lopud, w miejscowości o tej samej nazwie znajduje się piaszczysta plaża Sunj. Plaża – jak na chorwackie warunki – jest bardzo szeroka i podzielona na dwie części. Pierwsza część to plaża tekstylna, a druga naturystyczna (plaża oznaczona symbolem FKK). Na plaży – bezpośrednio obok baru – znajduje się też część płatna z leżakami do wynajęcia.

Na wyspę Lopud można dopłynąć promem z Dubrownika. Promy podpływają do przystani po północnej stronie wyspy, w mieście Lopud. Stamtąd do plaży Sunj jest jeszcze 2 km spacerem na południową stronę wyspy. Duży ruch w tamtym kierunku wykorzystali Chorwaci, którzy oferują transfer Melexem na słynną plażę. Warto skorzystać!

3. Piaszczysta plaża w Splicie

plaża w Splicie, Chorwacja (fot. Let Ideas Compete)

Przepiękna piaszczysta plaża znajduje się w pobliżu centrum Splitu. Plaża o nazwie Bacvice – bo o niej mowa – jest dobrze zagospodarowana. Wydzielono tutaj strefę z płatnymi leżakami, a w części bezpłatnej plażowicze mają do dyspozycji prysznice. Z uwagi na fakt, że z centrum Splitu jest tu blisko, plaża w sezonie wakacyjnym jest bardzo zatłoczona. W pobliżu znajdują się bary plażowe, a Adriatyk w tym miejscu ma lazurowy kolor.

Sam Split to jedno z najbardziej znanych i największych miast w Chorwacji. Mimo wszystko to jednocześnie świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Główną atrakcją położonego nad Morzem Adriatyckim Splitu są historyczne pozostałości, a właściwie ruiny Pałacu Dioklecjana. Dziś uliczki starego miasta biegną tam, gdzie w przeszłości prowadziły mury olbrzymiego pałacu. W Splicie zachwyca historyczne centrum i nadmorska promenada.

Booking.com

4. Piaszczysta plaża Przina, Lumbarda (Korčula)

piaszczysta plaża Lumbarda niedaleko Korculi, Chorwacja (fot. butforthesky.com)

Na wyspie Otok Korčula, w pobliżu miejscowości Korčula znajduje się wioska Lumbarda. Na wyspę można dotrzeć promem ze Splitu. Następnie z przystani promowej do piaszczystej plaży Przina Beach w miejscowości Lumbarda jest jeszcze 7 km. Dystans ten najlepiej pokonać własnym samochodem. Opcjonalnie na trasie kursuje autobus komunikacji miejskiej (podróż trwa około 15 minut).

Podczas wchodzenia do morza należy uważać na niewielkie skały znajdujące się częściowo w wodzie. Otoczenie plaży jest bardzo urokliwe, wokół rośnie soczysta zieleń, a zabudowa miejscowości jest kameralna. Nawet w sezonie wakacyjnym można znaleźć tutaj spokojniejsze miejsce na plaży.

 

Zobacz więcej: Korcula

5. Piaszczysta plaża w Nin (obok Zadaru)

piaszczyste plaże w Chorwacji, Nin (fot. Turistička zajednica grada Nina)

W pobliżu Zadaru znajduje się miejscowość Nin, a na jej terenie Ninska Laguna – jedna z najbardziej znanych piaszczystych plaż w Chorwacji. Plaża jest stosunkowo długa, a zejście do morza jest bardzo łagodne. Na plaży często można spotka ludzi smarujących się podobno leczniczym błotem. Co ciekawe wielkość i kształt plaży zmienia się nieco w zależności od przypływów lub siły wiatru.

Plaża w miejscowości Nin często jest polecana rodzinom z małymi dziećmi. Woda jest tu bardzo płytka i ciepła, a zejście do morza bezpieczne. Plaża wyposażona jest w prysznice, toalety, jest tu także bar. Na części plaży można wypożyczyć leżak i parasol. Spędzając wakacje w okolicy warto odwiedzić Zadar, Biograd na Moru i Szybenik. To najciekawsze miasta w bliskim sąsiedztwie.

Booking.com

6. Piaszczysta plaża Sakarun (wyspa Dugi Otok)

piaszczysta plaża Sakarun, wyspa Dugi Otok, Chorwacja (fot. Greta Ceresini)

Na wyspie Dugi Otok – w pobliżu Zadaru i Parku Narodowego Kornati – znajduje się przepiękna piaszczysta plaża Sakarun. Adriatyk ma tutaj turkusowy kolor, a zejście do morza jest łagodne i bezpieczne nawet dla najmniejszych dzieci. Lokalizacja plaży na wyspie, z dala od popularnych kurortów wakacyjnych sprawia, że nawet w szczycie sezonu wakacyjnego jest tu bardzo spokojnie i nigdy nie ma tłumów turystów.

Okolice plaży Sakarun to świetne miejsce na spędzenie romantycznych wakacji w Chorwacji. Jeśli planujemy wakacje samochodem, to najlepiej zarezerwować apartament lub kemping po północnej stronie wyspy Dugi Otok i od czasu do czasu przyjeżdżać na plażę Sakarun. Piaszczyste plaże w Chorwacji można spotkać w wielu miejscach, ale bez wątpienia to jedno z najpiękniejszych. Jeśli planujemy wakacje bez własnego samochodu to z miejscowości Bozava do plaży Sakarun co kilka godzin jeździ autobus.

Booking.com

7. Piaszczysta plaża Velika (Omiš)

Omis, Chorwacja (fot. Michael Spencer)
Omis, Chorwacja (fot. Michael Spencer)

Niewielki Omiš jest jednym z najpiękniej położonych miast w Chorwacji. Przez środek tego urokliwego kurortu przepływa rzeka Cetina, która wpada tutaj do Adriatyku. Ze strony północnej i wschodniej Omis otula masyw górski Mosor, który widoczny jest z każdej części miasta. W centrum kurortu znajduje się piaszczysta plaża Velika. Inne plaże w mieście także są piaszczyste. Omiš ma dodatkową zaletę. Miasto nie leży na wyspie, więc łatwo i szybko można tu dojechać samochodem.

Velika Plaza jest najpopularniejszą w mieście, ponieważ jest duża i znajduje się bardzo blisko centrum. Przy plaży znajdują się bary, pizzerie i restauracje. Plaża ma około kilometr długości. Morze jest tu płytkie, a zejście do Adriatyku bardzo łagodne.

 

Zobacz więcej: Omis

Booking.com

8. Piaszczysta plaża Slanica (wyspa Murter)

plaża Slanica, Murter, Chorwacja (fot. Julien)

Wyspa Murter położona jest na Riwierze Šibenika. Mimo, że Murter jest wyspą, to wjazd na nią jest możliwy przez krótki most w miejscowości Tisno. Nie ma więc konieczności korzystania z przeprawy promowej, co podnosi atrakcyjność samej wyspy, która jest popularnym celem wakacyjnych wyjazdów.

W północno-zachodniej części wyspy Murter znajduje się plaża Slanica. Główna część zatoczki, w której leży plaża jest piaszczysta, a po bokach część plaży stanowią ogromne skały, na których także opalają się turyści. Morze jest tu płytkie i czyste, dlatego tę plażę chętnie wybierają rodziny z małymi dziećmi. Przy plaży znajdują się parkingi, bary i kawiarnie. W pobliżu – ale nie w bliskim sąsiedztwie – jest również plaża naturystyczna.

9. Piaszczysta plaża Bijeca, Medulin (Istria)

piaszczysta plaża w Medulinie, Chorwacja (fot. Camping Medulin)

Medulin jest najdalej wysuniętym na południe miasteczkiem Istrii. Dawniej była to niewielka osada rybacka. Dziś jest to ceniony kurort wakacyjny. Medulin położony jest w spokojnej zatoce, o tej samej nazwie. Na charakterystycznych wodach zatoki leżą cudowne półwyspy i wyspy, które są rajem dla turystów. Miasto ma do zaoferowania około 20 tys. miejsc noclegowych, a przy tym leży stosunkowo blisko Polski.

Po południowej stronie znajduje się miejska plaża piaszczysta (tzw. plaża Bijeca). To jedna z nielicznych plaż piaszczystych w okolicy. W dodatku świetnie nadaje się do odpoczywania z dziećmi, ponieważ zejście do morza jest łagodne.

Booking.com

10. Piaszczysta plaża FKK Koversada (Vrsar)

plaża naturystyczna (FKK) Koversada, Vrsar, Chowacja (fot. materiały promocyjne campingu)

Na koniec naszego przewodnika po plażach piaszczystych przedstawimy mały wyjątek – będzie to plaża piaszczysto żwirkowa z niewielkimi kamyczkami. Plaża Koversada położona jest w mieście Vrsar, w północnym regionie Istria, niedaleko od granicy ze Słowenią i jest plażą dla nudystów.

Naturyści i sympatycy FKK przyjeżdżają tutaj od kilkudziesięciu lat. Koversada to w zasadzie małe naturystyczne miasteczko. Pięciokilometrowa plaża jest tu dobrze zorganizowana: prysznice, boiska do siatkówki plażowej, czysta woda z symbolem Błękitnej Flagi. Mimo tłoku nagość nikogo tu nie bulwersuje ani specjalnie nie ciekawi. Dziewczyny w strojach topless swobodnie grają tutaj w siatkówkę, a mężczyźni odwiedzają plażowe bary.

Booking.com

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.